28 красавiка 2024, Нядзеля, 23:09

Самае доўгае прозвішча на ЧС

2

У грэка Папастатапулоса прозвішча складаецца з 16 літар

Абаронца клуба "Барусія" (Дортмунд) і зборнай Грэцыі ў футболе Сакраціс Папастатапулос - уладальнік самага доўгага прозвішчы сярод усіх гульцоў, якія калі-небудзь забівалі галы на чэмпіянатах свету, паведамляецца ў мікраблогу статыстычнай службы OptaJoe ў Twitter.

Зборная Коста-Рыкі ў футболе нанесла паразу камандзе Грэцыі ў серыі пенальці і ўпершыню ў сваёй гісторыі выйшла ў чвэрцьфінал чэмпіянату свету. Матч, які адбыўся ў Рэсіфі, закончыўся з лікам 1:1 у асноўны час, у серыі 11-метровых быў зафіксаваны лік 5:3. Першы гол у матчы забіў костарыканец Браян Руіс (52-я хвіліна). Адыграцца грэкам атрымалася на 91-й хвіліне матчу, гол на рахунку Папастатапулоса.

Сярод усіх прозвішчаў (выключаючы падвойныя) у англамоўным варыянце Папастатапулос стаў рэкардсмэнам - слова налічвае 16 літар (Papastathopoulos).

Фота: Getty Images