28 марта 2024, четверг, 18:53
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 29
+59 +
влад, 9:54, 21.02

Ну разве вы не враги БЕЛАРУСОВ ?????

Ответить
-24 +
Андрей, 13:37, 21.02

Пиши тогда на мове, справедливый ты наш.

Ответить
+14 +
семерочка, 14:55, 21.02

А ты не указывай ! А то для вас тема белорусского языка - как красная тряпка для быка .
Живи себе - дыши и не указывай нам на чем писать . Белорусский язык будет единственным государственным языком в Беларуси после смены власти . И я пишу это
на русском - что бы ты это хорошо усек !

Ответить
0 +
Язэп 98, 23:44, 24.02

Трэба запратить беларусам разгаварвать на рускум языку, бо як прыеду у горад и хачу што нибудь спрасить мяне нихто не разумее.

Ответить
-8 +
леонид4624, 10:05, 21.02

Задержание за акцию в защиту белорусского языка

9:41, — Политика
Стоит обратить внимание . на поездки Макея Лукашенко и многое другое а также дать оценку сгоревшим церьквям и многим другим событиям как уничтожалось культура народа и шло обезличивание молодых ребят. Я пмшу о том как ,,гарант,, по гос сми тв заявил чт создал систему отношений. непомню до выборов или после выборов он сказал это. но это не главное . главное то. что непосредственно службы Лукашенко АГ должны отслеживать его речь. так как это необычный случай и не простой дворник. этопомогает правильно отслеживать политические решения. но если таких выводов нет тогда можно смело сказать и то что ,,гарант .. потерял контроль надупровлением Государтвом. Тогда возникает вопрос. А зачем ему нужен был референдум. 2004 года. и особые полномочия. которые отразились на этом молодом человеке и не только . я пишу о системе кде нам всех хотят создать безликость мнения с последующим экономичеким распадом не только РБ но и тех кто и скем заключаетдоговора ,,гарант,,

Ответить
+46 +
vikov, 10:08, 21.02

браво настоящему человеку

Ответить
+43 +
мясокомбинат, 10:14, 21.02

Баранам у кормушки тяжко и непреодолимо знать и русс. язык и беларускую мову, они бы согласились перейти на короткий бараний язык: нибэ- нимэ!

Ответить
+57 +
берасцейка., 10:21, 21.02

ганьба не любиць и не шанаваць родную мову.Не пакидайце мовы нашай роднай,каб не умерли.Ф.Багушэвич.

Ответить
+44 +
МРусов, 10:35, 21.02

очень отважный последовательный человек, с учениками говорит только по-белоруски

Ответить
+29 +
Ana, 11:09, 21.02

Да, действительно! Исключительно по беларуски! Замечательный человек, скульптор и преподаватель. Лично у него училась.... Печально, что такие люди подвергаются таким испытаниям...

Ответить
+17 +
azhbeta, 12:24, 21.02

Слава яму і павага за любоў да роднай беларускай мовы.

Ответить
+13 +
каллега Лойкі, 12:53, 21.02

Толькі вы не ведаеце, што права выкладаць ён ужо пазбаўлены, не ўсім бацькам, ды адміністраціі гэта не спадабалася, што настаўнік па беларуску размаўляе...

Ответить
+5 +
жах, 15:30, 21.02

просто жах

здаецца сапраудным беларусам няма месца на беларушчыне

самота...

Ответить
+20 +
граф, 11:41, 21.02

а почему ни один из преданных учеников не поддержал учителя?

Ответить
-10 +
Андрей, 13:39, 21.02

Ну так они только по-русски могут, вон, выше два ученика отметились, по-русски :)

Ответить
+12 +
Lina, 12:23, 21.02

Купляйце беларускае, а дзе чытайце па беларуску, размауляйце па беларуску?

Ответить
+17 +
lika, 12:41, 21.02

Хочу выразить огромное уважение и благодарность этому отважному молодому человеку!
Хоть я и не белоруска.
Жаль, что таких, как он, маловато среди этнических белорусов.
Если бы я была белоруской- я бы тоже хотела разговаривать на своем родном языке.
Но не противопоставляя себя русским и не считая их виновными в своих бедах.
Просто уважала бы и тех, и других.
И говорила бы на своем языке обязательно.

Ответить
+6 +
это вы , 15:40, 21.02

это вы будучи русской так говорите

а каб вы аказалiся на месцы беларуса то зразумелi што рэальна гэта не так проста -
беларус хутчэй навучыцца размауляць па-руску чым адважыцца размауляць па-беларуску - калi навокал нават беларусы размауляюць па-руску....
колькi ж гадоу-вякоу вынiшчалi беларускае :-(

Ответить
+3 +
Да лжёте Вы., 16:46, 21.02

И не то страшно, что Вы людям лжёте, а то страшно, что Вы себе лжёте.

"Этнический белорус" - это словосочетание, пользуемое МВД России, ФСБ России и т.п. учреждениями. Наряду с "этнический чеченец", "этнический латыш" и т.д.

От этого словосочетания руским за версту разит глупостью и холуйством. Это отрёкшиеся напроч от своего языка и культуры люди себя так называют.

Типичные двоедушные рассуждения на тему "и волки сыты и овцы целы".

За сваё амаль 45 гадовае жыццё я нідзе не бачыў, каб чалавек мог не баючыся наступстваў гаварыць не па-руску у Беларусі.

Дзе Вы бачылі, каб у Мінску чалавек, які уладкоўваецца па найму у расійскую кампанію, мог гаварыць па беларуску на працы?

Дзе Вы бачылі, каб чалавек мог булку хлебу у краме на касе аплаціць і гаварыць пры гэтым па-беларуску.

Не існуе аніякіх этнічных чукчаў, ёсць чукчы і не чукчы.

А што да рускіх, то чамусці першае, што хочацца запытаць у такой "Если бы я была белоруской", а ці бралі Вы хоць адзіны раз у сваім жыцці Статут ВКЛ 1588 году у свае рукі?

Мова Статуту - руская. Так яе называюць грамадзяне ВКЛ, намаганнямі якіх гэты статут і з'явіўся на свет. Ды толькі на тую рускую, якой карыстаемся мы з Вамі яна непадобна. Руская - дзяржаўная мова ліцьвінаў проста змяніла сваю назву на беларуская. І не па сваёй добрай волі, а з-за ціску з усходу. І аніякай таямніцы у гэтым няма. З адной толькі, але вельмі значнай агаворкай:

ДЛЯ ТЫХ, ХТО УМЕЕ ЧЫТАЦЬ. СТАТУТ ВКЛ НАПРЫКЛАД.

PS
Страх. Вот что движет так называемыми русскими в Беларуси. И вот этот страх - то самое, что толкает этих русских на НАСИЛИЕ. Они просто, на мой взгляд, боятся. И боятся они не беларусов. Они боятся России. Может кому-нибудь это покажется и бредом, но это и есть моё мнение.

Ответить
+10 +
неголодный, 13:56, 21.02

А если я выйду с плакатом "ДА ЗДРАВСТВУЕТ БРСМ!", насколько быстро меня арестуют, состоится ли в этот же день суд надо мной и сколько лет тюрьмы мне дадут?

Ответить
+4 +
Vic, 14:00, 21.02

Чем тут орать браво, давайте хоть по листовке вывесим в защиту и этого парня, и нашай мовы. А от наших слез и возмущения в сети хлопцу ни холодно, ни жарко. Нам нужна СОЛИДАРНОСТЬ.

Андрей, 13:39, 21.02, я дык усяляк магу. А ты не плявузгай, знайшоўся траллiна тут. Пыса бессаромная.

Ответить
+6 +
дачка партызана, 15:15, 21.02

Гэта ж проста жах...у 2002 годзе мой сын скончыў Нацыянальную гімназію №4, а сёння яна пазбаўлена гэтай назвы...няма больш у нас нацыянальных школ...

Ответить
-1 +
евгений, 15:52, 21.02

c какого дуба последняя белоруская?
а 14я, например?

Ответить
+2 +
шепелявый, 18:32, 21.02

Ну навошта крыхі лічыць? Кажуць вам - навучэнне беларускамоўнае скасавана. У вышэйшай школы яго зусім няма. Пры гэтай ўладзе праз гадоў 10-15 "паўстане" пытанне каб скасаваць дзяржаўнаць беларускай мовы. Неверагодна? Зусім не. Гэта будзе не сорам, гэта будзе катастрофа для нацыі. Людзі застануцца, а нацыі ня будзе. Беларусы з расейскай мовай? Гэта ўжо ня сьмешна, гэта жах. Вось і адкажыце сабе каму гэта патрэбна і чаму ніхто нічога, акрамя нямногіх такіх яй паважаны Лойка, не робіць.

Ответить
+2 +
дачка партызана, 18:51, 21.02

А што на шыльде вашай 14-й і які яе статус...можа гэта нацыянальная гімназія? Не, няма больш такіх устаноў!!!И навучэнне ў гэтых вучэльнях вядзецца на руском язіке и беларускай мове...Не хвалюйцеся, яшчэ с пяток год, і з дуба будзе толькі на расейскай)

Ответить
+4 +
бабця, 17:58, 21.02

жыву у горадзе. Размауляю толькі па беларуску, у бальніцы, магазіне, у любой сітуацыі. Размауляйце граматна. Апошнім часам да мовы сталі адносіцца прыязна.

Ответить
+3 +
azhbeta, 22:05, 21.02

Таксама жыву ў горадзе, размаўляю толькі па-беларуску - усюды! Сама сабе сказала - гэта наша зямля і я не павінна падпарадкоўвацца тым, хто прышоў з Усходу. Яны павінны паважаць нашу мову, культуру і нашы традыцыі.

Ответить
+7 +
Виктор Кирпиченко, 18:38, 21.02

Дикая власть! Нужны не реформы. Нужна революция!

Ответить
+6 +
ЛЁШЫК, 19:05, 21.02

Анияк не магу уцемиць, хиба ж можна "закрываць" чалавека за тое, што ен абараняе матчыну мову? Дзикунства!

Ответить