18 мая 2024, суббота, 15:31
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Джеймс Бонд побоялся, что в Беларуси его арестуют

7

В Литве голливудский режиссер Эдвард Цвик снимает фильм о событиях белорусской истории времен Второй мировой войны “Defiance”, что в переводе может обозначать «сопротивление», «неуступчивость», «вызов».

Комментарии 7
0 +
ларыса Бухаленка, 13:20, 2.11


асабліва добра сказана пра запутаную праўду-думаю, што менавіта запутанасці не будзе бракаваць у фільме пра братоў Бельскіх...гэты атрад некалькі разоў паліў веску Купіск, у якой жылі мае дзяды і менавіта адзін з гэтых партызанаў забіў адну з маіх бабуляў...яшчэ 10 гадоў таму шмат было сведкаў "гераічных паходаў" гэтых герояў...ды і цяпер можаце паехаць у Купіск-праўда не будзе такой запутанай...

але я гэта без агрэсіі

Ответить
0 +
Несьцерка, 14:50, 2.11

Заблытаная гэта ўжо ня-праўда.

1. За што яны палілі гэту вёску Купіск?
2. За каго яны, Бельскія, змагаліся?
Дзякуй.

Ответить
0 +
Алесик, 15:32, 2.11

наши студенты из ЕГУ подрабатывают в массовках
пиндосы платят от 60 долларов за день съемок

Ответить
0 +
Турын, 22:16, 2.11

Выдатны праект!!!
Па-першае - выдатна, што мінавіта Цвік - як вядома - гэта беларускае слова.
Па-другое, мастацкі твор не патрабуе жыццевай праўды. У мастацкага твора іншыя мэты - катарсіс і перакананасьць. Мы мусім у рэшце рэшт убачыць твор, у якім беларусы - не савецкія партызаны - меньшыя браты вялікіх рускіх пераможцаў, а нацыя, якая можа імець імунітэт да супрацьстаяння моцным, дужым, нахабным і на першы поглад непераможным сілам. Як унутры, так і звонку.Трэба пачаць разбураць міты пра тое, што мы бездапаможныя, не актыуныя, што Лука і сямья перамаглі назаўседыі, што рускія нас пазбавілі назаўседы нашае прагі да волі і здольнасьці да барацьбы за сваю незалежнасьць, што у нас адсутнічае ўжо на генетычным узроўні адчуванне ўнутранай свабоды. Нам жыццеванеабходна ствараць новыя міты, тым больш праз інструменты кінамастацтва. Міты, у якіх мы моцныя, ўпэуненыя характары, якіе здольныя перамагчы ў любых акалічнасьцях, нават калі гэта на мяжы фантастыкі. Тым больш, што нам не трэба , як нацыі, ствараць сябе сінтытычна, як амерыканцы, альбо імперскі, як расейцы. Мы есьць і есьць рэліктава даўно. Нам папросту трэба прачнуцца ад гіпноза. А дзеля гэтага патрэбныя сучасныя мастацкія ідэйна моцныя творы. Нават і добра, што яны камерцыйныя. Камерцыйны топавы галівуцкі твор на нашую тэму - гэта супер, гэта сур'езная знакавая падзея. Пра нас даведаюцца ў сьвеце, як пра моцных і гераічных, вартых прыкладу. Даведаюцца, што Беларусь - гэта ня толькі Лука і Чарнобыль. Гэта стоікі, якія паміж Сцылай і Харыбдай на працягу стагодзяў яшчэ не зніклі. Проста час ад часу засынаюць ад стомленасьці.
Ну, і калі фільм афіцыйна забароняць на Беларусі, яго праглядзяць амаль усе - гэта закон.

Ответить
0 +
Пятрас Грігас, 7:32, 3.11

Алесик, или ты с дуба упал, или студенты ЕГУ очень большие фантазеры.
60 литов, не долларов!
Но ты все равно с дуба упал.
-----------------------------------------
И, кстати, почему тут нет ни слова про евреев?

Ответить
0 +
Михон, 15:35, 16.12

Да, про 60 долларов конечно загшнули) в действительности за сьемочный день там платят 100 лт, один доллар -2.4 лита.
Работал там со спецефектами. Очень интересно, что выйдет)

Ответить
0 +
LZ, 22:46, 20.01

2 Михон и Алесик, за съемочный день платили 60 литов и если ты участвовал в съёмках со спецэффектами и трюками или же произносил текст, то 150 литов
К автору статьи в съёмках участвовало не меньше 50 студентов...
Между прочим, когда в сценах нужно было озвучивать белорусских партизан попросили наших ребят, также они указали на некоторые ошибки и объяснили, что белорусские партизаны ругались по-белорусски, так что, если услышите белорусскую речь -- заслуга белоруссистов из ЕГУ! :)

Ответить