19 мая 2024, воскресенье, 1:11
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 86
+125 +
дзядзька зь мяцёлкай, 14:58, 25.09

Беларуская мова на Беларуси павинна быць адзинай дзяржаунай!!!

Ответить
-49 +
Anatol Starkou, 18:37, 25.09

to дзядзька зь мяцёлкай, 14:58, 25.09

ваш камент лічу правакацыяй супраць беларускай мовы

асноўны мой аргумент - вынік рэферэндуму-96, адпаведна якому беларускі народ вырашыў надаць беларускай мове роўны статус с русским языком;
і калі ігнараваць гэты вынік, то ў моўнай тэме будзе хаос, да чаго як правіла імкнуцца правакатары
таму тым беларусам, якія паважаюць сваю мову прапаную не забываць вынікі рэферэндуму-1996 у моўным пытанні шчы шмат часу - як мінімум пакуль не пройдзе іншы падобны рэферэндум

у вашым выпадку, дзядзька зь мяцёлкай, вы атрымаеце зараз шмат хартіядзевяностасёмых плюсаў, а беларуская мова адны толькі мінусы

Ответить
+39 +
Бенедзікт, 19:08, 25.09

Гэта той выпадак, калі злодзей крычыць - "Трымай злодзея!" Вы Старкоў даўно мае адпаведную рэпутацыю...

Рэфэрэндум 1995 года быў незаконы і меў фальшаваныя вынікі. Гэтыя вынікі (разам з выбарамі) не прызнала АБСЭ.
Апрача іншага, згодна Канстытуцыі 1994г., пытаньне мовы было забаронена выносіць на рэфэрэндум.

У выніку дзяржаўнага перавароту Адмененая законная Канстытуцыя 1994г. Адно гэта дае падставы казаць пра незаконнасьць "ДВУЯЗЫЧЬЯ". Мы цудоўна бачым да чаго прывяло вашае "ДВУЯЗЫЧЬЕ".

Законная Канстытуцыя 1994г. будзе адноўленая з падзеньнем вашага акупацыйнага прарасейскага рэжыму і разам з Канстытуцыяй 1994г. будзе адноўлена адзінадзяржаўнасьць беларускай мовы.

Ответить
-2 +
ху из ху, 2:35, 26.09

Кто хамит другому - хам сам себе!
И считает себя быдлом - которому всё дозволено.

Ответить
+2 +
мирон , 16:20, 28.09

цитата1:
После референдума 1995 года его практически вытеснили из официального использования, системы образования и СМИ.

Коммент:
История расставляет все по своим местам, - вот, не следовало вносить в Конституцию 1994 г. беларускую мову, в качестве единственного государственного языка - ведь именно это и вызвало ЕСТЕСТВЕННОЕ ОТТОРЖЕНИЕ у большей части гражданского общества Беларуси. Может быть референдум и был навязан незаконно, но он выявил реальное положение вещей, а не мнимое. Это же надо признать.
Для подавляющего большинства граждан русский язык - родной, а их право говорить и думать на родном языке (русском) меньшинство попыталось в 1994 г.унизить и это право уничтожить.
Национализм в этом вопросе - потерпел крах. Это было ожидаемо. Оголтелость фанатиков нанесла положению беларуской мовы огромный вред! Это надо осознать, чтобы действовать разумно. На ошибках надо учиться.
Ведь надо было-то всего лишь, изначально ввести в Конституцию нормы права, обязывающие администрации всего чиновничества вести делопроизводство в официальных документах на двух государственных языках (русск,белорусск.) РЯДОМ ВМЕСТЕ. Это касается самих текствов, реквизитов, гербовых печатей и штампов, номерных знаков домов и названий улиц, официальных приемов и приемов по личным вопросам с обязанностью КАЖДОГО ЧИНОВНИКА уметь моментально переходить на языкмову собеседника.

Думается, что в течение 20 лет беларуская мова внедрилась бы в сознание абсолютно всех. Тенденции заданные таким законодательством привели бы к органичному (без борьбы и пустой суетни) одновременному сосуществованию двух языков. Мова звучала бы и на улицах, и в школах, и в Вузах и в детских садах, и самое главное во многих семьях, а не только в семьях теперешних "борцов"...
Вот и думайте...
цитата2:
Родной язык, как и в советские времена, вновь стал восприниматься как «деревенский», «оппозиционный» и даже «националистический». Но все-таки многие белорусы продолжают бороться за свой язык и считают, что его нужно спасать, и начинать нужно с детей. С обучения и образования на белорусском языке, начиная с детского сада.

коммент:
Начинать надо с фундамента, а фанатично настроенные граждане, "продолжающие бороться"
борются за проект "оформления крыши" беларускими узорами.
Обустройство правового фундамента и так называемой "дорожной карты см. выше в комменте к цитате1".
Тогда сам собою(!) решится и вопрос беллорусских орнаментов крыши и распространения беларуской мовы повсеместно.

Как-то, вот так.



Ответить
-1 +
Anatol Starkou, 14:23, 29.09

to мирон , 16:20, 28.09 і не толькі яму

Нагадаю, што ВС 11-га склікання 26.01.1990 прыняў закон «Аб мовах у Беларускай ССР», які надаў беларускай мове статус адзінай дзяржаўнай мовы і меркаваў дзесяцігадовы пераходны перыяд. Мо то была не адраджэнская мова? Можа. Тады зразумела чаму зянонаўцы з вясны 1990-га " пайшлі" ў дэпутаты ВС 12-га склікання да мікрафонаў і радыё-тэле-трансляцый. Напэўна, каб у выніку іх дэпутацтва мова стала менавіта той, якая трэба адраджэнцам, дый каб правільна адрадзіўся наш пакутны народ, гледзячы на іх дэпутацкiя выступы па TV.

Aле наступiў 1994-ты... i першачарговай моўнай тэмай бел-чырвона-белая беларускамоўная ідэалогія зянонаўшчыны спрыяла ўзыходжанню ва ўладу не дэмакратыi, а альтэрнатыўнай чырвона-зялёнай русскоязычной ідэалогіі лукашызму і... самога Аляксандра Лукашэнкі: "Президент обеспечит реальную возможность каждому гражданину Республики Беларусь думать и говорить на том языке, на котором он воспитан. Президент в этой сфере не будет действовать принудительно." (1994. Тезисы программы кандидата в президенты А. Лукашенко.)

Затым прыйшоў май 1995-та i з iм рэферэндум аб беларускай мове и русскому языку...

Ответить
-17 +
Anatol Starkou, 19:32, 25.09

аб реферэндуму-1995 йдзе гаворка ў маіх каментах, зразумела
прабачце за памылку друку

Ответить
+21 +
дзядзька зь мяцелкай, 21:38, 25.09

Нагадаю што рэферэндум праходзиу ва умовах нелегитымнага прэзидэнта яки разагнау парлямент . Шляхам гэтаких жа рэферэндумау ен абрау сябе пажыццева прэзидэнтам и скасавау беларуския симбалы!!!!!

Яшчэ хацеу бы падкрэслиць што пытанни накшталк мовы, суверынитэту и гд неэтычна выносиць на рэферэндумы тым больш ва умовах кали краина знаходзицца у неким пераходным стане пасля векавога зьняволеньня як было у 1995 г. И тым не меньш кали закон аб мовах дзейничае тольки на дазвол рускага и забарону усяго беларускага личу неабходным скасаваць статус дзяржаунай для рускага чужынскага языка!!!!

Ответить
-15 +
Anatol Starkou, 22:10, 25.09

дзядзька зь мяцелкай, 21:38, 25.09: "Нагадаю што рэферэндум праходзиу ва умовах нелегитымнага прэзидэнта..."

нелегітымнага ў маі 1995-га???

два вашых камента - чыстай вады правакацыя
тутака няма непаразумення чагосьці ў палітыцы - тут правакацыя супраць беларускай мовы

Ответить
-11 +
Anatol Starkou, 22:06, 25.09

to Бенедзікт, 19:08, 25.09 і не толькі яму

на сёння мы маем вынікі рэферэндуму-1995, адпаведна якім НАРОД надаў беларускай мове роўны статус с русским языком, И ПРАКТИКУ ЖИЗНИ, якая, дарэчы, ў моўным пытанні амаль не змянілася з мая 1995 года, і адпаведна якой НАРОД у штодзённым жыцці карыстаецца русским языком

гэтыя дзве рэчы, на маю думку, павінны быць краніцамі моўнае палітыкі беларускіх палітыкаў-нелукашэнкаўцаў, якую я сціпла выказаў вышэй ад 18:37, 25.09 і ў каменце ад 17:57, 25.09, а менавіта:

на маю думку, толькі дэмакратыя вырашыць моўнае пытанне, і таму павінна стаць галоўнай мэтай

Ответить
-2 +
Anatol Starkou, 16:26, 26.09

Яшчэ раз аб легітымнасці рэферэндума, які адбыўся ў маі 1995-га, і інш.

"Легитимность политической власти (лат. Legitimus - законный) — признание народом и по­литическими силами правомерности, законности по­литической власти, ее инструментов, механизмов деятельности, а также способов ее избрания."

Народ удзельнічаў і ў майскім 1995 года рэферэндуме, і не бузіў пасля абвяшчэння ЦВК яго вынікаў...

"Центральная комиссия Республики Беларусь по выборам и проведению республиканских референдумов установила:
Общая численность граждан, которые имеют право участвовать в референдуме - 7 445 820
Количество граждан, которые получили бюллетени для голосования - 4 830 582
Количество граждан, которые приняли участие в голосовании - 4 823 482..."

"Согласны ли вы с приданием русскому языку равного статуса с белорусским ?
- за проголосовали 83,3 % (4 017 273 чел.),
- против проголосовали 12,7 % (613 516 чел.),
- 192 693 бюллетеня в части этого вопроса признаны недействительными..."

И так, впервые БЕЛОРУССКІЙ НАРОД сам решал некоторые СВОИ вопросы путем всенародного голосования, и тем самым легитимизировал, т.е. узаконил итоги референдума-95.
Но!!!
Есть одно маленькое Н-О-о-о-о-о!!!, і я некалькі разоў ужо кажу аб ім на беларускіх форумах, а менавіта: насамрэч
БЕЛАРУСКІ НАРОД ПРАГАЛАСАВАЎ ЗА ПРЫДАННЕ БЕЛАРУСКАЙ МОВЕ РОЎНАГА СТАТУСУ З РУССКИМ ЯЗЫКОМ.

Гэта вельмі важка для нашае сьвядомасці, і скажу шчыра:
я прыраўноўваю гэты гістарычны "моўны" крок нашага народа, які адбыўся 14 мая 1995 года, да папярэдняга "суверэннага" гістарычнага кроку, калі 27 ліпеня 1990 года мы, беларусы і беларускі, абвясцілі дзяржаўны суверэнітэт Беларусі.

А зараз трэба спакойна йсці з гэтымі двума крокамі й двума мовамі да наступнага трэцяга галоўнай гістарычнага крока, то бок да стварэння беларускай дэмакратыі - ўлады падкантрольнай беларускаму народу.

Ответить
+66 +
Ирина, 15:12, 25.09

пенсиянерка я . Валодаю мовай беларускай добра и крыху больш. Адукацыя педагагичная . Пайшла б у таки садок працаваць нават бясплатна. Жыву, аднак, не у Гродненскай вобласци.

Ответить
+36 +
Мiкола, 15:12, 25.09

У 20-я гады у БССР былi нават 4 дзяржаўныя мовы:беларуская, руская, польская, iдзiш.

Ответить
+38 +
Бенедзікт, 19:11, 25.09

Зараз іншая сітуацыя.

Зьнікла беларуская вёска, носьбіты ідыша, палякі і расейцы таксама маюць свае дзяржавы.

І толькі беларус у сваёй дзяржаве не мае роднай мовы ...

Ответить
+103 +
Лена, 15:14, 25.09

Хто не паважае сваю мову, той не паважая сябе.

Ответить
-14 +
,, 10:08, 26.09

я белорус и мой язык русский. я его уважаю. и таких как я почти 9 миллионов. почему несколько националистов будут указывать на каком языке говорить?

Ответить
+37 +
Эрих Хунахир, 15:27, 25.09

Сначала исчезнет беларуский язык, потом исчезнет беларус, а потом придет рюсский в тюбетейке. Так что учения должны называться ВОСТОК, а не ЗАПАД.

Ответить
+9 +
Мария, 15:28, 25.09

"Белорусский язык сопротивления" - аднак па ўсяму вiдаць - не шмат рэзiстантаў.

Ответить
+50 +
Русский из России, 15:37, 25.09

Я считаю русский язык нужно убрать из конституции РБ, сделать один государственный язык-белорусский,закрыть все русскоязычные каналы и газеты, перевести все русскоязычные школы на белорусский .

Ответить
+57 +
tak, 16:04, 25.09

этот номер не очень -то пройдёт ...

трэба адзначыць што шмат хто на жаль перастау адчуваць неабходнасць гаварыць па-беларуску
Гэта вялiкi абсурд беларусау ...
а усё таму, што любоу да роднай мовы выпальвалася з мазгоу i сэрцау шмат дзесяцiгоддзяу...
прыехау з вёскi - размауляеш па-беларуску - ай жа ж, неяк няёмка i сорамна

дзесьцi на узроунi падсвядомасцi беларуская мова успрымалася як бы некультурная

Ганьба нам, беларусам... Згубiм мову - перастанем icнаваць як нацыя
а, згадзiцеся, з мовай передаецца не толькi iнфармацыя ...
у ёй адбiваецца нацыянальны характар ...

Ответить
-7 +
интеры, 16:33, 26.09

Русский из России, 15:37, 25.09 - +48 +
Я считаю русский язык нужно убрать из конституции РБ, сделать один государственный язык-белорусский,закрыть все русскоязычные каналы и газеты, перевести все русскоязычные школы на белорусский.
-------------------------------------------
Почему-то кажется, что ты никакой НЕ русский и НЕ из России, а обычный троль-нацик местного РБ розлива. Провоцируешь?
Такой дорвавшись до власти - построит "вторую процветающую Беларусь для народа"(?!)..
Первую уже построили (ходьба строем с воем)... :)

Ответить
+89 +
Эвалюцыя свядомасці, 16:08, 25.09

Гэта мая мова. Гэта мая зямля. Гэта мая гісторыя. Я гаспадар у сваёй краіне і маю права ачысціць яе ад паразітаў, здраднікаў і акупантаў.
Маю мову забіваюць. Таму я не баюся зрабіць памылку і размаўляю, як магу. З кожным разам атрымліваецца ўсё лепш. Я выбіраю кнігі і сайты на роднай мове, каб лягчэй было перавесці мозг на беларускае думанне. Я шукаю сапраўдную гісторыю маёй краіны. Я састаўляю радавод сваёй сям'і. Я чытаю біяграфіі вялікіх людзей маёй краіны, якія жылі на Радзіме і па-за яе межамі, каб адчуць гонар за сваё.
Чым больш я узнаю, тым больш я люблю Беларусь. І тым больш панімаю, што я магу і павінен зрабіць тое, што ў маіх сілах, для сваёй краіны там, дзе я знаходжуся цяпер. І я раблю.
Так я яднаюся са сваімі каранямі і станаўлюся магутным дрэвам беларускага Рода, якое ніхто не здолее вырваць з маёй зямлі. Бо мяне трымаюць мае продкі, з якімі я маю духоўную сувязь праз веданне, адчуванне і асэнсаванне роднай мовы і гісторыі .

Ответить
-18 +
Юрий, 20:44, 25.09

Я гаспадар у сваёй краіне і маю права ачысціць яе ад паразітаў, здраднікаў і акупантаў.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Наверное, Вы не очень хозяйственный человек!
Вы, как хозяин, что-то "подзапустили" свое хозяйство - паразитов хоть отбавляй, расхитителей - немеренно, оккупанты вон уже учения затеяли...
Хреновый Вы гаспадар, оказывается!
Ой, извините, забыл - ЗАТО Вы на роднай мове классно размауляеце!
Толку от этого, конечно, пока не много, но, уверен, в конце концов все паразиты и оккупанты оценят это и разбегутся из синеокой, только волосы по ветру..!

Ответить
+4 +
Юрию, 0:10, 26.09

Синеокой? Так говорят на БТ...

Ответить
+3 +
Люстэрка, 0:56, 26.09

Юрый, вы зразумелі, што такое эвалюцыя свядомасці? У вас яшчэ ўсё наперадзе. Ваша падсвядомасць нешта вам шэпча, але да свядомасці дагрукацца ня можа (пакуль).

Ответить
+39 +
Алёна, 16:24, 25.09

Беларуская мова в наших условиях как пароль, определитель "свой, чужой". И не зависит это ни от национальности, ни от внешности. Заговорил в определенной ситуации на мове - и сразу стал своим. Даже за пределами Беларуси. Вот она какая - мова.

Ответить
+49 +
Рухавік, 16:33, 25.09

Хопіць трындзець! Трэба пачаць размаўляць на мове...

Ответить
+36 +
Nettle, 16:39, 25.09

Живу много лет за границей, поначалу думала что не подвластна ностальгии. А как услышу белорусскую песню- плачу.

Прочла статью и ужаснулась! Я закончила белорусскую школу в середине 60 х, сын учился в Минске в белорусской школе до 5 класса( потом белорусский класс закрыли).
Не знала что сейчас надо бороться что бы учиться и говорить на роднай мове!!!

Ответить
-15 +
Anatol Starkou, 16:50, 25.09

Мой старшы ўнук-амерыканец пачынаў размаўляць на рускай мове, бо так атрымалася, што з ім дарослыя ў Брукліне больш размаўлялі па-расейску (па беларуску разумеюць, а размаўляць жа паміж сабой не размаўляюць), і толькі тата Нікаласа размаўляў з ім па-ангельску.
Зараз у ўнука ангельская мова першая, ён пайшоў у школу, але размаўляе і па руску - са мной і з маленькім сваім братам
Эндрю.
Мой малодшы ўнук, якому год і сем месяцаў, размаўляе на двух моваў адначасова - і па руску, і па амерыканску, то бок можа сказаць слова і па руску, і па ангельску, і ў яго гэта, па мойму, такая АДНАМОВА.

Ў мінулую суботу старэйшы пайшоў первы раз у першы клас музычнай школы - вучыцца граць на піяніна. Настаўнік (думаю на палову рускі, а напалову з савецкай Сярэдняй Азіі малады чэл) спытаў на якой мове весці заняткі. Дачка спачатку звярнулася да мяне, и я прапанаваў ангельскую, бо, маўляў, будзе музычная каша; затым яна спытала ў свайго сына, і Нікалас сказаў па руску: "На ангельскай.""
Так у музыцы перамагла ангельская мова.

"А дзе ж тут сказ пра беларускую мову?" - спытаеце вы.
"А дзе можна навучацца музыцы па беларуску ў вас на Беларусі?" - адкажу пытаннем на пытанне я.
Дый няма тутака ў Штатах беларускай мовы. Няма.
Амаль, як у вас тамака на Беларусі.

Ответить
+13 +
Бенедзікт, 19:15, 25.09

Старкоў, а вы зьвярніцеся па дапамогу да свайго сябра і кампаньёна па агульнаму бізнэсу былому Памочніку Лукашэнкі - Сазанова.

Сазонаў вам дапаможа (калі трэба Лукашэнка яму не адмаўляе).

Ответить
+22 +
олег, 16:56, 25.09

наша страна БЕЛАРУСЬ. соответственно язык белАруСкий.

Ответить
-34 +
Юрий, 17:33, 25.09

право учиться на родном языке
---------------------------------------------------
Я за ПРАВО учиться, разговаривать, общаться на беларусском языке! Подчеркиваю - ЗА ПРАВО!
Каждый волен выбирать тот язык, который ему нравится! Родная мова мне не падабаецца! Вось так! Як не падабаецца i нямецкая! Вельмi прыгожая (на маю думку!!!) руская мова! На мой погляд!!!!
И я хочу и буду разговаривать, а не размауляць!
Или кто-то способен мне запретить это?!

Ответить
0 +
Anatol Starkou, 18:13, 25.09

to Юрий, 17:33, 25.09

вашы правы, Юрий, у лістападзе 1996-га на рэферэндуме разглядзеў беларускі народ, і вырашыў надаць беларускай мове роўны статус c русским языком
тое, што існая ўлада не выконвае гэта патрабаванне беларускага народа ёсць парушэнне вашых правоў і правоў тых грамадзян, якія жадалі б з вамі размаўляць, а не разговаривать

Ответить
-19 +
Юрий, 19:01, 25.09

Я прекрасно понимаю бел.язык,при желании могу разговаривать на нем.. Т.е., те ... хто жадае размауляць са мною на роднай мове - калi ласка!
Но мне больше нравится русский! Сейчас учу английский. При МОЕМ желании - буду разговаривать на нем! И НИКТО мне не запретит!
ЭТО И ЕСТЬ СВОБОДА ВЫБОРА!
Неужели Вы всерьез считаете, что обратившийся ко мне на бел.языке с вопросом и получивший вежливый, без примеси хамства ответ на русском - ОБИДИТСЯ на меня?!
Если так, то ... На идиотов грешно обижаться! ПОВТОРЯЮ - я ЗНАЮ оба языка, но предпочитаю русский!
ЧТО В ЭТОМ ПЛОХОГО, объясните тупому!!!!!!

Ответить
-2 +
Anatol Starkou, 21:23, 25.09

Юрий, 19:01, 25.09: "Я прекрасно понимаю бел.язык... Но мне больше нравится русский! Сейчас учу английский."

Гадкоў восем з гакам таму я ствараў сайт для аднаго вядомага беларускага палітыка (ідэяякога, дарэчы, ўзнікла тутака на форуме Харті97), і спецом-праграмерам быў малады хлопец з Беларусі, з якім па справах сайту я перапісваўся

пішу з Штатаў на русском языке - адказ з Беларусі на беларускай мове
зноў на русском - зноў па беларуску
доўгі час гэты хлопец мяне цярпеў (ой, каб вы ведалі які я шкодны й ўедлівы ў пытаннях распрацоўкі чагосьці)
і ў рэшце рэшт я стаў перапісвацца з ім па беларуску (зразумела то была МАЯ беларуская мова, але ўсё ж яна была беларускай )

проста я падумаў - тутака ў Штатах я хаджу і вучу ангельскую мову, а сваю ня ведаю ўвогуле, бо ў школе не вывучаў - на маім пакаленні мінчукоў закончылася гэта навука гадоў паўсотні таму

а зараз з асалодай пішу па беларуску
размаўляць праўда не магу - няма практыкі

Ответить
+11 +
дзядзька зь мяцёлкай, 21:48, 25.09

Разговаривай хоть на латыни!!! Никто не запрещает и не собирается!!!!! Мова государства - беларуская!!!!

Ответить
+3 +
Люстэрка, 0:21, 26.09

Не хвалюйцеся. Лепш пачытайце што-небудзь беларускае для агульнага развіцця.
Можа такое вам спадабаецца, гумарок, чорненькі (шэранькі). Жонцы перад сном пачытайце, пасмейцеся разам.

Шэрыя капыты

Муж з жонкаю селі вячэраць. Жонка расказвала мужу пра свой цяжкі працоўны дзень, а той еў і маўчаў. Калі жонка накладала на мужаву талерку смажаныя перцы, дык зачапіла локцем нож. Падымаючы з падлогі нож, жонка пабачыла пад сталом, што замест мужавых ног там стаяць Шэрыя капыты. Ад страху жонка паспрабавала як найхутчэй выпрастацца, каб уцячы ад Шэрых капытоў. Спроба атрымалася няўдалай. Жанчына разбіла патыліцу аб стол і памерла на месцы.
(напiсаў Адам Глобус 11.01.2006)
Ці такая казачка: Шэры шкілет

У адной шэра-шэрай краіне ёсць шэра-шэры горад. У тым шэра-шэрым горадзе стаіць шэра-шэры парк. У тым шэра-шэрым парку круціцца шэра-шэрая карусель з шэра-шэрым канём. На тым шэра-шэрым кані сядзіць Шэры шкілет і шэрым голасам шэпчы: “Жыву, жыву, жыву…”
(напiсаў Адам Глобус 01.01.2006)

Ответить
-19 +
Юрий, 19:13, 25.09

парушэнне вашых правоў і правоў тых грамадзян,
---------------------------------------------------------------------------
Если бы это были ЕДИНСТВЕННЫЕ права, которые нарушаются в РБ, то все мы жили бы счастливо!

Ответить
-3 +
Anatol Starkou, 20:24, 25.09

тэма - беларуская мова, Юрий, 19:13, 25.09
таму ў сваіх каментах я канцэнтрую ўвагу на ёй
аб іншых правах грамадзян - а дакладней аб дэмакратыі, якая ўключае гэтыя правы, я казаў ніжэй у каменце ад 17:57, 25.09

Ответить
0 +
Из песни слов не выкинешь, 1:40, 27.09

Сначала нарушили право народа быть самим собой.

Ответить
+19 +
Бенедзікт, 19:16, 25.09

Старкоў, ваш рэфэрэндум быў незаконны, антыканстытуцыйны, а вынікі яго (як і выбары) непрызнаныя АБСЭ.

Так што адпачніце.

Ответить
-9 +
Anatol Starkou, 20:37, 25.09

Бенедзікт, 19:16, 25.09

я добра ведаю вашы "рэфэрэндум быў незаконны, антыканстытуцыйны", а ўлада сёння акупацыйная, дый тое, што незалежнасць Беларусі недзе ўзялі вашы пару хлопцаў, якіх зараз не адарваць ад замежнага свабоднага мікрафона
я гэта ведаю, спадар Бенедзікт;

таксама ведаю, што той рэферэндум-95 легітымны (аб яго легітымнасці пакуль казаць не буду)

а што такое АБСЭ?
куды яе / яго паслаць, калі не ўжываць великий и могучий русский язык?

Ответить
+12 +
Владимир, 18:34, 25.09

Я лично, моя семья, мои друзья, знакомые против белорусского языка ничего не имеем. Напротив, белорус, если он действительно белорус, должен знать и уважать свой язык. У меня есть сын, ему 3 года, он ходит в сад, естественно в русскоязычную группу ибо других нет. Сейчас он говорит по-русски. Но мы с женой пошли дальше: читаем ему книги как на русском , так и на белорусском языке. И что самое интересное,белорусский он уже понимает.В будущем когда он будет самостоятельно принимать решения, если он захочет учить белорусский, разговаривать на нем, продвигать его в массы, я и никто из моих родных препятствовать этому не будет. Я считаю, он должен выбирать... Захочет - пожалуйста! Не захочет - так тому и быть. Ибо право выбора отличает человека от животного. Выбор делает нас людьми, а насильственное навязывание никогда к добру не приводило.

Ответить
+5 +
Люстэрка, 0:45, 26.09

Вы будзеце думаць на той мове, якой вас навучылі бацькі і школа. Вы гэта НЕ ВЫБІРАЛІ. Ваш сын НЕ ВЫБІРАЎ рускую мову ў тры гады. Калі будзе ад пачатку навучанне з калыскі на роднай мове, то вашы дзеці з маленства будуць беларускамоўныя, аўтаматычна!
Пытанне ВЫБАРУ мовы стаіць толькі ў дарослых. І то, калі яны ведаюць другую мову на вельмі высокім узроўні, ці жывуць у іншамоўным асяроддзі (напрыклад ,за мяжой). Ці ў іх вельмі моцная матывацыя. Тады яны сапраўды могуць пачаць думаць на іншай мове.

Ответить
+7 +
Где логика?, 1:01, 26.09

"право выбора отличает человека от животного. Выбор делает нас людьми"."он ходит в сад, естественно в русскоязычную группу ибо других нет". Ну и где выбор, между чем вы выбирали?

"а насильственное навязывание никогда к добру не приводило" А вам не кажется, что вам именно навязали русскоязычную группу без всяких вариантов?

Ответить
+3 +
сяргей, 21:27, 25.09

ў Смаленск

Ответить
+4 +
Люстэрка, 0:17, 26.09

Ведаеце, Юрый. Вось Лукашэнка забараніў піць піва на вуліцы. І ўсе.
Цяпер толькі ўпотай ад мянтоў можаце ціхенька да бутэлечкі прыстроіцца і то з аглядкай.
А выдасць указ усім перайсці з заўтрашняй раніцы на бел. мову, а хто чырыкне на рускай, таму штраф 100 баксаў. І што? Пяройдзеце за пяць секунд.

А мы тут вас яшчэ ўгаворваем... Лукашэнкі на вас няма.)))

Ответить
+1 +
леонид, 17:34, 25.09

меня внук называет -дзеда- ему 8 лет.но сказал в школе ему не интересно по английскому.домашнее обучение.делайте выводы.

Ответить
-13 +
Без луки, 17:35, 25.09

Не важно на каком языке людям в голову приходят правильные мысли.

В борьбе за "язык" потеряли свободу (выборы 1994г), думаете, если сейчас сказать ДА ПАБАЧЭННЯ, лука соберет чемодан и пойдет в тюрьму?
А вот еще... кандидат на выборах (я имею в виду честные демократические выборы из нескольких кандидатов) может быть очень хорош, и программа - супер, но один пункт будет создавать неудобство значительной части голосующих (все что угодно, хоть ... мужикам юбки носить, к примеру) - и все, 100 % проиграл!

Ответить
-11 +
Anatol Starkou, 17:57, 25.09

"...многие белорусы продолжают бороться за свой язык и считают, что его нужно спасать, и начинать нужно с детей. С обучения и образования на белорусском языке, начиная с детского сада," - гаворыцца ў артыкуле

Детей надо начинать воспитывать с момента рождения их родителей. Это известная битая фраза.

В нашем белорусском случае, по-моему, начинать надо не с детского сада, а с власти. То есть сначала нужно взять власть - сначала нужна белорусская демократическая власть, каб яе кіраўніцтва крок за крокам, адпаведна вынікам руферэндуму-1996, раўнацэнна карысталася беларускай і рускай мовамі, тым самым даючы прыклад і дзецям, і дарослым - усім грамадзянам краіны Беларусь.

Вядомы "адраджэнскі" прыклад спробы гвалтоўнага прымянення бел.мовы мы ўжо праходзілі 20-25 год таму, ў выніку чаго атрымалі "лукашысцкае шчасце".

Таму спачатку пагаворым аб дэмакратыі, возьмем уладу, а затым мова ці ўвогуле ўсё, што датычыцца тэмы беларускасаць.

Ответить
+9 +
Бенедзікт, 19:18, 25.09

А што на гэты конт лічыць Сазонаў,былы Памочнік Лукашэнкі?

Ответить
+32 +
Igar, 18:03, 25.09

Нават не хочацца чытаць артыкул - беларусы пішуць пра беларускую мову па-расейску...

Каб гаварыць па-беларуску трэба не заклікаць да гатага іншых па-расейску, а самому карыстацца мовай. Карыстацца з памылкамі і русізмамі, сустракацца са здзіўленнымі (і часам варожымі) поглядам, адкрываць прыгажосць і веліч мовы, якая родная гэтай зямлі і спрадвек гучала тут.

Як сказала адна журналістка, адказваючы на пытанне, чаму яна карыстаецца беларускай мовай, - таму, што ад расейскай нейкі непрыемны прысмак у роце, так што часам плявацца хочацца. Я цалкам згодны. Гісторыю нельга падмяніць. Расейцы былі і застаюцца захопнікамі, якія рабуюць наш народ, знішчаюць нашу краіну. Нават назва "Беларусь" прыдумана імі. Тое, што мы забыліся пра мінулае, не баронім сябе - асобная размова.
Але не будзе спакою тым, хто забыўся на свае карані, на пакуты і мары продкаў.

Праверце, ці ўсталявана ў вас і вашых знаёмых на камп'ютары беларуская раскладка.
Ці ведаеце вы якая клавіша адпавядае "ў"?
Я ўжо не кажу пра тое, што ніколі не бачыў клавіятуру з беларускімі літарамі.

Калі не - пачніце з маленькага, усталюйце раскладку... Проста пачніце.

Ответить
+17 +
Pavel, 19:21, 25.09

"Як сказала адна журналістка, адказваючы на пытанне, чаму яна карыстаецца беларускай мовай, - таму, што ад расейскай нейкі непрыемны прысмак у роце, так што часам плявацца хочацца."

Здаецца, гэта прысмак здрады.

Ответить
-9 +
Без луки, 19:25, 25.09

Уважаемый Igar, 18:03, 25.09, вы беспокоитесь о волосах, когда белорусам уже 20 лет снимают головы.
Или те, кто говорит по русски для вас не белорусы? а те кто говорит по украински?
Я отлично знаю белорусский, я стихи на нем писал (было..да..))), но думаю я все-таки по русски, и если кто мне, родившемуся здесь, скажет, что я не белорус, в лучшем случае мне не о чем будет говорить с этим человеком. ))
У всех одна задача - жить счастливо и быть полезным. Может хватит делить людей по малым кучкам? Человек или нечеловек, это пожалуй самое правильное деление

Ответить
+5 +
Люстэрка, 0:30, 26.09

А як вы дакажаце любому замежніку, што вы беларус, а не рускі? Падказваю. Толькі калі загаворыце на роднай мове. Тады не прыйдзецца нічога дадаткова доўга тлумачыць

Ответить
-7 +
..., 20:03, 25.09

Белорусский язык однозначно надо вытягивать и пытаться использовать его повсеместно, но преподавание точных наук должно вестись на языках государств обладающих ведущими научными школами - русский, английский, немецкий.

Ответить
+8 +
Трем точкам, 1:07, 26.09

Да тут уже бел.мову и литературу в школе на русском ведут. Дети ничего не понимают!!! Ситуация катастрофическая. Нужны срочные меры спасения мовы. На высочайшем уровне. Реанимация нужна, а не разговоры, хочу-не хочу, выбор-не выбор.

Ответить
+26 +
беларус, 18:17, 25.09

Ганьба не нам, беларусам, а ганьба чыноўніцтву, якое ўсяляк спрыяе знішчэнню адной з самых прыгожых на свеце беларускай мовы. Калі б не сумнавядомы рэферэндум 1995 года, сёння б тыя, каму за 25-30 гадоў, свабодна размаўлялі б на беларускай мове, а за імі падцягнуліся б і людзі старэйшага ўзросту. . А такім , як Юрый, магу параіць: не падабаецца беларуская мова - едзь у Расію, Расія - матухна і шчодрая, і бязмежная - усіх пракорміць. Не паважаеш мову - не паважаеш зямлю, палітую крывёю - Беларусь, не паважаеш мяне і мільёны маіх землякоў.

Ответить
-9 +
Юрий, 20:38, 25.09

Допустим, о неуважении к Вам речи вообще не идет - я незнаком с Вами лично и не знаю, достойны Вы уважения или нет! Я отношусь к Вам нейтрально!
Миллионы земляков (и Ваших, и моих) я могу уважать или не уважать в зависимости от КАЧЕСТВА их поступков, а не просто за хорошее знание беларуского языка! Уверен, что, например, Гитлер очень хорошо знал немецкий, но уважения он вряд ли достоин!
Землю? Как то очень размыто! Наверное, Вы не имеете ввиду кусок глины, прилипшей к лопате или ботинку?
Имеется ввиду территория ? как то глупо уважать территорию!
Можно уважать людей, которые полили своей кровью эту территорию, защищая своих детей, свой народ! Их я уважаю БЕЗМЕРНО!!!!
Так ЧТО КОНКРЕТНО (или кого?) я не уважаю?!
И если выбирать МЕСТО ЖИТЕЛЬСТВА отталкиваясь от красоты языка..... Согласитесь, это БРЕД!!!! Сотням беларусов может нравиться , допустим, английский! Так им нужно в Штаты или в Англию?!
Включите разум!

Ответить
+3 +
Люстэрка, 0:35, 26.09

Юрый, схадзіце ў гістарычны архіў, пашукайце звесткі пра сваіх продкаў. Вы адчуеце сувязь часоў. Вы жывяце ў моманце сённяшняга часу. Але ў часа ёсць яшчэ і іншыя вымярэнні. Напрыклад, глыбіня. І там, у глыбіні, вы адшукаеце тое, ад чаго вы адарваліся, як лісток ад дрэва.

Ответить
+1 +
Юрий, 11:25, 26.09

Уже ходил))
Итог: мои предки(не буду вдаваться в женские и мужские стороны - не суть важно!) - белорусы, русские, поляки, литовцы, немцы из Поволжья, украинцы и даже француженка прапрабабка))).
Вопрос : КТО Я?!
Родился в Беларуси. Но ведь если голубь родился в конюшне, он еще лошадь, да?

Ответить
0 +
Anatol Starkou, 12:15, 26.09

Юрий, 11:25, 26.09

у Штатах голуб, які нарадзііўся ў канюшніі - амерыканец
тутака гэткай вашай ментальнай праблемы даўно ўжо няма
таксама тутака ніхто не забараняе вам адчуваць сябе голубам у якога ёсць карані з Беларусі, Расеі, Польшчы, Літвы, Нямеччыны, Украіны, Францыі...

вы - той кім сам сябе адчуваеце

Ответить
+6 +
Люстэрка, 16:14, 26.09

Хто вы? Багаты чалавек!
Скажыце, вы таксама супраць польскай, літоўскай, нямецкай, украінскай, французскай моў? Ці толькі беларуская вам як косць у горле?
Чаму?

Ответить
+10 +
ххх, 18:19, 25.09

А что вы хотели или как будто не знаете, что плешивец научился говорить только с русскими и с ромалами на их языках. Белорусский язык как и весь белорусский народ ему без надобности. Ведь если бы белорусский язык был государственным, то как бы он вякал вам из ящика.

Ответить
+29 +
LoKi, 18:23, 25.09

наконт мовы - я прыйшоў да яе пасля 2006. дагэтуль і сам - толькі па-расейску. Ды і зараз вымушаны па-расейску размаўляць - на працы.
А першае слова на мове - ДЗЯКУЙ. І трэба было бачыць вочы людзей навокал у краме, і асабліва касіркі). Нібыццам я пачаў размаўляць на іншапланетным.
Дарэчы, паспрабуйце.
У краме - Дзякуй
у банку - даляры,
у аўтобусе - прабачце,

і ўпэўніцеся адразу ж, што вы прыляцелі нібыта з іншай планеты)

Але. Думаю я па-беларуску. Яно неяк само здарылася. Чытаў "Нашу ніву", Хартыю па-беларуску, і перамкнула) Вельмі пяшчотная - мая Мова.
поспехаў і
Жывем

Ответить
+1 +
локомотив , 18:42, 27.09

LoKi, 18:23, 25.09 ,
....і ўпэўніцеся адразу ж, што вы прыляцелі нібыта з іншай планеты) Але. Думаю я па-беларуску. Яно неяк само здарылася.
.....

Вы очень точно отразили соотношение русскоязычных и беларускамовных граждан в Беларуси.
И сами пришли к правильному восприятию возможности подъёма Мовы:
= Вот оно решение развития беларуской мовы:
............................................!!! "Само перемкнет" :)

Надо, всего-лишь, потребовать:
Два текста на двух госязыках в каждом государственном документе, на каждой рекламе, на каждой улице на каждом газетном сайте, или вперемешку на 2х языках в бумажных газетах (как в Народной Воле!).

Эти требования конституционны!
Тогда - Мова зазвучит на улицах.

И не надо никому корчить из себя борцов или псевдопатриотов (это пустое!), не надо "бороться" путем иммитации борьбы, а надо делать правильный выбор направления усилий
(и, в первую очередь - усилий над собой!)

Чисто не там, где "борются" за чистоту,
а там, где не сорят, или просто - системно и осмысленно реально убирают.

Ответить
+11 +
этнический белорус, 18:28, 25.09

"человек проживает столько жизней, сколько языков он знает" - не помню автора этих слов.

Ответить
+4 +
GenadZZZ, 22:17, 25.09

Крыху удакладню цытату -колькі ведае моў, столькі раз ён чалавек

Ответить
+6 +
alex-2, 19:54, 25.09

Тема серьёзная. Тут много недопониманий. Дело в том, что белорусский, русский, украинский языки схожи. Мы прекрасно понимаем друг друга, хотя говорим каждый на своём языке. Но так сложилось, что русский язык стал языком межнационального общения. Никого же не удивляет английский в качестве языка межнационального общения в Западной Европе. У них и валюта общая. Лучше я буду знать кроме своего белорусского, русский язык, чтобы общаться с россиянами, украинцами, казахами и т. д., чем учить все эти языки! Я же не полиглот. Это и ежу понятно. А все эти страсти связаны с тайным желанием разъединить народы под благовидным предлогом. Единственно, что маловато присутствует бел. мова в нашей жизни. Я бы прежде всего обязал чиновников говорить на бел. языке,так как они лицо государства. А обычных людей не стоит подвергать языковому насилию. Пусть выбор будет за ними. Кто-то думает по белорусски, а кто-то мыслит по-русски. Тут никакой проблемы нет!

Ответить
+7 +
Бенедзікт, 21:10, 25.09

Нешта таварыш лінгвіст не сустракаюцца расейцы (за выключэньнем некаторых тых, якія жывуць на Беларусі), якія разумеюць беларускую мову.

Ответить
+13 +
нашчадак рэвалюцыянера, 21:15, 25.09

праблема адна- этнацыд Беларускасці!

Ответить
0 +
Михаил Соболь, 21:11, 25.09

Юрий пишет:
"Неужели Вы всерьез считаете, что обратившийся ко мне на бел.языке с вопросом и получивший вежливый, без примеси хамства ответ на русском - ОБИДИТСЯ на меня?!

Если так, то ... На идиотов грешно обижаться! ПОВТОРЯЮ - я ЗНАЮ оба языка, но предпочитаю русский!
ЧТО В ЭТОМ ПЛОХОГО, объясните тупому!!!!!!"

Тупому бы объяснять не стал, а Вам, Юрий, постараюсь..

Над нами всегда давлеет какой-то стереотип восприятия реальности. А в этой теме от давлеет по-особому, поскольку и создан с использованием языка - это я об ассимиляции.

Так вот, почему МЫ С ВАМИ упёрлись в язык, как средство общения? Ведь и животные общаются, но считать ли это обменом мнениями?

Почему бы нам не шагнуть (через разрыв) и не рассматривать язык в качестве инструмента для создания творений ума - своего рода саможивущих конструкций. Смысловых или мысленных, но именно саможивущих. А потом мы попытались бы рассмотреть тот же язык в качестве способа и средства (если не технологии) ПРОНИКНОВЕНИЯ в будущее, в прошлое, в иные миры и даже измерения ...

Если на этом, одним корявым штрихом обозначенном уровне, у нас хоть что-то получится, то неужели не легче (и даже почётнее) нам будет вернуться к оставленным здесь "своим баранам", то есть, стереотипам представления ...!?

Ответить
+7 +
Nettle, 21:12, 25.09

Представляю например норвежцев вдруг заявивших что хотят говорить по шведски или по датски ( братья мол, языки похожи, диалекты, история, легче понимать друг друга...) .
Страна - Беларусь, язык -беларускі.
Есть у меня подруга детства,родилась и выросла в Минске но родители в советские времена переехали из России по работе.
Она и в советские времена беларусский не учила ( родители заявление в школу написали) .
Сейчас обе живем за границей, так у нее дом полон гжели и матрешек а у меня родной лен и милые сердцу беларусские пейзажи.

Ответить
-4 +
Ольга, 21:17, 25.09

"основоположник языка Ф. Скарына" -какого языка? Свой перевод Библии он назвал "Руска Библия".

Ответить
+5 +
Зміцер, 22:17, 25.09

Волга а вы адчыніце тую біблію і паглядзіце на якой мове яна напісана. Дакладна не на рускай.

Ответить
+12 +
Назiральнiк за зоркамi, 21:42, 25.09

Згодны, але сапрауды - чаму артыкул на рускай? Калi чытаюць расiяне, то хай цiснуць значок змены мовы у кутку старонцы. У iдэале павiнна быць так, каб кожны артыкул быу на беларускай мове (бо Хартыя ж - навiны з Беларусi!). Але павiнен быць i пераклад на рускую, якi кожны жадаючы можа абраць. А у вас наадварот - часцей артыкулы пiшуцца на рускай, потым перакладаюцца на беларускую. Карацей, мне зусiм незразумела пазiцыя адмiнау сайта да роднай мовы. Не лiчыце гэта за скаргу, хутчэй як пажаданне.

Ответить
0 +
Михаил Соболь, 22:06, 25.09

Согласитесь, что процесс формирования законченного рассуждения на актуальную тему (от аннотации до диссертации, включая завещание) чем-то напоминает построение жилища – от землянки до дворца, включая стандартную избу.
Фундамент, на нем лаги для пола и стены, а поверх стропила. Когда этот каркас возведён, на обращённом к обществу стропиле (подобие букве А) закрепляют сплетённый из ветвей и цветов венок – своего рода сигнал о преодолении «точки невозврата». Всё, каркас готов, будем жить здесь, решение бесповоротно.
И вот я беру, под впечатлением проведённых параллелей – где образных, а где и логических, и загоняю словосочетание «стропила подвенечные» в окошко транслятора Google, чтобы узнать, чем отзовётся (устами робота) МАТЧЫНА МОВА на этот мой демарш?
Получаю в ответ «кроквы шлюбная».
Немножко причесав, соединяю этих «молодожёнов» - язык ОН и мова ОНА:
КРОК ВАШ ЛЮБЫ *** ПОД ВЕНЕЧНОЕ СТРОПИЛО!
А дальше ассоциации сыплются, если дать волю, как из рога изобилия … той самой козы, которая через свою заглавную букву тоже в теме (или в деле) – Амальтея = А’капелла (альфа Возничего).
Это при том, на «стропильную» букву «А» начинаются названия буквально все материков, включая «тутэйшую Ауропу» и легендарную Атлантиду – совершенно случайно так совпало.
Ещё одно ассоциативное русло – «Песня песней», уж очень непонятные субъекты там общаются … через какую-то щель или скважину, прямо как Пирам и Фисба! Вот, опять изба … Щель – она ведь и ниша.
Вот я и подумал. А нет ли у языка с(з) моваю некой парной функции, как у алгоритмического языка с машинным (ассемблером)?
Не может ли случиться так, что выстроив прекрасную модель нашего общежития на алгоритмическом (русском или английском) языке, мы окажемся НОС К НОСУ с проблемой привязки теоретической модели к реальным адресам?
Вдруг с ужасом узнаем (или осознаем), что ничем незаменимый в этом деле (привязка) «ассемблер» МЁРТВ – ПОТЕРЯН – УНИЧТОЖЕН?
Или считать, что САМА ПРИРОДА этого не допустит?
Но, тогда надо считать, что у САМОЙ ПРИРОДЫ, как минимум, две половины – фивущая в телах, и живущая в знаках, звуках …
* * *
НАЗВАНИЯ И НАЗЫВАНИЯ – как декларации и процедуры, как рисунок обиталища-щилища-дома и трёхярусный процесс его эксплуатации … Рэчава, энергiя, iнфармацыя … I структурызацыя каналау абмена.

Ответить
-3 +
Михаил Соболь, 22:59, 25.09

Назiральнiк за зоркамi пiша:

"Згодны, але сапрауды - чаму артыкул на рускай? Калi чытаюць расiяне, то хай цiснуць значок змены мовы у кутку старонцы. У iдэале павiнна быць так, каб кожны артыкул быу на беларускай мове (бо Хартыя ж - навiны з Беларусi!). Але павiнен быць i пераклад на рускую, якi кожны жадаючы можа абраць. А у вас наадварот - часцей артыкулы пiшуцца на рускай, потым перакладаюцца на беларускую. Карацей, мне зусiм незразумела пазiцыя адмiнау сайта да роднай мовы. Не лiчыце гэта за скаргу, хутчэй як пажаданне."

Па форме правiльна, але па сутнасьцi ... не 3Усuм раунабедрана.

Узгадалася мне паседжаньне Управы БНФ, на якiм я папрасiу Зенона аддзялiць хаця б паустаронкi у газэце «Навiны БНФ», каб мэтанакiравана, крок за крокам тлумачыць там механiку тых ашуканьняу, на якiя абапiралася так званя ПРЫХВАТЫЗАЦЫЯ.

У складзе Управы БНФ я узначальвау камiсию па сувязях з прадпрыемствамi i добра бачыу, да чаго прыводзяць спробы адначасова далучаць «працоуныя массы» да нацыянальных каштоунасьцяу i адлучаць ад iнтэрнацыянальнай кармушкi.

Напрыклад, калi ты гаворыш пра МЫТНЮ, то у яго гэта асацыюецца найперш з «машной», а потым ужо усё астатняе.

I вось, я настойваю перад Зенононам, што раскручваць мазгi трэба мiнавiта па-руску, калi яны закручваюцца па-руску. Там жа у новыя статуты прадпрыемства (мiнавiта у рускамоуныя тэксты) так хiтра закладася механiзм пазбауленьня працоунага правоу на уласнасць, што лiтаральна некалькi слоу «рабiлi надвор’е».

Ну i што Вы думаеце? Абсьмяяi мяне, Вiнцук Вячорка накiнауся першым, «каубасным» назвау мой падыход да справы.


* * *

Такiм чынам, калi параунаць тое з гэтым, то трэбы найперш высьветлiць, ЦI ХАРТЫЯ’97 РАСКРУЧВАЕ НАМ МАЗГI, ЦI ЗАКРУЧВАЕ? ЦI БАРАНIЦЦА, ЦI ДАПАМАГАЦЬ?

Ответить
+6 +
ФёдорИ, 9:18, 26.09

Поддерживаю Вас: сайт должен быть беларускамоўным с возможностью выбора другого языка пользователем. Живу в России с 1968 г. Белорусский понимаю, но писать и разговаривать уже не могу.

Ответить
+7 +
шепелявый, 23:57, 25.09

Беларусы вырашаюць трэба ці не трэба ім cвая мова!? Гэта пытанне нават не пачатковага клясу. Гэта аксіёма!

Тут нехта казаў пра "свбоду выбора". Не разумее, што гэтай "свободой" скарысталіся іншыя. Табе патрэбна такая свабода? Свабода здрады гэта, а не выбару.

Ответить
0 +
Таможенник Храмов, 8:34, 26.09

А как по белорусски будет - "придурки"?

Ответить
0 +
Кобылкин Федя., 12:21, 26.09

Вчера весь день ходил по Минску , хотел услышать бел язык , сегодня тоже похожу ,а вдруг повезёт , но попытки были тщетны , так вот и думаю а может и не стоит искать ? можа так и треба.

Ответить
-3 +
Федя Жупинович, 12:31, 26.09

Вчера весь день ходил по Минску , хотел услышать бел язык , сегодня тоже похожу ,а вдруг повезёт , но попытки были тщетны , так вот и думаю а может и не стоит искать ? можа так и треба.

Ответить
+8 +
Люстэрка, 16:16, 26.09

Паспрабуйце самі звяртацца да людзей па-беларуску. Хаця б "дзякуй" гаварыце. Асабліва жанчынам. Вас чакае сюрпрыз!

Ответить