27 красавiка 2024, Субота, 5:02
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі

Куды знікаюць беларусы

33

Узяцца за гэты тэкст прымусілі апублікаваныя нядаўна вынікі перапісу насельніцтва Чэхіі, праведзенага ў 2011 годзе.

Каментары 33
+67 +
Беранд., 14:53, 10.01

Разбураючы Беларусь, рускія за 200 гадоў акупацыі зьнішчылі (забілі) мільёны беларусаў, спалілі беларускія кнігі, ліквідавалі рэлігію, перарабілі і зьнішчылі тысячы храмаў, перабудавалі і панішчылі цэнтры гарадоў, фізічна ліквідавалі цэлыя саслоўі людзей, зрусіфікавалі школу, але так і не змаглі забіць этнас беларускага народа (нават камуністы).Найбліжэй падышоў да гэтага злачынства П. Машэраў, бадай, ці не найбольшы камуністычны русіфікатар і нішчыцель беларускай нацыі. (Даведка. Пётр Машэраў, беларус па паходжаньні, сапраўднае прозьвішча Машэра (зьмяніў прозьвішча дзеля кар’еры), першы сакратар ЦК КПБ (КПСС). Удзельнік энкавэдзісцкай савецкай партызанкі на Беларусі. На пасадзе першага сакратара ЦК КПБ (КПСС) валодаў неабмежаванай уладай у Беларусі.)

За Машэравым ужо лічылася татальная русіфікацыя беларускай школы і адукацыі, штучная (непатрэбная) меліарацыя (нішчэньне прыроды) і пачатак ліквідацыі беларускай вёскі. Пры Машэраве ўзьнік плян ліквідацыі беларускіх вёсак пад выглядам "беспэрспэктыўных". Па пляну 75% вёсак мусілі быць зьнішчаны (34 тысячы паселішчаў). Гэты антычалавечы плян разбурэньня беларускага этнасу ўжо пачалі ажыцьцяўляць, але неўзабаве Машэраў згінуў, плян забуксаваў, а праз нейкі час разваліўся СССР.

Антыбеларускую падрыўную працу Машэрава прадоўжыў А. Лукашэнка. Разбуральны вынік шызоіднага гэбізму аказаўся катастрафічным. За кароткі час (18 гадоў) антыбеларускага рэжыму ў значнай ступені русіфікавана, алкагалізавана, разбурана (“аграгарадкі”) і зьнішчана беларуская вёска. Пад пагрозай апынулася існаваньне беларускага этнаса. Амаль начыста адбітая памяць у пакаленьня. Нацыю нішчаць, а яна не разумее, што адбываецца.

Адказаць
+25 +
так-так-так , 15:53, 10.01


ГОДНЫЯ ДУМКI !!!
дадаю мільён :D

Адказаць
+31 +
Беранд., 14:58, 10.01

Галоўнае пытаньне адраджэньня нацыяў у пэрыяд Вясны народаў Эўропы (у час крушэньня імпэрыяў) было пытаньне адраджэньня і грамадзкага сцьвярджэньня нацыянальнай мовы.

Галоўнае пытаньне палітыкі Расейскай імпэрыі на Захадзе (у Беларусі) -- ліквідацыя беларускай мовы.

Галоўнае пытаньне беларускага нацыянальнага адраджэньня -- грамадзкае і дзяржаўнае сцьвярджэньне беларускай мовы.

Усё, што ствараецца ў Беларусі (ці за яе межамі) не на беларускай мове (а гэта, як правіла, пры ўдзеле чужой агентуры КГБ) не зьяўляецца ні беларускай апазыцыяй, ні беларускім рухам, ні беларускім нацыянальным адраджэньнем. Выплюньце гэта, як сьліну. Наша гісторыя і наш вопыт даўно пацьвердзілі гэтую праўду.

"А мы вот по-русски, за Белоруссию, за ее историю и культуру. Разве это плохо?"

"Вы можаце быць за "Белоруссію" хоць па-руску, хоць па-кітайску, хоць па-японску, і гэта ня будзе "плохо". Але будучыні Беларусі ў гэтым няма."

Адказаць
+14 +
Вiктар, 15:21, 10.01

Мрачна усё гэта,але пакуль будзе хоць адзiн беларускамоуны беларус на гэтай сконнай Зямлi,будзе i надзея на адрадджэнне Беларусi CУПОЛЬНАЙ.
Прапанова С.Абламейкi слушная,нiколi не пiсау,але калi нада пачну з асабiстых успамiнау,а там i да апавядання рукой падаць.

Адказаць
-11 +
ЮAre, 15:25, 10.01

Все же не стоит драматизировать;ирландцы,говорящие на английском,вряд ли меньшие патриоты,чем гэльскоговорящие собратья.

Адказаць
+28 +
Ігар, 15:39, 10.01

Я ўсё часьцей думаю, што адна (толькі адна) з прычын няшчасьцяў нашага народа ў самой назве - "Беларусь", "беларусы". Я, дарэчы, вельмі рэдка чуў, каб людзі ва ўзросьце дзесьці ў 70-я, 80-я гады так сабе называлі. Неяк абыходзілі гэтыя пытаньні. Але справа не ў талерантнасьці. Тут было нешта іншае. Можа быць гэтыя словы неяк ня вельмі прыжыліся....
Дык вось што я думаю. Можа быць настаў час, калі трэба разгарнуць (ці аднавіць) дыскусію ў грамадстве аб вяртаньні спрадвечных назоваў нашага народа і нашай зямлі - "ЛІТВА", "ліцьвіны". Я б асабіста з гонарам называў бы сябе ліцьвінам.

Адказаць
+2 +
белАруска, 18:14, 10.01

Я не хачу быць лiцьвiнкай!!!!!!!!
Я - белАруска!!!!!!Для мяне гэта тожа гонар.
Каму прыйшло у хворую голаву пасадзiць цыгана на трон???

Адказаць
+2 +
так-так-так , 16:14, 10.01


хто ці што замiнае ? :)

Адказаць
+12 +
Томаш, 16:43, 10.01

Сложно однозначно сказать , почему это произошло с беларусами . Почему отказались от своего настоящего исторического названия , почему отказались от своей национальной церкви , почему отказались от языка ? Почему этого не произошло с поляками , литовцами , латышами , эстонцами , которые находились в похожей ситуации ?

Адказаць
+17 +
Рускамоуны беларус, 16:51, 10.01

Першы раз пiшу i разважаю па-беларуску. Калi так прынцыпова для iснавання нацыi нацыянальная мова, - растлумачце, як мне, беларусу з рускамоунай сярэдняй школай, рускамоунай вышэйшай навучальнай установай, з рускамоунай сям'i беларусау (у несладовага няма на клаве), як мне - узяць ды палюбiць беларускую мову, калi яе амаль не было у маiм жыццi, за выключэннем пары -тройкi гадзiн бел.мовы i лiтаратуры у школе i вну, дзякуючы якiм за 20 год свайго свядомага жыцця я першый раз разважаю па-беларуску. Толькi ня трэба спрабаваць патрэбнасць нац.мовы тлумачыць i абгрунтоуваць нашым гiстарычным мiнулым. На мой погляд, гэта адзiн з самых бездапаможных аргументау. Можа ёсць нейкi "забойны" аргумет- падскажыце. И наконт кнiг на беларускай... А хто iх выдаваць (спансiраваць) будзе i хто iх потым чытае акрамя выкладчыкау i прынцыповай "жменi" беларускiх змагароу за нацыянальнае адраджэнне?

Адказаць
+16 +
Беранд., 17:28, 10.01

І ў мяне ў савецкія часы было падобнае навучаньне. Але я ніколі не напішу - як мне палюбіць беларускую мову ? Бо гэта тое самае, што запытаць, як мне палюбіць маю маці. І такіх, як я тысячы і тысячы, але на жаль ёсьць яшчэ і такія, якія не любяць сваё РОДНАЕ...

Адказаць
+21 +
брасчанка, 16:55, 10.01

згодна з Игарам.З звдвльненнем называла б сябе лицьвинкай.И сапрауды давайце гаварыць на сваей мове.

Адказаць
-10 +
белАруска, 18:17, 10.01

НЕ мутите воду в ступе.Я НЕ хочу юыть похожей на современных литовцев.Потому что белорусы смешаны еще больше с поляками.Так может подадимся уже в паны?
Но я выросла в Беларуси.И земля наша белАруская,а не российская или польская,или литвинская.

Адказаць
-15 +
Не в курсе дела, 17:31, 10.01

То есть вы хотите стать еще одной Литвой, типа Литва2 или войти в состав современной Литвы? И если разницу в названиях "литвин" и "литовец" еще можно понять, то с названием государств на современном этапе - не очень понятно.

Адказаць
0 +
bash, 17:52, 10.01

У нас исторически давили белорусский язык, что вы хотите...русский в моей семье первый,потому что и мама, и папа по происхождению из российской части СССР и белорусский у меня выучился только в школе. По себе знаю,что в Чехии белорусский забывается невероятно быстро из-за схожести со словацким,а имея вокруг себя студентов исключительно русскоговорящих из России,Казахстана,Украины-то белорусский не используется совсем,тут бы вообще русский бы не забыть.
То,что ввели национальность не белорусскую-не считаю позитивной новостью,но и трагичной тоже нет. А насчет языка....ну вот не могу я разговаривать с соседкой из России на белорусском,она меня не понимает.

Адказаць
0 +
олександр, 18:21, 10.01

я работаю и знаю население белорусии на 48 процентов больше донецкой области

Адказаць
+11 +
Ігар, 18:27, 10.01

То есть вы хотите стать еще одной Литвой, типа Литва2 или войти в состав современной Литвы? И если разницу в названиях "литвин" и "литовец" еще можно понять, то с названием государств на современном этапе - не очень понятно.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Саманазоў Жмудзі - Lietuva (Летува). Ну і на здароўе, хай ім будзе так лягчэй. А мы - Літва. Але гэта толькі ідэя, якая між іншым была агучана яшчэ ў пачатку 90-х. Нічога новага тут няма. Але тады мы не зьвярнулі сур'ёзнай увагі на гэту ідэю, бо мо не настаў час ды й было не да таго. Сёньня адкрыта шмат гістарычных загадак, маем вынікі генэтычных дасьледваньняў, ды і вопыт існаваньня ў сістэме анты(беларускага) рэжыму вымушае вярнуцца да гэтай канцэпцыі і паглядзець на гэту ідэю па-іншаму.
Далей - паняцьце "беларус" - атаясамліваецца з калгасьнікам, забітым і пакорным (на сучасным слэнгу - талерантным), які размаўляе на трасянцы (па-прастому) ці на очэнь красивом и магучэм руском языке. ЛІЦЬВІН - гэта шляхціч, воін, інтэлігент, мова якога ліцьвінская, значыць эўрапейская.

Адказаць
+5 +
Рускамоуны беларус, 19:35, 10.01

Дык я ж табе тлумачу i ужо на беларускай - i мой бацька, i мая мацi, мае бабкi i дзяды размаулялi i размауляюць на расейскай мове. А калi не на чыстай расейскай, дык тыя, хто жыве у западнай частцы краiны маюць свою гаворку блiзкую да польска-украiнскай i беларускага там амаль што няма. А ты мне - пра матчыну мову, пра мацi. Зразумей, я гэта пiшу, напруджваючы мозг i падбiраючы знаёмыя беларускiя словы не для таго, каб пачуць знаёмы i стандартны пафасны адказ, а каб мне, ужо сфармiраванаму чалавеку, знайсцi i пачуць тыя пераканаучыя аргументы, якiя мяне (ды, можа, i ня толькi мяне) прымусяць адмовiцца ад прывычнай i легкай для мяне мовы i пачаць цяжкi усход да вышынь нацыянальнай. Аргументы, якiя дапамогуць мне растлумачыць свае "пераутварэннi" здзiуленным блiзкiм, знаёмым, многiя з якiх не толькi не зразумеюць майго учынку, але i самой мовы. Дарэчы усё гэта я к таму, што добра заклiкаць да вяртаня к роднай мове, ды i размауляць на гэтай мове таму, у каго ёсць хоць нейкiя асацыяцыi з гэтай роднасц'ю, нацыянальнасц'ю. А калi толькi адметка у пашпарце i больш а ничога? Як выснова: вяртане да мовы - гэта нешта большае, чым заклiк. А вось што - над гэтым i трэба разважаць i пiсаць аб гэтым.

Адказаць
+6 +
дзя ДУЛЯ з балотнай вёсачкі Менск., 20:12, 10.01

Мы,на нашай балотнай вёсачцы, заўжды, размаўляючы на роднай мове, чуем пагардлівыя выказванні нейкіх саманазваных "фылолагаў", якія абразліва называюць мову, на якой мы паміж сабой і на людзях гуторым, "сярмяжкай"???
Ня ведаем мы с чаго яны, "фылолагі" гэткае слова ўзялі для зневажання?
Калі зазірнуць у Слоўнікі, дык пабачым, што "сярмяга", гэта -
грубае,непафарбаванае сукно,сялянскае...
"сярмяжная праўда", гэта - простая без віційстваў праўда...
Дык чаму ж "сярмяжка"...
Няхай бы "хвілолагі" раз'яснілі нам простым балотным...
і распавядаю вам пра сустрэчу з такім "фылолагам".
***
МінскіЯ Хронікі. Філолаг і Тутэйшы.

Сустрэў Філолага.
Разумны быў…
Казаў – каб размаўляць на роднай Мове,
а шчэ, й пісАць…
Гадоў патрэбна з пяць, а то і болей,
вучобе дбайнейшай аддаць, дыплом не атрымаеш ты даколі.
Маўляў, пра Мову ўсё распісана ў вучоных кніжыцах.
Якое слова як ды вымаўляць, і літару якую дзе ўстаўляць,
пра гэта трэба доўгі Час вучыцца.
А ён – вучыўся.
Потым ганарліва Філолаг паказаў свой “Дыпламант”,
і я ў той Час
адчуў сябе гарылай, якая ненавучна жрэ банан…
Вось так,сябры…
Калі не па навуцы, дык нельга рта і разяваць…
Не па навуцы нельга і задумацца…
А як на роднай Мове памаўчаць?
Пытанняў процьма ад таго Філолага…
…і дзе ж я Мову родную узяў?
Ды тую, на якой пісаў і размаўляў даволі доўга…
… і як на Ёй я без навукі размаўляў?
**
(07 кастрычніка 2012г.)
(**казаў – говорил; размаўляць – разговаривать; патрэбна – нужно;
дбайнейшай – тщательной; даколі – покуда;

© Copyright: Олег Буйницкий, 2012
Свидетельство о публикации №112110711234.

Адказаць
-9 +
белАруска, 21:00, 10.01

Далей - паняцьце "беларус" - атаясамліваецца з калгасьнікам, забітым і пакорным (на сучасным слэнгу - талерантным), які размаўляе на трасянцы (па-прастому) ці на очэнь красивом и магучэм руском языке. ЛІЦЬВІН - гэта воін, інтэлігент, мова якога ліцьвінская, значыць эўрапейская.
*************
Хлопец,ты з глузду зъехау ????
Белый русский!!!!Потому что не смешали кровь славян с другими.
А шляхціч,это польский пан.

Адказаць
+5 +
Aleg, 23:40, 10.01

Белый русский!!!!Потому что не смешали кровь славян с другими.
==============================================================
Не читайте русских народных баек. И фильмы типа "Белые росы" надо тоже смотреть критически. Шляхтич это польский пан ))), ну скажут же некоторые белАруски. Хоть стой, хоть падай... ідзі ўжо адгэтуль!

Адказаць
+9 +
Siarhiej, 21:08, 10.01

Валоданне мовай дадасьць табе гонару і самапавагі.

Адказаць
+1 +
Не литовка не литвинка- просто белАруска Нинка, 21:41, 10.01

Согласна с "белАрускай" - я тоже не хочу быть литовкой и даже, простите, литвинкой. Более того, меня поражает сам подход. Вот Iгар пишет, что белАрус ассоциируется с колхозником, забитым, покорным, а литвин -шляхтич, воин,интеллигент и язык его европейский. Но, позвольте спросить: у кого белАрус ассоциируется с забитым колхозником?.. Я белАруска и забитой колхозницей себя не считаю. Обидно, если кто-то так обо мне думает. Но даже в таком объяснении, мне кажется, хромает логика. Например, сколько анекдотов про чукчей, глупых, недалеких. И что им из-за обиды взять и объявить себя умными евреями. Очень просто- не нужно трудиться, чтобы разбить стереотип, просто поменять "вывеску". Но с национальностью так не делают. Нельзя втаптывать в грязь народ, называть его забитым, если он не может понять новой исторической концепции и в его паспорте, в паспортах его родителей, бабушек, прабабушек значилось и значится "белорус". Да и что это за концепция, которая, минуя недавнее прошлое, предлагает найти себя где-то в далёком прошлом, до сих пор непонятно в чьем по современному раскладу: в польском, в российском, в литовском или, все- таки, в белАруском. Так вот, я тоже - за белАруское прошлое. История коньюктурна, особенно сегодня. Но пока мы имеем нацию, национальность, территорию. И именно это, то, что пока еще самоопределяет нас, как отдельный народ и даже этнос, и что нужно сохранить сегодня. А не доказывать, непонимающим в основной своей массе белАрусам, почему они литвины, а не белАрсы, не поляки, не русские. Может быть, когда будет понятно простому человеку почему он белАрус, тогда и самоуважение появится и гордость. А пока только крайности от радикального туманного литвинизма до продажной выставленной на торги "белорусской русскости". И даже, если для сегоднешнего самоопределения необходимо обращение в глубину веков, то вряд ли по живому нужно рвать, то, что еще свежо и многим болит. О белорусском языке, как языке литвинов, европейском языке, вообще молчу. Короче, есть о чем думать, если хотим остаться независимым народом, с богатейшей историей, протекавшей на маленьком клочке земли, между Западом и Востоком.

Адказаць
-1 +
ёй-ёй, 23:46, 10.01

Я табэ так адкажу. Якая ты ліцвінка ці беларуска, усё роўна кім ты сябе лічыш - ты РУССКАЯ і гэта ёсьць твой цяперашні стан!

Адказаць
+1 +
Для придурка ёй-ёй, 23:46, 10.01 , 0:09, 11.01

Уже сказано.
Меняй срочно мозги, пока Беларусь с твоей помощью и тупым упорством окончательно в одну большую область на западе России не превратилась!
Ты сам это делаешь, так как ты настраиваешь против и разъединяешь граждан Беларуси!

Адказаць
+2 +
белАруска, 0:42, 11.01

Нина,это бред.БелАрусов везде уважают.Это один из самых спокойных и образованных народов.По крайней мере мы себя так проявляем.Среди белАрусов есть категория честных и очень порядочных людей.С нами люди желают иметь дело.Знаю,о чем пишу.Так что гордитесь национальностью белАруса.А колхозники наши не хуже любых других колхозников.Они выполняют самую грязную работу и за это им честь и похвала.Мне НЕ стыдно быть белАруской.Мне стыдно,когда люди ищут оправдание своей безграмотности.Становитесь панами,литвинами.Это вопрос не к белАрусам.Это ваше право быть тем,кем вы сами себя считаете.Только не обижайтесь,когда белАрусы плюнут в вашу сторону за предательство.Я читаю на белАрускай мове и все понимаю.Но чаще пользуюсь русским языком.Так большинство народу пользуется английским или китайским.Знать другие языки,это знать больше.И ничего более.Нас белАрусов мало.Смешно настаивать на обучении языка меньшинства.Нужно быть реалистами.Если бы Поздняк в свое время НЕ выдвинул эту бредовую идею в основные,так у нас был бы другой расклад в политике.Там и спорить было не с кем.Я пыталась задать вопрос на выборах,а меня облаяли,как коммунистку.А я никогда ей и не была.Могу сказать,что мне запросто выкрутили руки в обратную сторону.И что:я теперь должна им еще и покланяться?Не дождуться.А по существу,так давайте найдем компромисс и общие точки деятельности.Вот это будет правильно.

Адказаць
+2 +
Max, 8:52, 11.01

Беларусь-наследница ВКЛ. наша территория была центром ВКЛ. Белорусы-назывались еще даже в 19 веке именно литвинами. История просто кричит об этом. Они называли себя литвинами русской (киевской), униатской или католической веры; не белорусами, не русскими со знаком качества. А вы говорите: "история конъюктурна". Изучать ее просто надо... другое дело, что нашу историю раздербанили все кому не лень... И что радикального в литвинизме? То что белорус-это литвин? Так это и так факт. И кто сказал, что шляхтич-это польский пан? Польским панам вообще нельзя было иметь маенткi на территории ВКЛ. Буйная лiтоуская шляхта: Радзивиллы, Сапеги, Пацы, Хаткевичи, Черторыйские, Чапские, Сенгушки, Агинские... продолжать?.. Шляхта в ВКЛ составляла примерно 10% всего населения. И была шляхетская демократия. Хоть бы и шляхетская, не то что сейчас...

Адказаць
+11 +
нашчадак рэвалюцыянера, 21:52, 10.01

Рускамоуны беларус, 16:51, 10.01Першы раз пiшу i разважаю па-беларуску. Калi так прынцыпова для iснавання нацыi нацыянальная мова, - растлумачце, як мне, беларусу з рускамоунай сярэдняй школай, рускамоунай вышэйшай навучальнай установай, з рускамоунай сям'i беларусау (у несладовага няма на клаве), як мне - узяць ды палюбiць беларускую мову, калi яе амаль не было у маiм жыццi, за выключэннем пары -тройкi гадзiн бел.мовы i лiтаратуры у школе i вну, дзякуючы якiм за 20 год свайго свядомага жыцця я першый раз разважаю па-беларуску. Толькi ня трэба спрабаваць патрэбнасць нац.мовы тлумачыць i абгрунтоуваць нашым гiстарычным мiнулым. На мой погляд, гэта адзiн з самых бездапаможных аргументау. Можа ёсць нейкi "забойны" аргумет- падскажыце. И наконт кнiг на беларускай... А хто iх выдаваць (спансiраваць) будзе i хто iх потым чытае акрамя выкладчыкау i прынцыповай "жменi" беларускiх змагароу за нацыянальнае адраджэнне?
__________________________________________________________________________
даўно ўжо не друкаваў каментараў- пустая гэта справа на мой погляд, але табе паспрабую падказаць
1. вінду у настройках перавядзі на Беларускую Мову і у цябе на клаве з'явіцца тры мовы- кацапская (росссійская), Англійская :) і Беларуская.
2. щ стане ў, и стане і, ъ стане ' у Беларускім ці Літвінскім варыянце.
3.я пачаў размаўляць і меркаваць на Роднай мове ў 34 года, ўжо больш за год як. маці мая кнігі мне на Беларускай мове не чытала таму што ачуралася сваёй культуры і мовы.
4. з тымі знаёмымі і роднымі, хто са здзекам са мной намагаўся паразмаўляць я перапыніў ўсе адносіны.
5. нас, беларускамоўных патрыётаў мала ці многа не ўсё табе адно? мова моцнага ў сэрцы, сэрца слабага на языку!
6. без Мовы нас не існуе як нацыі- няма магчымасці ідэнтыфікаваць сябе, а гэта сядзіць у падкорцы. Мова працуе не толькі як сродак камунікацыі, а і як прыкладна мантры у Тыбецкіх манахаў, яна па нейкім невядомым каналам ад'ятноўвае нас, робіць часткай цэлага, агульнага. калі гучыць Беларуская Мова я чую сувязь з мінулым- маемі продкамі, адчуваю сэрцам і амаль фізічна.
7. на конт кніг не турбуйся- калі ёсць што прамовіць, жаданне і патрэба друкавацца давай кроч наперад, ўсё натхненне ад Бога, яно ці ёсць ці яго няма!
ўсяго табе добрага, калі што не зразумела- пытайся і памятуй ТЫ НЕ АДЗІН!!!!
ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ ПАКУЛЬ ЖЫВЫ ПАТРЫЁТЫ!


Адказаць
+4 +
шепелявый, 23:50, 10.01

Цалкам згодны.

Адказаць
+8 +
Sergiusz, 23:58, 10.01

прочитал как то мицкевича пан тадеуш на беларускай мове и жах навагрудчына отчiзна моя у мицкевича LITWA OJCZYZNA MOJA так вот великий поет АДАМ МИЦКЕВИЧ никогда себя поляком не считал а гордо звучало ЛИТВИН а беларусы это дали братья старшие они всех называли как им удобнее а покоренные народы соглашались вернее те кто согласен с новой кличкой а кто не согласен воевали гнили в сибири в рекрутах на висельницах или молча тихо сапой переходили в поляки а кому все едино те в в беларусы позже в северо западный край позже в гомосоветикус так что о чем спор беларусы

Адказаць
+1 +
Рускамоуны беларус, 0:28, 11.01

Нашчадак рэвалюцыянера, вялiкi дзякуй за комент. Сапрауды ёсць у iм i цеплыня душэуная i нейкая невядомая мне любоу да мовы, якая ператварылася у iдэю, цi, наадварот, iдэя, абудзiушая гэту любоу. Да таго ж, ты i па нiку - рэвалюцыянер. Я не такi. Мне спадабаецца, калi размауляюць на беларускай мове. Я лiчу, што чалавек павiнны валодаць сваёй нацыянальнай мовай i не проста як нейкай калькай, а ва усiм яе моуным каларыце, у граматычных формах, а не так, як у мяне - тапорна з памылкамi, праз пень калоду рускае з беларускiм словам. Якi тут гонар! Ды i у падкорку у мяне нiчога пакуль што не адгукваецца. Можа таму, што няма гэтага патрыатычна-рэвалюцыйнага запалу. Дарэчы,цi магчыма без яго прыйсцi да паразумення неабходнасцi нацыянальнай мовы? Што патрэбна, каб паняцце нацыянальнай мовы пераутварылася у паняцце роднай мовы, акрамя гiсторыi i палiтыкi? PS . Клаву не маю магчымасцi пераключыць, таму што пiшу з тэлефону.

Адказаць
+2 +
Просты беларускi дзяцька, 12:38, 11.01

Куды знiкаюць беларусы?

Гы, дык гэта ж так проста. Тыя, хто лiчыць сябе лiцьвiнамi - на Захад, а хто рускiмi - на Усход. А беларусы сядзяць дома ды лапшу то з аднога, то з другога вуха знiмаюць. Такая вось доля.

Адказаць
+1 +
белАруска, 21:01, 11.01

БелАрусы разъехались по всему Миру.Ну и что здесь плохого?
Человек ищет место,где ему лучше.А что,пахать на режим цыгана разве лучше?Ничего подобного.Я не собираюсь делать его табор процветающим.И спасибо не скажу тому,КТО его поддержал.Мне не важно их мнение.Потому что они способствовали произволу.

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны