7 мая 2024, вторник, 16:11
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Лявон Вольский: «БНР провозгласили романтики»

10

25 марта исполняется 90 лет со дня провозглашения Белорусской Народной Республики. Демократическая общественность страны приурочила к этой дате ряд культурных мероприятий, а также шествие и митинг. Как этот праздник будут отмечать представители интеллигенции?

Комментарии 10
0 +
Погорелец, 16:14, 19.02

Спадар Вольскi- дык якая ж гэта воля, кали апрануцца у адзенне з бела чырвонымi часткамi и дэталямi i святкаваць таемна, а калi мiлiцыянт дапытае- што за колеры, хлусiць , што адзенне такое, другога няма. Вы паспрабуце развесiць недзе сымболiку у рэстарацыi цi яшчэ недзе... не, толькi разам i толькi у шэсцi адчуваешь гэтае цудоунае пачуцце свабоды.
Вось i ваша парада да святкавання- вельмi асцярожная- гэта не свабода- адразу зразумела, што за мяркаваннямi аб рамантыцы есць нейкi жах , альбо дамоуленнасць не кранацца палiтыцы- не , гэта не Воля...

Ответить
0 +
Светлана, 16:33, 19.02

Грустно звучите спадар Вольски.
Предложения конечно чудесные, но не выполнимые здесь и сейчас. Это хорошо может подойти для Праги, Амстердама, Эндховена. Там это вызвало бы живейший интерес и повсеместное поднятие настроения, а у нас это вызовет очередной арест. В отдном Вы правы, праздник должен быть веселым. Почему же у нас он так горчит?

Ответить
0 +
Svolka, 16:48, 19.02

ЗА БЕЛОРУССИЮ!
Одется в зелено-красные тряпки! И на концерт НРМ в Палац рэспублики

Ответить
0 +
Активист, 17:29, 19.02

Да...совсем другой стал господин-музыкант.....

Ответить
0 +
Ната, 17:39, 19.02

Ну что вы взъелись? он ничего плохого не сказал! или Лявон должен пламенный политический спич на броневике выдать? Так и есть - День Воли -- светлый праздник! И пусть каждый в этот день будет в национальных цветах! Сделайте это, а не брюзжите!

Ответить
0 +
Наташа, 17:54, 19.02

Превращается в клоуна. Предлагаю одеть шутовской колпак, ведь это так смешно, Козулин в тюрьме, а его жена умирает от рака, самое время повеселиться.

Ответить
0 +
Глада, 17:55, 19.02

Тоже не понимаю скептицизм некоторых комментариев. Что плохого в том, что сказал Вольский? Ну не вижу ничего плохого, может конкретно мне объясните, глаза откроете?

Ответить
0 +
Мікіта, 18:34, 19.02

У беларускам нацыянальнам руху мала пазітыву, вось гэта і хацеў сказаць Вольскі. З-за гэтага ён арганізаваў праэкт "Крамбамбуля".
трэба каб беларуская мова асыцыявалася не толькі з "узнёслым, трагічным і сур'ёзным", але і з нечым вясёлым, жыццёвым, сучасным, можа нават легкадумным.

Ответить
0 +
Кастусь, 20:25, 19.02

Ўсе хто лічыць сябе БЕЛАРУСАМ - выйдзе 25 сакавіка на вуліцу з нацыянальным бел-чырвона-белым сцягам і гербам Пагоня.
Лявон Вольскі мае рацыю, супраць агульнага страха перад дыктатурай, перад рэпрэсіямі трэба сьмех з дыктатуры, вясёласць па жыцці, гумар, іронія над лукашыстамі. Менавіта сьмех, вясёласць, гумар - спараджаюць сьмеласць і мужнасць, спараджаюць ВОЛЮ.

Ответить
0 +
Maxsim, 20:42, 19.02

Падтрымліваю на 100%!!!!

ў вясёлым вясеннім беларускім настроі з нашым нацыянальным беларускім бел-чырвона-белым сцягам 25 сакавіка на мітынг-шэсце ў Менску! :))

Янка Золак

Дваццаць пяты дзень Сакавіка

У прыгожы ясны дзень вясновы –
Дваццаць пяты дзень сакавіка, –
Тоўсты лёд, бы ржавыя аковы,
Разарвала бурная рака.

Застагналі з енкам крыгі лёду
У струменях вольнае ракі...
Зазвінелі радасцю народу
У блакітных высях жаўрукі.

Беларускі люд, што быў закуты,
Зрабаваны сілай чужака, –
Разарваў свае няволі путы
У Дваццаць пяты дзень Сакавіка.

Засвяціла сонца ў беларусу...
Толькі б жыць і цешыцца вясной;
Ды навокал носьбіты прымусу
Зноў вілі нам церневы вянок.

Ня судзіў нам лёс... І край гаротны
Ні вясны, ні волі ня ўтрымаў.
Зноў прыйшлі к нам хваляю зваротнай
Чужакі, няволя і зіма.

Цісне сівер... Ды рака пад лёдам
Набірае сілу да вясны.
Не зламана воля ў народа
Скінуць з плеч прымусу кайданы.

Вернецца яшчэ той дзень вясновы
Дваццаць пяты дзень Сакавіка!
Зноў няволі нашае аковы
Разарве народная рака.

Ответить