20 красавiка 2024, Субота, 16:31
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі

Застацца людзьмі

68

Мая беларушчына ніколі не была злой, хамскай, па-пракурорску «выкрывальніцкай».

Каментары 68
+9 +
беляк, 23:04, 12.01

С вами согласен,но не в полной мере.Вы говорите,что никогда беларусчына не была выкрывальницкай. А вспомните прошедшую войну.Сколько там было предателей.полицаев и прочей дряни.Кто же это-не одни же русские и украинцы.И теперь у нас такая же ситуация.Народ у нас не дружный.В первую очередь,что не любит родную мову,вось за гэта бог нас i карае

Адказаць
+154 +
dmi, 0:35, 13.01

Беляк,вот с вами я не могу согласится.
Вы знаете,хоть,почему люди были "предателями",шли в полицию.
Вот представьте себе,что ваши родители жили в 20-х годах 20 века.Механизации ни-
какой.Только свой физический труд,изредка удаётся взять у кого то лошадку с плугом.
Они работают сутками чтобы вы не голодали вместе с вашими братьями и сёстрами.
Через несколько десятков лет,благодаря их непосильному труду на земле,в вашей семье
появляется какой то достаток.На праздники появляется чай с пряниками,среди недели,
исключая посты,семья может позволить себе блюда с мясом,чтобы компенсировать
потерю калорий от пахотных работ.В амбаре всегда есть запас зерна,т.е. хлеба.
И тут к власти приходят комуняки и объявляют вашу семью какими то кулаками и что
семья вне закона.Ваших родителей ссылают на каторгу,где их ждёт только смерть,а вас отдают в детский дом.А хозяевами вашей земли,вашего имущества,вашего хлеба
объявили ваших соседей алкашей,которым было всё пофиг,даже собственные дети.
А теперь подумайте и решите,как должны были поступить люди,попавшие в такую ситуацию,когда пришли другие освободители,которые обещали вернуть земли их
хозяевам.Но для этого надо было послужить этой ,уже,власти.
Посмотрите как живёт Германия и как живём мы при потомках у власти тех же комуняк.
Именно комуняки и не любят родную мову.Они умеют только отнимать,даже мову
родную.
Извините если плохо объяснил и вы не поняли что то.

Адказаць
+67 +
Земляк, 5:38, 13.01

беляк, 23:04, 12.01 , Вы написали про "предателей - полицаев", а почему же Вы, беляк, не написали про предателей "Нэн-Ка-Вэ-Дэ-шников", которые в десятки, сотни раз причинили больше вреда, чем те которые были доведены (подчёркиваю - доведены) до, так называемого Вами, предательства...?
А знаете, ли Вы, что в Первою мировую войну на русско - германском фронте, где от русской империи "под штыком" состояло около десяти миллионов человек, было зафиксировано только 16 случаев предательства Родины? А сколько во время Второй мировой войны перешло на стороны немцев (тогда врага нам)? Может помните, - сколько штыков насчитывала армия Генерала Власова, перешедшая на сторону врага за убеждением? А задавали ли Вы себе вопрос, - а почему это в советских населённых пунктах немцев (врага) встречали с хлебом и солью? Причём было такое в массовом порядке..., что общеизвестно!!!
Извините меня, но Вам бы не следовало выставлять себя в таком смысле, если, конечно, Вы грамотный, здравомыслящий человек?

Адказаць
+1 +
Makhno, 18:47, 13.01

Земляк, согласен с вами по всем пунктам. Только вот с Первой Мировой у меня вопрос. Ульяновская группа заговорщиков использовала лозунг и довольно успешно:' Мир без аннексий и контрибуций'. Солдаты воевать не хотели ..-Я читал воспоминания Брусилова ,так он утверждает, что пополнение ,которое прибыло в его армию после Прорыва...вообще заявило что лучше немцам дать откупные золотом и прекратить войну.А часть вообще заявила, что им без разницы под каким царем быть-своим или Германским...и вообще по их мнению в их деоевню немцы не придут и зачем тогда им воевать.

Адказаць
+14 +
Чегеварвар, 14:56, 13.01

беляк, 23:04, 12.01, у Вас альбо недасканалыя веды пра тую вайну, альбо Вы маеце схільнасьць да падману, што можа абгрунтоўвацца Вашаю працай.
Скажу толькі, што майго дзеда у першыя дні Другой сусьветнай уратаваў менавіта іх вясковы паліцай, папярэдзіўшы яго, што немцы даведаліся пра ягоную пасаду ў даваенным сельсавеце.
Менавіта той паліцай, рызыкуючы сваім жыцьцём, параіў яму бегчы. Дзякуючы таму, праз 4 гады, на сьвет з'явіўся мой бацька. Адпаведна, потым - я.
Таму я ўдзячны таму паліцаю.
Зноў жа-ш не магу мець такую-ж удзячнасьць да камуністаў, бо таксама ведаю гісторыю сваёй сям'і. І прадзед мой, і дзед расказвалі, што партызаны паводзілі сябе горш за бандытаў.
Таму альбо адшукайце магчымасьць адукавацца, альбо сваю кадэбільную прапаганду вярзіце на іншым рэсурсе.

Без усякай павагі да Вас у любым выпадку.

Адказаць
+2 +
macsergio, 8:58, 14.01

Еще у нас принято со слезами умиления рассказывать,как добрые дяди немцы бросали детям с танков шоколад,как будто не пухли дети с голоду,а фрицы их шоколадом выкармливали,этот перекос тоже похож на подлость,как и в случае с поолицаем...И НКВД и фашисты-одного поля ягоды-нелюди и понимать это стоит именно так! Фашизм и советский выкидыш коммунизма-близнецы братья!

Адказаць
+21 +
Ола, 23:45, 12.01

Каб застацца, трэба спачатку iмi стаць i быць.

Адказаць
0 +
шепелявый, 7:22, 13.01

А гэтага напупрост так ніколі не дадуць.

Адказаць
+50 +
Ты нешта блытаеш, сынок!, 23:53, 12.01

... беларускі нацыяналізм можа аб’ядноўваць людзей розных, нават супрацьлеглых палітычных, сацыяльных, культурных дактрынаў. У гэтым яго сіла.
____________________________________________________________
И где видна эта сила? Беларуский национализм - он вообще существует и в какой форме если да ? Ведь аксиома состоит как раз в том что беларуская идея ЗАДАВЛЕНА супрацьлеглыми ( противоположными) доктринами , а именно российскими имперскими доктринами которые душат белорусскую идею уже на протяжении более 200 лет. Превращая беларусскую национальную идею в идею малоросов. Беларусская нац. идея сегодня только-только возрождается, и обеспечить ее существование и возрождение могут только единомышленники , но никак ни люди с противоположными доктринами. Единомышленники - в том числе и люди других национальностей, готовые изучать и пользоваться беларусским языком, уважать культуру белорусского народа. Многие из живущих у нас русских не понимают почему мы свою мову забросили и не пользуемся ею, Они понимают необходимость возрождения бел. нац. идеи, и готовы ее поддерживать - и таких единомышленников белорусский народ с радостью примет и будет благодарен за понимание,участие и помощь. Но а те кто отвергает беларусизацию - каким образом они могут участвовать в реализации нашей национальной идеи?

Адказаць
+1 +
104, 18:07, 13.01

Душат Вас не российские доктрины, а ТНП. И нац. идея дальше кухни не отходит. Каждый народ достоин своего правителя.

Адказаць
-1 +
vladak , 12:38, 14.01

Всякие имперские амбиции уничтожают человека как личность.Почему так плохо относится Российское правительство к своим русским из Узбекистана Казахстана Таджикистана.Не дает нормально жить на исконной родине.
А как живут переселенцы русские.Русский империализм загнал их на захваченные територии -вот вам и 5 колонна.Русские выгнали всех немцев из Кенигсберга Ичто?Процветает Калининград?

Адказаць
+9 +
Таццяна, 0:00, 13.01

Заўсёды з цікавасцю чытала і чытаю тое, што Вы пішаце. Шчыры дзякуй. Згодна з Вашым меркаваннем пра злосць у вачах і ў сэрцах. Што на такой чарнаце можа вырасці? Што можна будаваць на такіх пачуццях? Час паказаў... Людзі перайшлі на другі бок дарогі... Каб захаваць сябе як асобу... Каб застацца людзьмі...

Адказаць
+36 +
Unknown, 0:50, 13.01

Ня ведаю, можа гэта такі крыж павінны несьці беларусы - падзяляцца. Нам мала таго, што нас імкнецца падзяліць жлобская ўлада - у нас два саюзы палякаў, два саюзы пісьменьнікаў, дзьве камуністычных партыі (праўда, адна нядаўна назву зьмяніла), нават дзьве газэты з назвай "народная" (праўда, адну, дзякаваць богу, здаецца, зачыняюць). Мы маем дзьве хрысьціянскія канфэсіі, і адносіны паміж імі нагадваюць мне адносіны паміж дзецьмі. Заходняя Беларусь, 30-я гады. Гуляе малеча ў школьным двары, раптам узьнікае канфлікт паміж дзецьмі-католікамі і дзецьмі-праваслаўнымі. Чуюцца воклічы: "Каталік, у пекла - кулік!" У адказ: "Русь, у пекла - шусь!" Нешта падобнае адбываецца і тут, на Хартыі. Напрыклад, часта ўзьнікаюць ганебныя сваркі паміж горадам і вёскай. Што я маю на ўвазе? Быў нядаўна матэр'ял пра падаражаньне арэнды жытла ў Менску, дык у што вылілася дыскусія з гэтай нагоды? Дагаварыліся некаторыя да такіх патрабаваньняў, каб у Менскіх ВНУ толькі карэнныя менчукі вучыліся, а "калхазаны", як вяскоўцаў тут часта клічуць, няхай сядзяць у сваіх вёсках і каровам хвасты круцяць. Адно слова - агідна такое чытаць! Каторыя ўжо выбары пра адзінага кандыдата ня можам дамовіцца, каб гэта бервяно трухлявае з дарогі адсунуць у якую канаву, а воз і сёньня там! Мае, мае рацыю Дубавец, можна і патрэбна аб'яднацца людзям розных поглядаў на адным грунце дзеля дасягненьня вялікіх мэтаў!

Адказаць
+26 +
Земляк, 5:51, 13.01

Unknown, 0:50, 13.01, и чему это Вы удивляетесь: два союза поляков, два союза писателей, две компартии, две ... и т.д. и т.п? Это, господа, всё "Кремлядь", которая сумела, к примеру, в Украине, в каждом населенном пункте, ввести по две конфессии христианской церкви... Так, что очень нужно быть осторожным, если рядом "Кремлядь - бл...дь"...?!

Адказаць
+24 +
Мк, 12:00, 13.01

Земляк
Согласен с Вами. В певвую очередь Беларусы должны помнить писмьмо Калиновского из под виселицы - тогда заживем счастливо, когда уже не будет над нами москаля. Может быть не дословно , но смысл таков.

Адказаць
+4 +
Мк-у, 13:02, 13.01

Простите, но что-то подобное уже провозгласили когда-то первые коммунары: "Вот когда разобьем белых, вот тогда и заживем..." Ну, разбили.....
Жить надо не тогда, когда с кем-то что-то сделаем, а - здесь и сейчас!

Адказаць
+8 +
yurets, 8:44, 13.01

полностью с Вами согласен, особенно про "колхолзанов". Наверняка если не они сами, то их родители - "вясковыя". Ну а про то, что "беларуская вёска - калыска беларусчыны" и что стало после-того, как мы её предали, написано много, в том числе и Дубавцом.

Адказаць
0 +
gjk, 19:03, 13.01

Чаму ж дзьве хрысцiянскiя? Больш.каталiцызм, праваслауе, стараверы, працестанiзм- распаусюджваемыя. А ящчэ -сведкi Iеговы, Хрiсцiяне i гэтак далей.

Адказаць
0 +
Ганна, 0:34, 14.01

Поўнасцю з вамі згодна, паважаны Unknown. Даўно назіраю за тым, што адбываецца ў нашым грамадстве, і сама сабе задаю пытанне: ці гэта мой народ? Адкуль столькі нянавісці і нецярпімасці адзін да аднаго? Ні за што, проста так людзі выказваюць варожасць і нянавісць, нежаданне слухаць, дамаўляцца, аб'ядноўвацца.
Тое ж самае датычыцца і тых, хто называе сябе апазіцыяй. Мусіць жа, усе - адукаваныя людзі. Большасць з іх у сталым узросце, ВНУ заканчвалі ў савецкі час, павінны былі працы Леніна вывучаць. Хоць цяпер і модна хваліцца тым, што над марксізмам-ленінізмам здзекаваліся, але ж было чаму і там павучыцца. Успомніце, як Ленін прызваў сваю партыю аб'яднацца з меншавікамі і кадэтамі для захопу ўлады. А калі ўладу захапілі, ад палітычных супернікаў пазбавіліся.
Чаму ніхто не думае аб тым, што новага прэзідэнта НЕ БУДЗЕ НІКОЛІ, калі апазіцыя не аб'яднаецца і не выставіць на выбарах адзінага кандыдата - асобу вядомую, задоўга да выбараў "раскручаную", аўтарытэтную, за якую прагаласуе народ. Няхай на карысць справы адна партыя выйграе, астатнія пацерпяць адзін тэрмін. Задача - не выбары выйграць, а памяняць прэзідэнта канстытуцыйным шляхам. Іншага шляху няма. Які к чорту Захад?! Ніякі Захад за нас не зробіць тое, што мы павінны рабіць самі. А вось Расія будзе ўвесь час "падкармліваць" дзеючую ўладу, пакуль не выцягне найбольш каштоўныя аб'екты ў сваю ўласнасць (новы чалавек Крамлю не патрэбен - гэты ўжо прыкормлены, прадказальны, усе слабыя месцы вядомы). А то і зусім прапануе "ўліцца ў склад Расіі "Северо-Западным краем"- і ТНП гэту прапанову прыме, бо ў яго таксама не будзе іншага выйсця. І платформу пад гэты акт падвядзе: "Па заяўкам трудзяшчыхся".
Я-то разумею жаданне кожнага кандыдата стаць прэзідэнтам, ды няўжо ж кандыдаты дурнейшыя за мяне і не разумеюць, што калі яны будуць паасобку, то ім ніколі "не свеціць" заняць высокае крэсла. Ды і не аб сабе зараз трэба думаць.

Адказаць
+33 +
All about us, 1:10, 13.01

Згодны з Вамі Сяргей, асабліва наконт грамадзянскай супольнасці.

Але дзе ж браць яе, на чым ствараць супольнасць гэту, калі беларусы не ганарацца сваёй краінай
(дзяржавай), калі нават маленькія праявы беларускасці (размова па-беларуску з афіцыйнай асобай, перапіска, выступ у дзяржаўным органе) навядуць на любого з нас не толькі недабразычлівыя позіркі, але могуць адразу сапсаваць справу, з якой мы хацелі звярнуцца у гэты ўладны орган. Як ствараць і выхоўваць нашых грамадзян, калі дзяржава для большасці з іх нават і за мачаху не сыйдзе. Куды зніклі беларускія школы, СНУ, ВНУ, іх амаль не стала, а апошнія з іх, дабываюць свой век, таму што амаль нікому не патрэбны з нас. Ангельскай мове у школах надаюць больш увагі за беларускую, як быццам мы ўсе пераязджаем на туманны альбіён.
Трэба быць вельмі і вельмі загартаваным і надзейна прысчэпленым ад усяго таго, што дзеецца вакол, ў дачыненні да беларуса, трэба быць выбітным, інтэлігентным чалавекам, каб захаваць любоў і павагу да людзей, не страціць міласэрнасці, паважаць іхнія меркаванні і погляды.
Тады не будзе злосных, грубых, аднабокіх каментароў, табы будзе нармальная гутарка добразычлівых землякоў, і гэта будзе маленькім, але рашучым крокам да грамадзянскай супольнасці на нашай зямлі. Усё у нашых руках, думках, поглядах, учынках, трэба толькі кожнаму з нас зрабіць свой выбар! Многія, вельмі многія з нас адцураліся ад дзеючай улады, мы яе не толькі ніколі не прызнаем як легітымную, абраную намі, але настане час мы яе будзем судзіць.
І вось яны гэтыя нашыя суайчыннікі зараз павіслі ў паветры, на вышыні аблокаў, яны ні з кім, яны самі па сабе. Ні аднаму з бакоў палітычнага поля РБ яны чамусьці не вераць, ні да каго не хочуць далучацца, таму й лютуюць, напэўна, у каментарах ад безвыходнасці, ад пакінутасці і самоты.

Адказаць
+18 +
dmi, 1:34, 13.01

Дорогие мои земляки дорожите друг другом!

Адказаць
+15 +
тло Літвы, 1:51, 13.01

нятрэба ганарыцца памяркоўнасьцю,то ні тэ чым есьць ганарыцца.На памяркоўнасьці дзяржаву неадродзіш,у лепшым выпадку будзеце прыгнечаны меншасьцю яка затым зробіцца большасьцю.Панства жадае каб Бацькаўшчыну напаткаў лес Францыі?Ну то наперад з песьнямі.Але з гэткім падыходам марна час губляеце,ніц неатрымаецца.Памяркоўнасьць то есьць непавага да сябе,атрыбут слабасьці

Адказаць
+4 +
Ян, 2:34, 13.01

Зламалі чалавека, на Свабодзе ўжо даўно няма свабоды. Добра што хоць ёсьць Хартыя.

Адказаць
+44 +
stalker, 3:23, 13.01

Полностью с Вами согласен Сергей за последние 20 лет общество стало
злее я бы даже сказал пугающе злее Прекрасно помню как во второй
половине 80х с появлением народного фронта люди с которыми я общался
по работе и по учебе стали интересоваться историей своей страны стали
пытаться самостоятельно находить источники информации о тех или иных
событиях происходивших на этой земле за долго до того как она стала
называться БССР Стали изучать и самое главное говорить на родном языке
хотя скажем честно не всем это легко давалось и не у всех получалось но
было желание была надежда и не было ни какой злобы Вспоминаю какую
чувствовал гордость когда появились наши национальные символы наши
исторические Вспоминаю как ходили на митинги слушали выступавших там
политиков и простых граждан говорящих как на русском так и на беларуском
языках с чем то соглашались что то оспаривали но не было ни злобы ни ненависти и казалось что вот наконец то на этой земле люди заживут достойно
будут гордится своими национальными героями своими историческими корнями
и с уверенностью строить свое будущее
Ну а потом произошло то что произошло и стала появляться злоба В начале
она незаметно маленькими капельками капала с мокрых губ гр Зимовского и иже с ним Затем она больно кольнула в сердце когда какие то непонятно от куда
взявшиеся люди надругались над государственным флагом А дальше покатилась
как снежный ком увеличиваясь с каждым воплем типа "вшивая пятая колона" с каждым ударом ментовской дубинки с каждым известием о странным образом
пропавших людях Ну а после событий 2010-2011гг к злобе добавилась ненависть
И что же нам теперь со всем этим дерьмом делать????

Адказаць
+3 +
Моня з Падсвiлля, 20:16, 13.01

Здорово написал Сталкер!

Адказаць
+18 +
migrant, 7:11, 13.01

Якая интэлiгентная дыскусiя, каб гэтак зауседы на старонках Хартыi. Вось и быу бы ужо крок насустрач беларусчынi.

Адказаць
-4 +
bgj, 19:11, 13.01

Ага. Части интеллигентов многоконфессионность в Беларуси не нравится. Другому не нравится , что люди "нi да кога далучацца нiхочуць".

Адказаць
+6 +
2013, 7:59, 13.01

цяжка не пагадiцца

Адказаць
+14 +
Тутти, 8:22, 13.01

Спасибо, Сергей, за статью. Мне у пишущих комментарии часто хочется спросить: для чего ты пишешь? Излить отрицательные эмоции? Агрессию? Злобу свою, чтоб полегчало? И всё? Конструктивных мыслей и разумных предложений маловато. Вот это и печально!

Адказаць
+22 +
Шелудивая Масса, 8:44, 13.01

Дело тут не в белорусах, а в догматическом мышлении. Когда читаешь "Беларускую салiдарнасьць", то видишь Лукашенку навыворот: всё насквозь пропитано желчной злобой, кругом враги, русская агентура, местные псэўды, европейские инфантилы и т.д. Тот обзывает народ "шелудивой массой", эти - "никчемной публикой", найдите разницу!

Подобная примитивная и очень комфортная позиция базируется на табуированном стиле мышления, характерном для традиционных обществ. Отчаянная попытка объединить социум по генетическому родоплеменному признаку в эпоху стремительной глобализации, естественно, провалилась. Очень жаль, что из-за этого мы надолго (если не навсегда!) потеряли и мову, Пагоню, и талеры, и белорусские университеты, и свободную Европу...

Адказаць
+10 +
лариса, 12:54, 13.01

Не скромничайте,никакая вы не Шелудивая Масса,а очень разумный и милый человек,вы правы и рассуждения ваши очень глубоки.То,что объединяло народы в 19-м веке,приводило к распаду доиндустриальных империй(национализм),не сработает в постиндустриальную эпоху.А про мову...Не верю,что она изжила себя.Будут перемены,носители этих перемен будут говорить по-белорусски(так ведь уже было) будет это модно,и молодежь заговорит.Все говорят о давлении русского.Но будьте справедливы,в российских национальных республиках существует давление русского?Конечно,это же госязык!Задавил ли он татарский,башкирский или мордовский?Нет,конечно,эти регионы массово говорят на национальных языках.Потерять язык можно только потеряв его носителя.А до этого,думаю,все же не дойдет.

Адказаць
+8 +
шутник, 14:26, 13.01

Уважаемая Лариса! Иногда не грех включить лёгкого дурочка,
чтобы получить такой приятный комплимент.
Сам пользуюсь таким приёмом.
И, представьте, помогает...

Адказаць
+6 +
лариса, 17:37, 13.01

Ну и славно,вам приятно,а мне так ваще!

Адказаць
+5 +
ЯДвига, 20:36, 13.01

шутник, 14:26, 13.01
+100500!
Уж извините, что вклиниваюсь, но не могла не отреагировать на такой замечательный совет! Я-то, как дурочка, - всегда на полном серьезе, а собеседники, оказывается, всего лишь валяют дурака! Все, пошла учиться "включать дурочку", в надежде на комплименты, и пока не научусь, не вернусь.
Что же касается статьи, то хорошо, что речь зашла о достоинстве, а то все экономика, цены, зарплата... Но только не может быть национального достоинства без человеческого. А о человеческом мы забываем все больше и больше, стОит лишь глянуть комменты на многих ветках, где соотечественники щедро "награждаются" такими эпитетами, как "быдло", "стадо", "скот"...

Адказаць
+32 +
дзя ДУЛЯ з балотнай вёсачкі Менск., 9:37, 13.01

Калі паглядзець,паназіраць наваколле Сусьветнае,нешта такое ў мазгах зашавеліцца...
Думкі палезуць запытальныя...
Што аб'ядноўвае людзей?
Што робіць насельніцтва Народам?
Тэрыторыя,на якой гэта насельніцтва корпаецца?
Падумаем пра Палесціну,у якой сваёў,дзяржаўнай тэрыторыі, няма... А Народ - ёсць.
Падумаем пра цыган... Дзе яна,тая краіна-Цыганія? Аніхто няведае... А народ - ёсць.
Што ж іх робіць Народам?
А Мова,дзіцятачкі... Мова. Родная,ад матачкі з татачкай, гістарычная Мова.
А месцячковыя звычкі-традыцыі,гістарычна вытрыманыя,
насельніцтвам успрынятыя...
"Насельніцтва раджае Мову родную.
А Мова - аб'ядноўвае ў Народ."

Адказаць
+2 +
гостья, 19:40, 13.01

абсолютно с Вами согласна, язык! Народ остается народом сохранив язык. Расскажу маленькую историю, лет 10 назад, Дания, магазин, ухо улавливает непонятный язык, не датский, не русский, ни один из европейских. Ради интереса подошла и спросила. Ответ поверг в шок. Это оказалсись евреи, выходцы из Беларуси, выехавшие во время революции и осевшие в Дании, и сохранившие почти за 100 лет свой язык!!! Они передавали его детям!! (Для сравнения -дети, родившиеся у первого окаления русскоязычных говорят уже даже в играх с русскоязычными сверстниками на датском).

Адказаць
+20 +
дзя ДУЛЯ з балотнай вёсачкі Менск., 9:51, 13.01

All about us,"...Але дзе ж браць яе, на чым ствараць супольнасць гэту, калі беларусы не ганарацца сваёй краінай
(дзяржавай)..."
Ой,ня трэба абъядноўваць дзьве такія рэчы,як "Краіна" і "Дзяржава"... Як ня могуць сутыкнуцца "Вера" і "Рэлігія"...

МінскіЯ Хронікі. ЛЮБЛЮ ДЗЯРЖАВУ Я?

Люблю дзяржаву я?
Ды не...
Любіць яе мне неахвота...
Я ж – на Радзіме нарадзіўся ...
На ёй дзяцінствам сваім рос,
юнацтвам – там жа жыў,
і сталасцю – пахаў да пота.
... люблю дзяржаву я? Ды не...
За што любіць яе,
зямляк мой і сусед мой любы?..
На гэты час, калі я ўжо дзядуля,
і ўклаў ў дзяржаву ўсё жыццё свае,
яна, на старасць, мне дае ў прыбытак –
дулю ...
... люблю дзяржаву я? Ды не ...
Завошта ж мачаху любіць скупую,
якая з раніцы да ночы нас няўстанна гне,
папрокамі пустымі даўбае,
ды й, брэша, брэша ...
... як любіць такую ?
... люблю дзяржаву Гэту я ? Ды не !
Дзяржава для мяне – нікчэмны гук...
Дзяржавай у мяне –
мая матуля, жанчына-жонка,
дзеці, ўнучка, ўнук.
Мне з імі, як з Радзімаю - утульна!
... дзяржава ж для мяне – нікчэмны гук ...
Усё нашчадкі ёй прыпомняць ...
Не! Не люблю дзяржаву я!
Яна Радзіму нашу – душыць, як змяя!
За гэту мачаху
перад суседзямі –
саромна...
*+*
21.10.2011г.
© Copyright: Олег Буйницкий, 2011
Свидетельство о публикации №111102102800.

Адказаць
+21 +
GenadZZZ, 9:59, 13.01

увогуле добры тон кожнай дыскусіі пачынаецца з тваёй унутранай гатовасьці быць перакананым тваім апанэнтам. Гэта не капітуляцыя, гэта, наадварот, мабілізацыя і шанцы на будучыню.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Думка сапраўды интэлігентнага чалавека.Але нажаль яна, як мара пра камунізм, відаць бліжэй да Швейцаріі, чым да нас.У нас усё балотна-брутальней.
Беларушчыне супрацьстаіць жлобства, агрэсія, злоба прыкрытыя фанцікам бліскучай папсы. Крок за крокам адбіралі землі, мову,свабоду, жыцці людзей і дзяцей.А мы інтэлігентна пагаджаліся.
Таму не дзіва, што ад безвыходнасці у неталерантнай часткі маглі і з'явіцца крыўда і тая жа злоба.

Сто англій і дзвесце францый
Ніякай сваёю сілай
Не зробяць з мяне эмігранта,
А наша жыццё зрабіла.
Даволі вярэдзіць раны!
І без таго заўважаю —
Глядзяць, як на эмігранта,
На мяне, калі размаўляю.
.....

Адкуль? З якой рэзервацыі?
З якой Беларусі такой?

Эх, вечная эміграцыя
На радзіме сваёй

Леанід Дранько-Майсюк.
Што тут яшчэ дадаць.....

Адказаць
+12 +
пенсионеркаВ, 10:23, 13.01

я з ВАми мало у чым згодна, памяркоунасть у нас белар. падобно на рабство и безразличнасць,А кали на целе рак , то патрэбна аперацыя , а там будзе и злосць и сила духа и барацьба. добра сядзець на захадзе и песни петь.

Адказаць
+1 +
147, 12:12, 13.01

Согласен с Вами, пенсионеркаВ, 10:23, 13.01

Адказаць
+13 +
Жаўнер БКА, 10:36, 13.01

Тыповая зьява,памяркоўнага беларуса.Заблукаў сп.Дубавец у трох хвоях,такіх расчараваных шмат.За"рэлізаваную нацыянальную ідэнтычнасць" якую ен убачыў "па Эўропах",народы змагаліся і змагаюцца(Францыя засілле арабаў,Грэцыя зміграцыйная палітыка,Ізраіль і інш.) і не заўседы інтэлегентна-памяркоўнымі спосабамі.А ў нас, як чалавека смяротна хворага якому патрэбна хірургічна аперацыя,то доктар у яго не павінен пытацца дазволу каб спасьці яму жыцце .І гэтым павінны займацца нашы "нацыянальныя" лідэры,бо наш чалавек БЕЛАРУСЬ нацыянальна хворая.А бегаць па баках вуліцы,справа апошняя.

Адказаць
+17 +
Беларус Беларускі, 10:47, 13.01

“ПЕРАМОЖЦАМ”
спадкаемцам М. Мураўёва-Вешальніка

Скруцілі, зламалі, здушылі,
І голас здушылі, і рот.
Ну, што вам з таго, што забілі
Вы мову маю і народ?
Не прыйдзе да вас перамога.
Ці ж кара забойцаў міне!?
На гэтай зямлі мы ад Бога,
А вам ён у вочы зірне.
І нават, калі перамены
Наш сёння абыйдуць парог,
Дык рунню ж узыйдзем, праз гены.
І зноў узрасцём, як мурог.

Адказаць
+14 +
Беранд., 12:18, 13.01

Ня сумуйце дзяцюкі па долі,
ня хілеце гордай галавы,
бо ня з жалю, толькі з ранаў, болю,
воля толькі родзіцца з крыві

Адказаць
+4 +
ОГО!, 13:00, 13.01

Позиция "тюти" всепрощающей, которую все обижают и она (тютя) плачет. По природе своей не способна на дать достойный отпор.
А Беларусь спасет только жесткое и бескомпромиссное национальное движение. Нетерпимость по отношению к быдлу и подонкам.
А злоба и ненависть к врагу - это нормально. И обЪединяет людей больше чем "А Мова,дзіцятачкі... Мова. Родная,ад матачкі з татачкай"!

Адказаць
+1 +
призрак оперы, 13:28, 13.01

Правильная статья, как и воспоминания комментатора сталкера 3:23 о начале беларусского национального ФРОНТА. Беларусь, ее культуру и мову взялись возрождать всем миром без деления на "правильных" и "неправильных". Обидно, что и двигались-то мы тогда быстро, хотя это движение могло напоминать кому-то непрямолинейное, суетливое движение муравьев... А ведь муравьи справляются споро и слаженно! Коллективный разум!
Многое мы потеряли уже тогда - в начале 90-х... Кто виноват, - очевидно. И это не лукашенки-колхозники и им подобные - они следствие, а не причина. И возрожденю нации как раз мешает не памяркоўнасць народная, которая СУТЬ НАЦИИ, которой глупо стыдиться и глупо хотеть избавиться, как от интеллигентности, мешающей агрессивной борьбе с диктатурой во времена гегемона-пролетариата. Вообще-то ТУ диктатуру - пролетариата - победили в конце концов совсем не вооруженной борьбой, а "мягкотелой" перестройкой и гласностью... Вот только такие сценарии не понятны и сложны для примитивных пассионариев-революционеров-героев-жертвенников... Они хотят четко и ясно: штык - грудь врага и вот она - победа! :)) Да... Убить дракона... Это они и кричат плюются злобой в НАРОД, который не хочет идти за ними из-за интеллигентной памяркоўнасці. Это они от беспомощности своей и в подражание обожествленному (опророченному) лидеру делают. :))
Короче - Ганди боролся и победил совсем иначе. Он происходил из касты брахманов, а не щудр, вечно держащихся за древко то лопаты и метлы, то хватающихся за цевье винтовки... Разруха в головах.

Адказаць
+2 +
бум, 19:46, 13.01

Вас сейчас жестоко заминусуют за "не в бровь а в глаз", :) вообще такое ощущение что за пару последних лет у Хартии резко сменился контингент, если не читающих, то пишущих комментарии.

Адказаць
+1 +
леонид4624, 14:54, 13.01

Мая беларушчына ніколі не была злой, хамскай, па-пракурорску «выкрывальніцкай».
________________________________________________________________________
Застацца людзьмі+
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Сегодня, Беларусь продают, и все для блага беларуса, сегодня растаптывают веру, уничтожается культура и память народа, сжигают деревню в угоду, указа свыше потому что едет главный, я не считаю что можно за все деньги на земле возродить человека или вернуть то что было растоптано в угоду кишени главного, Сегодня у власти человек . предателем его не назовешь. Для него гланое его тщеславие которое отражено в указе который в свою очередь растаптывает традиции нашего народа. и он доволен собой, что может безнаказанно творить то зло что есть сегодня. Он сплотил вокруг себя таких отбросов общества, они известны , о них уже написано. Они как и лукавый начали служить мамоне.. но своими жизнями, рассчитывается не хотят и есть простой доверчивый народ. Зло одного человека находит себя и в решения которые сегодня принимает правительство. Я думаю сын его в курсе всех событий. Быть человеком, в таких условиях очень сложно, но возможно. Тематика духовно нравственного облика нашего народа будет исходить, из тех указов и решений главного который прикрывается всеми теми , которых уже нет. И время пришло привлечь его к уголовной ответственности за создание режима, который по своей сути несет все то что разрушает а не создает. Вы об этом ранее писали

Адказаць
+18 +
Алик, 15:32, 13.01

Грань между национализмом и нацизмом очень тонкая. Но если для маленьких вымирающих народов национализм - инстинкт самосохранения, то нацизм - это тупая агрессия в нац. упаковке. Белорусы, совершенно очевидно, вымирают. Язык умервщлён, история - оболгана и цензурирована в угоду восточному "братству", культура и обычаи переместились в пыльные музеи. Всё белорусское - достояние узкого круга специалистов и энтузиастов, не поддерживаемых, и часто терроризируемых маргинальным государством. И тут нам говорят о смирении и терпении. "Беларушчыну" убивают каждый день. Распродавая землю с историческими слоями неизвестно кому, тем, кому эти слои до лампочки. Создав такие условия, в которых белорусскость стала беловоронностью и обречена на вымирание, ассимиляцию и рассеивание по белому свету. За годы "социально и союзно-ориентированного" государства не появилось ни одного белорусского писателя и поэта, которого бы знал кто-то, кроме его родни! Президент не знает мову и ненавидит её, равно, как и его окружение. И белорусы должны этому улыбаться и смиренно кивать, переставая быть белорусами и превращаясь в обслугу посетителей казино, "инвесторов", на самом деле секс-туристов и жуликов, срубающих быстрые деньги? Лучше уж не позориться и сразу назваться Северо-западным краем или Катарской автономией, или зарубежной китайской территорией, чтобы деды в могилах не ворочались от такого светлого будущего Айчызны, в котором оказались их внуки и за которое были положены дедовы кости в количествах немерянных, в войнах с "братьями" то с востока, то с запада.
Дружить и быть гостеприимными хорошо, когда ты не слаб и не раздавлен. О каком гостеприимстве можно говорить, если "гости" - это скупщики краденного и рабов у рабовладельца и работорговца, объявившего себя вечным богом на этой земле? У белорусов никто не спрашивает, ждут ли они гостей, хотят ли они их, и что они готовы им отдать, продать или подарить. Всё решает один маргинал, отгороженный от народа толпой опричников.
Так что, не надо убаюкивать белорусов и требовать от них благости и смирения.
Беларусь на пороге продажи и последнего раздела последнего куска когда-то гордого и самодостаточного государства. Восстания 1801, 1831, 1863, партизанские войны, начиная с XVII века были правильной реакцией толерантных в мирное время людей на наглый имперский нахрап и предательство местных элит. Сейчас время перестаёт быть мирным, и это отражается в поведении людей. Конечно, это очень печально, и эта земля заслужила мира, покоя и добра. Но белорусам это никогда не давалось даром без борьбы и потерь. Увы, карма такая.

Адказаць
0 +
vladak, 13:02, 14.01

А знаете почему нас славян на територии Великого Князтва Литовского уничтожают и уничтожают культуру и язык наши дома и замки?Это сугубо мое мнение может я ошибаюсь .Потому что у нас хотят убить ВОЛЮ.КАК ЛЮДИ ХОТЯТ УБИТЬ ВОЛЮ ВОЛКА.У нас осталось только два замка НЯСВИЖ И МИР А ОСТАЛЬНЫЕ УНИЧТОЖИЛИ ЗАВАЕВАТЕЛИ.МЫ СЛАВЯНЕ НЕ БУДЕМ ПОБЕЖДЕНЫ ПОКУДА МЫ ЭТОГО НЕ ПРИЗНАЕМ САМИ.А ПРИЗНАТЬ ПАРАЖЕНИЕ МЫ НЕ ДОЛЖНЫ КАК И ВОЛКИ ЛУЧШЕ СМЕРТЬ ЧЕМ НЕВОЛЯ.

Адказаць
+7 +
Vadim Kravtsov, 15:46, 13.01

Тольки Зянон.Вось Вам мой адказ.

Адказаць
+6 +
Чегеварвар, 15:49, 13.01

"трэба прызнаць, што беларушчына — усіхная, незалежна ад полу, расы, арыентацыі ці пазыцыі на выбарах".
===============================================================
Вымушаны не пагадзіцца з сп. Дубаўцом.
Аб якой "усіхнясьці" беларушчыны можна гаварыць, калі ў беларусаў адабралі самы галоўны складнік беларушчыны - мову?
Аб ягой лагодзе ды памяркоўнасьці можна разважаць у растаптанай, згвалтаванай, зьнясіленай краіне са зьнішчанай беларускасьцю?! Аб якой павазе можна гаварыць з тымі, хто кажа "разговаривай на нормальном языке". У мяне ўвогуле быў сумны досьвед, калі чалавек адказаў: "я вапшчэ ничэво не панимаю па-беларуску" (транскрскрыпцыя першакрыніцы). Як навучыцца паважаць таго, хто горшы за быдла, бо нават жывёла ведае сваю мову.
Цалкам згодны з "дзя ДУЛЯ з балотнай вёсачкі Менск., 9:51, 13.01":

Не! Не люблю дзяржаву я!
Яна Радзіму нашу – душыць, як змяя!

Таму ані тую дзяржаву, ані тых людзей, што яе падтымліваюць, я ніколі не тое, што паважаць, а нават глядзець у той бок ня хочу.

П.С. Аніякай згоды, лагоды ды павагі да таго, хто гвалціць тваю маці. Як і да таго, хто за гэтым гвалтаваньнем проста назірае.
Бо гэта ўжо ня людзі, а манкурты.

Адказаць
+7 +
Граждане Отечество в опастности..., 16:00, 13.01

Возьмём скромную табличку, появившуюся в Парке "60-летия Великого Октября".

Пока мы тут дискутируем, в комментариях, идёт планомерная работа по инкорпорации Беларуси в состав Российской Империи.

Прочтите тект на этой табличке. Просетитесь. Оказывается кровавый большевисткий эксперимент был открытие эры великих свершений. В честь чего и деревце мол посажено.

И что беларуский КГБ? Беларуская милиция? - ОНИ НЕ РЕАГИРУЮТ.

О чём по-Вашему это говорит?

Адказаць
0 +
Михаил Соболь, 16:19, 13.01

Что вкладывать или как вкладывать - это "две самые большие разницы". Даже большие, чем у одесских евреев!

Если у Вас есть ЧЕМ вложиться в мировую культуру (в духовную сокровищницу) на языке и от имени нашего народа, то вопрос КАК ВЛОЖИТЬСЯ, актуален.

Но если вложиться нечем, и Вас периодически подталкивают САМ ГВАЛТ вокруг этой проблемы выдавать за вклад ..., то это уже совсем другая проблема. Можете обозначать её словами "тролль" или "КГБ", не суть важно.

Мне, как и автору статьи, пришлось решать ту же проблему. И тоже пришлось покинуть БНФ, в тогдашнем формате которого, проблема оказалась неразрешимой.

Сегодня для меня решение этой проблемы выглядит следующих образом - цитирую свою подпись на форуме:

"Калі дзеяздольная частка насельніцтва зможа пабудаваць незалежны ад суседзяў канал інтэрактыўнага ўкладаньня сваіх культурных здабыткаў у сусьветную скарбніцу, то на ім і будзе трымацца незалежнасць гэтай краіны".

Адказаць
+1 +
мат, 16:25, 13.01

Хорошая статья, умная, мягкая, направляющая, только хвост её длинный, гебешный.

Адказаць
+8 +
Гражина, 16:52, 13.01

О какой грамотной и правильной национальной идее идет речь?!
Люди в стране мерзнут, голодают, спиваются, вымирают, но продолжают бояться что-то изменить.
Остался совковый животный страх - нет чувства собственного достоинства, нет веры в Бога, нет уважения ни к себе, ни к детям своим. Все остальное - помыслы о достойной жизни, о возрождении всего национального и патриотического - все это выжжено каленым железом. Кто-то уехал, кто-то умер, кто-то за решеткой. Остались только тени, а не люди. Носители этого страха.

Адказаць
+2 +
Сирожка с "Горизонта", 16:56, 13.01

Согласен с тобой Сергей.
Сам вышел из БНФ, но уже после раскола партии. И причины те-же.
Я думаю, конец восьмидесятых - начало девяностых наглядно показало, что беларускасьць в нашем народе живет и будет жить. Я сам с радостью отдавал своих двоих детей в белорусские классы, и страшно переживал когда хамы закрывали их, насильно переводя детей в русские, хотя воспитывался совковой идеологией и мовы в школе не изучал. Все вернется, только нужна СВАБОДА.
А нам, как правильно написал автор статьи, - Застацца людзьмi, чтобы людзьмi звацца.
Эх, встретиться бы Серега. 34 года не виделись.

Адказаць
-1 +
Міхась Собаль, 17:22, 13.01

МАТ піша (не шмат, але ...)

"Хорошая статья, умная, мягкая, направляющая, только хвост её длинный, гебешный".

Ну дык і хай ўсё СТАНЕ ГЭ-БЭШ-НЫМ у гэтым сэнсе і ў гэатай дзяржаве. Падкрэсьліваю, не у краіне і з народзе, а ў дзяржаве. Бо ў народзе і у кріне - тут сае "імунітэты", больш натуральныя.

А як стане усё дзяржаўнае на 100% гэбэшным, то ГЭТА І БУДЗЕ ЦАЛКАМ ІХ ПРАБЛЕМА, як ім сярод людзей далей быць і жыць!

Калі гэта ўжо будуць і ня людці - ўвесь асяродак, у якім ўся гэта гэбышная дзяржаўнасьць "варыцца" дзеля НАВАРУ канкрэтных асоб, а драпежнае зьвяр'е, то яны іх і зжаруць. А калі не драпежнае, а як авечкі безгалосыя і дурныя, то з каго НАВАРАК чакаць? Тады адзін аднаго будуць "есьці"?

Воь і выходзе, ш то як не круці, да поўнага абсурду (ці да тупіка у логіцы разьвіцьця падзей), "гэбышнай дзяржаўнасьці" ўжо бліжэй, чым процілеглай тэндэнцыяй - сьвядомай нацыянальнай народнасьці (ці народнай нацыянальнай сьвядомасьці) - ДА ПЕРАМОГІ НАД вышэйзгаданым мутантам.

Ёсь у матэматыцы такі прынцып атрыманьня выніку. Посьля таго, як зроблена ўмоўнае дапушчэньне немагчымага, даецца поўная свабода дзеяньня (аргументацыі) заснаваных на немагчымым варыянтаў.

Паспрабуйце (ра3Умова) зноў сесьці за школьную парту на поўным сур'ёзе напісаць сачыненьне на тэму: "Інтэрактыўныя функцыі дзяржавы, як формы кіраваньня ў грамадстве канкрэтнай краіны, праз 20 год".

Калі паспрабуеце, то я ўпэўнены, ШТО РЫТОРЫКА ВАША кардынальна зьменіцца ...

Бо нельга насіць адны і тыя ж акуляры, і ад сонца, і ад блізаркасьці, і ад камер зьнешнего відэаназіраньня, і ад дурняў, і ад чарцей ...

Хоць зрэдку, трэба меняць акуляры, тым больш, калі яны ўмоўныя!

Адказаць
0 +
дзя ДУЛЯ з балотнай вёсачкі Менск., 17:32, 13.01

" ОГО! ... Беларусь спасет только жесткое и бескомпромиссное национальное движение. Нетерпимость по отношению к быдлу и подонкам. А злоба и ненависть к врагу - это нормально. И обЪединяет людей больше чем: "А Мова,дзіцятачкі... Мова. Родная,ад матачкі з татачкай"!"
***

«Если человека все устраивает, то он полный идиот. Здорового человека,
в нормальной памяти не может всегда и все устраивать».

МінскіЯ ХРОНіКі. ХРОНіКі НЯНАВіСЦі.

Гляжу на Беларусь… …жабрацтва і галішча…
На пасмурных людзей, пазбаўленых надзей…
Мая Радзіма… Дзе яна?
Усё,што мелась добрага,пазнішчана.
…нянАвісць тут пасеяна…

Гляжу на Беларусь… Скуль развялося тут звярышча…
Паўсюль найміты-змагары ад раніцы да ночы спраўна,
быццам касары, “крамолу-думку” нішчаць.
Зацея,шурык,гэтая – пустая…
…нянАвісць – пасля пакосу хутчэе прарастае…

Гляжу на Беларусь… Час Гісторыі цікае,цікае…
Беларусь – не заўсёды ціхая, бо, “нянАвісць” – расліна дзікая,
“аграномія” пана-шурыка толькі больш узмацняе Яе…
Час гісторыі – цікае,цікае…
І,напэўна, калісьці рване!
І кагосьці
ніяк не міне…
*+*
7 кастрычніка 2012г.
(**жабрацтва – нищета; галішча – голытьба; надзея – надежда; Радзіма – Родина;
пазнішчана – уничтожено; скуль – откуда; хутчэй – скорей)

© Copyright: Олег Буйницкий, 2012
Свидетельство о публикации №112100700937

Адказаць
+2 +
Михаил Соболь, 18:32, 13.01

Сирожкe с "Горизонта"

А кто мешает основать и утверждать НОВУЮ ТРАДИЦИЮ таких встреч? По моим наброскам она называется ДАВ - "Дзень асэнсаваньня выникаў". Виртуальный аперитив к реальному застолью. Минут 30 с ноутбуками вместо бокалов, вилок и "дамов" в руках, пока ещё трезвые. Можно к пасхе приурочить, можно к новому году - как пойдёт лучше!

Для начало можно использовать (кожны кулік ..., ра3Умею) мой аккаунт на Facebook - Замок Стерегущего периметр. Хочешь, читай это величественным сооружением на склоне холма, а хочешь, огромным висячим замком на обмотанной цепью собачьей будке - куда поведёт воображение.

Таким образом, НАРОД НАШЕЙ СТРАНЫ получит "живой индикатор реальных перемен", наблюдая за тем, как МЫ ГУЛЕМ, и задавая себе периодически один и тот же вопрос - ПОЧЕМУ ИЗ НАС НИКОГО НЕ ПРЕСЛЕДУЮТ! Я имею в виду основателей новой традиции, пытающихся по ходу, на всё взглянуть по-новому? В том числе, через такое новшество (20-летней давности), которое я везде отмечаю парным выделением букв "ЗУ".

Так почему не преследуют, не садят, не обыскивают? Неужели все (МЫ) гэбисты?

Кстати, а кто (или что) мешает нам вести свои свободные и открытые диалоги (Free and open mind) на таком уровне ЗАИНТЕРЕСОВАННОСТИ, КОМПЕТЕНТНОСТИ И ВЗАИМОТЕРПИМОСТИ, чтобы настоящий сотрудник спецорганов, приставленный к нашей ИДЕЕ или по велению души участвующий, не раскрывая своей конфеденциальности, побывал бы на нашем БАЛУ в с маской на лице.

Конечно, за маской сра3У напрашивается кинжал под под плащом - "рыцари плаща и кинжала"!. Но (тут же возражаю сам себе), почему я должен исходно принять за данность, что у этих людей НЕТ ДУШИ? Что это уже ЗОМБИ, которым чужды понятия "честь" и "мораль", которые я им стараюсь приписать, чтобы выпендриться?!

Ведь если таким "бездушным зомби" с интеллектом обезьяны, государство поручает троллить интернет и глушить голос интерактивной оппозиции, то почему сра3У не роботизировать полностью процесс решения этой задачи? Какое ГОСУДАРСТВО вылезет из болота, делая ставку на таких троллей. Это должно быть государство сплошных идиотов! Но, если бы это было так, то мы бы с тобой сейчас не вели эту открытую переписку, особо не подбирая слов?!

Вывод. Нельзя загонять себя в КРУГ СПЛОШНОГО ИДИОТИЗМА, даже если оно и кажется таким. Надо искать иные смыслы, хотя бы и просто в словах. из которых не совсем обычно составлено предложение.

Кстати, в этой связи, вспоминается мне ПО "Горизонт" начала 90-ых прошлого века. Уже тогда я пытался убедить местные стачкомы, что множественность требований в протоколе от имени бастущих (больше 3) - это гарантированный провал забастовки. Даже и через 3 требования, не обеспеченные регламентом (описанием процедуры) исполнения, включая контроль, администрация легко осуществит свои заготовки, основанные на принципе "разделяй и властвуй"!.

Идеальный вариант - это когда в ОДНО ТРЕБОВАНИЕ забастовщиков УП!РТА вся мощь их первой и последующих волн активности. Но, порядок выполнения этого требования, включая продвижение его за пределы предприятия, отрасли и даже страны, должен быть продуман так, чтобы по ходу ("телескопически" или матрёшкой) прорисовывались следующие из (чернового) списка требования, которые из чистовика сознательно исключили, чтобы процесс развивался автоматически, чтобы администрация всегда имела (и ощущала) повод принять сторону работников "перед 3 стороной".

Зачем выставлять отдельными требованиями бачок, кружку (на цепочке, чтобы не спи ... ли) и воду в доступном месте, если можно ТРЕБОВАТЬ регулярной раздачи чистой воды по рабочим местам, которые технологически предусматривают такую меру?

И что Вы думаете? На "Горизонте" список требований стачкома содержал почти полсотни нумерованных позиций, где в первом десятке красовалось требование "Обеспечить показ сериала "Богатые тоже плачут" в удобное время после работы". Вот они нам и обеспечили.

Собственно, я и покинул СВОЁ МЕСТО В БНФ, где возглавлял комиссию Сойма по связи с производством, когда обнаружилось, что БНФ - не как явление, а как набор формальных процедур и ограничений - НЕ УСИЛИВАЕТ МОЙ ГОЛОС (новатора, активиста) в сторону цехов и стачкомов, а наоборот, глушит и подвергает всё более жёсткой, тенденциозно избирательной цен3Уре.

Мои разработки и ре3Ультаты их применения ОЧЕНЬ БЫСТРО вырастали из "коротких штанишек" и получая поддержку за пределами станы, добавляя популярности и мне лично. Тем более, что кроме работы в Правлении БНФ, я тогда был одним из 3 сопредседателей международной Конфедерации Труда.

А "генеральная линия БНФ", как оно потом и стало очевидным, не предполагало 2, 3 или более имён на уровне значимости "ЗКНОНА ПОЗНЯКА"!

Возможно, в этом и есть (был, будет) главный недостаток Народного Фронта. Он изначально функционировал ни как НАРОДНЫЙ, а как подковёрно гипертрафированный проводник ИДЕИ национального возрождения ...

Адказаць
+8 +
Интересуюсь, 18:54, 13.01

И чем же так уж "СТРАШЕН" для Вас сионизм? Тем, что это мечта о возвращении на свою землю? Тем, что благодаря этому сумели восстановить свой умерший язык? Так не бояться этого надо, а учиться у других. Каша в голове у автора, розовые слюни. По поводу народа - желаемое за действительное: откуда сегодня столько карателей, столько предателей, столько приспособленцев? И что - их любить? Без злости? Вредная чушь! Нужно жить не в фантазии, а в реальной стране, и не любить свои сопливые представления о ней, а т о будущее, ради которого следует работать, бороться и, к сожалению, ещё и кое-кого ненавидеть.

Адказаць
+8 +
Надзея, 19:17, 13.01

Добры артыкул, Але больш падтрымлдіваю пазіцыю DMI. Як паказвае гісторыя, зло павінна быць пакарана. А рэверансы ва усе бакі да нічога добрага не вядуць. Калі б адбыўся паказальны працэс над камуністамі накшталт Нюрнбергскага, то і Расея .і Беларусь даўно былі б ужо ў радах цывілізаваных краін. Я.напрыклад, ніколі б не даравала тым катам, якія расстралялі ў 30-х роднага дзеда за спробу аднаўлення узарванага касцёлу ў Лагойску, за зламаны сталінскай бандай лёс свайго бацькі. Бандыты баяцца толькі пакарання і ніякія нашы захады па іх выхаванню не дадуць плёну. Цяпер можна імітаваць нейкую лаяльнасць, але калі прыйдзе час, зло павінна быць пакарана, каб яно ніколі больш не паўтарылася.

Адказаць
+6 +
Сябар, 19:31, 13.01

Згодны з Вамі Сяргей наконт грамадзянскай супольнасці. Грамадзянская супольнасць сення патрэбна як николi. Яна патрэбна для вырашэння сеняшних задач. Вы упамянули затапленне Вицебщыны.... А сення ужо будуецца каскад ГЭС на Зах. Дзвине! И никога гэта не хвалюе! А чаму? Ды таму, што няма грамадзянскай супольнасци.

Адказаць
+2 +
пртиа, 20:48, 13.01


Многие комментарии о немецко-фашистской оккупации в Беларуси и о ее пособниках вызывают отвращение. Данная оккупация была настолько жестокой, что ее оценка гражданами Бедаруси должна быть только отрицательной и безотносительной к оценке иных преступлений на территории Беларуси, эта оценка должна сопоставляться только с идеей зла. Учитесь такой оценке фашизма у евреев. Беларусь потеряла в войне с фашизмом свыше 2 миллионов человек. Уважайте память об этих погибших и о всех остальных погибших от германского фашизма.

Адказаць
+2 +
Жаўнер БКА, 23:12, 13.01

Так сама паважайце памяць аб загінушых ад расійскага бальшавізму і іх памагатых.

Адказаць
+4 +
пенсионеркаВ, 21:41, 13.01

у любого народа даже самого доброго, внутри лежат разные чувства смотря , как над народам
как будут издеваться, такие чувства и пробудяться

Адказаць
+3 +
Вiктар, 22:14, 13.01

Усё будзе не так у Беларусi, як Вы тут каментуяце - штампамi,стэрэатыпамi,загаворамi з забабонамi - наша жыццё выкiне усiм такi просты ФОРЦЕЛЬ,якi i у сне не прыснiцца i на яву не прыбачыцца.Толькi не хавайце Бацькаушчыну раней часу,яна нам служыла i яшчэ паслужыць.
З Новым Годам Спадарства! Па старому стылю канешне.

Адказаць
0 +
Umanolda, 3:02, 14.01

Застацца у жывых...
гарбаты не псiх

Адказаць
-1 +
macsergio, 9:09, 14.01

Тот для кого все написанное было бы полезно никогда этого не прочтет,потому что до сих пор не имеет компьютера,или не сподобился за бесполезностью научиться грамоте,-75%бедного(по-вашему) белоруского народа! И живет он параллельно вашим эстетским завываниям и жить будет!

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны