16 апреля 2024, вторник, 17:53
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

В Вологде! – Дзе?!

4

Беларусь яшчэ мае шанец для будаўніцтва сапраўднай нацыянальнай дзяржавы.

Комментарии 4
+50 +
Алесь, 17:01, 20.11

Калі я карыстаюся банкаматам, заўжды выбіраю беларускую мову. Таму, што я беларус. Скажыце дробязь? Але для мяне гэта важна. Я ў вялікім абавязку перад соёй мовай. Гэтым я кажу: - " Я жывы і жыве Беларусь" А як робіце вы?

Ответить
+3 +
azhbeta, 20:54, 21.11

Народ Беларусі амаль ніколі (ці ўвогуле ніколі) не вырашаў свайго нацыянальнага лёсу. Гэтым займаліся і працягваюць займацца прадстаўнікі нацыянальнай эліты, нават ва умовах «беларускага гета». Аднак, трэба адзначыць, што 83.7% грамадзян лічуць сябе беларусамі.
------------------
Тут я не згодна з аўтарам. Мне здаецца, што лёс кожнай нацыі вырашае выключна эліта, а народ будзе дапамагаць эліце, калі бачыць, што эліта чагосьці варта. Але ва ўмовах "беларускага гета" цяжка казаць пра адраджэнне нацыі, бо эліта або па-за межамі краіны, або ў турме за рэдкім выключэннем. Вынішчае нас "старэйшы брат". Як ні цяжка пра гэта казаць.

Ответить
+1 +
Wladyslaw, 16:48, 27.11

У школах Мінска ня больш 2% вучняў атрымоўваюць веды на роднай мове. Якую будучыню будзе мець беларуская нацыя пры такім развіцьці?

---------------------------------------------
2 відсотка, це набагато менше ніж відсоток учнів, що навчалися українською мовою, до анексії в Українському Криму (7,8%) та до війни на Донбасі (48,3%). Путін в цих, здавалося набагато кращих умовах для України, спромігся розпалити сепаратизм та як наслідок війну. 2 % це навіть менше допустимої у статистиці похибки, яка становить (+)(-)3%. Тобто де факто, Білорусь не є національною державою, навіть зважаючи на те, що 83 % громадян вважають себе білорусами. Фактично національно - свідомих білорусів не більше, чим учнів , що вивчають білоруську в мінських школах. Шкода, але так і є. З жахом спостерігав на каналі "Белсат" відповідь жителів Пінська щодо ситуації з білоруською мовою в Білорусі, їх відповіді вражали своїм безглуздям.

Ответить
+2 +
Wladyslaw, 17:02, 27.11

Беларусь яшчэ мае шанец для будаўніцтва сапраўднай нацыянальнай дзяржавы, па-за межамі «саюза» з Расеяй.
____________________

З Росією вона немає такого шансу. Росія цього їй не дозволить. Вони будуть горлопанить, що ви фашисти і несете загрозу "русскоязычным", а російськомовною є вся Білорусь, за деякими випадками. Потім, після проведення інформаційної компанії прийдуть вас визволяти, як в Криму та на Донбасі.

Ответить