29 сакавiка 2024, Пятніца, 2:51
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 14
+9 +
жаба, 12:55, 11.12

Ты, Со, больше беларус, чем многие из нас...

Адказаць
+2 +
113, 14:40, 11.12

Беларус новой формации. Скоро их будут миллионы. Тогда Москва границу закроет.

Адказаць
+1 +
F, 21:33, 11.12

А чего ей закрывать, во-первых Москва эта местный филиал Таджикистана, Узбекистана, Чечни, Дагестана и т.п. Во-вторых китайцев в рашке, и конкретно в Москве немало.

Адказаць
+32 +
Аматар, 14:15, 11.12

Мы ходзiм па дыямантах,
Ўцiскаючы iх у пясок,
I таленты (кажам - таланты)
Саромна хаваем ў мяшок.

Чыталi, што мова - аснова,
Народу - дык мова найперш...
Шаноўныя, прапанова :
Не "стих" прачытайце - а верш,

Не "утро" кажыце - а ранак,
Гарбату рабiце - не "чай",
Ўжывайце не "завтрак" - сняданак,
"Прости мне!" - Даруй, выбачай !

Адчуеш, што ты - не "губернский",
Не чый-та васал цi халоп,
Тутэйшы - з Гароднi, цi з Менску,
Не страцiўшы каранёў.

Не будзе пытання такога :
Лiцьвiны - адкуль, хто яны ?
Як крыж на крыжовых паходах
Грунвальда стаяць курганы...

Ты мажаш казаць : гэта - заяц,
А можаш казаць: гэта - трус,
Тады спадар Со (ён - кiтаец)
Уцямiць, што ты - беларус.

Адказаць
+11 +
дзядзька зь мятлой, 16:13, 11.12

Супер верш! Малойца! Калі б было магчыма паставіў бы 1000 плюсаў, а так - адзін, але вялікі і беларуска-ліцьвінскі!

Адказаць
+6 +
lenin, 17:25, 11.12

Супер!!!

Адказаць
+8 +
Аматар, 14:18, 11.12

Сам верш нiдзе не запiсаў - экспромт. Толькi у вас.

Адказаць
+3 +
шепелявый, 19:13, 11.12

Добры верш, дзякуй!
А гэты хлапец больш разумее нашу краіну чым многія "беларусы" тут на Хартыі прінамсі.

Адказаць
+5 +
Belarus in London, 16:21, 11.12

Ведаю гэтага хлопчыка асабіста, вельмі добры, цудоўны кітайскі беларус. Казаў што марыць калі-небудзь з'ехаць з Лёндана у Беларусь.

Адказаць
+12 +
Max, 16:45, 11.12

Аматар, Браво!!! Со, Браво!!! Со, калi ты чытаешь гэтыя радкi: дзякуй табе вялiкi!!!!))) Я сам па-паходжанню рускi, у мяне толькi дзед-беларус. Я жыву у Расеi, але я ведаю беларускую мову, паважаю i люблю яе. Беларусы- не сорамна Вам!? Я ганарусь сваiмi караннямi. Беларуская мова- унiкальная. У якой мове яшчэ есць: дзеканне, цеканне, чэканне, джэканне, у-кароткае...!? У явiце толькi cабе: нiдзе больш такога няма, нiдзе!!! Гэтая спадчына засталася беларусам ад iх продкау-западных балтау... Таму такая цiкавасць у замежнiкау да беларускай мовы... Iне толькi у Эрыксана, цi Со... Беларуская мова прыцягвае сваей прыгажосцю, незвычайным вымауленнем, пявучасцю... I навогул: Жыве Беларусь!!!

Адказаць
+4 +
Аматар, 16:46, 11.12

Па-першае: дзядзька зь мятлой, 16:13, 11.12 - Дзякуй.
Але каб нашыя людзi вочы расплюшчылi : па звестках Юнэска па мелагучнасцi мовы у свеце :
1 - Iтальянская; 2 - Беларуская; 3 - ...
Па-другое : Belarus in London, 16:21, 11.12 - Перадайце Со прывiтанне, i гэты верш
(ён - яго прычына, як i занядбанасць нашых беларусаў да мовы). Але парайце Со пакуль не з'язжаць, а толькi наведаць Беларусь. Пакуль - не час. Як у вядомым кiно : "Будете у нас на Колыме - милости просим" - "Гм...Нет уж, лучше вы к нам".

Адказаць
+6 +
Мах, 17:40, 11.12

Отличная идея на счет реинкарнации Униатской церкви!!!!!))) эта церковь была самой многочисленной в ВКЛ (39%). Была уничтожена царским режимом в середине 19 века.Это была, я бы сказал, специфическая белорусская религия. Дай Бог, чтобы такая церковь появилась и на Беларуси. Я первый туда бы пошел...

Адказаць
0 +
фор, 20:45, 11.12

Ды ўжо, спецыфічная рэлігія. Няма ніякай уніяцкай царквы. А вось грэка-каталіцкая ёсць. І ў цалкам сабе легальна існуе на тэрыторыі Украіны. Грэка-каталікі захавалі ўсходні хрысціянскі абрад, але маюць духоўную сувязь з Ватыканам

Адказаць
0 +
Dziadok, 21:24, 12.12

Так, толькі чытаннем добрага беларускага верша (так, верша, бо Біблія - гэта зброя супраць галоўнага ворага ЎСЯГО чалавечага роду) можна адмыцца пасля плямаў бруду ад былых "зваротаў" не табой абранай "найяснейшай кароны" - хай сабе і тэлевізійных - да інжынераў-творцаў (а колькі з "новых мінчан" узялі з яго прыклад!), ад вымушанага існавання пасярод нечакана ажыўшых дзеючых асоб з "Пінскай шляхты" з іх сквапным жаданнем "дзесятка яек, пары цецярукоў і каўдобца мёду" (а побач - тыя, хто гатовы гэта несці ім без аніякага ўціску!) і Паўлінкі (вядома, не Паўлінкі і Яўхіма) замест герояў Караткевіча і духоўных нашчадкаў Клімука, Кавалёнка і Мулявіна і іншых. Дзякуй Аматару! Вышэй галаву! "Нас не наклОнишь"!

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны