2 мая 2024, четверг, 18:32
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 20
+17 +
и вот те на , 9:29, 27.07

... Жителей Чашницкого района заставляют убивать Лукашн-ку и его свору! Ура, наконец-то. По крайней мере убивать всех их морально и психологически точно надо!!!!

Ответить
+39 +
мэр города обь, 9:33, 27.07

когда будет замочена главная свинья?

Ответить
+24 +
321_, 9:33, 27.07

А не пойти ли тебе, М. И. Михальчин, как бы это повежливый выразиться, в общем подальше. О власть в штаны наложила, так за свои кресла страхуются, а на людей и их проблемы им плевать.

Ответить
+7 +
1-2-3-4-, 10:47, 27.07

Это так и есть. Они, если кто ещё из белорусов сомневается в этом,- точно воруют т.н. народное добро!! Это - к бабке не ходи!

Ответить
+24 +
кот в мешке, 9:39, 27.07

А власти говорят, что эпидемии африканской чумы свиней у нас нет. Есть отдельные очаги заражения занесенные католическими шпионами с Запада и их православными пособниками с Востока. Поэтому, мол, их всех нужно реформировать, разумеется начнут с РБ.

Ответить
+37 +
Gleb, 9:43, 27.07

... и эти же "скоты" потом мне продадут 10кг от моей свинки? Благодетели вы наши!!! А остальные 190кг на пропитание своры ШОСа пойдут?

Ответить
+16 +
Mihas, 10:05, 27.07

"Председатель штаба". Як на фронце прам.

Ответить
+9 +
ВВВ, 10:11, 27.07

Правильно писать Чашникский район, а то трасянка получается.

Ответить
+17 +
я, 10:15, 27.07

Чумы нет ,всё под конторолем, а штаб есть и свиней почему то нужно резать.
Скоро высочайший указ будет - запретить населению держать свинок. Просто потуму что так захотела главная свинабацька

Ответить
+47 +
вера, 10:24, 27.07

Сельчане, неужели во до сих пор не поняли что происходит. Вчера глава государства высказался, что это не трагедия если селянин зарежет свой скот. Ведь скоро будет принят документ, запрещающий держать свиней всем жителям Беларуси! Неужели вы так и не поняли что расклеивая такия объявления местные власти выполняют команду сверху. А все это называется - удаление конкурента. По стране строятся свинокомплексы,( в Воложинском районе уже практически достроил Чиж) и это просто убирают конкурентов. Только если селянин наконец проснется и начнет отстаивать свои права и защищать свою семью есть надежда что что на селе кто то выживет и через пару лет народ не начнет вымирать от недоедания а дети от малокровия, так как мясо это основной источник поступления белка в организм. А на 2 тыс.рэ прожить на селе невозможно. Вот Вам и программа развития села, если будет принят этот документ все зарастет бурьяном и народ до конца сопьется так как изначально свиноводство и земледелие на Беларуси было всегда. Если Вы согласны, голосуйте это будет информация для тех кто читает сайты и изучает настроения народа. Мы хотим иметь возможность вырастить для себя кабанчика и готовы выполнять все предписанные мероприятия ветслужбами, иначе как разбой и постановка на колени селянина данные задуманные правительством мероприятия не назовешь! Для борьбы с чумой есть более цевилизованные методы, правда они требуют больших денежных затрат.

Ответить
+18 +
яна, 10:38, 27.07

Новая вспышка в д. ВЕРХОВЬЕ Бешенковичского р-на. Два дня назад. Убито и закопано 600 голов свиней. На местном свинокомплексе. Но о новом очаге все молчат. Люди в округе в шоке.

Ответить
+8 +
прыяцель, 10:50, 27.07

Вы, Gleb, 9:43, 27.07 , немножко не правы. - Берите больше. Не 90% пойдут потом на протитание своры ШОСа, а 99, 99999999999999%,. ну то есть в периоде 99%, а остальные оставшиеся 0,00000000000001% потом продадут вам и всем нам от наших свиней. Вот так.
ШОС ему !!!!!!!

Ответить
+13 +
, 11:20, 27.07

СОБСТВЕННО В ЧЕМ ЗАКЛЮЧАЕТСЯ БОЛЕЗНЬ??? КАК ВЫРАЖАЕТСЯ И ПРОТЕКАЕТ??? ЕСТЬ ЛИ ПОСТРАДАВШИЕ??? ПОЧЕМУ ВСЯ ИНФОРМАЦИЯ ОГРАНИЧИВАЕТСЯ ЗАПУГИВАНИЕМ???

Ответить
-24 +
Рокфеллер-Ротшильд, 11:53, 27.07

Готовьтесь Беларусь Американские идут!!! Покупайте побольше наши с Ротшильдиком доллары СШа, нам именно это от вас и надо, и скоро Беларуси не станет на карте стран Планеты, мы её купим как нечего делать со всеми потрохами, а всех вас превратим в рабов-недочеловеков. Гитлер, к сожаленью, оказался неудачным нашим проектом по порабощению вас, но на этот раз мы ошибки не допустим, и всех вас сгноим в нищете!!! Итак,- американцы идут!! А вы все повинны стать на колени пред ними и пасть ниц. Готовьтесь.
Боже храни США!!!!!!!!

Ответить
+6 +
Фантифашист, 16:22, 27.07

мастер тралинга 80 левела)))

Ответить
+17 +
Ага, 12:11, 27.07

Пра сьвініну і ня толькі

Зусім нядаўна, здаецца, чыноўнікі рапартавалі аб перамозе над малавядомай да гэтай пары свіной чумой. Засталіся пытанні: адкуль яна ўзялася, дый ці была яна ўвогуле. Бо цьмяныя заявы, варварскія паводзіны пад шумок “дня незалежнасці”, даюць падставы для разважання. Але тут раптам усё ўвогуле прыціхла, Адрапартавалі, а ў людзей, ў якіх яшчэ нешта рохкала ў хляве адлягло. Бо да гэтага хваляваліся, хутчэй калолі, прадавалі за дарэмна, але сабе нешта пакінулі. Многія, не давяраючы рэжыму, выказвалі здагадкі: што ж было на самой справе. Хто мог адказаць праўду на гэтыя пытанні? А адказаў час, а для многіх, хто разумее, што такое прамаскоўская палітыка ўнутранай акупацыі, ён пацвердзіў сумные здагадкі. Бо, як паведаміў начальнік упраўленьня вэтэрынарыі Менскага аблвыканкаму Сяргей Лакееў карэспандэнту “Свабоды”, “улады вырашылі пазбавіцца ад пагалоўя сьвіней у прыватным сэктары, каб засьцерагчы сьвінагадоўчыя комплексы. Гэта тычыцца прыватных гаспадарак, якія знаходзяцца ў 5-7 кіламэтровай зоне вакол буйных сьвінафермаў”. Вось і адказ. Пры тым ён жа і гаворыць: “На Міншчыне ачагоў афрыканскай чумы сьвіней не выяўлена. А людзям, якія вымушаныя забіць сьвіней у прыватных гаспадарках, нанесеная гэтым шкода кампэнсуецца”. І дзе логіка? Правільна, нельга шукаць яе ў дзеяннях акупацыйнай улады. Бо зараз, становіцца відавочнай прычына ранейшах дзеянняў – гэта знішчыць беларускую сельскую гаспадарку. Добра бачна кіруемасць працэса, бо спачатку гэта рабілася шумна, знішчалі нават на тых жа свінакомплексах, усё рабілася каб людзі паверылі. Потым, калі ацаніў сітуацыю, рэжым зразумеў: усё ды й не ўсё. На першым этапе, калі секлі ўсё запар, гэтай так званай эпідэміі надаваўся “легетымны” характар. Цяпер пачатаўся другі этап, робіцца ўсё ў ціхую, пад выглядам прафілактыкі. Але дзяржаўные комлексы пакідаюць, нішчаць прыватныя. Вось тут і ёсць галоўны фінал. Па-першае, чаму нехта вырашыў, што прыватная свініна горш чым дзяржаўная. Чалавек трымае сам для сябе і калі здараецца якая хвароба, ён сам імкнецца або лячыць, альбо пазбавіцца, прыняць усе меры, каб зараза не пайшла далей. Звычайнаму чалавеку гэта не выгадна, ён сам пакліча, каб зрабілі дэзынфекцыю і прынялі меры. Не трэба расказваць, што ў калгасах і свінакомплесках можа быць што заўгодна. Забіваюць хворых, потым прадаюць. Упэўнены, што ад свайго пагроза яшчэ меншая. Такімі дзеяннямі, беларусаў прымушаюць аддаваць апошнюю капейку на дарагую і менш якасную свініну. А ўласнай гаспадаркай многія людзі яшчэ і падзараблялі няблага. А цяпер рабі што хочаш, едзь на заробкі, батрачыць на Маскву, або ўцякай у Еўропу. Перад такім выбарам ставіць беларусаў акупацыйны рэжым. А кампенсацыя? Так гэта здек, людзей абкрадаюць і з іх ячшэ смяюцца, свініна вышэйшай якасці… каля 18000! Відавочна, што гэта атака на нашу сельскую гаспадарку прадумвалася на Лубянцы, ці як мінімум яна давала згоду на гэта па рэкамендацыі мясцовага ГБ.

Беларуская нацыя вельмі моцная. Любы народ у свеце, пасля столькіх войнаў, 200-ай акупацыяй і Чарнобыля проста не выжыў бы. Але мы выжылі і нават маем сваю дзяржаўнасць. Беларус выжываў у вельмі цяжкіх умовах, мог знайсці нейкія апошнія рэзервы, хоць здавалася, што іх няма. Пасля паражэння на Беларусі ў пачатку 1990-ых, Масква зрабіла высновы за ўсю гіторыю барацьбы з намі. Таму зараз вайна вядзецца вельмі прафэсійна, наносяцца ўдары на вузлавых кропках. Знішчалі мову, культуру, гісторыю. Але не змаглі. Скарысталіся вопытам камуністаў, якія нішчылі вёску, не давалі трымаць гаспадарку, нават абкладалі падаткам кожнае дрэва ў садзе, пра агарод і не кажу. Думаюць адсюль падабрацца. Забіралі народную маёмасць, цяпер завіталі прыватна.

Над гэтый тэмай думалі розныя “незалежныя эксперты”, казалі: якая выгада? Вунь у Расіі мяса не ідзе, ды і з іншымі краінамі праблема. Такая логіка мае рацыю для нармальнай улады, для антыбеларускага рэжыма тут нічога страшнага няма. А якая выгада ад мытнага саюза, ад адсутнасці мяжы з Расіяй, ад ракет і авіябаз. Гэта ўсё супярэчыць нашым нацыянальным інтарэсам. Але для іх гэта не страшна. Сваімі “разумнымі думкамі” яны заблытваюць беларусаў, спрабуюць іх завесці абы-куды. А беларусы не дурныя, яны, калі не разумеючы, дык інтуітыўна адчулі брахню. Зараз гэта актыўна абмяркоўваецца, так што шкоду нанеслі, але галаву не задурылі. Гэта дае вялікую надзею, акупанты пачнуць сустракаць ціск грамадства. Лепшае наперадзе!

У канцы хацеў бы звярнуцца да тых людзей, якія шмат працуюць і лічаць, што лепшае жыццё калі ціха. “Схаваўся і з’еў” – скажуць яны. Мысленне іх можна зразумець, многа працуючы і баючыся страціць так цяжка заробленую ўласнасць, яны плануюць перасядзець, некага перахітрыць. Многія з іх добрыя гаспадары і пры сваёй уладзе маглі б стаць добрымі фермерамі альбо прадпрымальнікамі. Іх падводзіць нізкая нацыянальная свядомасць, разуменне, што калі працуеш на сябе сваю дзяржаву, а не нейкіх акупантаў, вынікі цяжкай працы значна лепшыя. І за сваю ўласнасць, за сваю дзяржаву трэба змагацца, а перамогшы адстойваць. Перахітрыць акупанта можна тады, калі ў цябе нічога няма, прыйшлі рабаваць, а няма чаго. Упэўнены, што такая хітрасць нікому не трэба, дарэмныя спадзяванні, што ёсць нейкі хітры выхад. Трэба самому адукоўвацца, а калі маеш веды, дапамагчы іншаму больш ведаць, а не называць яго дурным, ці нейкімі абразлівымі словамі. Тады ўжо ў акупацыйнага рэжыма не застанецца ніякіх шанцаў!
Нацыяналіст / 24-07-2013

Ответить
+10 +
Дед, 12:30, 27.07

На всех сельских жителей с вилами никакого омона не хватит. Пусть попробуют принудительно забрать, вилы в бок и получат.

Ответить
+23 +
женщина., 13:01, 27.07

Государь сказал что чума свиная для человека не опасна, достаточно белорусу постоять под кипятком ( вирус гибнет при 60 градусов) и вирус гибнет. Давайте изымать свиней, а хозяев чтобы привести в чувство ставить под струю кипятка, только чур рядом с каждым по чиновнику и тоже под струю кипятка для лучшего осмысления своих действий. Какая бредятина. сколько можно слушать чепуху.Село уже два месяца варится как в кипятке. Высказывания что на свинокомплексах лучше защита от чумы чем на частных подворьях вызывает смех. К сведению городских чиновников - большинство дворов где держат скот по защите от чумы перепригнут все колхозные фермы вместе взятые. В мой хлев хожу только я , скот кормлю только зерном купленным в соседнем хозяйстве, кстати за немалые деньги. и вероятность заноса вируса достаточно мала . Ведь кто как ни я беспокоюсь за безопасность своего хозяйства. А что делается в колхозах или при проведении мероприятий по борьбе с инфекцией вспомните как с ней борются в Витебском районе ( свинья разлагаются под открытым небом) благо все смогли прочитать и увидеть . Частные свиноводческие фермы и крестьяне поставлены не в одинаковые рамки и условия - это дискриминация и грабеж. Я сделаю все что скажет ветврач и защита моего хозяйства будет не хуже чем на свиноферме Чижа. Но видно государство такая ситуация не устраивает, иначе оно бы так себя в отношении трудяги и работяги не вело. Почему бы нам не перенять опыт Испании? Но для нас видно непосильная ноша, так как требует больших денег - на диагностику, на ветконтроль, создание мобильных груп, средства на дезсредства и другое. А по мне лучше средства не на славянский базар а направить именно на проведение данных мероприятий.

Ответить
+1 +
Бабуля, 0:00, 28.07

Вчера у магазина услышала разговор двух старушек, которые кроме БТ ничего не смотрят. И то у них возникли сомнения в той лапше, которую развешивают по ушам. Вывод который они сообща сделали: БАНДИТЫ забирают здоровых свиней по 18 тыс, а продадут по....не помню сколько.

Ответить
+1 +
село, 0:03, 28.07

Дед, а мне кажется что беларуский народ такой-сам готов купить вилы чтобы их же кололи!

Ответить