23 April 2024, Tuesday, 14:39
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories
Comments 30
+19 +
Partyzan, 12:54, 22.05

Беларусы мусяць байкатаваць гэты "банк".

Reply
+17 +
Харьковец, 13:56, 22.05

Вот наглядный пример, когда госязыком является два языка. В нормальных странах любой гражданин, а особенно госучреждения ДОЛЖНЫ обеспечивать функционирование всех госязыков. В Беларуси, получается, за родной язык можно и срок схлопотать! Ужос!

Reply
+5 +
Ігар Іваноў, 18:39, 22.05

Навошта беларусу ігнараваць БЕЛИНВЕСТБАНК?

Наадварот, чаму б беларусу не непакоіць менавіта тыя банкі, назвы якіх пачынаюцца з БЕЛ?

Почему бы беларусу, имею ввиду ГРАЖДАНСТВО, не прийти и не сказать - сорри, но я не понимаю по-русски. Да мол, подписал, но сути НЕ ПОНИМАЮ.

Чаму б супрацоўніку банка не звярнуцца па дапамогу да тых, хто валодае беларускай мовай? Чаму б беларусу не дапамагчы такому супрацоўніку банка?

Если владельцу бизнеса совершенно никчему беларуская, то это его личное дело. Мозг ведь нельзя дать человеку взаймы. Пусть смотрит, как его доля на рынке услуг отходит СБЕРБАНКУ РОССИИ.

Reply
-20 +
Дзіва, 12:59, 22.05

Выкарыстоўваць беларускую мову, як каральны сродак - гэта абсурд! І гэты чалавек лічыць сябе аматарам роднай мовы? Можа, ён яшчэ скажа, што ён ЛЮБіЦЬ родную мову? А чалавекаў ён таксама любіць? Ці ненавідзіць?

Reply
+9 +
974, 13:27, 22.05

А гэта гледзячы якіх "чалавекаў". Занадта багата сёння дэмагогаў, дурняў і падонкаў. Некаторых не тое, што ненавідзець - знішчаць неабходна, чысціць беларусь ад рознай навалачы. Так трымаць, Генадзь!!!

Reply
-4 +
Дзіва, 17:12, 22.05

"Мовы без народа не бывае"!!!!!!!!!!
А ў вас, як і ў гэтага мастака, народ - гэта "быдла", "навалач", "дурні", "падонкі", "Дэмагогі" (заўважце, я цытую ВАС!) і гэты народ трэба "знішчаць", караць і гэтак далей.
Ну-ну...........

Reply
+15 +
банкамат, 13:06, 22.05

Такія суды трэба весці сапраць усіх банкаў!

Reply
-13 +
12, 13:11, 22.05

Геннадий Лойко, я уверена , что вы прочитаете мой пост: "Мы все против этой системы и ее заложники. Главная просьба к Вам : пожалейте ОБЫЧНЫХ работников банка, которые ввиду загруженности и низкой зарплпты обозлились и наверняка нахамили Вам. Поверьте большинство из них за Вас. Получите монетки в свою копилку: выскажитесь, что вы понимаете, что ОБЫЧНЫЕ работники, оказались посто заложниками системы. ВЫ ДЕЛАЕТЕ ПРАВИЛЬНОЕ ДЕЛО! Но стараясь идти до конца, пожалуйста, остудите голову, подумайте о ЛЮДЯХ ведь наказаны ДОЛЖНЫ быть именно виновные, т.к. все может свестись просто к тому, что накажут просто работницу банка, а руководство и судья будут безнаказанны! Не забывайте какова она система...

Reply
+15 +
unique, 13:21, 22.05

так может украинских ментов пожалеть что страну свою не защищают от бандитизма потому что они заложники януковичской системы?

Reply
+9 +
974, 13:33, 22.05

У работников коммерческого банка низкая зарплата? Не смешите мои тапочки. То, что они просто ОБЯЗОНЫ владеть беларускай мовай, это как? Ах, не нравится, не хотите? Тогда - чемодан, вокзал, Тагил. Валите в свой Урюпинск. Что же касается системы, то она такова, каковы люди, делающие ее. Специально пишу по-русски для русских дураков.

Reply
-5 +
12, 14:21, 22.05

Но страна состоит из ОБЫЧНЫХ людей и все они разные, у всех свои проблемы и НЕ ВСЕ вороют, просто некоторые не очень решительные, и к сожалению ИХ большинство и как не крути они граждане ЭТОЙ страны... Если быть и против них... тогда ЛУ как всегда будет на коне,т.к. активных граждан 20% если не меньше, а это ничто.... ПОЭТОМУ нужно исходить из реалий иначе НИКОГДА НИКОГДа эти 20 % ничего не смогут...

Reply
-17 +
Luna, 13:13, 22.05

А в чем проблема? В другой банк вперед и с песней, свобода выбора

Reply
+14 +
Ага, 13:54, 22.05

А беларусам ты параіш "выметаться со своей земли"? Ды не, каларады, лепей ад вас вызваліць акупаваную краіну.

Reply
-10 +
777, 16:02, 22.05

ЭТО КТО ВАС "АГА", ИНТЕРЕСНО, ОККУПИРОВАЛ. ТАКИЕ КАК ВЫ И ОККУПИРУЮТ САМИ СЕБЯ, А ПОТОМ ОРУТ НА КАЖДОМ ПЕРЕКРЕСТКЕ.

Reply
0 +
Luna, 11:35, 23.05

Хочется нахамить.

Reply
-7 +
евгений, 14:35, 22.05

не понял вообще сути претензии...
давайте выключим эмоции и включим логику и юриспруденцию.
по конституции 2 госязыка в равных правах.
следовательно, банк абсолютно законно может печатать свои договора на русском языке.
в чем нарушение?

Reply
+13 +
Вика, 15:22, 22.05

Хорошо,Евгений.2 языка.А если человек не владеет русским языком,что тогда??Задрала монополия с односторонними договорами.

Reply
+11 +
беларус, 15:53, 22.05

Вось так паўсюль куды не звярніся, адказ адзін -- у нас дзве дзяржаўныя мовы, таму ўсё будзе па-руску. У тым і праблема, што на практыцы вы не можыце выкарыстоўваць беларускую мову ніяк. А паводле Канстытуцыі дзве мовы маюць фармальнае-юрыдычнае раўнапраўе, а днак на практыцы ў большасці выпадкаў перавага надаецца толькі адной з двюх дзяржаўных моваў --рускай. А чаму?
Ва ўсіх нармальных бі- і больш-лінгвістычных краінах (Канада, Бельгія, Ірландыя, Фінляндыя, Швайцарыя) грамадзянам гарантавана права выкарыстоўваць дзве дзяражўаныя мовы ў стасунках з дзяржструктурамі і ў іншых грамадскіх сферах. Уявіце сабе, што вы ў Канадзе прыйшлі ў банк і папрасілі скласці з вамі дамову па-французску, а вам кажуць у нас дзве дзяржаўыня мовы, англійская і французская, таму ўсё будзе па англійску і пайшлі вы са сваёй французскай --у Квебек. А ў нас і Квебеку няма каб туды пайсці. На беларуская мове нават законы не выдаюцца, а значыць яе дзяржаўны статус дэкаратыўны.

Reply
+13 +
дачка партызана, 16:07, 22.05

А спарава ў тым, что за 20 год нашу мову давялі да пагрозы яе знікненьня, і дзякуй такім як Генадзь Лойка, не абыякавым, што стукаюцца ва ўсе дзверы і патрабуюць тое на што права маюць, пакуль яшчэ маюць...

Reply
+10 +
Дева, 16:14, 22.05

давайте выключим эмоции и включим логику и юриспруденцию.
по конституции 2 госязыка в равных правах.
________________________________________________________
Тогда, уважаемый, включи логику и ты поймёшь, что это означает лишь то, что любой человек, который пришёл в данное учреждение, имеет право заключить договор на любом из двух государственных языков!
Торонто в Канаде - франкоязычный город, что не мешает людям работать с документами как на французском, так и на английском языках.

Reply
+5 +
Игорь, 20:32, 22.05

Ну и что из вашей логики получается? Гос языка два, но пользоваться можно только русским.
Нет, батенька, это уже не два гос языка. Это уже один. Когда два - человека должны обслуживать на ЛЮБОМ из двух. ВЕЗДЕ. А если усатый дрыщ не в состоянии обеспечить РЕАЛЬНОГО двуязычия, нечего было и фальшивых референдумы проводить.

Reply
-10 +
Дед, 15:39, 22.05

Свядомаму просто нечем заняться. С таким же успехом можно судиться с любым магазином, баней, парикмахерской. Там все чеки на русском языке.

Reply
+9 +
Валерий Лойко, 15:54, 22.05

Горжусь своим братом-славянином, однофамильцем, а, может быть, и родственником! Ты, Гена, делаешь очень правильное и своевременное дело! У нас за долгие годы вынесли из мозга наши родовые начала, исказили и оболгали историю наших предков, навязали рабскую психологию и чуждую религию. Сейчас, чтобы выжить, мы обязаны вернуться к нашим истокам. Именно через ридну мову можно оживить сейчас свою душу и вытащить на свет совесть народа!
Так держать! Мы с тобой! Творческих успехов!!!

Reply
0 +
Вшивый козёл размахивающий топором санкций, 20:27, 22.05

Этот Лойко по моему мнению просто хочет выпендриться, что он крутой чувак, говорит по-белорусски и всё такое. Поверьте мне я знаю людей, которые говорят по-белорусски на телекамеру или просто запостят комментарий на форуме на белорусском языке, а потом на этой почве мнят себя чистокровными белорусами. В повседневной жизни эти люди говорят, говорили и будут говорить по-русски, так как язык Пушкина, Достоевского и Чехова является весьма удобным и практичным средством коммуникации в тех или иных сферах жизни и бизнеса.

Reply
+3 +
беларус, 22:31, 22.05

Вы з вашым "мненіем" самы хочаце выпендрыцца і кажаце пра чалавека тое чаго не ведаеце. А я ведаю спадара Лойку асабіста, ен у паўсядзённым жыцці гаворыць па-беларуску і дзеткі ягоныя. У паўсядзенным жыцці няхай кожны гаворыць як захоча, але Закон аб мовах гарантуе і дэкларуе свабоднае выкарыстанне дзяржаўных моваў ва ўсіх сферах жыцця ў тым ліку ў стасунках са службовымі асобамі. А практыка зусім іншая нажаль. Беларуская мова Янкі Купалы, Якуба Коласа і Максіма Багдановіча не меньш зручны і практычны сродак камунікацыі і вядзення бізнэсу. Тым больш, што кожна чалавек, які мае сярэднюю адукацыю вывучаў беларуску,а дзяржащныя і іншыя службовыя асобы, паводле закона, наогул абавязаны валодаць дзвюмя дзяржаўнымі мовамі ў памерах неабходных для выканання імі сваіх службовых абавязкаў.

Reply
-2 +
Владимир, 0:01, 23.05

беларус, 22:31, 22.05
А вы пробовали что-нибудь спроектировать используя белорусский язык? Я - проектировщик, и не могу использовать белорусский язык при проектировании. Потому что и так не очень хорошо строим, а будет вообще полный бардак.
А против Коласа, Купалы, Багдановича, Мележа и других классиков белорусской литературы ничего не имею против. И сам читал, и в школах пусть преподают в полном объеме. Но зачем вытеснять русский язык, на котором думают большинство белорусов.

Reply
+1 +
Ігар Іваноў to Владимир, 0:01, 23.05, 16:09, 23.05

Не магу з Вамі пагадзіцца. Моўная сітуацыя у маёй сямьі - вельмі балючае пытанне.

Але..Сын учора глянуў у вікіпедыю. Яго цікавіў "Насыщенный пар". Я параіў яму пераключыць мову з рускай на ангельскую. У сына вырваўся вокліч здзіўлення. Абсалютна іншы аб'ём інфармацыі. Абсалютна іншая глыбіня дэталізацыі. Абсалютна іншы узровень візуалізацыі інфармацыі.

У меня нет никаких сомнений, что Гюго лучше прочесть на французском. Теорему Остроградского - по-русски. Гаусса - по-немецкі, хоть он и прусак.

А вот "бардак" о котором Вы пишете лежит в иной плоскости. Если Вы "и так не очень хорошо" делаете своё дело, то причём здесь язык?

Мне вядома, што такое спроба прымусовай беларусізацыі. Я меў неяк няшчасце паскардзіцца свайму "завлабу" у прысутнасці іншых супрацоўнікаў лябараторыі на тое, што мяне, аспіранта, абавязалі напісаць невялічкі слоўнік на 100 адзінак у межах маёй спецыяльнасці. Разговор, как Вы, возможно, уже догадались, происходил на русском языке. Завлаба просто Вельзевул поднял на крыльях. Брови хищно сдвинулись, завлабий палец уткнулся мне чуть ли не в лицо и прозвучало риторическое:

- Ага. Голосовал за Зянона Позняка? Нужен тебе был этот национализм? Вот теперь расхлёбывай.

Стоявший рядом кандидат наук тут же заблеял:
- Я не голосовал, Sensored Sensored. Sensored Sensored, я не голосовал.

З гэтага я вынес наступнае. Мой заўлаб - манкурт. А старэйшы, так бы мовіць "калега", проста прадстаўнік ІНШАГА народа. Ну проста НЕ ліцьвін. Я, дарэчы, не ведаю, хто ён.

На фізічным факультэце, дзе вучыцца сын, па-беларуску гаворыць выкладчык фізічнай культуры. І мой нізкі паклон яму. Да зямлі.

Сваю першую спробу перакладу даволі простай тэхнічнай інфармацыі я зрабіў у 2011-м годзе. З ангельскай на беларускую, маецца на увазе. Разаслаў сяму-таму са сваіх знаёмых. І найвялікшым адкрыццём для мяне было шчырае прызнанне паважаемага мною генерала:

- Игорь, извини, не мой уровень. [слишком сложен текст, имелось ввиду]

Так что как ни юли, а уровень профессионализма, квалификации, мастерства, вовсе не языком определяется. Потому и слово "унитаз", недостаток которого в беларускай мове усмотрела Ольга Карач, к её искреннему удивлению оказалось..испанским. И как дальше жить)

Reply
-1 +
Владимир, 22:57, 23.05

Я параіў яму пераключыць мову з рускай на ангельскую. У сына вырваўся вокліч здзіўлення. Абсалютна іншы аб'ём інфармацыі. Абсалютна іншая глыбіня дэталізацыі. Абсалютна іншы узровень візуалізацыі інфармацыі.

Интересно, а почему не посоветовали на белорусском поискать?

Reply
+1 +
Лео, 21:47, 23.05

Шаноуны Генадзь!
Шчыры дзякуй,што робіце добрую справу.
Я-беларус і кожны дзень бачу такое,як зьневажаецца наша мова,што сэрца баліць .
Баліць за тое,што нашы дзяды,бацькі вывучылі нас,каб мы вучыліся і жылі па-беларуску.
Каб зауседы і усюды мы маглі размауляць,чытаць і сьпяваць на нашай цудоунай беларускай мове.Аднак на самай справе у краіне такога няма,і калі ты размауляеш па-беларуску на цябе глядзяць ,як на ворага краіны.
Пішаш ліст чыноуніку на беларускай мове,яны адпавядаюць на чужой(расейскай).
Мне гэта ужо знаема.
Чаму такое робіцца?ІЧаму,калі чалавек мае вышэйшую адукацыю і хоча уладкавацца на працу, з ім не падпісываюць заяву-таму ,што ен валодае беларускай мовай.
Можна шмат,чаго напісаць,чаму у нас няма беларускамоунага тэлебачання(адзін толькі канал)усе астатнія расейскія,няма беларускамоунага радые,есьць перадачы з беларускай мовай,аднак гэта для краіны 1%.
Вельмі мала шыльд,кніг ,газэт і .т. на беларускай мове.
Аб справаводстве і няма ужо слоу.
Колькі дзетак з маленства вучацца беларускай мове?
Трэба быць сення мужным чалавекам ,які кожны дзень вядзе барацьбу ,каб толькі
размауляць,пісаць,чытаць і сьпяваць на беларускай мове.
Паважаю Вас і усіх беларусау,якія не цураюцца сваей роднай-беларускай мовы.
Я таксама пішу,чытаю,размауляю і сьпяваю па-беларуску.
Чаго і кожнаму такога жадаю.
Тады мова будзе жыць у кожным куточку нашай сінявокай краіны пад назвай-Беларусь.
Нятрэба баяцца.Калі есьць мова-есьць і нацыя.
Няма мовы-няма і нацыі.
Жадаю Вам усяго самага лепшага у жыцці і працы і перамогі,каб у краіне панавала наша
родная беларуская мова,а не так, як цяпер-расейская.

Reply
0 +
Владимир, 23:41, 23.05

А скажите мне, пожалуйста, што за мова такая "ангельская"? На ёй ангелы размауляюць? Цi можа гэта мова Каралеуства Брытанскага i яна АНГЛIЙСКАЯ?
Уж калi мы так не хочам ресейскай мовы, дык што. давайце будзем забараняць Пушкина, Достоевского, Гоголя, Есенина и др. классиков, толькi з-за таго што няма пераклада на беларускую мову? А хто возьме на сябе адказнасьць перакласьцi класiкау? калi супраць расейскай мовы, то можа давайце i Васiля Быкава забаронiм, бо шмат у яго повесцяу на расейскай мове ёсцьт.

Reply