17 мая 2024, пятница, 9:31
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 34
0 +
aaa, 12:45, 13.08

примитивная ложь. Если бы не скандал с Беляцким, "ошибки" так и остались бы незамеченными. А поскольку литовские лукашисты сейчас под пристальным вниманием, то решили не палиться еще и с визами "невъездным".

Ответить
0 +
бобер, 22:31, 13.08

labusi kask vsegda vrut,zaslali labusam monetku vot i viza,a obiasnenia-eto dlia slova,kakaia kurva v evropu etot bidliatnik vziala,za posledniy mesiats stolko obosratsa,a evrope pohuy

Ответить
0 +
555, 13:22, 13.08

Куда это они собрались? Ну-ка давайте купляйте белорусское и отдыхайте на курорте Нарочь

Ответить
0 +
Следопыт, 13:23, 13.08

не понимаю как еще можно транскрибировать фамилию Бодак кроме как "Bodak"? "Boduck" что ли?

Ответить
0 +
тэатр абсурду, 14:36, 13.08

вельмі слушная і разумная заўвага - яе звалі ўсяго наўсяга алла, а не Даздраперма (імя такое было жаночае ў сесесеры скарочанае ад даздравствует первое мая) і прзвішча ў яе без асаблівых загагулін - і самае галоўнае !!!!падцвержанне што гэта проста тупая адмазка - ТРАНСКРЫПЦЫЯ ІМЯ І ПРОЗВІШЧА - ў пасольствах выкарыстоўваецца з пашпарту!!! як банальная копія, а не пішыцца на слых і паддыктоўку - копія бярэццца, так што пракол за праколам паважаная еўропа - час такі настаў вылазіць шыла з мяшку!!!
памятаеце словы з бібліі?:
няма такога тайнага, каб не стала яўным!!!
вось яно і становіццапаціху - амаль кожныы тыдзень мы даведваемся пра цеснае супрацоўніцтва шматлікіх дзяржаўных еўрапейскіх чыноў з рэжымам і скора ўсплыве немала сакрэтаў якія нас будуць шакірваць яшчэ больш!!!

Ответить
0 +
A eto?, 15:25, 13.08

Хочу дополнить, что невъездные в Шенген регистрируются в общей ШИС (шенген.инф.система), которая едина для всех посольств/консулатов и пограничных пунктов, т.е. одного человека с двумя разными написаниями фамилий в ней быть не может (только если в качестве дополнительной информации). Заглядывали в ШИС консульские работники или это обычная практика (о которой пока не было известно) по отношению к хозяевам жизни в Беларуси?

Ответить
0 +
дядюшка Поджер, 15:04, 13.08

Badak.Транслитерация будет такая.

Ответить
0 +
Radical, 22:47, 13.08

Boudack
Boduck
Bodak
Bodack
Bauduck
Bodaq
Bodaque
etc etc
вполне возможно что этим опричникам
сделали новые пасспорта и специально
поменяли написание имён в транскрипции

уверен что всем невьездным выдали новые
пасспорта в ОВИРах

ну и конечно кто-то в Литовском и других
посольствах был подмазан...

Ответить
0 +
бобер, 19:11, 14.08

a na rozu uze ne smotriat?

Ответить
0 +
Авір, 17:15, 13.08

Хутчэй за ўсё ў пашпарце яна павінна быць Badak. Аднак не ў гэтым штука. Хто калі-небудзь падаваў дакументы на шэнгенскую візу, то добра ведае, што там чаго толькі ад цябе не папросяць, у тым ліку выпіску з працоўнай кніжкі і даведку з месца працы, дзе павінна быць указана, дзе і кім ты працуеш і нават звесткі пра твой заробак. Таму ідэнтыфікацыя адбывалася не па прозвішчы, як магло б стацца з нейкім шэраговым грамадзянінам, а па пасадзе і наіўна было б дапускаць думку, што ў амбасадзе не ведаюць, хто менавіта з афіцыйных асоб уключаны ў спіс непажаданых у Еўропе.

Ответить
0 +
3815, 17:27, 13.08

Все имена и фамилии в белорусских паспортах транскрибируются с белорусского языка,так что фамилия Бодак могла быть транскрибирована как Badak.

Ответить
0 +
Elena, 18:28, 13.08

Если перевести фамилию на белорусский (такое изредка используется, это еще с тех пор ведется, когда делался перевод для документов на белорусский, а потом имена, фамилии транскрибировались согласно правилам французской транскрипции, а не английской, как сейчас) , а потом уже написать латиницей. К примеру, если фамилия в оригинале произносилась с ударением БодАк, то в белорусской версии будет написано "Бадак", латинские варианты могут быть разные - Badak, Badack, а если надо было "извратиться", чтобы визу получить, то могли и Baduck нацарапать. Ну еще и над именем "поработать" можно - вообще сам себя не узнаешь )))

Ответить
0 +
тэатр абсурду, 19:27, 13.08

Лена, здаецца вы мудрствуеце занадта - калі прозвішча пішацца праз О бОдак - значыць націск на першы склад...
але прычым тут транскрыпцыя - людзі навошта абмяркоўваць тую памылку якой проста не магло быць ў данным выпадку! што вы марнуеце час
калі хто здаваў паперы ў літву ці польшчу - ды кожнаю літару правяраюць! і запраста могуць сказаць калі вы прыйшлі ў азначаны час за гатовай візай - прыдзіце заўтра, і нікога не хвалюе што вы інагародні і што калі ехаць назад да дому - то толькі паслязаўтра, і што вам прыйдзецца начаваць можа нават і на вакзале бо без пашпарту вас не пусцяць ў гатэль, а ў Менску ў вас нікога няма...
а тут во і віза і нікаго не ўзбянтэжыла месца працы і ... ах што казаць, ды мы яшчэ не ведаем на які тэрмін, там мо віза давала магчымасць водпуск правесці ў Ніцы якой, а што і казаць - грошы не пахнуць...

Ответить
0 +
Iri, 19:48, 13.08

Натуральна, Бадак па-беларуску, Badak ці Badac лацінкай. Варыянтаў шмат.
Але ж гэта адгаворкі летувіскіх ўлад пра траскрыпцыю. Нехта давёў, што яна едзе, вось і спынілі.

Ответить
0 +
weis, 22:16, 13.08

Бардак

Ответить
0 +
Hanna, 0:17, 14.08

Читайте внимательно , что транскрипция была не та не в фамилии а в имени. Имя Анна у нас пишут и Аnna и Hanna можно поменять паспорт и поменять написание своего имени и вуаля для европейцев вы уже другой гражданин .

Ответить
0 +
Kitchener, ON, 7:08, 15.08

БодAк - Badak (белорусское), БOдак-Боўдак-Boudak/Bowdak....

Ответить
0 +
Олег, 13:36, 13.08

не исключая что эта лукашенковская тварь специально поменяла паспорт и изменила имя "Алла" на "Ала" или что-нибудь в таком роде...

Ответить
0 +
ja, 13:45, 13.08

в качестве ответной меры жэстачайшэ не пустить Асту Скайсгирите-Ляушкене на встречу по обмену опытом по варке борща в Беларуси!

Ответить
0 +
Andrej, 14:56, 13.08

Алла Бодак дрожит перед своими коллегами, так как сдала европейским чиновникам систему, когда каждый беларус может (даже официально раз в жизни и без проблем) прийти в ЗАГС и сменить в своей фамилии несколько букв или в латинской транскрипции и для западных визовых отделов стать совершенно другим человеком. Сейчас, я думаю, они это поняли и начнут проверять при даче визы и дополнительные данные, например, личный номер. Понятно, что у нас все для некоторых возможно, но станет гораздо труднее.

Ответить
0 +
тэатр абсурду, 15:09, 13.08

шкада, але пакуль зладзейства мацнейшае за нас і лука з грашыма, з дапамогай еўропы рассіі і мясцовыў архараўцаў - яны пакуль апярэджваюць нас на некалькі крокаў....
дзіцячая наіўнасць - гэта, нажаль мы, спадарства!
спіс гэты быў складзены для вас каб вы паверылі што лукашыстам уваход у еўропы заказан - а на самой справе - яны ўсе ездзілі і "езьдзіюць" - пра гэта яшчэ зімоўскі ў 06ці то ў07 распавядаў як будучы неўяздным ў еўропу - ездіў куды хацеў і паказваў здымкі зробленые на нейкім медыйным форуме ў гішпані
і гэтыя злыдні б паехалі б - бо віза 4 -га дана ім была, каб ведалі што не трапяць - візу б не рабілі! а так дакладна ведалі што паедуць ды і візу ім далі!!!! - каб не шкандаль з Беляцкім, аб якім не маглі тады ведаць тыя хто выдаваў візу - то і неведаў бы ніхто хто куды ездзіў, а так завярнулі - з шумам - маўляў - гляньце што на самой справе мы вельмі "прытрымліваемся чэсна сваіх жа пастановаў"!
так што ўся гэная "дэмакратычная" палітыка еўропы белымі ніткамі шыта - яны ўвесь час сябе так паводзілі "і вашым і нашым" - таму суддзі ведалі пра спіс і не спыняла іх веданне - бо ведалі чаго на самой справе каштуе гэтая "забарона ўезда" - што гэта проста намінальная дапамога нам - бо няма ў нас такіх грошай як ў лукікаб плаціць за "паслугі" - еўрапейская путана мае цану - а хто та вам будзе за так штосці рабіць?
так што еўропа зараз дапамагла лукаваму дзьвух зайцаў забіць а то і больш -
па-першае хеўра пасадзіла такі Беляцкага і нанесла ўдар па Вясне
па-другое значна снізала і без таго нікчымны пратэстны патанцыял - бо бо цяпер людзі ведаюць пра адсутнасць дапамогі - толькі засталося - тое, што дарэчы ўжо добра сфарміравалася - ЎЗАЕМА ДАПАМОГА!!! але да гэтага яны разварацілі офіс БНФ, які знаходзіўся ў зручным месцы і там можна было аккумуляваць і каардынаваць гэтыя патокі дапамогі "самі-сабе"
ну і па-трэццяе разлічваюць мабыць на тое - што ўседамленне людзьмі таго факту што на еўропу асабліва развлічваць не прыйдзецца -дык гэта так сама сродак пасеяўшы сумненні зменьшыць колькасць - але тут яны памыліліся - лозунг - "запад нам паможет" - ўжо даўно не выклікае ў беларусаў эйфарыі і марных спадзяванняў на дапамогу - абарваліся тыя спадзяванні разам - пасадкай за краты кандыдатаў у прэзідэнты!
хоць і апярэджваюць нас на некалькі крокаў - але мы так сама не адны, ёсць і сумленныя людзі за нашымі межамі!!! і самае галоўнае што за намі Бог!!!

Ответить
0 +
Aleg, 17:03, 13.08

Виза вице-министру Беларуси была выдана 4 августа, в тот же день, когда в Минске на основании предоставленной Литвой правовой помощи был задержан правозащитник Алесь Беляцкий.
==========================================================================
Допустим, только допустим, что этот факт есть стечение случайных обстоятельств. Но какое зловещее это стечение. Представитель беларуской... чуть не сказал Фемиды, будучи в списках невъездных, получает визу, а человека, которых борется с этой гнилой и опасной системой, арестовывают.

Ответить
0 +
Olgerd, 18:20, 13.08

У министра юстиции масса возможностей и средств для махинаций такого рода

Ответить
0 +
Жена политзаключённого, 18:49, 13.08

Ошибка вполне может быть и очень жаль,если пострадает господин посол. Мы всегда говорили на встречах.что визовых санкций недостаточно и,что они мало действенны,так как чинушам (особенно высокого полёта) ничего не стоит изменить фамилию,завести другой паспорт и т.д. Ведь все эти механизмы в их руках.

Ответить
0 +
Я, 21:52, 13.08

В анкете указывается место работы и кем, и предоставляется справка о зарплате за 6 месяцев - так, что давайте не будем врать. Нам и белоруской лапши хватает, литовскую оставьте себе.

Ответить
0 +
лабус, 0:39, 14.08

Что вы залаяли: лабусы, лабусы... Вы на себя посмотрите. Мы в 90-тых сами отвоевали себе независимость, и всем пример показали, у нас люди погибали, но мы отстояли свое. Неждали пока нас Европа или Америка освободят. А тут пахлопали ладожками пару раз, получили несколько суток ареста и закончилась хлопание... Видем мы, как вы боритесь за свою свободу, даже флаг и герб РЕФЕРЕНДУМОМ советскими зделали. Ждите дальше, пока Европа вас освободят толька долго ждать придется если на улицы небоятса выходить только сотня другая, а другие из за уголка смотрят, а потом в форуме: "лабусы виноваты!". Можеть нам ище поехать в Белорусь и за вас все зделать? Удачи, "борцы" за свободу :D

Ответить
0 +
бабай, 2:23, 14.08

Представляете , но сегодня зарплата рядовых судей 3,5 миллиона белоруских рублей. Как обещал Пахан 500 долларов. Так что судьям есть деньги "покататься за бугор". А вот памярковные ходят в магазин как в музей. На 100 - 150долларов зарплаты "кирдык" . А Пану Спарсмену(Пахану)- всё х Окей?

Ответить
0 +
Mike, 9:23, 14.08

Взятку дали и создали ошбку , онулируйте визу и департируйте из страны шенгена ,вплоть до обьявления в розыск

Ответить
0 +
real61, 9:37, 14.08

А, может, стоит все-таки пускать в ЕС этих лукашенковских жополизов, а там их "исчезать", как исчезали белорусские патриоты? Или обменивать затем на наших политзаключенных. Это подействует на остальных прихвостней более эффективно, чем ограничения на въезд.

Ответить
0 +
Тырловка, 14:15, 14.08

Два года назад все невъездные чиновники поменяли в ОВИР паспорта и на первой странице вместо бел имени написано по русски - вместо Ала Бадак - Алла Бодак. Они давно катаются на курорты и шоп туры без всяких проблем. Попались пока только двое жуликов из минюста

Ответить
0 +
A eto?, 14:40, 14.08

"жулики из минюста" - звучит. и прецендент красивый - высокодолжностные бюрократы, не моргнув глазом, не только нарушают принятое решение ЕС, но ещё и обижаются, что им не дали нарушить это решение... как, интересно, странам ЕС и в частности Литве можно сотрудничать с Минюстом, который не придерживается принятых другой стороной решений?

Ответить
0 +
Е, 18:38, 14.08

Честно говоря, просто не понимаю, КАК можно пытаться пролезть куда-то, куда тебя официально во всеуслышание не пускают... причем из-за твоего поста...

"У советских собственная гордость" - у этих, надо понимать, уже в принципе никакой... окончательно атрофировалась... Хоть плюй в глаза - все Божья роса...

Ответить
0 +
ashu, 9:18, 15.08

Паважанае спадарства , лічу што не трэба шукаць патаенны сэнс там дзе яго няма . На маю думку - гэта была памылка - ніякая сістэма не застрахована ад памылак - але добрая сістэма накіравана на выпраўленне памылак . У выпадку з гэтай памылкай - сістэма яе выправіла - візу далі ,але ад мяжы гэтая дама шла пешкам - у Еўразвяз яна не трапіла . Акрамя таго гэта памылка стала падставай для удасканалення сістэмы . Хто без граху -няхай першы кіне ў яе камень.....

Ответить
0 +
Вася, 2:19, 12.12

ни одну мразь не пускать в европу.
а ещё бы и турцию с египтом для них закрыть, пусть комаров кормят в центре европы.

Ответить