27 красавiка 2024, Субота, 12:49

Сенсацыйная перамога Ісландыі над ангельцамі на Еўра-2016

20

Каманда Ісландыі выйшла ў чвэрцьфінал чэмпіянату Еўропы-2016. У матчы 1/8 фіналу ісландцы падолелі каманду Англіі - 2:1.

Ісландцы здзівілі ўсіх, выйшаўшы з групы з першага месца. Шакавалі яны і ва ўчорашнім матчы. Пачатак атрымаўся нечаканым. Пасля парушэння ангельца Рахіма Стэрлінга суддзя прызначыў пенальці ў браму ісландцаў. На 4-й хвіліне капітан Англіі Уэйн Руні рэалізаваў пенальці - 1:0.

ФОТА: PAUL ELLIS, AFP

Гол у адказ не прымусіў сябе чакаць. Прайшло ўсяго дзве хвіліны пасля пенальці. Пасля навеса са стандарту футбаліст Ісландыі Сігурдсан апярэдзіў абаронцу і забіў гол. Лік падвоіўся на 18-й хвіліне. Ісландцы правялі атаку, якая скончылася ўзяццем брамы. Пачаткоўцы Еўра выйшлі наперад. У першым тайме ангельцы спрабавалі аблажыць браму спаборніка і ўдарам здалёк, і навесамі, але ўсё дарэмна.

У другім тайме каманды абмяняліся небяспечнымі момантамі, аднак у бой уступалі брамнікі. Англія мела пару шанцаў забіць, але не змагла - Ісландыя выйшла ў 1/4 фіналу. Дэбютант турніру згуляе з гаспадарамі цяперашняга Еўра - камандай Францыі.