19 красавiка 2024, Пятніца, 3:24

Беларускі дзюдаіст Шэршань перамог на турніры серыі «Вялікага шлема»

2

Беларускі дзюдаіст Дзмітрый Шэршань стаў пераможцам прэстыжных міжнародных спаборніцтваў з серыі «Вялікага шлема», якія праходзяць у Абу-Дабі (ААЭ).

Дзмітрый Шэршань перамог у спаборніцтвах у вагавай катэгорыі да 66 кг. Ён выйшаў пераможцам з 5 сутычак, адолеўшы на шляху да ўзнагароды вышэйшай вартасці ў папярэднім раундзе алжырца Худа Жардані («іпон» за 5.00 хв.), прадстаўніка Саудаўскай Аравіі Хамада Сулеймана («іпон» за 20 сек.) і немца Себасцьяна Зайдля («іпон» за 2 хв. 48 сек.). У паўфінале беларус стаў мацнейшым за славенца Адрыяна Гомбача (перамога «Юка» за 5.00 хв.), а ў фінале не пакінуў шанцаў азербайджанцу Тарлану Карымаву («іпон» за 45 сек.).

Як паведамілі БелТА у Беларускай федэрацыі дзюдо (БФД), папярэдняя перамога беларускага спартоўца на турнірах серыі «Вялікага шлема» датаваная 2011 годам, калі на турніры ў Кітаі лепшым стаў алімпійскі чэмпіён Афін-2004 Ігар Макараў. Той поспех дазволіў яму забраніраваць за сабой месца на летніх Гульнях-2012 у Лондане.

Прызавыя месцы на турнірах «Вялікага шлема», якія з'яўляюцца аднымі з асноўных спаборніцтваў у свеце дзюдо, дазваляюць спартоўцам набіраць рэйтынгавыя ачкі (за 1-е месца - 300, за 2-е - 180, за 3-е - 120) у адзіны сусветны рэйтынг-ліст. Пасля іх колькасць, заробленаеяна турнірах рознага ўзроўню, вызначае траплянне на кантынентальныя чэмпіянаты, чэмпіянаты свету і Алімпійскія гульні.

Дзмітрый Шэршань у сапраўдным спаборніцкім сезоне сярод беларускіх дзюдаістаў дэманструе найбольш высокія вынікі. На чэмпіянаце Еўропы-2014 у французскім Манпелье ён стаў уладальнікам бронзавай узнагароды ў сваёй вазе да 66 кг, таксама на яго рахунку срэбра турніру серыі Гран-пры, які ў чэрвені праходзіў у Будапешце (Вугоршчына).

Менш паспяховыя спаборніцтвы ў Абу-Дабі склаліся для беларускага дзюдаіста Ваэ Тутхаляна, які выступаў у той жа вагавой катэгорыі, што і Дзмітрый Шэршань. Тутхалян заняў выніковае 7-е месца. Атрымаўшы дзве перамогі і зведаўшы адно паражэнне ў папярэднім раундзе, ён сатупіў у стартавай сутычцы суцяшальнага турніру і завяршыў выступ. Беларуска Кацярына Нахаенка (48 кг) выбыла з барацьбы за ўзнагароды пасля двух паядынкаў, а Арыф Багіраў (60 кг) і Дар'я Скрыпнік (52 кг) - пасля стартавых пройгрышаў. Сёння на татамі ў рамках турніру «Вялікага шлема» выйдуць Аляксей Раманчык, Вадзім Шока (абодва - 73 кг) і Аляксандр Сцяшэнка (81 кг).

Тым часам у Магілёве завяршыўся турнір Кубка Беларусі-2014 па дзюдо. Узнагароды вышэйшай вартасці на яго фінішы здабылі Уладзіслаў Бурдзь (60 кг, Бабруйск), Дзмітрый Кругоў (66 кг, Смаргонь), Уладзіслаў Цярпіцкі (абсалютная вагавая катэгорыя, Ляхавічы), Вераніка Суглоб (48 кг), Анастасія Мадзеева (52 кг, Лоеў) , Ксенія Даніловіч (абсалютная вагавая катэгорыя, Гародня). Пераможцам кубкавага нацыянальнага турніру ў камандным заліку сярод мужчын стала зборная Менска (36 ачкоў), а сярод жанчын - зборная Гарадзенскай вобласці (37,5). У агульнакамандным заліку лепшымі сталі дзюдаісты Менска (64,5).