23 апреля 2024, вторник, 19:11
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 11
+8 +
гарри, 19:27, 24.04

Сюда бы профи из "Команды времени" из Британии. У нас они могли бы очень много своих удивительных фильмов снять.

Ответить
+25 +
Mari, 19:54, 24.04

Обидно что многие гродненцы как "падальщики" растощили кирпичи от костела чтобы построить сараи. Также как растощили плиты с надписью magistrat miasta Grodno.

Ответить
0 +
daroha, 0:57, 25.04

у час апошняй "рэканструкцыі" 2005-2008 гг., калі ўлады зьнішчылі многія будынкі, а таксама згаданыя вамі пліты "magistrat miasta Grodno", была адна характэрная дэталь: усю цэглу з разбураных будынкаў будаўнікі акуратна складвалі на паддоны. яе прадавалі, як прадавалі і старажытную брукаванку ды камяні з раскурочаных падмуркаў - вы думаеце, хто яе мог прадаваць? улады, паганыя ўлады. так што ня трэба ганіць нікога іншага акрамя іх.

Ответить
0 +
s, 5:14, 25.04

к сожалению это были не жители

Ответить
0 +
Дзед-Барадзед, 0:18, 25.04

Пасьля лукарашыстаў i маскальскiх акупантаў на Беларусi для кансалiдацыi беларускага народа ўсе ўсiм сьветам адбудуем наш Сымбаль. Сымбаль няўмяручасцi нашага беларускага народа.

Трэба абавяскова з Масковii вярнуць так-сама яшчэ адну сьвятыню - арыгiнальны Крыж Эўфрасiннi Полацкай.

Ответить
+29 +
Гродненка, 20:41, 24.04

Мне ещё бабушка рассказывала что этот костёл был самый крутой в Гродно, и когда коммунисты пытались снести этот костёл бабы перед ним полегли на землю чтобы никакой технике невозможно было доехать к нему. И несмотря на такое противостояние горожан коммуняги всё равно умудрились его уничтожить. Гродненцы помнят об этом. Мы не забыли.

Ответить
0 +
STAS, 23:54, 24.04

Он был самый крутой в ВКЛ...

Ответить
0 +
мянчук (мiнак), 0:30, 25.04

Гэты касцёл быў самым вялiкiм хрысцiянскiм храмам ва ўсiм Вялiкiм Княстве Лiтоўскiм, потым - Рычы Паспалiтай i ва ўсей Усходняй Эўропе.

Маскальскi вассал Лука нiколi не даст згоды на адбудову гэтага храма таму, што ён вельмi хвалюецца кансалiдацыi беларусаў. Так-сама гэта ведаюць его спонсары з Масковii.

Лука ў нас будуе ўсялякую хрэнь цiпа лядовых палацаў i iншых Цал-Дiр-Бiе.

За 22 гады пры ўладзе маскальскi стаўленiк Лука мог бы адбудаваць усе замкi i храмы, ўсе нацыянальныя сымбалi Беларусi. Але Луке не дахваляюць гэта рабiць маскавiты.

Ответить
+30 +
Серж з Гародни, 20:50, 24.04

Трэба адбудаваць гиты касцёл!!!!

Ответить
+24 +
...Ю, 21:26, 24.04

Адбудова гэтага касцела можа адрадзиць нацыю !...гэта усенародная справа!

Ответить
+5 +
Мнение, 22:52, 24.04

Любая религия обогрена кровью и противостояние между ними будет всегда, В меньшей или большей степени, Вопрос для каждого (кто ты в голове и сердце- человек или варвар?), Одна бабуля рассказывала,как камуняки вандалы в западной Беларуси громили костел и орган разобрали , А собрать потом мозха не хватило, Таких свидетелей много ,еще живых!

Ответить