19 апреля 2024, пятница, 11:27
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 12
+20 +
Виктор , 12:46, 20.04

прочитали? только по по еспресо тvукраински филарэт сам без бумажки на украинскай мове нас усих з вяликим сьвятам!каб не катлики з беларускай мовай ведаю дзе б тая бумажка была б

Ответить
+31 +
Геннадий, 13:06, 20.04

Христос Воскресе!!!Христиане! С праздником!!Троли ! И Вас с праздником !! Пожалуйста !Не нагадьте хоть в этот день !)))

Ответить
+36 +
juri, 13:16, 20.04

Бойкот московского патриархата! У белорусов должна быть своя церковь!

Ответить
+32 +
Алексей, 14:01, 20.04

Бел. Филарет так и не выучил белорусский язык, хоть и стал первым в истории попом-"героем". То же будет и с Пашкой. Почему-то католические ксендзы умеют говорить по-белоруски.

Ответить
-12 +
уцй, 15:12, 20.04

Почему-то католические ксендзы умеют говорить по-белоруски.
-----------------------------------------------------------------------
Вероятно они и стояли у истоков беларуской мовы.

Ответить
+9 +
марс, 17:01, 20.04

Ксяндзы ведаюць, а ты i табе падобныя ратауникi беларускай мовы, чаму вы не вядаеце самi мовы, i пiшыця па-расейску. Выкень са свайго вока бярно, а потым рай другiм выцягнуць шумiну з iхных вачэй.

Ответить
+23 +
ALEX, 13:59, 20.04

Христос Воскрес ! Христос Воскрес! Христос Воскрес!
И это главное, на мантии митрополита символика наша белоруская, две белых ,,струи ,,а по средине красное, кровь Иисуса Христа...Так и сегодня католики и православные отмечают этот день вместе...Особенно важно этр для Украины , а мовы нашы,як кветкі іх не перафарбуеш, каму падабаюцца якія...
Са Святам усіх, дабра міласьці і спагарды...

ЯДвіга, ЯДвіся, асабліва Вас хачу павіншаваць у гэты Сьвяточны Дзень...Здаро,ўя шчасьцця і прыгажосьці...

Алесь...

Ответить
+19 +
Юрась з логава, 14:07, 20.04

Не верю как бандитской Руссвкой православной церкви, так и ее смотрящим в Беларуси Пашей Рязанским, все они никакого отношения не имеют к православию. Бывал я православных греческих храмах, которые кардинально отличаются от рабского отношения к верующим в храмах РПЦ.

Ответить
+34 +
ваня, 14:16, 20.04

Все службы надо вести на Белоруской мове а не на маскальской.

Ответить
+1 +
марс , 17:08, 20.04

да, точно службы по-беларуски, а коменты как всегда по-русски! эх ваня, ваня.......

Ответить
+6 +
St. Kiryla Turav Parish, Toronto, 18:22, 20.04


Велікоднае архіпастырскае пасланьне да вернікаў Першаярарха БАПЦ, архіяпіскапа Сьвятаслава Логіна.

19.04.2014 20:36
Годнаму сьвятарству й вернікам
Беларускае Аўтакефальнае Праваслаўнае Царквы,
якія жывуць на Бацькаўшчыне й на Чужыне.

«... палюбеце ж адзін аднаго, як Я палюбіў вас.» (Ян. 15:12)

Дарагія браты й сёстры ў Хрысьце !

Штогод, на працягу амаль дзьвюх тысячаў гадоў, хрысьціяне сьвяткуюць найбольшае сваё сьвята — Уваскрасеньне Хрыстовае. Зноў мінуў літургійны год, і Царква, праходзячы гадавое кола Набажэнстваў, вяртаецца да сьвяткаваньня галоўнага сьвята — Вялікадня. Але час ня йдзе па колу, а няспынна ляціць уперад.

Праваслаўная Царква на працягу свае гісторыі не зьмяняла свае погляды на Бога, на жыцьцё і сьмерць, сьвятасьць і грэх, дабро і зло. Але самое чалавецтва жыве ня толькі духоўным, а й фізычным жыцьцём, таму зьмяняюцца пакаленьні і сьветапогляды людзей, зьмяняюцца адносіны паміж людзьмі і цэлымі народамі, асабліва калі нехта зь іх пераступае хрысьціянскія законы.

Часам зьмены ў душах людзей адбываюцца вельмі хутка. Так Беларускі народ, які жыве пасярод іншых хрысьціянскіх народаў, надаваў болей павагі і спадзяваньня на Ўсходняга суседа, які клікаў сябе «старшым братам», даруючы яму старыя гістарычныя крыўды, лічачы іх даўно мінулымі. Але апошнія падзеі, калі суседняя Ўкраіна падвергнулася расейскай агрэсіі, застаўляюць ліцьвінаў-беларусаў задумацца і над сваім лёсам, бо й Беларусь можа апынуцца пад загрозаю націску таго ж хлуслівага агрэсара.

І як калісьці Хрыстос прынёс сябе ў ахвяру за людзей, так і кожны з нас павінен змагацца за свой народ, што й рабілі ўсе пакаленьні нашых продкаў, і калі патрэбна было, аддавалі жыцьцё за сваю Бацькаўшчыну. Бо як сказана ў Сьвятым Пісаньні: «Няма большае за тую любоў, як хто пакладзе душу сваю за блізкіх сваіх». Каб любоў заўсёды перамагала — неабходна жыць паводле Хрыстовых запаветаў, тады хрысьціяне шчыра будуць віншаваць адзін аднаго:

Хрыстос Уваскрос! — Сапраўды Ўваскрос!

Зь любасьцю й малітвамі,

+ Архіяпіскап Сьвятаслаў, Першаярарх БАПЦ

Ответить
0 +
Batman, 23:21, 20.04

Некоторые предпочли бы наверняка умереть без перерождения , не зная про АД и не попадая туда а как известно широки врата ведущие в погибель.

Ответить