29 красавiка 2024, панядзелак, 15:05
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 27
+58 +
Эрих Хунахир, 8:46, 13.10

Интересный маркетинговый ход. Принципиально бы закупался у них. Ждем отмашки с Карлы Марлы: Жэстачайшча отменить бязабразiя! Перайци абратна на панятны нашым людям язык!

Адказаць
+79 +
vikov, 8:50, 13.10

Добрая навіна

Адказаць
-10 +
витька , 9:14, 13.10

а разве наши чтото умное кроме как народ обобрать могут придумать

Адказаць
+84 +
BY, 9:16, 13.10

Друкуйце на квiтках i беларускую назву тавару побач з расейскай назвай. Так хутчэй i лепш будуть ведать што як называецца ))

Абавязкова наведаю гэтую краму...

Адказаць
0 +
ANJEY, 10:48, 14.10

Паболей б таких крам! Адкрыйце калі ласка ў Смілавічах.

Адказаць
+56 +
педагог, 9:41, 13.10

Выдатны ход! Паважаю літоўцаў за тое, што неабыякава ставяцца да моўнай сітуацыі ў РБ.

Адказаць
+12 +
Алесь Нязгода , 14:59, 13.10

менавіта ў гэтым і праблема - паважаць даводзіцца толькі літоўцаў!!!
Бо калі задаваць пытанне - "Што гэта: маркетынгавы ход ці праява патрыятызму?..." то праяву патрыятызму мы бачым толькі з боку літоўцаў - "..частка нашых інвестараў — літоўцы. Першае, што яны ў нас спыталі, — на якой мове мы размаўляем, ці размаўляем па-беларуску... ... беларуская — другая дзяржаўная. Як ветлівыя госці, літоўцы вырашылі, што яе выкарыстанне будзе добрым ходам, павагай да краіны, у якой яны збіраюцца развіваць бізнэс..."
А вось з боку беларусаў гэта толькі маркетынгавы ход - менеджар па камунікацыях супермаркетаў «Март Ін» Алена Сітдзікава: "ніхто больш пра гэтага не здагадаўся. Усе астатнія сеткі камунікуюць на рускай мове, не выкарыстоўваючы беларускую як сродак адрознення. Таму мы з задавальненнем зрабілі беларускую мову нашай адметнай рысай»
што тут дадаць?..

Адказаць
+29 +
Юрась з логава, 10:15, 13.10

Добры маркетынгавы ход , дзякуй, але было б яшчэ лепш , калі б яе давялі да канца і ўсю інфармацыю для пакупнікоў аформілі на беларускай мове.
Дадзены факт разглядаю як сведчанне ганьбы ўладаў краіны , якія планамерна , з году ў год , знішчаюць усё нацыянальнае.

Адказаць
+41 +
алеся , 10:15, 13.10

вялiкае дзякуй!!! я толькi за!!

Адказаць
+24 +
Святлана, 10:16, 13.10

Па-першае: беларуская мова- першая дзяржаўная мова.
Па-другое: пакупнікі разбяруцца, калі назвы будуць на беларускай мове. Не трэба пра нас думаць так кепска. Другая справа, калі гэта дзяўчына сама не ведае гэтых назваў. Дык няхай у ТБМ зьвернецца.
Але для мяне гэта добры знак)

Літоўцы болей знаюць, мабыць,
Што эканоміцы капец!
Дзяржаве. што ў хабары пагразла,
Даўно ўжо добра не жывецца.
І апярэджваць падзеі-
Даволі слушны зараз ход...
Маркетынгу такому - наш рэспект,
Літоўцам ставім дзесяць ...за ідэю.
То бок, пытанне засталося ў мяне,
Ўсё круціцца трывожна ў галаве,
Якая будзе тут рэакцыя ў драздах,
Калі на Мову там глядзяць як на паразу,
Ў ворагі запішуць алігархаў?
Ці спусьцяць ўсё ...
На сапсаваных тармазах? sw.sw
13.10.13

Адказаць
+21 +
лякс, 10:23, 13.10

Добрыя навины!!!

Адказаць
+15 +
Где-то, 10:42, 13.10

Дзе знайсьці гэтыя крамы?

Адказаць
+17 +
беларускi "народец", 10:42, 13.10

Вельмi падабаецца. На жаль толькi, што гэтага ня робяць "тутэйшыя" бiзнесоуцы.
А прысутнасць у нашых гарадах такiх крамау-першы крок да моунага адраджэння (да мовы праз шлунак, калi па iншаму не атрымлiваецца). Асабiста я хадзiу бы выключна у такiе крамы

Адказаць
+13 +
Дзiчка, 11:01, 13.10

>галоўную інфармацыю для пакупнікоў — цэннікі — у краме вырашылі пакінуць па-расійску.

А вот это очень зря.

>цалкам перайсці на беларускую ўдасца, толькі калі ўсе камунікацыі ў беларускім грамадстве пачнуцца на роднай мове.

Все коммуникации в белорусском обществе начнутся на родном языке только после смены власти и языковой политики. Будем ждать этого или всё-таки каждый уже сегодня сделает что может?

Нет, переходить на белорусский - так переходить целиком. Иначе, если на белорусском только оформление и реклама, это напоминает то, что происходит на улицах наших городов: названия остановок и объявления в общественном транспорте, шильдики с названиями улиц по-белорусски, при этом все вокруг говорят по-русски.

Так что, идти - так до конца. Переводите на белорусский ценники и всё обслуживание покупателей. А пока что это всё нерешительные полумеры.

Адказаць
+20 +
Майкл, 11:22, 13.10

ШКЛОУСКIЯ РАМАЛЫ, Вярнiце нам мову, вярнiце нам Беларусь!!!

Адказаць
+18 +
ВИКТОР, 11:40, 13.10

аж бальзам на сэрца ,кали дзе убачу абязкова буду клиентам дзякуй вам!

Адказаць
-10 +
КК, 11:41, 13.10

белорусский язык в рекламе многие используют. это чисто маркетинговый ход, не более.

Адказаць
+13 +
Лазурная Глубина, 11:45, 13.10

"То бок тое, што не выкліча дыскамфорт у людзей у працэсе выбару», — дадае Алена."

----------------
Што за бред. Я разговариваю дома на белорусском. У меня, например, ценники на российском вызывают нефиговый дискомфорт.

Ценники - это главное. Ты покупаешь товар, и уже воспринимаешь, его как белорусский.
Люди в магазин ходят не рекламные проспекты читать, а товар покупать. Просто русскоязычные люди не будут это читать. И какой смысл читать про товар на белорусском, если на полке его не найдешь с таким наименованием.

А еще. Продавцы разговаривают на белорусском? Есть белорусскоязычые кассы?

Сделайте хотя бы двуязычные ценники и одну кассу на магазин -белорусскоязычную. Очень трудно, да?
Очень надеюсь, что это только первый шаг в правильном направлении, и эти моменты будут улучшены.

Адказаць
+16 +
м.т., 12:09, 13.10

Адзінае, што зараз адхіляе, прынамсі мяне, ад MART INNa - гэта нездавальняючая арганізацыя, "млосны" персанал і цэны (маю на увазе тую, якая знаходзіцца у Менску ля метро "Каменная Горка"). У выпадку, калі з цягам часу гэтыя хібы выправяцца, у MART INNa ёсць даволі добры шанец заняць сваё пачэнае месца у спісе папулярных гандлёвых сетак. Жадаю ім поспехаў у гэтай справе.

Адказаць
+4 +
мат, 13:36, 13.10

Як там - гэта актуальна i сучасна.

Адказаць
+3 +
Берасьцеец, 14:25, 13.10

але ж цэннікі надрукаваны на расейскай мове)

Адказаць
+5 +
Агуль, 15:14, 13.10

Браты изначально были Марцинкевичи, как я понимаю, отсюда и любовь к беларуасци как я понимаю.
Половина так назывемых Литовцев(жмудов и ауклайлтов) этнически есть беларусы и литвины.

Адказаць
-8 +
ух ты, 18:12, 13.10

а ты у них днк проверял

Адказаць
+8 +
яуген, 18:51, 13.10

у тебя не спросили

Адказаць
+3 +
я, 15:43, 13.10

А в чем "переход" заключается? вместо вывески Магазин напишут Крама а вместо Спасибо за покупка - дзякуй?

Адказаць
-23 +
акакгбы, 17:10, 13.10

Вот зеркало реалий:
Велком робит рекламу на белмове, магазин вывешивает стенды на белмове.
И что, что-то где-то поменялось?
Может для белорусскомовных минута дешевле стоить начала или ловить стало в метро? Может цены стали меньше? Товары качественнее?

Адказаць
+2 +
turtle, 21:47, 13.10

Некалі ў "Першамайскім" (Уручча) назва на фасадзе і ўсе цэннікі былі па-беларуску, бо адчыніўся ў канцы 1980х. Праўда, персанал размаўляў толькі па-расейску. Аднак, усё роўна было прыемна, па-свойску. Цяпер усё згодна з "лініяй партыі". Шкада, а дакладней -- крыўдна.

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны