28 красавiка 2024, Нядзеля, 12:07
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 17
+1 +
Свай...йак, 23:16, 13.02

Машеров - стал им из производного от сложения МОН+ШЭР(Франция перевод осилите сами), с добавлением +ОВ(Россия) - тогда было необходимо считаться русскими.
Это 100% правда - это говорил тот человек который знал и его и что он сам говорил.

Адказаць
+18 +
Гнілы Рак, 6:39, 14.02

Свай...йак, 23:16, 13.02 - не паскудзь добрае прозьвішча сваёй дурнаватай выдумкай. Бо яна ад бел. машэра, (інакш) імшар - гэта мохавае балота. Адсюль назва грыба - машэрнік (па маскальску - моховик).

Адказаць
+50 +
Чытачка, 23:22, 13.02

Дзякуй, цікава. Паспрабавала пагуляцца з канчаткамі прозвішчаў сваіх продкаў. Атрымалася весела. Мне, ахвяры русіфікацыі, нязвыкла бачыць столькі канчаткаў. Наша мова нашмат багацейшая, чым нам здаецца, калі вярнуць як было усё, што было перароблена расейцамі на іхні лад,

Адказаць
+47 +
В совдепии было тоже самое, 23:26, 13.02

На детской фотографии моего отца в 1940 году было написано "Якуб Панасавiч ва узросце 12 гадоу". А при получении паспорта отец стал Яковом Афанасьевичем. А бабушка его мать всю жизни, до самой смерти в 1981 г., называла город Минск - Менск.

Адказаць
+67 +
Толік, 23:28, 13.02

Дзякуй, сп. Вячорка.
Выдатная і важная тэма асьветлена!

Адказаць
+19 +
Андрэй Караленка, 0:49, 14.02

Шаноўны спадар Вячорка,

Вы крыху памыляецеся: Машэраў з цынічным нахабствам падмануў Аляксандара Шабаліна: сям'я Мірона Машэры, -- жонка і дзеці, -- памянялі фамілію, калі Мірон Васільявіч адмовіўся ўступаць у калгас. А ён не памяняў!
Мірон Машэра ўступіў у калгас у 1934 годзе.

Жонка і дзеці выкінулі з хаты, -- і, мабыць спалілі, -- усе абразы(іконы). Таму бацька Мірон Васільявіч маліўся на Бібліі, якую не дазволіў выкінуць-спаліць.
Вось гэта і перапоўніла цярпенне дзяцей і жонкі: у снежні 1937 годза ЯНЫ здалі свайго бацьку ў ГУЛАГ як ворага народа. Там ён і памёр у лютым 1938 года.

За гэта старэйшага сына Паўла -- сына ворага народа!!! -- прынялі ў ВКП(б) і далі пасаду дырэктара Клясціцкай сярэдняй школы(!!!) Расонскага раёна.
Ольгу, вучаніцу 7-га класа, прынялі ў камсамол. Дачку ворага народа!..
Пятра Машэрава, -- сына ворага народа! -- не толькі не вышвырнулі з Віцебскага педінстытута, а па заканчэнні яго, ужо ў Расонах, у студзені 1940 года прынялі ў камсамол.

Гэтымі аперацыямі кіраваў МУЖ старэйшай ДАЧКІ Мірона і Дар'і Машэра, які працаваў намеснікам начальніка аддзела НКВД г.Віцебска (і раёна?).

Шаноўны Вінцук Вячорка,
задумайцеся: ЯК трэба было ПРАКЛЯСЦІ -- праклясці!!! -- свайго бацьку, каб заслужыць такую пашану і падарункі ад людаедаў-бальшавікоў у 1938 годзе...

Я даў усяго АДЗІН штрых да партрэта Машэрава П.М. -- паказаў АДНУ яго тайну.
Тайн у Мшаэрава многа. Калі казаць дакладна -- незлічона.

P.S.
Машэраў абмануў не толькі Сашу Шабаліна, а і Мікалая Матукоўскага, і Івана Шамякіна, -- хлусіў УСІМ журналістам і пісьменнікам і арганізоўваў спектаклі прама ў кабінеце. А яны слухалі, раскрыўшы рот... А потым расказвалі байкі, як Машэраў супярэчыў самаму Брэжневу.

Праўда, Шамякін заўважыў "супярэчлівасці ў яго біяграфіі" і адмовіўся ад ганаровага даручэння -- напісаць нарыс да 60-годдзя Машэрава, пра што прызнаўся "На апошнім перагоне".

P.P.S.
Маё імя і фамілія -- рэальныя. Зваротны адрас -- у Хартыі'97. Ваша візітка -- у шуфлядзе майго пісьмовага стала, на якім стаіць Комп.
Як бачыце, помню, хаця стары, сляпы і глухі...

Адказаць
+2 +
Свай...йак, 20:41, 14.02

Вы не добавили тот факт, что Машеров попал в окружение и находился на оккупированной территории(сам по себе факт простой, многие попадали особенно в начале войны), но для них это кончалось по разному, в лучшем случае лишение звания, направлением в штрафбат или фильтрационные лагеря, а многие отправлялись в лагеря подальше и уж во всяком случае путь в руководители им был закрыт навсегда. И еще много, много разных фактов.
Мне жаль людей которые верят сотворенным иконам (Гнілы Рак, 6:39, 14.02) и не верят фактам.

Адказаць
+5 +
lola, 1:21, 14.02

Дзякуй, велькi дзякуй, спадар Вячорка!

Адказаць
+5 +
кастусь, 2:26, 14.02

Так, усё пераначылі бальшавікі. У Заходняй Беларусі былі людзі з прозвішчам Малька з націскам на першым складзе, потым, калі беларусаў "вызвалілі" бальшавікі прозвішча Малька знікла, а з'явілася Малько з націскам на апошнім складзе...

Адказаць
+26 +
Алесь, 2:36, 14.02

Моим родителям, еще в 70х годах,стоило кучи нервов назвать меня Алесь. Требовали перевести мое имя (в тот момент еще будущее) на русский и записать меня как Александр или Алексей. Пока отца все это не достало и он не начал,на повышенных тонах объяснять. Мол,а вот какого черта,вы например не требуете в Грузии,Вано записывать как Иван например. Или Ахмета, с средней Азии, Андреем.И почему он не имеет права, дать своему ребенку национальное имя его страны в которой живут его предки и должен его переводить на русский манер. В этом вся суть Русських,они никак не могут понять,что с их имперскими замашками и ограниченным умом,у них нет будущего. Они так и вымрут,не поняв почему Америка стала Америкой,почему в Евросоюзе ,Евросоюз. А с ними никто не хочет создавать очередной совок. У страны в которой нет уважения к чужому наследию,истории,языку,собственному мнению,праву выбора,нет никаких шансов на дружбу. Тем более на какой то союз. Даже те кто вроде как желают вступить в союзные отношения с Россией,надеются использовать ее лишь как сырьевой придаток,как это было уже не однократно.

Адказаць
+8 +
Кисіль, 3:48, 14.02

Машера, вочевидь, не від "мон шер", а від "ма шер". :)
ЛЮБИ СВОЄ - ЩОБ БУТИ СОБОЮ!
Білоруси, беріть це гасло на озброєння!

Адказаць
+12 +
vir, 6:16, 14.02

Ў Беларусі скажоны, выключна, ўсе прос'втшчы на расейскі лад: Саўка - СовкО (Саўко), Бе'разень - Березин (Бярэ'зін), Сілівончык - Селиванчик - Саливанчик, Тышкевіч - Тишкевич, Дайнэка - ДайнекО, Тамила - ТамилО...... Націскі, канчаткі "О" с'ведчаць, што "московский язык" joс'ць, па-просту, дыялект рускай (украі'нскай) мовы, прычым найгоршы, з вялікшай перавагай мангалаізмаў, ані "слав'янскіх наречий" ( В.Даль).

Адказаць
+7 +
Гнілы Рак, 6:34, 14.02

А як расейская канцылярыя пляжыла беларускія назвы местаў, мястэчак і вёсак! Прыкладам, амаскаленае Шумилино. У гэтае паскудзтва перарабілі паэтычнае Шумілаў Імшар (ад мохавае балота Шумілы).

Адказаць
0 +
Лёнік, 7:57, 14.02

...ўсё так,але . Былі сапраўдныя прозвішчы,а старабеларускай мовы не было. Якая сапраўлная назва нашай дзяржавы,спадар Вячорка?

Адказаць
+13 +
украина, 9:58, 14.02

А в Украине - сын казацкого сотника из Полтавы дослужился до адмирала и вместо Нахименко стал Нахимов.....

Адказаць
+9 +
Аляксандр, 10:28, 14.02

Вялікі дзякуй спадару Вячорка і Вам паважаныя суразмоўцы! Маё прозвішча - Валько! Мне ў школе і зараз у больш сур'ёзным узросце ўсе гавораць аб украінскім паходжанні прозвішча! Але зыходзячы з вышэйшага артыкула - можа мабыць прозвішча і беларускае! Мяне гэта вемі радуе! Родам я з Брэсцкай вобласці! Хто больш дакладна можа адказаць на гэта пытанне - адклікніцесь!....

Адказаць
+8 +
правда, 15:44, 14.02

Иван Фёдоров, который считается российским первопечатником, на самом деле - беларус, Федарович.

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны