28 March 2024, Thursday, 13:01
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories

126

Comments 126
+33 +
леонид4624, 15:27, 5.12

А будет ли транслироваться на сайте эта встреча???????????????

Reply
-28 +
Лучше бы, 21:11, 5.12

Андрея Санникова транслировали, а не этого.

Reply
+5 +
netreader, 15:28, 5.12

Ну, что земляки?! И у кого какие идеи есть на счет дальнейших действий?..

Reply
+17 +
netreader, 16:40, 5.12

Ладно. Тогда наводящий вопрос.
По каким направлениям идет экспансия России по отношению к Беларуси?
Я лично насчитал пять:
экономическая;
этническая;
экологическая;
этическая;
политическая... экспансия.

Reply
+16 +
wik, 15:31, 5.12

еду...

Reply
-90 +
купалинка, 15:42, 5.12

Ой, разбуженного Герцена привезут.. Спадар Пазьняк, не забудьте выветрить костюмчик от нафталину, дюже сильно пахнет, аж голова болит...Революционер из сундука...

Reply
+82 +
Кастусь, 15:58, 5.12

Уважаемая. Этот человек представлял, да и представляет большую угрозу для теперешней власти, чем кто-либо из бывших кандидатов.

Reply
-69 +
купалинка, 16:20, 5.12

Ой, не смешите меня ..угроза от кого? Каменев -Зиновьев- Рыков... Он и вначале то представлял мифическую угрозу.. Сидеть на пнях, портфели делить, это у нас много кто может, "за бугром такие тыквы..".Разглагольствования Позьняка он такой же как и Лука, зеркальный двойник, демагог и популист

Reply
-51 +
патрыёт, 16:38, 5.12

думается еще похуже ибо озлоблен и разочарован в своих амбициях...

Reply
+74 +
ярэма, 16:53, 5.12

Как можно говорить о человеке плохо, не зная и не понимая что Зянон жизнь посвятил борьбе за свабоду Беларуси.Уверен что список из пропавших людей должен был возглавить именно Позняк, а для Беларуси Позняк живой,полезнее чем Позняк пропавший без вести. Поэтому сведения черпайте не у БТ. Поэтому поддерживаю Кастусь, 15:58, 5.12 на 100%

Reply
-47 +
патрыёт, 17:06, 5.12

Все у вас если бы да кабы.Одно верно-живой пазняк для пазняка полезнее пропавшего без вести.а живой пазняк в США-ну просто нет слов. И по-меньше апломба про посвятивших жисть-это очень по-ленински,старо.

Reply
+43 +
Ага, 18:28, 5.12

Дык то ж маскалі, а ім свабода Беларусі папярок горла. Вось і атрымліваецца, што яны ё ворагі беларусаў(па справах і пазнаем). Усё што яны тут робяць - падтрамліваюць свой канцлягер, этнацыд беларускага народу,льюць бруд на змагароў за волю і ў прыватнасці на Зянона, ходзяць у Курапаты ламаць крыжы.

Reply
+28 +
мит, 19:36, 5.12

Купалинка, купалинка - тёмная ты ночка.
Если бы Позняк не покинул Беларусь - пропал бы бесследно, как Захаренко, Гончар и др.

Reply
-57 +
ja, 16:21, 5.12

если он и представляет для кого-то угрозу, то угрозу для дискредитации оппозиции, потому он и удостоился похвалы от Лукашенко после своего скандального интервью, после которого стало ясно, что он просто неадекват с заморочками, который, дорвись он до власти, установил бы не менее авторитарный режим, только не неосоветский, а клерикальный, но так же изолированный от цивилизованного мира, в котором, дескать, поощеряется гомосексуализм. Да собственно, он больше всего помог Лукашенко придти во власть, напугав людей своим правым экстремизмом и национализмом.

Reply
+61 +
михалина, 17:17, 5.12

Сколько троллей повылазило . Это еще раз подтверждает - что Зенон Позняк - самый
сильный и авторитетный соперник нынешней белорусской мафии .
Его нельзя заболтать . Его нечем компрометировать - чист как стеклышко .
И еще его боятся . Очень боятся . Если Позняк придет к власти Люстрация Неизбежна !
Суды над преступлениями коммунистического режима и диктаторского режима Лукашенко - Неизбежны ! Под суд пойдут все - кто фальсифицировал выборы .
По амнистии простится только женщинам имеющих детей . Все остальные -
в ТЮРЯГУ !

Reply
-33 +
один, 17:36, 5.12

михалина, 17:17, 5.12 Под суд пойдут все - кто фальсифицировал выборы .

И все кто этого "мышиного кумира" критиковал за его " жизнелюбие" за границей.

Reply
+24 +
я, 19:44, 5.12

Главное имена то какие выбрали тролли - патриот , купалинка!
Уж прямо писали бы попкарь какой нибудь, мусор, ну или НКВД - даже креативненько бы получилось.
Такое впечатление что их с цепи спустили с командой Фасс! И они давай кусать всех на право и на лево. А ещё никто и не пришёл,кусать то вроде и некого было.

Reply
-18 +
Anatol Starkou, 18:04, 5.12

михалина, 17:17, 5.12: "Под суд пойдут все..."

За чатыры месяцы да вырашальных выбараў-1994 нешта падонае вашаму каментару надрукаваў Зянон Пазьняк у артыкуле "О русском империализме и его опасности", і таксама казаў аб люстрацыі і іншых страшылках у бок дзярж-парт ці гаспадарчай наменклатыры, прадстаўнікі якой лічылі затым галасы ў выбарчых камісіях, але і ў бок амаль 10% рускай часткі выбаршчыкаў:
“Будет введен закон о люстрациях. Руководители КПСС-КПБ, являющиеся таковыми на 19 августа 1991 г., не получат права занимать государственные должности… Третьим шагом станет ликвидация разрушительной большевистской системы Советов - пристанища коррупции и бывшей коммунистической номенклатуры…”, - пісаў перад тымі рашучымі выбарамі Зянон Станіслававіч у згаданым артыкуле, і тамака ж: “Мы не должны забывать, что в результате русской коммунистической политики…”

Гэтым артыкулам Пазьняк фактычна здаў выбары тагачаснай савецкай камуністычнай уладзе і тым самым пахерыў усю папярэднюю шматгадовую працу сьвядомых беларусаў-адраджэнцаў, якія шчэ за Саветамі, шчэ да падзей 1988 года, шмат дзесяцігоддзяў крок за крокам йшлі да нашай з вамі беларускасці - рыхтавалі падмурак беларускай, а не прарасейскай ўлады.

Здаецца, менавіта пасля гэтага рашучага патоку слоў, напісанага ім у артыкуле "О русском империализме и его опасности" на русском языке, а па сэнсу нагадваючым канцэпцыю ці праект асноўных палажэнняў яго дыктатуры на беларускай мове, наш народ стаміўся, дый у 1994-м на вырашальных і адзіных дэмакратычных выбарах у гісторыі нацыі даверыў уладу Аляксандру Лукашэнку.

Да таго ж зянонаўцы не мелі ўжо былой маральнай падтрымкі народа, як пасля шэсця на «Дзяды-88», з-за шматгадовых правалаў Пазьняка, бо з-за яго няўмельства і няздольнасці арганізаваць масы зянонаўцы штодзень гублялі паплечнікаў, гублялі народ. Таксама стала відавочнай дэградацыя бліжэйшага асяроддзя духоўнага сімвала нацыі ў бок сектантства, ў бок ідалапакланення.

Reply
+18 +
Кастусь, 18:35, 5.12

"Гэтым артыкулам Пазьняк фактычна здаў выбары тагачаснай савецкай камуністычнай уладзе і тым самым пахерыў усю папярэднюю шматгадовую працу сьвядомых беларусаў-адраджэнцаў..."

За тое быў сумленны перад народам. Камусьці не хапіла смеласці. Папрок не ў бок народа.

Reply
-7 +
Anatol Starkou, 22:18, 5.12

Кастусь, 18:35, 5.12

тую "смеласць" смела можна назваць здрадніцтвам

Reply
+15 +
azhbeta, 22:11, 5.12

Калі Зянонаўцы згубілі такі народ як вы, дык гэта вельмі добра. Сядзіце там у ЗША і ўстрайвайце далей свае акцыі "Акупай!", пакуль вас там не разаблачылі, а то прыйдзецца ехаць у сваю мутушку-Расею. А да Пазьняка ў народа Беларусі ніякіх пратэнзій няма, ён чэсны і вельмі сумленны чалавек і гэта ведаюць усе беларусы, хто цікавіцца палітыкай. А што будзе праведзена люстрацыя, дык народ наш не можа гэтага дачакацца, бо так ужо абрыдла гэтая банда пры ўладзе.

Reply
-31 +
ja, 18:49, 5.12

сколько сектантов повылазило, верующих в идола... Этот идол с линейным мышлением тоже загнал бы белорусов в землянки, отгородившись не только от России, но и от Запада. Зеркальное отражение Лукашенко, только с право-клерикальным уклоном.

Reply
+7 +
Ага, 19:06, 5.12

З канторы.

Reply
-30 +
балаболка, 16:56, 5.12

Ага,режим уже все штаны изгадил в страхе)))

Reply
+23 +
Кастусь, 18:38, 5.12

Можно говорить что хочешь, но внутреннее состояние - есть внутреннее состояние. Вот Лидка, как-то не выдержала, всплакнула и выбежала, а если бежать будет некуда - как тогда заговорим? А бежать-то некуда..

Reply
+4 +
azhbeta, 21:59, 5.12

Ну и кому вы говорите, тут же по ее тексту видно, что... таких лучше игнорировать.

Reply
-5 +
Вова, 10:25, 6.12

Не угрозу, а наоборот.

Своими полунормальными эстремистскими заявлениями (про Дудаева, убивающего русских подонков, например, или про насильственную белорусизацию) он так напугал белорусского обывателя, что не то что Лу, а Сталина выбрали бы.

Пока Поздняк активен - власть может спать спокойно

Reply
+7 +
Стас, 11:58, 6.12

Вот беларуса он точно не напугал. Не городите чушь.

"эстремистскими заявлениями",
"насильственную белорусизацию"...
"он так напугал белорусского обывателя, что не то что Лу, а Сталина выбрали бы"

Не считайте беларусов тупым быдлом!
Разыграли советскую карту, поставили угодного вам человека. Перевертыш вы. Гоу-хоум!

Reply
+22 +
Геннадий Турковский , 16:55, 5.12

Пусть революционер из сундука, чем люмпенша в реальности...

Reply
+11 +
Каваленка, 0:58, 6.12

Паважаныя, ці ведаеце вы хто такі Маісей? Гэта такі такі чалавек, які вывеў свой народ з егіпецкага рабства. Усе ведаюць, што Маісей 40 год, вадзіў гэты народ па пустыні, але не ўсе ведаюць, што перад гэты Маісей 20 год хадзіў па пустыні, без свайго народа, бо калі ён забіў егіпцяніна, які зьдзекваўся над сабратам Маісея, а ў наступны раз сказаў яшчэ аднаму сабрату, які зьбіваў другога: "Навошта ты збіваеш свайго брата?", то той што зьбіваў, Маісею адказаў наступнае: "Мо ты і мяне хочаш забіць, як тога егіпцяніна?" Тады Маісей зразумей, што за добрыя справы для свайго народа, будзе гэтым жа народам здадзены егіпцянам на пакаранне. І у яго не засталося ніякага выйсьця, як сыйсьці ад неўдзячных у пустыню, пакуль, праз 20 год, да яго не зьвярнуўся сам Бог праз свайго анёла, каб Маісей вярнуўся і вывеў з божай дапамогай свой народ з палону.
Бог не абвінаваціў Маісея за тое што ён сышоў ад неудзячных, а потым праз Маісея вывеў іх з рабства.
Дык чаму вы, неўдзячныя, лаіцеся на Зянона, які вас вывеў з-пад акупацыі маскоўскай саўковай арды? Чаму даеце сабой кіраваць агенту крамля?

Reply
-6 +
Anatol Starkou, 19:35, 6.12

Каваленка, 0:58, 6.12:"Паважаныя, ці ведаеце вы хто такі Маісей?"

Майсей - гэта чэл які раіўся з Богам, перад тым каб штосьці рабіць разам з народам
а з кім раіўся Зянон?
няўжо, калі б ён раіўся з Богам, мы прыйшлі б да лукашызму?

Reply
+18 +
посольство/консульство, 15:43, 5.12

а как съездить целенаправленно на мероприятие? есть ли поддержка польского МИДа для желающий побывать в университете?

Reply
+60 +
кастусь, 15:43, 5.12

Зянон Станіслававіч добра ведае сітуацыя, нягледзячы на тое, што жыве за мяжой. Гэта адзіны палітыу, які на многа бачыць наперад і рэдка памыляецца.

Reply
+39 +
Кастусь, 16:00, 5.12

Совершенно верно кастусь. Я такого же мнения. Личность сильная.

Reply
-42 +
Чел, 16:04, 5.12

Ты, Кастусь рассуждаешь прямо как когда-то моя мама перед тем как бежать за хитрозачесанного голосовать.

Reply
+13 +
Кастусь, 18:40, 5.12

Аргументируйте? Почему я, по Вашему мнению, ошибаюсь в выводах?

Reply
-1 +
113, 1:35, 6.12

В случае Беларуси и конкретно Хитрозачесанного ошибиться крайне сложно.

Reply
-1 +
Стас, 12:00, 6.12

Неужели? Главное, что Россия и ЕС "не" ошиблись. Ведь крайне сложно!?

Reply
+17 +
VLD, 15:59, 5.12

Да, если бы хотя бы одного политзаключенного отпустили под давлением протеста народных масс, то совсем другая ситуация была в стране. И все политэмигранты вернулись бы, ощущая поддержку. А так, чего сюда ехать? Поливать сухую траву? Я побывал пару месяцев назад в Минске и никаких протестных выражений на лице у населения не заметил. Разве что бабули перед ценниками дольше других калькулируют в магазине.

Reply
-54 +
патрыёт, 16:11, 5.12

Инициатива медленно, но уверенно переходит к Санникову .Он безусловный лидер сегодняшней оппозиции.да и завтрашней наверняка.Г-н из США явно обеспокоен,его тезисы о клоунах -кандидатах и цирке в декабре 2010г не позволили перехватить лидерство.После клеймения геев и лесбиянок ждем чего-то в этом духе и про остальных.Не может же пазняк так просто плыть в кильватере....

Reply
+13 +
Кастусь, 18:44, 5.12

Извините, но я также расцениваю поведение кандидатов 10-го, как цирк. Аргумент - никакой согласованности, хотя Бог с ней, с согласованностью. Не было ни у кого, четкой цели и твердого решения и привело к тому, что имеем в остатке. Банально подвели людей и их мнение. Два зайца прошляпили, вместо одного, хотя могли и двух схватить за уши.

Reply
+15 +
Маша, 19:49, 5.12

Всё хочется столкнуть лбами , раскол вам на руку. Только уже не 90ые годы И даже не 2000ые.Все уже всё понимают и ясно что друг с другом нужно договариватся. Только не с сексотами которые едят из рук лукашенко. Но слава богу последние события после президентских и парламентских выборов чётко показали кто есть кто в оппозиии

Reply
+9 +
Sippy, 16:16, 5.12

Нашел на ютюбе видео предвыборных выступлений Пазняка.
Сильная команда из профессионалов,четкая программа.
Но ,к сожалению,идея беларусизации показалась людям отпугивающей на примере балтийских стран,,
Точно также как на выборах 2006 народ увидел в Милинкевиче/Козулине оранжевые сценарии на примере yкраинских ющенков...
И даже в проевропейской Гродненской области Зенон получил слабую поддержку.

Reply
+19 +
тролль спалился, 17:57, 5.12

Каждому малолетнему белорусу понятно, что это написано российским троллем. Ничему вы не учитесь, как я погляжу, и лексика у вас не меняется десятилетиями.

Reply
+1 +
нп, 19:40, 5.12

никакой это не троль , а горькая правда

Reply
+15 +
Кастусь, 18:47, 5.12

"Но ,к сожалению,идея беларусизации показалась людям отпугивающей на примере балтийских стран.."

Примера как такового еще не было. Анализа и выводов не могло быть. Мало времени. Не подвело, а скорее вырисовывается четкое вмешательство со стороны правящей тогда элиты России в дела Беларусь. Как и почему - пока не знаем. Может когда-нибудь.

Reply
0 +
я, 19:51, 5.12

А на примере Украины что показала? националистическая Свобода набрала 10% Голосов в Верховную раду.

Reply
+10 +
Чапа, 21:56, 5.12

10% - это не показатель - это Лидка с Украины нарисовала. А если серьезно, то по крайней мере язык и культура сохранены и их уже колом не загонишь в союз.

Reply
+5 +
сяргей-паляшук, 23:31, 5.12

Выборов нет ( никто не считает голоса, пишут то что скажет БЫДЛО-ЛУКА). поэтому и поддержки нет. Подумайте сами , если сможете : почему быдляк лукашенко с "своей 80 проц. поддержкой" не проводит честных выборов для признания Западом ? Подумали ? А потому что 80 процентов Белорусов его просто ненавидит -- это скорее более точные цифры.

Reply
-34 +
серега, 16:25, 5.12

Пазьняк-вечно живой....Зянон вечно с табой....Уря!!!Уря!! Уря! уря..дник я не виноватый))))

Reply
+39 +
Апазыцыянер, 16:44, 5.12

Мабыць моладзь якая заходзіць на гэты сайт не вельмі ведае З.Пазьняка. Таму ёй не мага чаго сказаць і напісаць.Калі Зянон Станіслававіч ужо зрабіў у краіне не мала вялікіх спраў гэтая моладзь яшчэ хадзіла ў садзікі, альбо яслі. Таму не ведаючы гэтага чалавека ня трэба пісаць всялякую бязглуздзіцу. Я ж ад сябе пажадаў бы каб З.Пазьняк і А.Саннікаў, як былыя кандыдаты ў прэзідэнты, працягнулі адзін другому рукі і аб'ядналі свае намаганні супраць гэтага амаральнага, нахабнага і бяздарнага рэжыму. Бо ён ужо пушчае свае карані ў грамадскую свядомасць. І нават на гэтым сайце карэнчыкі гэтага "вертыкальнага дрэва" раз ад разу паяўляюцца. Жыве бел-чырвона-белая Беларусь!

Reply
-53 +
патрыёт, 16:59, 5.12

Никогда Санников не подаст руки оголтелому фанатику,вся заслуга которого состряпана в кгб бсср.имидж первооткрывателя Куропат-заслуга кгб,приход хутны,-заслуга кгб,зянон и у Шушкевича(единственного на тот момент здравого политика) голоса оттяпал .Чего же "прозорливый патриот" в первых рядах поддержал институт президентства ?Власти возалкал?А не вышло-удрал и тявкает из-за океана.Санников-человек здравый,опытный политик,пострадавший за свои убеждения.Ему с зянонам не по пути и отказ подписать прозяноновскую дехларацию-тому пример.Сходит пусть с нею в отхожее место.

Reply
+14 +
Ага, 18:31, 5.12

А расейскаму фашысту зачосу падасць?

Reply
+13 +
ыыыы, 19:54, 5.12

Собака лает -ветер носит. Как бы вы там не старались все здоровые силы объединятся на благо страны

Reply
-27 +
Anatol Starkou, 17:11, 5.12

Апазыцыянер, 16:44, 5.12: "Мабыць моладзь якая заходзіць на гэты сайт не вельмі ведае З.Пазьняка."

Яго не вельмі добра ведае і старэйшае пакаленне беларусаў, якое заходзіць на гэты сайт, але и стар и млад ужо 18 год ужывую адчуваюць лукашызм, як вынік зянонаўскага палітыканства 1988-94 гадоў, як вынік яго ўльтранацыяналізму дый нянавісьці да рускага і Расеі.

А на лекцыю ў Варшаве трэ схадзіць.
У мяне ёсць мара пабываць у Лондане ў Музэі мадам Тюсо: хочацца глянуць ці ёсць там воскавая фігура духоўнага Сусаніна нашай нацыі, які адраджэнскімі сцежкамі прывёў і старых і маладых беларусаў да лукашызму.

Reply
-21 +
патрыёт, 17:20, 5.12

БРАВО !!!! Ненависть,ограниченность оголтелый национализм никогда никого никуда кроме тупика не приведут...

Reply
+34 +
Ага, 18:32, 5.12

Не расейскаму фашызму і этнацыду беларусаў на нашай зямлі!

Reply
+5 +
Кастусь, 18:50, 5.12

Вы это американцам, японцам .. скажите ))

Reply
+11 +
ДАЙмонд, 8:53, 6.12

Не было у Зянона политиканства.Этот человек никогда не шел на сделку с совестью. И в чем он был не прав? Смеялись с российского КГБ? Посмотрите кто у власти в России.Происходит полнейшая москализация Беларуси,настоящий геноцид народа.Полностью уничтожаются духовные и нравственные ценности при поддержке москальского ФСБ.Если Поздняк и виноват,то только из-за своей порядочности , не умения врать и преступать моральные нормы,как это делает тнп и многие карманные оппы.

Reply
-3 +
Anatol Starkou, 19:27, 6.12

ДАЙмонд, 8:53, 6.12: "Не было у Зянона политиканства. Этот человек никогда не шел на сделку с совестью. И в чем он был не прав?"

Пазьняк не может быть не прав, ДАЙмонд! Вы когда-небудь слышаліи о Сьвятом Старкове? Нет? И я не слышал. А вот о Сьвятом Зяноне я слышал... Так что Зянон всегда прав!

Теперь о политиканстве.
Заморочки, которые ў него в голове насчет национальной идеи и мовы, и есть политиканство = то есть личная ненависть к русскому и России прикрывается намерениями облагодетельствовать нас "бязмоўных" мовай и иншыми причиндалами яго нац.идэи, пры гэтэм народ вось ужо амаль 25 год яго аб гэтым не просіць турбавацца.

Зараз кароткая цытата з форуму да артыкула Мікалая Халезіна "Комики военного положения", дзе я цытаваў меркаванне Алеся Адамовіча з кнігі Васіля Быкава "Доўгая дарога дадому":

"Праўда, Адамовіч, аднойчы прыехаўшы ў Менск і спаткаўшыся з Пазьняком, сказаў, што гэты чалавек сапраўды можа прэтэндаваць на лідэрства ў Беларусі, адзіны яго недахоп – апантанасьць. Кепска быць апантаным, тым больш – ідэяй. Самыя высакародныя ідэі менавіта і банкрутуюць з прычыны апантанасьці іхніх носьбітаў. Увогуле з тым я быў згодны, але не ў дачыненьні да Пазьняка. Я меркаваў, што для апалітычнай, рахманай Беларусі патрэбны менавіта такі лідэр. Толькі такі меў магчымасьць, здольнасьць і волю абудзіць нацыю, якая багата што праспала ў сваёй гісторыі."

Reply
-1 +
Anatol Starkou, 16:30, 8.12

ДАЙмонд, 8:53, 6.12: "Если Поздняк и виноват,то только из-за своей порядочности , не умения врать..."

Vam izvestno, shto Pazniak & Co. uchastvovali v presidentskix vyborax 2001 i 2006, i tem samym legetimizirovali vlast Lukashenko posle gos.perevorota-1996 goda.

"Нашая палітыка, якую мы мэтадычна праводзім ужо доўгі час і якая ўжо дае плён – гэта аддзяліць электарат ад рэжыму, пазбавіць рэжым падтрымкі людзей, стварыць умовы для антырэжымнай кансалідацыі народу і стварэньня крытычнай масы грамадзкай альтэрнатывы. Гэта дасягаецца праз сыстэматычны байкот выбараў. Гэта шлях разгорткі грамадзкага змаганьня," - распавёў Зянон Пазьняк 11.05.2010г. у інтэрв'ю Беларускай службе «Радыё Свабода» пасля прэзэнтацыі другога тома "Канцэпцыі новага Беларускага Адраджэньня" ў артыкуле Сяргея Навумчыка "Зянон Пазьняк: “Выбары трэба байкатаваць”.

Reply
+7 +
мат, 17:31, 5.12

Два самых порядочных, серьёзных политика. При их взаимодействии политическая конструкция приобретает форму состоящую из двух опор. Это лучше чем одна и при добавлении третьей получится довольно устойчивая фигура.

Reply
-25 +
серега, 17:39, 5.12

точно-получится всем известная фигура из трех пальцев(фига) или еще лучше слово из трех букв,но не дом,о чем думает женщина))))

Reply
-14 +
мат, 18:20, 5.12

Поставил вам плюс за острый язык. Сам острить не буду, ну вы поняли.

Reply
-29 +
Anatol Starkou, 17:35, 5.12

Апазыцыянер, 16:44, 5.12: "Мабыць моладзь якая заходзіць на гэты сайт не вельмі ведае З.Пазьняка."

Просветим молодое поколение белорусов?!
###

Адзін з вынікаў адраджэнскага палітыканства Зянона Пазьняка праявіў сябе 27 ліпеня 1990 года, калі Вярхоўны Савет урачыста прыняў Дэкларацыю аб дзяржаўным суверэнітэце БССР, то бок абвясціў незалежнасць Бацькаўшчыны - найважнейшае палітычнае рашэнне нашага часу, якое зянонаўцы-дэпутаты не толькі не падтрымалі, а дэманстратыўна выйшлі тады з залы ВС перад пачаткам галасавання.
Чуеш, Народзе? Ніколі болей Ты не будзеш абвяшчаць суверэнітэт сваёй дзяржавы. Ніколі!!! З таго 27-га дня лiпеня 1990 года і пакуль будзе жывы хаця б адзін беларус ён павінен абараняць і будзе абараняць незалежнасць дзяржавы Беларусь!

З 1991 па 1996 гады 27-га ліпеня мы адзначалі нацыянальнае свята — Дзень незалежнасці. Але, як вы ведаеце, затым Лукашэнка перанёс гэта свята на 3 ліпеня – былы Дзень вызвалення Мінска ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў. А мог перанесці на 8 верасня - Дзень беларускай вайсковай славы. Чаму не? Можна нават 365 дзён у годзе адзначаць свята, напрыклад, дзень незалежнасці ад бульбы, ад каларадскіх жукоў, ад зянонаўцаў, ад лукашэнкаўцаў... А вось дзень абвяшчэння суверэнітэту, галоўнае нацыянальнае свята - Дзень незалежнасці - назаўжды застанецца 27 ліпеня 1990 года.

Суверэнітэт - абсалютная незалежнасць дзяржавы ад іншых дзяржаў у знешніх адносінах і вяршэнства ва ўнутраных справах. (Мой пераклад з рускага слоўніка.)

BE.Вікіпедыя.ORG: “Згодна Дэкларацыі, Беларусь абвяшчалася суверэннай дзяржавай, "якая ўсталявана на аснове ажыццяўлення беларускай нацыяй яе неад'емнага права на самавызначэнне, дзяржаўнасці беларускай мовы, вяршэнства народа ў вызначэнні свайго лёсу" (арт. 1). Вышэйшай мэтай суверэнітэту прызнавалася забеспячэнне свабоднага развіцця і дабрабыту грамадзян рэспублікі. Носьбітам суверэнітэту краіны і адзінай крыніцай дзяржаўнай улады абвяшчаўся беларускі народ.
У адпаведнасці са зместам Дэкларацыі з дня яе прыняцця на тэрыторыі рэспублікі абвяшчалася вяршэнства Канстытуцыі і законаў Беларускай ССР, паўната ўлады рэспубліканскіх дзяржаўных органаў на ўсёй тэрыторыі краіны, самастойнасць і незалежнасць Беларусі ў міжнародных зносінах. Па сутнасці гэта азначала спыненне дзейнасці на Беларусі саюзных законаў.”

Дык вось за гэту Дэкларацыю, як было сказана вышэй, дэпутаты-зянонаўцы не галасавалі, а перад галасаваннем амаль усе дэманстратыўна выйшлі за Пазьняком з Залы ВС і пакінулі права выбару нашага з вамі лёсу дэпутатам-камуністам, якія вырашалі тады быць ці не быць Беларусі суверэннай дзяржавай, і адначасова тым дэманстратыўным выхадам зянонаўцы фактычна выкрэслілі БНФ з ліку палітычных сіл, якія абвясцілі суверэнітэт Бацькаўшчыны.

ТАК З БЕЛАРУСКIМ НАРОДНЫМ ФРОНТАМ МОГ ПАСТУПIЦЬ ТОЛЬКI ПОП ГАПОН.

Дзякуй Богу, што ў дэпутатаў-камуністаў хапіла розуму і галасоў. Таму мы, беларускі народ, сёння маем незалежную дзяржаву Беларусь, а яны, камуністы - па-ранейшаму ўладу.

"Школа парлямэнцкай апазыцыі і барацьбы з камуністамі не мінула бясьследна для ўсіх нас. Яна дала нам гарт на ўсё жыцьцё," - сказаў пазней Зянон Пазьняк. (С.Навумчык. “З.Пазьняк: “Мусіць быць байкот незаконным выбарам”. 04.09.2009. «Радыё Свабода».)

Дадам, што 25 жніўня 1991 года Вярхоўны Савет надаў Дэкларацыі аб дзяржаўным суверэнітэце статус канстытуцыйнага закона.

Ніжэй для параўнання две цытаты з двух розных артыкулаў С.Навумчыка.
1. Цытую аб 19.09.1991, калі Вярхоўны Савет Беларусі надаў бел-чырвона-беламу сьцягу і гербу "Пагоня" статус дзяржаўных сімвалаў.
Цытата: "Сапраўды, сьцяг і герб былі прынятыя “голас у голас” – калі хаця б аднаго не хапіла, пытаньне давялося б адкласьці, магчыма, да наступнай сэсіі (празь некалькі месяцаў сытуацыя для станоўчага рашэньня была ўжо неспрыяльная; ды што месяцы, ужо на наступны дзень некаторыя дэпутаты камуністычных перакананьняў паспрабавалі аспрэчыць рашэньне)." ( С.Навумчык. "Дзень, калі плакаў Пазьняк". 18.09.2009. «Радыё Свабода».)

2. Цытую аб 27.07.1990, калі ВС без зянонаўцаў прыняў Дэкларацыю аб дзяржаўным суверэнітэце Беларускай ССР:

Цытата: "З Авальнай залі выйшла трыццаць дэпутатаў (аднак некалькі дэпутатаў БНФ, у тым ліку і аўтар гэтых радкоў, былі пакінутыя ў залі)...
Перад выхадам з залі мы абмяркоўвалі гэты крок, нам ён падаваўся вельмі рызыкоўным. Найбольш рызыкаваў, канешне, Пазьняк: калі б у выніку Дэклярацыя не была б прынятая (скажам, не хапіла галасоў) — на ягоным палітычным аўтарытэце, ды і на аўтарытэце ўсяго Народнага Фронту можна было б ставіць крыж." (С.Навумчык."Крок да незалежнасьці". 27.07.2009. Навіны.BY.) Канец цытавання.

Як кажуць, без каментароў.

Reply
+29 +
Беранд., 20:47, 5.12

ВЫ ніколі не задумліваліся, чаму старкоў шмат часу і с пенаю ў роце лье гразь на Пазьняка ?
Бо яму аднойчы далі пад зад добра, калі ён пажадаў быць побач з беларусамі ў ЗША, бо ведалі гнілое нутро гэтай нікчэмнасьці. З таго часу, старкоў ночы не сьпіць і са скуры вылазіць, каб лінуць гразі ўшат на Пазьняка. А вынік - заўсёды мінусы і пляўкі сочныя ў яго бок ад беларусаў.
Але галоўнае - льючы гразь на Пазьняка, ён лье гразь на нашага Васіля Быкава - Сумленьне Нацыі, бо Быкаў неаднойчы казаў пра Пазьняка, як аб лепшым сыне нашай бацькаўшчыне. Старкоў тым самым лье гразь і на нашу Беларусь, на нашу гісторыю, на дзеячоў Рады БНР. Вось такая гэта пачвара. Будзьце пільнымі - старкоў і лукашызм у адной упражцы.

Reply
+13 +
Ірына, 22:25, 5.12

Усе даўно зразумелі хто такі Старкоў, таму і атрымлівае ён заслужана свае мінусы на сайце.

Reply
-8 +
Anatol Starkou, 10:41, 6.12

не пазбавіцеся ад зяпонаўшчыны - век волі не відаць вам пад лукашызмам

Reply
+8 +
Щавлик, 12:05, 6.12

Угрожаете? Ультиматум? С ваших слов получается:
- если не избавимся - то век воли не видать под лукашизмом?
- если избавимся - то волю видать под лукашизмом?
???

Короче, Толик - вы с головой дружите, технарь вы наш?

Reply
-10 +
Anatol Starkou, 14:45, 6.12

так Щавлик, 12:05, 6.12, я технарь,
но благодаря Зянону крыху-паціху станаўлюся филёлягам

век волі не відаць - пожизненно
адсюль мой камент ад 10:41, 6.12 чытайце так:

не пазбавіцеся ад зяпонаўшчыны - пожизненно быть вам пад лукашызмам

Reply
+40 +
haha, 16:54, 5.12

Толькi Зянон!

Reply
-27 +
Anatol Starkou, 17:21, 5.12

Толькi Зяпон мог 16 год з эміграцыі разам з сваім паплечнікамі крыць налева-направа апазіцыю лукашызму, якая засталася на Беларусі з народам, і Толькi Зяпон разам з сваімі паплечнікамі маглі тым самым спрыяць лукашызму.

Reply
-25 +
один, 17:42, 5.12

Толькi Зянон!
Что такое "Толькi Зянон! " - реклама чего-то?

Reply
-28 +
Anatol Starkou, 17:52, 5.12

Толькi Зяпон за шэсць год так званай моўнай тэмай або нацыянальнай ідэяй і бел-чырвона-белым сцягам мог забалбатаць у 1988-94 гадах тэму дэмакратыя.

Вось колькі часу дый сіл народ марна патраціў з 1988 года з-за адной толькі гэтай здрадніцкай палітычнай утопіі: "Галоўнае - мова" ці "Нацыянальная ідэя", прайшоўшы шлях ад таталітарнага савецкага камунізму да таталітарнай лукашэнкаўскай дыктатуры, каб ад рускай і беларускай моў прыйсці да рускай і беларускай моў, зрабіўшы кароткі прыпынак у ідэалагічнай немарачы псеўдаадраджэння, каб падчас гэтага так званага "Адраджэння" ўпустую выпусціць беларускі рэвалюцыйны і нацыяналістычны "пар", які быў назапашаны нацыяй за два мінулых стагоддзя пад пятой Расейскай Імперыі, і, адурманіўшыся зяпонаўшчынай, у 1994-м абраць новы стары савецкі камунізм, які пазней мы назвалі лукашызм.

Рускаму Штірліцу дыбаць да нашага Зянона, як ад Берліна да Пекіна ракам ды назад у Нямеччыну.

Reply
+42 +
Olgerd, 17:44, 5.12

Зенон Станиславович поднятый вами бело-красно-белый стяг и сегодня,при фашиско-лукашиском режиме гордо реет в сердце у каждого Беларуса

Reply
-30 +
Anatol Starkou, 18:08, 5.12

Эскіз "сьвятога нацыянальнага гістарычнага бел-чырвона-белага сцяга" быў створаны беларускім палітычным дзеячам Клаўдзіям Сцяпанавічам Дуж-Душэўскім (27.3.1891 - 25.2.1959) паводле яго сведчання, і пасля Лютаўскай рэвалюцыі 1917 года ім ўсё часцей пачалі карыстацца як сцягам беларусаў наогул. Фармальна ён быў зацверджаны 5 жніўня 1918 года як атрыбут дзяржаўнасці акупаванай немцамі Беларускай Народнай Рэспублікі, а абвешчаны толькі ў верасні таго ж года. Ў 1941-44 гадах сцяг "уваскрос" побач з калабарантамі, дый стаў павязкай на рукаве паліцаяў, якія ў тыя часы забілі шмат беларусаў і беларусак. У кастрычніку 1988-га, падчас шэсця на Дзяды на чале з Пазьняком, ён развіваўся ўжо ля Курапатаў, дзе ў 1937-41 гадах сталінскі НКВД растрэльваў беларусаў. У жніўні 1991-га Зянон Станіслававіч разам з іншымі дэпутатамі ўнёс яго ў Вярхоўны Савет ужо як нацыянальны сьцяг.

Reply
+26 +
Василь, 18:30, 5.12

Сегодня противники бывшего флага Беларуси часто используют этот факт для дискредитации своих оппонентов, обвиняя их в фашизме. Однако следует заметить, что в Германии и оккупированных ею странах часто использовалась историческая национальная символика для обозначения принадлежности к коллаборационистским формированиям. Аналогичным образом использовались нынешние флаги Бельгии, Латвии, Литвы, Дании, Норвегии, Нидерландов, России, Украины, Франции, Эстонии и некоторых других стран.

Reply
-3 +
Anatol Starkou, 18:48, 6.12

Василь, 18:30, 5.12: "Сегодня противники бывшего флага Беларуси часто используют этот факт для дискредитации своих оппонентов, обвиняя их в фашизме. Однако..."

однако ваше СЕГОДНЯ, Василь, наступило давным давно - еще в 1988-м, калі ля ўрочышча Курапаты ўпершыню на нашым веку ўзняўся б-ч-б сцяг, пад якім паліцаі ў 1941-44 растрэльвалі беларусаў
потому раздрай в обществе из-за этого сцяга был, есть и будет, а не спокойствие
вот что (по мимо прочего) заложила фирма Зянон & Co. в том воскрешении б-ч-б флага в 1988 году
###

насчет бельгий и прочих стран:

во всем в мире своя свадьба (и в вопросе о флаге тоже), а у нас своя, но не бел-чырвона-белая

менталитет у нас белорусский, а не бельгийский
потому не все у нас пишут и издают в эмиграции книги аб паплечніку гаўлятэра Кубэ, як Зянон Пазьняк,
але ўсе памятаюць, што паліцаі, сталіншчына і нацысты знішчылі траціну беларускага народу

Reply
+24 +
Ага, 18:38, 5.12

А табе Талян што? Ты ж казаў што расеец.

Reply
-28 +
Anatol Starkou, 19:31, 5.12

не,
я истинный зяноновец

Reply
-13 +
А что после?, 21:10, 5.12

Лобызался с Лукой до тех пор пока не разошлись.

Reply
0 +
TEK, 1:08, 6.12

Я тоже непонимаю, почему все так БЧБ объявили священной коровой и рьяно минусуют? Не такой он уж и исторический. Мне так больше флаг ВКЛ по душе полностью красный с Пагоняй, герб Калюмны Гедыміна и наш исторический гимн Вяликага Княства "Багародзіца". Или наша история с БНР начинается ?

Reply
+1 +
Бубкин ))), 12:07, 6.12

О чем вы говорите? Вам же больше по душе "Закат над балотом".

Reply
+30 +
Василь, 17:57, 5.12

Очень бы хотелось, чтобы на хартии показали видеозапись будущей встречи. Пазняк лучший аналитик из наших политиков, и чётко предствляет к чему ведут те или иные действия.

Reply
-26 +
MICOLA, 18:46, 5.12

на жаль Зянон, ты не Мандела, злiняу.... письма издалека... некто Ленин это уже делал, кто его теперь вспомнит добрым словом, разве Зюганов..

Reply
+30 +
Сцяпан, 18:54, 5.12

Зянона Пазьняка сёняшні Правадыр беларускага народа баіцца болей за іншых палітычных фігур Беларусі. Таму што той мае талент важака, аратара і прадбачца. І яшчэ мае розум. Але ёсць у краіне не мала прокамуністычна настрояных асоб, якія былі нацкованы яшчэ КПБ на гэтага заслужанага чалавека і нават зараз па камандзе "фас" яны гатовыя яго разарваць. Не! Гэта не беларусы! А калі і беларусы, то не свядомые, а толькі па пашпарту. Яны ў Пазьняке нойдуць болей недахопаў чым у свайго Правадыра. Хаця той ні аднаго дня не быў пры ўладзе.

Reply
-37 +
Anatol Starkou, 18:58, 5.12

внешняя сторона политической деятельности Зянона Пазьняка выглядит так, как вроде он один в поле воин и борется за нашу с вами белорусскость, то есть за мову, б-ч-б флажок - за то, чтобы мы с вами пошли в белорусские школы первый раз в первый класс, учили там мову, историю, его цитаты и пользовались ими в реальной жизни, при этом даже не просили его за нас, белорусов, беспокоиться

в итоге, основанная на ненависти к русскому и России эта самая зяноновская псевдо белорусскость, а на самом деле фундамент его диктатуры на беларускай мове... дает иные плоды
например, лукашизм - политику лжи, беззакония и белорусоненавистничества, который нам подарил Зянон Станиславович перед побегом за рубеж

ОК
случился лукашизм
OK
что надо делать? правильно - ВМЕСТЕ весело шагать против лукашизма (па беларуску - трэ выйсці шчыльнымі радамі)
но на практике имеем другое - Зянон-воин одиночка, вместе с своей сектой, которую зяноновцы называют партией 16 (шестнадцать) лет минимум кроют оскорблениями и клеветой оппозицию лукашизма
кто от этого выигрывает? правильно - Александр Лукашенко и его диктатура, уничтожающая и белорусскость и демократию

но о демократии Зянон-воин одиночка и его компания сторонников молчат
так как при демократии галоўнае не мова, а права человека
в том числе право учить тот язык, который хочет человек-гражданин
на референдуме-1995 наш народ решил придать белорусской мове равный статус с русским языком, а до этого в 1990-м еще старый "дозяноновский" Верховный Совет 11-го созыва принял закон о мове, указав 10-летний переходный период
но в следующий ВС 12-созыва был избран депутат Позняк, который... своим моўным политиканством похерил не только упомянутый закон о мове, но и васче заболтал тему демократия: мы тогда вовремя кончины СССР и в первые часы независимости Беларуси готовились АДРАДЖАЦЦА под его мудрым руководством, а не биться с коммуняками за демократию, которую из-за них не видели 70 лет

мифы о змагарэ-Зяноне - воине, борце за нашу и вашу белорусскость это одно, а реальность чуток иная

эта песня хороша - начинай читать сначала
###

мое эссе "Інтэрвенцыя "Адраджэнне" при желании можете найти в инете.

Reply
+12 +
нп, 19:57, 5.12

На жаль так лиічаць 90% Беларусаў. Лічаць сваю мову быдлячай, а Рускую высакароднай. Што тут размаўляць.
Анатоль гэта Рускаму языку ў 1995 годзе наданы статус роўнага з Беларускім, а не наадварот.

Reply
+3 +
Дима, 10:41, 6.12

Серъезные исследователи-лингвисты - как князь Трубецкой - не смотря на крайний российский патриотизм (создатель концепции евразийства) - относился к белорусскому языку очень уважительно. Как самостоятельному, ничуть не уступающего польскому и русскому.

"сваю мову быдлячай, а Рускую высакароднай" - это отговорка для тех, кто не способен освоить больше одной мовы, как правило из-за лени.

Reply
-3 +
Anatol Starkou, 12:31, 6.12

нп, 19:57, 5.12: "Анатоль гэта Рускаму языку ў 1995 годзе наданы статус роўнага з Беларускім, а не наадварот."

вазьміце час і крыху падумайце,
ці памыліўся я, сцвярджаючы адваротнае?

Reply
0 +
нп, 19:15, 6.12

Я кажу як гэта гучаць ў новай рэдакцыі статута і гэта вельмі важна.

Reply
-21 +
Дударев К.И., 19:36, 5.12

Когда создавалось БНФ. Видел,знаю. К власти пускать нельзя. "Говори правду",КХП пошучу(Комбинат хлебо продуктов). БНФ,Авганцы помогли Лукашенко А.Г прити к власти. Из разговоров БНФ. Было обьединение оппозиции против Шушкевича. Знакомо такое выражение:интелегент,пусть книжки пишет и так делее. Провели акцию нейтральную. К нынешней власти отношения не имеющую. Как с "дожынками" "Говори правду". Не было акций за освобождения Дашкевича,Статкевича,Беляцкого. На выборы пошли,когда сидят в тюрьмах политзаключеные. Сильные кандидаты Статкевич,Санников. Если выставят свои кадитатуры Дашкевич,Беляцкий,Шушкевич. Люди заслужили.

Reply
+16 +
михалина, 22:44, 5.12

Коваленко - член партии КХП-БНФ возглавляемую Позняком .
Дашкевич - лидер Молодого Фронта - молодого крыла партии БНФ .
И нечего к БНФ приплетать Говори правду . Вы делаете это умышленно - ибо на КХП - БНФ у вас компромата нет. День Воли - акции в Куропатах - почитание слуцких -героев
повстанцев - это все делает БНФ .Так что вами движет господин "говори правду" ? -
ваша умышленная ЛОЖЬ ?

Reply
-35 +
Anatol Starkou, 19:51, 5.12

Зянону Пазьняку не удалось создать Белорусскую Народную Республику АДРАДЖЭННЕ, зато удалось создать лукашизм и миф о себе - змагарэ за наша б-ч-б шчасце

Reply
-33 +
Anatol Starkou, 19:56, 5.12

не было бы зяноновского адраджэння - не было бы лукашизма

Reply
-25 +
Дударев К.И., 20:03, 5.12

С соседями нужно дружить. Польша,Литва,Латвия,Россия. Со всеми. Предлагают Россию сделать врагом. Зачем? По политическим мотивам Лукашенко А.Г хочет грузы перевозить в проты России. Экономика где? Выгода для Беларусии где?Главная задача КХП,БНФ национализация общесва. В чем прогрес?

Reply
+20 +
Кастусь, 21:45, 5.12

Астапа понесло. Безсознательно как-то. К чему вы этот бред написали?

Reply
0 +
CtrlDel, 17:36, 6.12

Ага. Літва так моцна падружылася з ''Газпромам'', што ня ведае цяпер, куды ''Партію Труда'' дзець.

Reply
+22 +
Грыневіч, 20:38, 5.12

Штосьці хлопцы нагадвае мне гэты "Старкоў" ГБ-та. А калі ў гэтым памыляюся то тады "камюняка" і з расейскім стрыжнем. Бо баіцца ён беларусізацыі хаця і мовай авалодаў. А на Пазняка кідаецца як быццам адданы КПБ і А.Р. .... . Няхай толькі памятае, што кароткасць сястра талента, калі толькі не плацяць яму за словы.

Reply
+14 +
Кастусь, 21:43, 5.12

! Браво. Сусанина тоже напоминает. Дурит сознание людей переворачивая факты.

Reply
-7 +
Anatol Starkou, 10:15, 6.12

Грыневіч, 20:38, 5.12: "Штосьці хлопцы нагадвае мне гэты "Старкоў" ГБ-та... Няхай толькі памятае, што кароткасць сястра талента, калі толькі не плацяць яму за словы."

Лепей павучыце Зянона кароценькія пераможныя Канцэпцыі пісаць, а заадно спытайце за якія шышы ён жыве амаль 17 год у эміграцыі.

Reply
+26 +
сяргей-паляшук, 21:24, 5.12

Чтобы не говорили о Пазьняке ( критика, авторитаризм, неспособность объединить миллионы людей и находить друзей на Западе) но это историческая ЛИЧНОСТЬ ! Очень хотелось бы послушать " в прямом эфире". Тем не менее сп.Зянон стал более открытым особенно для студентов. И это радует. Это прямой путь к открытой политической дискуссии среди оппозиции.и как вернуть страну на путь демократии.

Reply
+19 +
нп, 22:14, 5.12

"ААН разглядае скаргу Андрэя Саннікава" на версе старонкі - 49 отгукаў,
"У Варшаве адбудзецца сустрэча з лідэрам КХП БНФ" ў сярэдзіне спіса - 75 отгукаў. Віншую спадар Зянон - Беларусы памятаюць пра Вас.

Reply
+3 +
Гусь хрустальный, 8:57, 6.12

А сколько времени прошло? Об нем свежо воспоминанье. Я думаю, если бы он повел, то поколение постарше пошло бы. Но пока не время.

Reply
-14 +
Дима, 10:45, 6.12

Только 40% из 75 отгукаў - негативные.

С Санниковым Позняка и сравнивать нельзя.
Первый - интеллектуал, второй - невежа-недоучка.

Reply
-7 +
Anatol Starkou, 12:22, 6.12

Дима, 10:45, 6.12: "Только 40% из 75 отгукаў - негативные."

неправильно кушаете статистический бутерброд, Дима
комменты и / или плюсы-минусы не говорят о знании темы ПАЗЬНЯК, и, соответственно, о негативном или позитивном отношении к нему и / или его идеологии

я тоже на 100% темы не знаю, но многое из того, что в ней почерпнул, форуму известно

дадам, што падчас абмеркавання тэмы ўпершыню за мінулыя паўгода (мо нават болей) ізноў з'явіліся каменты аб маім гэбісцкім паходжанні (Грыневіч, 20:38, 5.12 ), што гаворыць аб тым, што толькі гэбіст можа мець іншае меркаванне, якое адрозніваецца ад ўсталяванай зянонаўцамі праўдзе аб Пазьняке, бо іншай праўды проста не існуе

Reply
+1 +
Балбес, 12:41, 6.12

))) Смешно. Оба они замечательные личности, однако Пазьняк личность сильнее.

А третий кто? ))))

Reply
-5 +
Anatol Starkou, 12:44, 6.12

уся "пазьнякоўская статыстыка" форуму ў каменце Беранд., 20:47, 5.12 , дзе пакінута 23 плюса, і вось гэтыя людзі, хто ставіў плюсы да абраз і паклёпаў Беранда у мой бок, ёсць прыхільнікі Пазьняка

Reply
+1 +
нп, 19:28, 6.12

Но ведь форум не о Вас. Не расстраивайтесь так сильно. Мы такие же форумчане как и вы, просто высказываем свою точку зрения.

Reply
+3 +
нп, 19:24, 6.12

Согласен Санников интелектуал не зря же он столько лет занимал руководящие должности. Авот профессор Пазняк-"невежда-недоучка" челове который отстаивал историческое наследие еще в советском союзе это Вы "эн... Батенька хватили"

Reply
+21 +
бел., 22:56, 5.12

Самы найразумнейшы беларус!

Reply
-5 +
113, 1:39, 6.12

Если это так, то Беларусь уже ничего не спасет.

Reply
-10 +
Сябра, 0:29, 6.12

В 1994 голосовал за Поздняка, вот дурак то! Не разбей он голоса тогда, те 14% или не помню точно сколько голосов отошли бы к Шушкевичу!!! Лука бы НЕ ПРОШЁЛ!!!

Reply
-17 +
Дима, 10:36, 6.12

Если бы на месте Лу был человек склада Путина, то создал бы для Зенона Поздняка самые благоприятные условия политической деятельности вплоть до фракции в Парламенте - 5-7% (так Путин вслепую использует Зюганова и Жириновского).
Зенон Станиславлович, своей безмозглой фанатичностью (характерной для малообразованных людей) перманентно бы дискредитировал бы оппозицию и за итоги выборов (абсолютно честно проведенных) можно было бы не опасаться.
"А за кого голосовать-то" - говорили бы бабки - "не за этого же обиженного.... Уж лучше Александр Григорьевич, при всех его недостатках."

Санников, Козулин, ну м.б. Статкевич - люди совсем иного склада.
Это - достойные противники.

Reply
+9 +
Антось, 12:08, 6.12

Если и те и другие вынуждены были уехать из страны -то как говорится- не вижу разницы!
И если такие люди как Дима не поймут - что надо "забить" на Лукашенко - а не вспоминать его по любому поводу - тогда и будет просвет .
И если бы Лукашенко кого-то оппозиции допустил в парламент - это был бы уже
не колхозный диктатор - а грамотный политик - достойный уважения . Так что
безмоглую фанатичность - оставьте белорусам - предавшим страну и Позняка и
выбравшим это ЧМО у власти - которому поклоняются до сих пор Димоны !

Reply
+10 +
Кулибин, 12:44, 6.12

Сами на фанатика похожи.
Все-таки как тут некоторые как Старков и Дима и т.п. всполошились, узнав про Пазьняка! А еще пишут, что ерунда, не боимся. )))

Reply
-8 +
призрак оперы, 13:44, 6.12

На Беларуси как минимум два человека, которые не учатся на своих ошибках: Позняк и Лукашенка.
Так что встреча с этой мегаглыбой политической может привлечь к себе лишь желанием вживую увидеть Троцкого, избежавшего встречи с ледорубом, да и то, скорее, потому, что нах... совсем никому не нужен.
Ну, кроме его сэкты или знакомых только с громким именем, но не более. Вон А.Старков, тоже когда-то пообщался! Результат общения читайте в его комментах.

Reply
-11 +
Anatol Starkou, 14:24, 6.12

призрак оперы, 13:44, 6.12

памятую вас, призрак оперы,

сапраўды я 20 лет "пообщался с Зяноном" и отмыться до сих пор не могу
да и все никак не очистятся, а потому по уши в лукашизме

я всего-лишь чернорабочий - спрабую зрабіць тую справу, якую не змаглі зрабіць паплечнікі Зянона тых 1988-94 гадоў
бо менавіта тады ІМ трэба было гнаць яго ад мікрафонаў ці з вуліц-плошчаў куды падалей
мо сёння была б якая-ніякая наша беларуская дэмакратыя, а не дыктатура лукашызму

Reply
-5 +
Anatol Starkou, 15:03, 6.12

Чам вам чытаць Старкова, спадарства!

Пачытайце лепей Зянона Пазьняка:
"Наш нацыянальны геній Васіль Быкаў (у адрозьненьні ад розных палітычных «мудрацоў») выдатна бачыў становішча на палях барацьбы за свабоду і добра яго разумеў. Дзесяць гадоў таму ён пісаў у «Доўгай дарозе да дому»: «Менавіта нацыяналізм, паводле Фрэнсіса Фукуямы, найбольш спрычыніўся да вызваленьня народаў ад камуністычнай дыктатуры. Не лібэралізм, не дэмакратыя — а менавіта нацыяналізм заняволеных камунізмам народаў. Там, дзе гэты працэс быў завершаны, зьявілася магчымасьць пераходу да дэмакратычнага лібэралізму, а дзе не завяршыўся, дзе стаўся затрыманы рэакцыйнымі сіламі — там нацыяналізм па-ранейшаму надзённы. Бо толькі нацыяналізм з найбольшай выніковасьцю здольны аб’'яднаць сілы грамадзтва ў ягоным дэмакратычным разьвіцьці». (З.Пазьняк. "НЕЗАЛЕЖНАСЬЦЬ. Дэклярацыя палітычнай волі." 26.07.2010. Навіны.BY)

Reply
+2 +
Ирина, 19:34, 6.12

Старков, успокойся, надоело читать твои бесноватые комменты с пеной у рта. Никто их всеръёз не воспринимает и получай свои минусы.
Удивляет, к сожалению, только, что Призрак опера повелся на твои провакационные опусы. Выгнали в США и правильно сделали, что же это за человек такой? Отрабатываешь свои сребренники? Опорочить Позьняка тебе ну, никак не удастся, хоть ты наизнанку вывернись весь. Надоел, аж тошнит уже от его пустозвонства.

Reply
-1 +
Anatol Starkou, 21:08, 6.12

Ирина, 19:34, 6.12: "Старков, успокойся, надоело читать твои бесноватые комменты с пеной у рта."

да я спокоен и выше (15:03, 6.12) сам предложил не читать Старкова, а читать Пазьняка

Reply
-1 +
призрак оперы, 23:55, 6.12

Дорогие друзья!
Свою борьбу за нашу с вами свободу я начал на сайтах с того, что ЗАЩИЩАЛ ПОЗНЯКА, а еще ПОПЫТАЛСЯ ПРИМИРИТЬ оппозиционеров РАЗЛИЧНЫХ взглядов и утихомирить ВРАЖДУ. Я пытался ободрить людей, дать надежду на не бесполезность маленьких, но ПОСТУПКОВ. Накал страстей еще не улегся после разгона, ЛЮДИ ВЫШЛИ на молчаливые митинги!... Думаю, после Плошчы и в продолжение идеи ПОКАЗАТЬ лукашенке, ЧТО НАРОД ПРОСИТ ЕГО УЙТИ, это было самое запоминающееся, повсеместное, массовое ЕДИНЕНИЕ МОЛЧАЩИХ !!! ГОЛОСОВ ПРОТЕСТА!
И тут выступил Позняк. Порушили, видите ли, мобы-шмобы его сверхценную идею конспиративных объединений и одноразового выхода. 15 лет ждал затаясь обнищания и голодного бунта, наверное, по устаревшим заветам Ильича! А брошенный народ жил и был всемерно виноват перед Позняком, что вынужден терпеть последствия своей недальновидности. Позняк тихо ждал раскаяния за голосование в 1994 году. Только СВОИ ошибки не видит в упор никак. А главное: САМ н и ч е г о не сделал - НЕТ подвижек от ЕГО идей! Добил меня последовавший за тем закон талиона, вопли за сохранение смертной казни. А недавно унизил Беляцкого! Статкевича! Мелочи уже можно и не считать...
Не хочу я поднимать сейчас "вопрос Позняка", считаясь с тем, что он подписал соглашение на совместную борьбу. Но предвидя, хоть и не пророк :)), что снова может начаться претягивание Пзняком одеяла на себя, хочу заявить, что за Позняком, как самопровозглашенным гуру, не пойду. И народ не пойдет. Может, конечно, Зянон Станиславович еще раз проверить это... А лучше бы не разбивал коалицию. Шанс у них есть. У ВСЕХ ВМЕСТЕ.
Станьте в строй, Зянон Станиславович.

Р.Ѕ. А с А.Стрковым мы давно и не раз СПОРИЛИ. Советский менталитет его забирает не в ту степь. Но по своему он желает Беларуси перемен. Все имеют право высказываться. Хотелось бы чтобы при этом слушали других и учились друг у друга, а не отстаивали с пеной у рта каждый свои "гениальности".

Reply
-3 +
Anatol Starkou, 0:21, 7.12

призрак оперы, 23:55, 6.12: Не хочу я поднимать сейчас "вопрос Позняка", считаясь с тем, что он подписал соглашение на совместную борьбу. Но..."

но там при подписании была Рада БНР-2012 - а это значит б-ч-б сцяг - мова - Акт 25 сакавика 1918 года и иншыя прыбамбасы адраджэння зянонаушчыны, якія не аб'ядноўвалі нацыю до того і не аб'яднаюць пасля того
ОК
на хвилину прымем, что ВЫ ПРАВИЛЬНО сформулировали цель подписания Меморандума - СОВМЕСТНАЯ БОРЬБА
дык учора чаму не падписали и адсюль з Бруклина (з Штаба) не киравали разам з Радай и КХП энд иншыми палітычнымі сіламі совместную борьбу с лукашизмом?
а таму, што николи сумеснай барацьбы разам з Пазьняком не будзе, таму што яе не было минулыя 24 гады

лукашызм Зянон прывёу на нашу зямлю и не пакаяуся шчэ за гэта перад беларуским народам, а вы пра якую та сумесную барацьбу кажаце
перад рускими беларусами не пакаяуся, а вы кажаце пра сумесную барацьбу
з кім? мо з рускімі беларусамі будзем разам з Пазьняком ваяваць?

дый Расея за часы яго эмиграцыи никуды не дзелася
и таму трэ быць нулявыми палитыками, каб жадаючы добрых дэмакратычных пераменау беларускаму народу падпісаць сёння паперу разам з Зянонам - чэлам, які крыу і крые Расею і яе народ

там дзе Пазьняк - там нашы праблемы
пакуль жыва яго ультранацыяналістычная ідэалогія - аснова яго беларускамоунай дэктатуры, да таго часу будзе жыць и квитнець лукашызм - рускамоуная дыктатура, да таго часу век джмакратычнай волі не відаць на нашае беларускай зямлі

таму
або дыктатура - або дэмакратыя
кали выбіраем дэмакратыю - то гнаць трэ и зянонаушчыну и лукашызм з нашае зямли

Reply
+1 +
CtrlDel, 2:32, 7.12

призрак оперы, 23:55, 6.12 -15 лет ждал затаясь обнищания и голодного бунта, наверное, по устаревшим заветам Ильича!
----------------------------------------------------------------
Зянона Пазьняк: "Ніколі ў найноўшай гісторыі Беларусі масавыя акцыі, выкліканыя сацыяльна-эканамічнай сытуацыяй, не прыводзілі ні да палітычных, ні да нават істотных эканамічных пераменаў. І наадварот: калі людзі выходзілі “за ідэю” — мяняўся лёс нацыі, рабілася гісторыя... Перакананы: сытуацыю ў Беларусі зьменяць тыя, каго выведзе на плошчу не эканамічны крызіс, а нацыянальная ідэя" (ДЗЕНЬ НЕЗАЛЕЖНАСЬЦІ. ПЕРАМОГА ТЫХ, ХТО БЫЎ З ІДЭЯЙ).

Reply
0 +
призрак оперы, 15:47, 7.12

Старков, по поводу обобщенной идеи вашего коммента вспомнилось стихотворение Анны Ахматовой:
Когда б вы знали, из какого СОРА...
Растут СТИХИ, не ведая стыда...
Мне тоже многие из подписантов не нравятся, ко многим претензии и за их прошлое, и за преследование личных выгод, и за неоправданные амбиции. Но! Компромис, как я считаю, это когда РАЗНЯЩЕЕ друг друга не выпячивают, а ищут ОБЩЕЕ, ОБЪЕДИНЯЮЩЕЕ и самих и НАЦИЮ.
БНР - наша история. Недавняя, решительная и смелая, не засыпанная пеплом беспамятсва. Вспомните, как День Воли объединил людей! Да ВОЛИ! - главный лозунг сегодня. БНР выбрала БЧБ, пагоню, мову, незадежнасць... Я вот и восточный и расійскамоўны, но БЕЛАРУС. И предлагаемые вами старые тулые социалистические портянки мне не да спадобы. Я ведаю сваю мову, слухаю яе прыгожае гучанне с замілаваннем. Маючы юрыдычную адукацыю, з захапленнем открыл для себя ПОДЛИННУЮ СУТЬ ВКЛ! А прочитав "Путь к рабству", навсегда, безоговорочно(!) отверг сладенькие социалистические идеи!
Мои с вашими взгляды не совпадают, но условие демократии и свободы - УВАЖАТЬ ЧУЖОЕ МНЕНИЕ. Способ доказательного переубеждения я считаю необходимым, но только не запрет на инакомыслие! Прочь тоталитаризм!
Главной целью сегодня вижу ОБЪЕДИНЕНИЕ. У нас 18 лет общий враг и этот враг не только разрушил настоящее, он отложил споры в мозгах наших детей на будущее. Жаль, что никто не видит этого. Это серьезнее, чем многим кажется. Мир убедился: ТОТАЛИТАРНЫЙ СИНДРОМ существует. Воспитанное на определенных идеях общество, не всилах принять НОВОЕ. В этом и корень зла. Всегда борьба должна учитывать фактор: минус два - три поколения сторонников. А лукашизм (социализм) не проворонил отпущенное ему время. Мы имеем минус поколение или, в лучшем случае, 1/2, хотя и + трезвомыслящих из всех поколений, коих всегда немного.
А.Старков, вы сеете свары - не надо. Ваши мнения и воспоминания ценны и поучительны: и впечатления от личного общения с гуру, и советский менталитет показательно вылазит... Пишите.
Но я не ваш соратник.

СtrlDel

Reply
-2 +
призрак оперы, 16:11, 7.12

CtrlDel
Простите меня Бога ради, но после "закона талиона" я Позняка не читаю. Жаль времени.

Reply