24 апреля 2024, среда, 5:46
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 27
-10 +
цыркач, 15:42, 27.05

Калі б перайменнем месцаў займаўся я, то вось як бы я зрабіў:

Дзержинск —> Койданаў
Г.п. Октябрьский —> Рудабелка
Кировск —> Старцы
Верхнедвинск —> Верхняя Дзвіна (бо "Дрысса", пагадзіцеся, нешта не тое...)
Иваново —> Янаў-Палескі (замест проста Янаў)
Червень —> Чэрвень (без зменаў)
Славгород —> Слаўгарад (без зменаў)
Светлогорск —> Шацілавічы
Дятлово —> Здзецель

Ответить
+48 +
мроя, 19:03, 27.05

Не згодны. Не бачу нічога дрэннага ў назве Дрыса. Ёсць рака, ёсць і горад з тый жа назвай. Больш за 600 год было добра і надалей хай так і будзе.

Ответить
+50 +
undotech, 15:44, 27.05

Спасибо за информацию! Матушка говорила, что мой прадед родился в Дриссе. Сколько не искал на карте этот город, не находил. Оказывается это Верхнедвинск!

Ответить
+96 +
тит, 15:45, 27.05

Я поддерживаю,а то назвали в честь камуняк.

Ответить
+72 +
Вика, 18:16, 27.05

все комуняцкие названия убрать и их памятники

Вот уж где зараза ...

Ответить
+9 +
АнтиЛу, 16:03, 27.05

Ну а если Славгороду вернуть прежнее название, то как жители будут называться?

Ответить
+28 +
sabre, 17:44, 27.05

Во всяком случае будут чаще улыбаться и острить по этому поводу.

Ответить
+70 +
fyt, 16:09, 27.05

ну ненавижу камуняк........

Ответить
-60 +
Совсем глупый дурак, 18:10, 27.05

Не могу разделить вашей ненависти - как вам не покажется странным, но советская власть моим бабушкам, дедушкам, родителям не сделала ничего, кроме хорошего. А они вовсе никакие не номенклатурщики и не прикорытники были. Но Пропойску надо обязательно вернуть его имя. Даже у К.М. Симонова есть стихотворение о Пропойске. Очень прикольное название! Обязательно вернуть!

Ответить
+64 +
архів КГБ, 19:00, 27.05

Ну конечно, чтобы сделать ім і вам хорошее, она отняла его у другіх.
Вам покажется это странным, но былі і другіе бабушкі, дедушкі і родітелі, которые лежат в Куропатах і в дрігіх местах по всей Беларусі-Сібірі, у которых эта власть всё отняла і убіла, сразу ілі через мученія в лагерях. Но этім ведь можно пренебречь, главное вашім было уютно, главное ведь достіженія космос-шмосмос, балетт-амлетт, главное что нація была чітаюшчая і пісаюшчая. А в остальном, прекрасная маркіза, всё хорошо, всё хорошо.

Ответить
+7 +
алекс, 21:22, 27.05

очень правильное и точное имя себе придумал.Браво!!!!

Ответить
+76 +
Свч, 16:34, 27.05

Изгажена и вывернута на изнанку история целого народа, сколько времени и сил нужно приложить, что бы отмыть и вернуть на место историческую справедливость !!!???

Ответить
+43 +
Працавiтая дзяучына, 18:01, 27.05

А мне и Дрисса нравится! В Праге есть район Страшицы (несколько столетий назад там на купцов нападали грабители, страшно было ездить) - тоже неблагозвучно, но ведь это же история! В этом вся соль! Фишка, по-современному..

Ответить
+17 +
Леанід, 18:20, 27.05

Жлобин - Злобин
Бобруйск - Бобрусек
Брест - Берасте

Ответить
-4 +
игорь, 8:23, 28.05

А что это за название- Берасте?

Ответить
+37 +
ваўкалака, 18:34, 27.05

калі б гэтая тэма паўстала на абмеркаванне, напрыклад у Шатландыі, то нават калі б якое паселішча называлася Брыдотавічы, Лайнова-Дупіна ці яшчэ горш - Сукасховішча, яны б усё роўна пакінулі б гістарычную, векавечную назву і з гонарам, пяючы шатландскія песні па корчмах, аралі б што яны лайноўцы ці дупінцы, таму что гэта называецца шанаванне традыцый і захаванне мінуўшчыны, гонара продкаў. А мы? А мы ўсё мяркуем што калі назавемся "Светлой доргогой к победе октября" перастанем быць Дзермапупінскам.

Ответить
-34 +
Старая гвардия, 19:12, 27.05

А может вначале более важные дела нужно выполнить?

Ответить
+52 +
кусака, 19:30, 27.05

Вот убрать камуняшные и рашистские названия это и есть одно из важных дел. Для начала, а там дальше уже по списку.

Ответить
+22 +
Петр, 19:21, 27.05

Найбольш зменена назваў вёсак адбывалася пры Хрушчове. Палітыка перайменавання пачалася з часоў імперскага ўсходняга суседа. Згодна маім даследаванням праведзеным па працах беларускага навукоўца Я. Н. Рапановіча перайменаваны сотні населеных мясцінаў. Гэты культурны і моўны пласт нашай спадчыны мы абавязкова ўзнавім, але не пры гэтай уладзе.

Ответить
+6 +
Тол, 23:27, 27.05

У паўночнай Бельгіі (Фландрыя) ёсьць такія назвы гарадоў як
KONTICH = азадак, REET = расколіна.
Абедзьве назвы на мясцовай народнай мове маюць непрыстойную афарбоўку (каннатацыю). Зь іх, папросту, сьмяюцца ...але нікому не прыйдзе ў галаву іх мяняць з гэтае прычыны.

З трэцяй такога роду назвай (Aartselaar) у гэтых мясьцінах "утвараеца пэўны сьмярдзючы трохкутнік" - сьмяюцца жыхары вялікага суседняга горада Антвэрпена.

Ответить
+11 +
mahno, 23:43, 27.05

начните с малого - не Минск, а МЕНСК!!!

Ответить
-3 +
Zeus, 0:47, 28.05

Добавлю ещё правильное историческое название Менск-Литовски,Брест-Литовски.

Ответить
+4 +
аглядач, 9:22, 28.05

Азначэньне «літоўскі» выкарыстоўвалася за часамі палякаў, каб ня блытаць Мінск і Брэст (палянізаваныя назвы) зь іншымі Мінскам (у Польшчы) і Брэстам (у францускай Брэтані). Зараз падобнае патрэбы няма.

Ответить
+7 +
Tutejsy, 1:13, 28.05

Не ГРОДНО, а ГАРОДНЯ!!!!! не БРЕСТ, а БЯРЭСЦЕ!!!!

Ответить
+8 +
bomsh, 23:52, 27.05

верните "парковую магистраль".

Ответить
+2 +
мроя, 1:22, 28.05

Вось тут я вас таксама падтрымаю.

Ответить
+2 +
лжейцукен, 1:32, 28.05

Пропойск мне нравится, я бы там жил.

Ответить