30 апреля 2024, вторник, 1:52
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 25
0 +
дзiўна, 12:06, 3.04

грамадзяне другiх кран не разумеюць - чаму некаторыя беларусы нават ненавiдзяць сваю мову...
сапраўды дзiўна...

Ответить
0 +
Ага, 12:32, 3.04

Бо такія "белорусы".

Ответить
0 +
1, 10:18, 4.04

>когда я в магазинах прошу что-то по-белорусски, продавцы делают вид, что не понимают.

Рекомендую волшебную фразу - "Кнiгу скаргаў, калi ласка."
После этого разуменьне мовы +100, размаўленне +80.

Ответить
0 +
чысціня нашай мовы, 12:17, 3.04

Крыштальная чысціня нашай мовы: у беларускай мове няма слоў, якімі можна нецэнзурна лаяцца ;)

Ответить
0 +
Генік, 12:24, 3.04

Ва ўсім свеце разумеюць ,што родная мова ,родныя карані,радзіма -- гэта адны з найвялікшых каштоўнасцяў чалавака.Канешне,гістарычня падзеі, вялікія суседзі негатыўна паўплывалі на фарміраванне і развіццё беларускай нацыі . Але у наш час,калі мы ведаем сапраўдную гісторыю Беларусі,ведаем што робіцца вокал нас,стаўленне да мовы і культуры ва усім свеце,у былых савецкіх рэспублік -- здраджваць сваёй мове гэта тое самае,што здраджваць своім боцькам,сваёй сям"і.І гэта тычыцца не толькі ўлады,але і "русскоязычной оппозиции", і усіх беларусаў

Ответить
0 +
Kate, 12:28, 3.04

"Белорусский язык - красивый и несет в себе культурную особенность"
Сорам перакладаць беларускамоўныя артыкулы на рускую, ды яшчэ са зместам пра хараство бел. мовы. Цынізм!

Ответить
0 +
Ага, 13:05, 3.04

Гэта даўно заўважаная русіфікатарская дзейнасць.

Ответить
0 +
чытайце Хартыю па-беларуску !, 13:08, 3.04

вверху нажмите кнопку [бел]
и чытайце Хартыю па-беларуску ;)

Ответить
0 +
В, 12:30, 3.04

Ага, па-руску пра беларускую мову - гэта яшчэ цікавей, чым немка, якая размаўляе дома па-беларуску

Ответить
0 +
Ирина, 12:39, 3.04

Спасибо, Nadine Lashuk. Я поняла какая вы прекрасная. Как все же приятно, что есть на свете такие вот люди светлые, глубоко думающие, что-то делающие в помощь силам добра и справедливости. Мне трудно разговаривать на беларусском по тем же причинам, что почти нигде не используется к сожалению. Кроме как иногда дикторы телевидения или беларуский артист споет песню на родном... Беларуская мова на самой справе вельми прыгожая, цеплая, яркая і выразная. Жадаю шчасця вам і вашай сям'і.

Ответить
0 +
трудно разговаривать на беларусском , 13:12, 3.04

гэта ВЯЛIКI ПЛЮС, што Вы з цеплынёй адноciцеся да роднай мовы!

Ответить
0 +
нашчадак рэвалюцыянера, 13:15, 3.04

And, 13:43, 3.04
згодзен. сапрауды вельмi цяжка пачаць размауляць на Роднай Мове, усе пачынаюць лiчыць цябе не нармальным! але гэта спачатку, вельмi хутка пачынаеш разважаць па- Беларуску, самi прыходзяць страчаныя словы i сказы. увогуле каб адрадзiць Мову трэба прызнанне: мова у нашай краiне амаль знiкла, яна не патрэбна нiкому! неабходна усем каму не абыякава пачаць размауляць на Роднай Мове, а не разважаць якая яна прыгожая- гэта нагадвае здраду!

Ответить
0 +
Alja, 13:18, 3.04

Ведаеце, я грамадзянка ўжо іншай краіны, але калі я прыязджаю ў Беларусь, то спрабую заўсёды размаўлаць па-беларуску. Вы можаце сабе ўявіць, як на мяне некаторыя знаёмыя пазіраюць? Яны думаюць, что я з глузду з'ехала... Неяк сумна ўсё гэта. Але я пачынаю з сябе, мне ўсё роўна! Я ведаю, что я раблю шмат памылак, але я ў маім сэрцы беларуска і беларуская мова для мяне - гэта частка мяне!

Ответить
0 +
And, 13:43, 3.04

Мова жыве пакуль жыве апошні як носьбіт

Ответить
0 +
1, 10:20, 4.04

>Мова жыве пакуль жыве апошні як носьбіт

Грустно, что "апошні яе носьбіт" - немка...

Ответить
0 +
pravdalena, 14:27, 3.04

Правильно, Надин, молодец, изучай беларусскую мову! Привет твоему Леше!

Ответить
0 +
1918, 14:30, 3.04

Вообще вдуматься – опупеть можно. Использование титульного языка титульной нации страны – это какая-то экзотика и ПОДВИГ, то есть, требует от человека героизма и усилий в социальном плане. Люди, УЖАС! ЖАХ, то бишь. Да, есть языки, которые уходят и которые энтузиасты пытаются сохранить. Таких языков не так уж мало в мире. Но при живом-то народе в государстве, где язык имеет статус официального?!..
Единственное объяснение происходящему – это оккупационная природа властей. В СССР – без сомнения. Теперь, по-видимому, тоже уже без сомнения.

Ответить
0 +
Ага, 14:59, 3.04

Так. Ідзе вайна супраць беларускага народу. Найбольш актыўных кідаюць у турмы.

Ответить
0 +
ne_belaruska, 15:16, 3.04

Являюсь представителем нетитульной нации в Беларуси. Недавно поздоровалась утром с коллегами по работе на белорусском языке. Коренные белорусы сказали мне сказали, что я оппозиционерка.
Как говорится, без комментариев.

Ответить
0 +
Эрих Хунахир, 15:12, 3.04

Задание Луки на годы президенства: окончательное уничтожение у беларусов национого самосознания, национальной самоиндитификации. Пока кто-то еще будет говорить по-беларуски, до тех пор он будет у власти. Что не успели сделать царизм и коммунисты, доделает Саша-цыган. Тем более, что и сам народ с удовольствием забудет Родну Мову. В лучшем случае останется трасянка - диалект русского языка в Северо-Западном Крае. И останутся тут не беларусы, а только люди на балоце. Беларусы это народ из Ниоткуда и имя ему Никто. Очень жаль.

Ответить
0 +
Франтавік, 15:18, 3.04

>Единственное объяснение происходящему – это оккупационная природа властей. В СССР – без сомнения.

Тое, што робяць акупанты с беларускай культурай і мовай, нават бальшавікам не магло прыйсці ў галаву. Ў часы СССР беларускую мову называлі роднай 85% жыхароў Беларусі, а зараз адно 60%. Цыганская хунта вынішчае усю беларускасць на акупаваных ёю землях. З беларусаў робяць паслухмяных манкуртаў. І калі гэтага не спыніць, то мы нічым не будзем адрознівацца ад якіх небудзь "омичей" альбо "кировчаней".

Ответить
0 +
Стас, 16:15, 3.04

скаты, улада тутэйшая...

Ответить
0 +
CtrlDel, 18:49, 3.04

Надін, а вам не прыходзілася слухаць: ''Жэншчына, гаварыце на нармальнам языке!''?

Ответить
0 +
Шпинь Иван, 22:18, 3.04

БІЛОРУСЬКА / литвинська / мова була державною в В К Л . а московська була створена штучно . це свого роду есперанто в 18-19 століті , то чого білоруси не розмовляють своєю рідною , істинною , народною мовою . а користуються чужою , навязаною , лінгвістично бідною говіркою , виховуйте нове покоління білоруською мовою , і нехай Бог Вам допомагаєю !
!

Ответить
0 +
stah, 13:49, 4.04

Здаецца мне, не ўсё страчана...
Слабое валоданне расейскай мовай лiчылася колiсь прыкметай "колхоза". За iмперскiм часам моладзь iмкнулася з сяла ў горад да лепшага жыцця, посьпеху дасягалi "правiльна" адукаваныя i найбольш таленавiтыя.

А што сёння ? Па-расейску размаўляе кожны, гэтым не здзiвiш нiкога. А вось адукаваных людзей больш не становiцца, толькi цяпер валоданне мовай -- iх надзейны атрыбут. Змянiўся трэнд ! Лёгка заўважыць: беларусамоўнаму можна не распавядаць пра Грунвальд -- ён i сам каму хочаш патлумачыць. Моладзь, разумее, якi навокал "савок" i адмаўляецца сябе з iм атаясамлiваць. Астатнiм застаецца ганарыцца асабiстай няздольнасцю -- як заўсёды: "я как все".

Час вусата-пузатай трасянкава-калгаснай элiты калiсцi скончыцца....

Ответить