29 марта 2024, пятница, 12:45
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 10
+42 +
Грамацей, 13:31, 17.09

Насчёт "временно" в Договоре 1921 года ничего не было. Зато СССР оказался точно временным.
А сегодня Крым временно захвачен дебилами. Но история не закончена. В 1921 Тухачевский отгрёб от поляков, и Польша стала свободной. Шойги обязательно отгребут от Украины, и Крым будет освобождён.
Так что "временно" - оно смотря для кого.

Ответить
0 +
якобы патриоты, 22:34, 17.09

Насчёт "временно" в Договоре 1921 года ничего не было.
--------------------------------------------
т.е вы против существования РБ в ее нынешних границах?

Ответить
+32 +
Tadeusz, 13:47, 17.09

Если бы по Рижскому мирному договору 1921 года (Западная и Восточная Беларусь) были со II Речью Посполитой, то на данный момент Республика Беларусь не была бы Российским протекторатом под властью диктатора, а была бы в семье свободных стран Европы!.

Ответить
+51 +
RESISTANCE, 13:55, 17.09

А по факту - это было нападением на Польшу, во исполнение союзнических обязательств перед Германией по пакту Молотова - Риббентропа. 1-го сентября на Польшу напал Гитлер, 17-го - Сталин. Так союзники начали вторую мировую, разорвав на куски, и поделив польское государство между собой. Отсюда и взялся первый штурм Брестской крепости советскими войсками, отсюда - десятки тысяч пленных польских офицеров и солдат, расстрелянных впоследствии в Катыни. И не только в Катыни.
Как хочется переписать историю, все переиначив, и заткнув всем рты экстремизмом, но факты вещь упрямая.

Ответить
+61 +
J23, 14:16, 17.09

Ой, да какое воссоединение? Всего лишь спецоперация Кремля.
Через месяц Вильно и окрестности ушли в Литву, а в Сибирь потянулись эшелоны с врагами народа и их семьями. Города и местечки стали заселяться адептами "русского мира" присланными устанавливать советскую власть и насаждать колхозы...

Ответить
+29 +
Вадзім Вадзімыч, 15:50, 17.09

Марыя Булавінская: У выніку Беларусь паўстала ў сваіх этнічных межах

Пра якія "этнічныя межы" піша Булавінская? А Віленская зямля, Смаленская зямля, тры раёны Віцебскай вобласьці: Себескі, Пустошкаўскі і Невельскі, Дзьвінскі край, Беласточчына? Гэта ўжо не беларускія этнічныя землі? Якая кароткая памяць у Булавінскай!

Ответить
0 +
Кася, 22:47, 18.09

У каментары Марыі няма словаў пра этнічныя межы. Гэта, відаць, далі такі загаловак, а яна тут ні пры чым.

Ответить
+25 +
Марыля, 18:01, 17.09

Я з захаднай Беларусі. Мае продкі жылі пад Польшай, як тады казалі. Нічога дрэннага аб тым жыцці яны не казалі. Людзі працавалі і атрымлівалі заробкі згодна зробленай працы. Трымалі сваю гаспадарку, на якой карміліся. Моды на гарэлку тады не было. Таму і не было п'яніц. Добра была развітая адукацыя нават у вёсачках. Вядома вывучалася польская мова. Дарэчы нядрэнна ёю беларусы авалодалі. Тыя, хто застаўся яшчэ ў жывых да гэтага часу дэманструюць свае веды польскай мовы. А потым у 39-м прыйшлі "саветы". Так тады называлі арганізаваны Расеяй блок 3-х славянскіх краін. І адразу працавітыя беларусы адчулі вялікую розніцу. Не стала мноства тых працоўных месцаў, якія былі арганізаваныя польскімі "панове". Людзі выжывалі толькі на сваіх гаспадарках. У школы высадзілі вялікі дэсант рускіх людзей, якіх накіравалі ў школы. У сваёй большасці гэтыя "настаўнікі" не мелі спецыяльнай адукацыі. Але вучылі беларусаў у першую чаргу рускаму языку. Калі пачалася так званая калектывізацыя, то другі ...Р S.

Ответить
+27 +
Марыля, 18:27, 17.09

....дэсант рускіх накіравалі на месцы старшынь калгасаў.
Як яна праходзіла з кінафільмаў людзі ведаюць. Я запамятавала гэты прыход калгаса наступным дзіцячым эпізодам. Прыйшлі людзі з канямі і сталі сеяць збожжа на нашым полі. Я ў мамы пытаю навошта яны гэта яны робяць. Мама і сказала, што нашу зямлю забраў калгас. І вось я сваім дзіцячым розумам і пачала вядзерцамі і гаршкамі забіраць назад сваю зямлю. І вядома, што хавалася, каб не бачылі тыя "дрэнныя" людзі, якія нас пакрыўдзілі. І вось прыйшла савецкая ўлада з Расеі і навучыла беларусаў хлусіць,піць гарэлку, красці, мацюкацца, аж 3- 5 ці павярховымі рускімі мацюкамі. А чаму добраму навучылі "саветы"? Каб адказаць на гэтае, відаць цяжкае пытанне, кожны з маіх сваякоў- адказчыкаў на доўга задумваецца! Дарэчы я сама нават зараз няведаю, што казаць. Калі Польша зараз добра развітая краіна. Але галоўнае, што дабрабыт палякаў у разы лепшы нашага. Яны вольныя ад дыктатур. Адным словам- цывілізаваная краіна. І гэта пакуль - нашыя мары

Ответить
0 +
пенсионерка, 18:57, 18.09

Марыля,читая Ваши строки, комок в горле и тоска в душе напомнили рассказы мамы и бабушки,два поколения ушли из жизни, не познав радость свободы,уважения и достатка.Моя жизнь прошла под лозунги,обман и ожидания,что завтра будет лучше,еще одно поколение"обманутых вкладчиков"--в 94-м вложили не в того,а разгребать будут уже 2 будущих поколения.Надежда умирает,что у детей будет будущее достойное пока у власти человек,"не знавший кто он ".

Ответить