29 марта 2024, пятница, 18:35
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 13
+24 +
лекс, 11:34, 8.01

Марцін Паўлсэн: «Без беларускай мовы вашу краіну не зразумець» -

таму акупант "саша-жідкій" і не разумее маю краіну! )))

Ответить
+19 +
777, 11:49, 8.01

Респект!

Ответить
+35 +
www, 11:56, 8.01

Згодны, што пазітыўныя змены ў Беларусі прыйдуць толькі калі большасць з нас пачне размаўляць на роднай мове. Праз родную мову ляжыць наш шлях у Эўразвяз. Гэтак было ў Прыбалтыкі, ў Польшчы, ў Чэхіі, ў іншых краінах, якія ў совй час былі пад гнётам Расеі. Гэтак павінна быць і у нас! Жыве Беларусь!




Ответить
+7 +
1, 18:10, 8.01

толькі праз мову магчыма Адраджэнее Нацыі. Гэта павінене зразумець кожны. ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ!

Ответить
+10 +
Вальдемар, 12:02, 8.01

Мартин помним тебя!!! Хороший человек))

Ответить
+13 +
Алесь:), 14:15, 8.01

Марцін пацэліў у самую балючую кропку рускамоўных беларусаў, якія таксама не разумеюць сваю краіну, бо глядзяць на яе праз рускую прызму СМІ РФ.Сёння губляецца вялікі беларускамоўны літаратурна-гістарычны культурны пласт, не засвоены рускамоўнымі беларусамі, а таму і такія вялікія непаразуменні паміж суайчыннікамі краіны пад час розных соцапытанняў. Ужо становіцца сорамам не валодаць дзвума мовамі на Беларусі, калі замежнікі- шведы, нарвежцы. японцы -могуць, а некаторыя тутэйшыя лянуюцца:)

Ответить
+3 +
Юрась, 21:14, 8.01

Шаноўныя! Не трэба блытаць назву роднай мовы з мянушкай. У гэтай нашай бядзе мы самі вінаватыя. Удумайцеся, што кажаце! Ну, што гэта такое: "белая руская" мова? А пра рыжую, шэрабурамалінавую, у палосачку рускую вы, мабыць, не чулі? Паглядзіце любы акадэмічны лаціна-расійскі слоўнік і пераканаецеся, што "рускасьць" увогуле не мае этнанацыянальнага вымярэньня. Рускасьцю вымяраецца толькі ландшафт, сацыяльны статус чалавека і афарбоўка нечага. Рус мае лацінскія карані і паходзіць ў нашым выпадку ад rusticus, um rus, што ў скарочаным выглядзе адпавядае вызначэньню - Х А М. "Белізна" тут мае выключна дэкаратыўны сэнс. "Беларусь" - мянушка Л І Т В Ы. А сучасная "Літва" насамрэч этнагенеіычна, антрапалагічна, культурна і моўна, ментальна - Ж М У Д З Ь, са сваей генезай, гісторыяй, культурай і мовай.!!! Я пішу гэты тэкст на Л І Т О Ў С К А Й мове. Такім чынам, белы рус - гэта "белы сельскі" ХАМ. Так што "беларускасьць" - наша абраза, аб існаваньні якой большасьць нават не падазрае. Думайце, што гаворыце і што абараняеце.

Ответить
+4 +
михалина, 15:05, 8.01

"Таксама спачатку было складана знайсці беларусаў, якія хацелі размаўляць са мной па-беларуску. Але і гэта праблема знайшла сваё рашэнне."
Смешная фраза и смешная ситуация . Интересно как воспринимает нас Мартин ?
Как неграмотных и некультурных ? Как аборигенов островов в Полинезии - которые
не знают чем владеют - не знают истинной ценности предметов в этом мире и меняют
золото на пластмассовые бусы ? Почему он так заинтересовался белорусским языком -
к которому большинство белорусов совершенно равнодушно ?
Ответ кроется в его открытии - что белорусов невозможно понять и невозможно
окунуться в нашу атмосферу - стать своим - одним из нас - без овладения белорусским
языком . И по-моему Мартин почувствовал в нас родство с норвежцами -
что и не удивительно . Предки многих белорусов принадлежат к балтским племенам .
Только вот природа у нас не такая суровая - нет моря нет гор нет северных ветров -
тихое европейское болото ! Ну что тут поделаешь ! А на болоте в экстремальных ситуациях - принято кричать "Спасите" " - хотя "Ратуйце " - мне кажется - звучит намного лучше ! :))

Ответить
+4 +
Согласен, 18:45, 8.01

В 4 классе общеобразовательной школы по учебному плану, утвержденному минобразования, в неделю 3 урока английского языка (в группе не более 6 детей), русского - 3, белорусского - 2. Придет время, и тнп ответит за геноцид белорусского народа

Ответить
+1 +
Имя мое-легион, 21:52, 8.01

Хутка табе, Марцiн, забароняць уезд у нашу краiну.

Ответить
+6 +
cramps, 22:53, 8.01

Название "Беларусь" появилось только при Екатерине 2,до этого мы были ВКЛ. Великое Княжество Литовское. Коренное население которого составляли не современные литовцы,а литвины,то есть мы! И территория ВКЛ как раз и состояла из западной и центральной белоруссии,на которой изначально жили такие племена как ятвяги,дайновы и кривичи которые ведут свои корни от балтов,которые в последствии взяли себе название литвины.Современная же литва в древние времена называлась Летува(Жмудь) на ее территории аборигенами являлись жамойты,дикие племена,которые в последствии уставшие от воин с тевтонцами пожелали войти в состав ВКЛ.А еще в более поздние времена сменившие название с Летува,на Литву,и причислившие себя к основателям ВКЛ.
К славянам же мы,современные беларусы фактически не имеем никакого отношения,потому как ведем свои корни от балтов.И так называемая братская россия вовсе нам не братская,потому как и они не славяне,а генетически современные русские это финно-угры,мордвины и золотая орда,то есть татары.Так что братство отменяется!

Ответить
0 +
Анатолій, 16:05, 20.02

Панове, брати, сябри!
Було б не зле, якби ви всі зрозуміли, що руська мова, це мова РУСІ, але ніяк не Росії. Бо Русь і Росія - це дві великі різниці, як кажуть в Одесі. Сучасна українська мова є дуже схожою на ту мову Русі. Гадаю, Ви знаєте, що столицею Русі був Кив. Щодо ВКЛ - то такого утворення історія не знає. Цю назву породив уже Рядянський Союз з його жидократією. А було Велике князівство Руське, Литовське і Жемайтське. Всі три держави, які входили до складу цього політичного та військового союзу змінили свої назви і сьогодні називаються, як вам відомо - Русь - це Украна; Литва - це Білорусь і Жемайтія - це Литва, Таким чином комусь дуже хотілося перекрутити наші історію і вони цього досягли. А хотілося все це, як відомо, москалям..
Сьогодні українська мова має спільного з білоруською - 90%, а з російською - 6%.
То хто кому брат, панове?

Ответить
0 +
Максим, 20:29, 27.06

Анатолій, для нас, українців ближчий народ - це білоруси, і мова наша українська теж ближча до білоруської, але тим самим наша українська мова трохи близька до російської, до польської і до карпаторусинської. Це, скажемо так, наша самосвідомість, але за виключенням поляків, тому що для нас браттями приходяться саме білоруси та росіяни, але ближчими до нас є скоріш за все білоруси ніж росіяни. Ось такий у нас і вийшов результат.

Ответить