19 мая 2024, воскресенье, 10:02
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 18
0 +
Grodno, 18:27, 9.01

Я в Англии. Отрывки тут по ТВ показывали. Моим друзьям нетерпится посмотреть о беларуских партизанах. Мы тут все были приятно удивлены, что "Ямес б" главный герой в филме о Беларуси. Теперь может хоть больше людей узнают о стране и где она находится ))) Многие никогда не слышали о Беларуси. Обидно, т.к. после распада СССР ни чем мы как нация не выделились до сих пор в мире. Понятно, что сдвинутый Лукашенко тому вина, однако Украину сдесь знают все. Украинских девушек-красавиц, хороших строителей, а в большинстве - украинскую ораньжевую революцию. О храбром духе молва по миру расходится быстро и остаётся в памяти. А об униженном и терпящем диктатора народе знать никому не интересно. Где наш партизанский дух? Смекалка, находчивость? Нам бы эту гр..банную толерантность и направить её в русло действий против "хозяина". В настоящий момент наша толерантность = трусость, не так ли? Чего мы ищем всё "хозяинов" над собой? Милинкевичи, Позняки, Лукашенки? Мы сами себе хозяева. Не лидеров нам нужно искать, а, для начала, дух, который мы потеряли!

Ответить
0 +
Grodno, 19:08, 9.01

Sorry :

"Ямес б" = "James Bond" )))

использовал переводчик для английской клавиатуры ))) прынамсi, для белорусов зарубежом имеет смысл печатаь тхт тут, чтоб было легче читать: http://www.translit.ru/

Ответить
0 +
Бенедзікт, 19:47, 9.01

Grodno, 18:27, 9.01

Я в Англии. ...Чего мы ищем всё "хозяинов" над собой? Милинкевичи, Позняки, Лукашенки? Мы сами себе хозяева. Не лидеров нам нужно искать, а, для начала, дух, который мы потеряли!
--------------------------------
Каб шукаць дух - трэба найперш мець розум. Каб мець розум, трэба не заплюшчваць вочы на праўду (гэта тычыцца ня толькі вайны)... Каб не заплюшчваць вочы на праўду трэба мець сапраўдных нацыянальных лідараў, а не брахуноў ці то зь "Лініяй Сталіна", ці то з пошукамі "друзей" у Маскве, Брусэлі...
Адносна атрада Бельскіх, нажаль сказана не ўся праўда.

Сапраўды, гэта прыклад мужных паводзінаў габрэяў, якіх да вайны на Беларусі было каля 1 млн. чалавек і якія жылі сярод нас шмат ст.ст.
Бадай няма беларускага мястэчка, дзе б акупанты і іх памагатыя не забівалі мужчынаў, жанчын, дзетак, старых... толькі таму што яны былі габрэі.
Беларусы шмат дапамагалі габрэям, ратавалі іх, не толькі таму што яны былі часткаю беларускага народа, а і кіруючыся сваемі чалавечымі пачуцьцямі.
Але трэба казаць і пра тое, што і сярод беларусаў траплялі мярзотнікі, якія ўдзельнічалі ў забойствах габрэяў і прысабечвалі іх маёмасьць...
Нажаль былі не адзінкавыя выпадкі, як ў Міры...
Але ж трэба казаць і пра тое, што атрад Бельскага мае такі цяжкі грэх - зьнішчыў 127 чалавек - жанчын, дзяцей у мястэчку Налібокі... Ня трэба забывацца і пра вёску Дражна.

Варта падкрэсьліць, што трагедыя апошняй вайны на Беларусі палягае і ў тым, што крывавыя рахункі зводзілі людзі, родных якіх зьнішчылі і нямецкія фашысты, і расейскія камуністы, і савецкія партызаны, і проста адкіды грамадства...
Таксама варта падкрэсьліць, што савецкія партызанскія атрады ў абсалютнай большасьці кіраваліся расейцамі, на рахунку гэтых атрадаў не толькі зьнішчэньне вёсак з жыхарамі (70 чал.), як напрыклад вёска Чыгрынаўка ў Маг. вобл., а пьянства, рабаўніцтва, згвалтаваньні, забойствы...

Таму толькі праўду, а не расейскія акупацыйна-камуняцкія міты пра вайну (і ня толькі вайны...), трэба ведаць, каб вера была ў свой беларускі народ, каб ведаць ня толькі чужыя грахі, а і свае.
І гэта тычыцца беларусаў-грамадзянаў Беларусі, незалежна ад этнічнага паходжаньня.

Ответить
0 +
AMX, 20:37, 9.01

Партизаны в кино еврейские, те, которых, по приказу Пономаренко, не брали в партизаны беларусские. К сожалению их потомков в Беларуси осталось очень мало, в противном случае такого казуса как Лукашенко наверное не было бы.
А если серьезно, то мы скоро забудем о всех партизанах Беларуси: музей Великой Отечественной войны планируют под снос, создали клоунаду под названием "Линия Сталина", в городе Минске нет ни одного памятника П.М.Машерову (кроме надгробного), проспект его имени переименовали... и всем все пофиг.
Толерантность?
Нет ДЕГРАДАЦИЯ.

Ответить
0 +
Cтары Ваяка, 0:09, 10.01

Смотрел фильм в Интернете. Там беларусов выставили полными антисемитами.
Сие есть абсурд, ибо только в Беларуси и существовали еврейские партизанские отряды. А партизанский отряд, тем более крупный, не может выжить без поддержки или, по крайней мере, благожелательного отношения со стороны местного местого населения.
Вы можете себе представить еврейский партизанский отряд на Западной Украине? То-то.
Впрочем, что ожидать от Голливуда.

Ответить
0 +
z_lesu, 4:12, 10.01

Хорошо сказано.
Для начала пора бы перестать хамить друг другу в коментах хотя бы... Беречь друг друга пора начинать. Нация не вымрет - истребит сама себя в борьбе за местечковую справедливость.

Ответить
0 +
Гандурас, 9:28, 10.01

<<<в городе Минске нет ни одного памятника П.М.Машерову (кроме надгробного)...
У Беларусі няма ніводнага помніка Кушалю і Вітушка, затое шмат помнікаў расейскім фашыстам.

Ответить
0 +
Дзядзька, 11:05, 10.01

Grodno, 18:27, 9.01

Я в Англии....
Каб адшукаць дух- треба грамадства , каму той дух стане родным.
Больш генафонду , дзеля каго такi дух да патрэбы зьнiшчана у шматлiкiх захопах нашага краю суседнiмi iмперыямi, транзiтныхi войнау, у рэпрэсiях i стратах антыпольскiх ды антынямецкiх ды антырускiх паустанняу. Гэтыя страты перыядычна аднаулялiся рускай миграцыяй. Яны нарадзiлi спадчыну i памножылi яе , а сапраудны беларус трапляу на новыя рэпрэсii , а повадам дзеля знiшчення была нават беларуская мова... У сучасны пярыяд у Беларусь ехалi адстауныя вайскоуцы усяго СССР з дзецьмi- гэты демаграфичны калляпс- робiць вельмi утапiчнай iдэю адрадження духу, а тут яшче i вы у Брытанii, ды яшче шмат каго зьехала- яны таксама зьмяшчалiся рускiм цi савецкiм...
на жаль- " тут русский дух, тут русью пахнет".
Улада узяла курс на стварэнне нейкага новабеларускага грамадства- сення гэты папулiстскi крок зьнiмае напругу, бо у сувязi з тым , яб чым я гаварыу раней демаграфiчнае становiшча не такое як у Прыбалтыцы, цi нават на Украiне. i трэба казаць прауду- яна здолела у краiне з рускай цi абрусеушай большасцю абаранiць незалежнасць- i мае , нават рускiх грамадзян Беларусi у сябрах, пры спрэчках з Масквой. Як першы этап адраджэння- гэтыя падзеи даволi добрыя, але цi будзе наступным этапам адраджэнне сапрауднай Беларусi? Паступовае, таму што разам ды раптам не атрымалася- Пазняка не падтрымала большасць.
Я пачау блытацца у прагнозе- з аднаго боку дарэчы на БТ зьнiкла Беларуская мова у параунанни з савецкiм пярыядам, а з другога боку усеж крокi есць- напрыклад даречы у папсы , якая нiколi не адзначалася беларускасцю ( з мэтай на Маскву)- апошнi праэкт, на якi далi шмат грошау- Батлейка-пабачыу сьвет на беларускай мове.
Спадзяюся, што мусiць наступнае пакаленне новабеларусау зацiкавiцца iяе сапрауднай гiсторыяй ды культурай... I той савецкi лубок пра Беларусь з дудкай , саламянаным капялюшам, бульбай, " Чэ" i "Гэ", арнаментам са стяга i цудоунымi спевамi Сяброу , Песняроу пра Беларусь на рускай мове ( а менавiта такiя успрымалiся савецкiм слухачом, за выключэннем Лявонiхi ды Канюшыны)- растварыцца у сапрауднай, адрадзieшайся культуры.

Ответить
0 +
Бенедзікт, 13:33, 10.01

Гандурас, 9:28, 10.01

...У Беларусі няма ніводнага помніка Кушалю і Вітушка, затое шмат помнікаў расейскім фашыстам.
------------------------
Слушная заўвага.
Затое гатовыя некаторыя - нават ставіць помнікі, такім як Машэраў, якія зьнішчалі беларускую мову, культуру...

Ответить
0 +
ляля, 14:35, 10.01

знаю некоторых из г. Клецка, которые нажились на еврейской крови во время войны - после войны на еврейское золото особняки себе , детям и внукам поотгрохали. Но Бог не фраер - счастья на этом все равно не поимели.

Ответить
0 +
Гандурас, 14:46, 10.01

Cтары Ваяка, 0:09, 10.01

Впрочем, что ожидать от Голливуда.
----------
Так і ёсць. У 1941 годзе беларусы былі апантанымі антысімітамі і помсцілі габрэям за акупацыю БНР, Рыжскі падзел, класавы тэрор першай паловы 20-х, не пытая іх: бальшавікі яны ці не. Потым яшчэ расейскі нацыянал-бальшавізм Сталіна зрабіў сваю чорную справу-габрэяў вінавацілі ў генацыдзе беларусаў у 30-х гадах, што не навукова і не гістарычна. Таму габрэі і хаваліся ў лесе каб не памерці. У бальшавіцкіх адзелах габрэяў так сама стралялі (пачытайце Архэ-05-2008). А харчаваліся габрэйскія партызаны за кошт рабаўніцтва беларусаў, як і бальшавіскія банды.

Ответить
0 +
Гандурас., 14:50, 10.01

ляля, 14:35, 10.01

знаю некоторых из г. Клецка, которые нажились на еврейской крови во время войны - после войны на еврейское золото особняки себе , детям и внукам поотгрохали. Но Бог не фраер - счастья на этом все равно не поимели.

------------

На Слонімчыне знішчэннем і рабаўніцтвам габрэяў займаліся польскія каланісты-акупанты. Аб гэтым пісаў у сваіх справаздачах Рыгор Зыбайла-старшыня БНС на слонімшчыне. Пашукайце іх у сеціве.

Ответить
0 +
З Гародні, 15:33, 10.01

2 Гандурас: вой жа ж, спецыяліст па праблеме вы, спадар, аднак... "польскія каланісты-акупанты"... ну-ну... паглядзім, што скажаце, калі русскія "браты-вызваліцелі" ізноў прыйдуць на Беларусь, "вызваляць" нас ад крызісу, паглядзім як тады сьпяваць будзецё...

Ответить
0 +
Гандурас, 16:40, 10.01

З Гародні, 15:33, 10.01

2 Гандурас: вой жа ж, спецыяліст па праблеме вы, спадар, аднак... "польскія каланісты-акупанты"... ну-ну... паглядзім, што скажаце, калі русскія "браты-вызваліцелі" ізноў прыйдуць на Беларусь, "вызваляць" нас ад крызісу, паглядзім як тады сьпяваць будзецё...

-------

Для мяне расейцы так сама акупанты. А сьпяваць мы будзе партызанскія песьні ў лесе.

Ответить
0 +
Cтары Ваяка, 17:25, 10.01

Гандурас, 14:46, 10.01

Cтары Ваяка, 0:09, 10.01


----------------
Не знаю, о каких "бальшавіцкіх адзелах " которые "стреляли евреев" Вы пишете.
Как раз в "большевистских", то есть партизанских отрядах, входивших в советскую систему ЦШПД, было меньше всего антисемитизма.
В той же Барановичской области действовал отряд Кирилла Орловского, того самого, Героя Советского Союза, Социалистического труда, председателя колхоза "Рассвет" и прочая, и прочая.
В снятом про него фильме "Председатель" есть неточность - в фильме Орловский без одной руки, а реально у него были ампутированы обе руки, он даже, извиняюсь, пописать самостоятельно не мог.
Тем не менее немцы боялись его больше всего, за его голову была обещана самая большая сумма. И не случайно, ведь его отряд уничтожил генерального комиссара города Барановичи Фридриха Френча, гебитскомиссара Барановичской области Фридриха Штюра и обергруппенфюрера войск СС Фердинанда Засорнаса. Короче, всех трёх главных фашистов в Барановичской области - главу области, главу города и главу СС.
В официальной истории название отряда - "Соколы". Только это чушь.
Отряд был им. товарища Берия, Орловский был резидентом НКВД в Западной Беларуси ещё с довоенных времен, с 1938 года.
Так вот, в этом самом "большевистском" из "большевистских" отрядов им. тов. Берия большинство составляли евреи, хоть сам Орловский был беларусом по национальности.
Так кто кого расстреливал? Евреи евреев?
Кстати, у Орловского были хорошие отношения с отрядом Бельского, который официально назывался отряд им. т. Орджоникидзе и входил в бригаду им. т. Кирова подпольного Барановичского обкома партии.
Так где же тут антисемитизм?

Ответить
0 +
Dzioma, 19:01, 23.01

Вот как один чиновник, Гендиректор "Киновидеопроката" Василий Коктыш, решает за всех, что смотреть, а что нет – по своим каким-то критериям:
- Я видел информацию об этом фильме в интернете. Честно говоря, меня она удивила, - признался он. - Как американцы могут снять картину о белорусских партизанах? Чтобы сделать такой фильм, нужно здесь пожить, изучить историю. А снять в Голливуде байку про белого бычка… Нужен ли нам такой фильм? Если бы они его снимали здесь, на ""Беларусьфильме", я бы мог это принять…

...возможность проката голливудского фильма о белорусских партизанах руководство "Киновидеопроката" не исключает. При определенных условиях: если в России будет сделан дубляж на русский язык и "если фильм действительно стоящий".

А пока, по словам Коктыша, "на постсоветском пространстве этот фильм никто не приобретал, на российском рынке его нет".
- А ведь московский кинорынок - один из самых крупных и привлекательных рынков в мире. Значит, этот фильм их не заинтересовал, - считает собеседник.

На самом деле, "Вызов" уже идет в Литве, а в феврале появится в кинотеатрах Эстонии. Всего фильм уже приобрели для проката, как минимум, в 26 странах: США, Франции, Италии, Австралии, Бразилии, Японии, Сингапуре.

Ответить
0 +
Александр Клейнман, 16:19, 7.04

Дорогие друзья беларусы, евреи, русские...Я много лет работаю хранителем израильского кино архива. мы пытаемся собрать все кино и видео фильмы, которые отображают историю евреев разных стран. Ну и конечно Беларуссии в частности. Сидя в Иерусалиме трудно уследить за всеми фильмами, поэтому я и обращаюсь к вам, к общественности. Посоветуйте какие-нибудь новые контакты. Всех поздравляю с весенними праздниками - с Песахом, Пасхой или Первым Мая...Главное - всем здоровья

Ответить
0 +
pa-dranik, 20:47, 23.02

я из Израиля.Приятно было читать на Мове каменнты,
забавно что я её не забыл.Выучил новое слово"габрэй".
Нас там называли жыдами,но я зла не держу.Смотрел
документальный фильм про Братьев.Они настоящие
Герои-Образец Мужественности.Эта тема близко
переплелась с судьбой моего Отца...

Ответить