2 мая 2024, четверг, 5:04
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 22
+110 +
Kastus, 13:52, 13.01

Вот Боженька и дожились, какое-то Мин.культуры угрожает...1917 год продолжается, сатанисты!

Ответить
+27 +
159, 14:33, 13.01

Иностранные банки начали блокировать международные платежи украинских финансовых учреждений, заставляя их идентифицировать отправителей денег.

В частности, американцы заставляют украинские банки дополнительно проверять своих клиентов на наличие против них международных экономических санкций.

Уряяяяяяяяяяяяяяя началось.... Интересно путя и рос. бюджет компенсируют донецкой банде? )))))

Ответить
+32 +
Ага, 15:37, 13.01

Акупанты хочуць ва Ўкрайне зрабіць тое самае што зрабілі ў Літве-Беларусі.

"Наступ на Унію пачаўся адразу ж, як толькі Беларусь была далучана да Расіі. У 1772 годзе адбыўся першы падзел Рэчы Паспалітай. Беларускія землі на ўсход ад Дняпра і на поўнач ад Дзвіны з хрысціянскім насельніцтвам у 1 мільён 200 тысячаў чалавек, з якіх 800 тысячаў былі уніятамі, 300 тысячаў праваслаўных і 1 оо тысячаў каталікоў, апынуліся пад Расіяй. Пасля наступных падзелаў (1793 і 1795) амаль усё беларускае насельніцтва апынулася ў складзе Расійскай імперыі. Расійская дзяржава праводзіла мэтанакіраваную палітыку па скарачэнню колькасці уніятаў. У 1832 годзе цар Мікалай І скасаваў ордэн Базыльянаў, зачыняючы уніяцкія манастырскія школы і забараняючы ўвогуле друкаваць і распаўсюджваць уніяцкія кнігі. Заключным актам знішчэння Уніяцкай царквы стаў сабор на чале з мітрапалітам Язэпам Сямашкам, скліканы ў Полацку 12 лютага 1839 года, які абвясціў пра пераход уніятаў у праваслаўе. 25 сакавіка 1839 года Мікалай І падпісаў указ аб «прыняцці» уніятаў у лона праваслаўя. Такім чынам, 2,5 тысячы уніяцкіх святароў і 1,5 мільёна вернікаў сталі афіцыйна праваслаўнымі. Супраціў уніятаў такому гвалту набыў масавы характар. Некалькі соцень непакорных святароў былі зняволеныя ці сасланыя ў Сібір. Супраціў працягваўся фактычна да ўказу Мікалая ІІ пра верацярпімасць 1905 года, калі 230 тысячаў нашчадкаў уніятаў перайшлі ў лацінскі абрад, паколькі Уніяцкая царква ў Расіі і надалей была забароненая.

Яшчэ да Полацкага сабора адбывалася татальнае знішчэнне ўсяго уніяцкага. Старыя беларускія кнігі збіраліся па ўсіх парафіях і паліліся. Мітрапаліт Язэп Сямашка піша ў сваіх «Запісках», што за тры гады было сабрана і спалена па яго загаду больш за 2000 беларускіх старадрукаў. Замест беларускіх кніг у Расіі друкаваліся новыя, на царкоўна-славянскай або рускай мовах. Было забаронена прамаўляць казані па-беларуску, а епіскапы пачалі вымагаць ад духавенства, каб нават у прыватным жыцці карысталіся толькі рускай мовай. Шмат вернікаў не вытрымлівала такога ціску і nepaходзіла ў Рыма- каталіцкую царкву. У другой палове 1830-ых гг. пачалася перадача уніяцкіх храмаў праваслаўнай царкве, а пасля Полацкага сабора 1839 года уніяцкая Царква была гвалтоўна ліквідавана. У 1874-1875 гг. былі знішчаны рэшткі Уніі на тэрыторыі Падляшша, якое першапачаткова апынулася ў складзе Прусіі. Уніяцкая царква засталася толькі ў Аўстрыйскай імперыі - у Закарпацці і Галіцыі, дзе яна праіснавала да 1946 года, калі была ліквідавана Сталіным.

Пра патрэбу аднаўлення Уніяцкай царквы пісаў Кастусь Каліноўскі і адраджэнцы пачатку хх ст. Такія дзеячы нацыянальнага адраджэння, як браты Іван і Антон Луцкевічы, францішак Багушэвіч, Карусь Каганец, Цётка, а таксама некаторыя каталіцкія святары пачалі актыўна дзейнічаць з мэтай адраджэння Уніі; іх падтрымліваў Львоўскі мітрапаліт Андрэй Шаптыцкі. У міжваенны час на тэрыторыі Заходняй Беларусі мела месца практычнае ўвасабленне гэтых ідэй. Было створана каля 30 усходніх каталіцкіх парафій, а ў неа-Унію перайшло каля 30 тысячаў вернікаў. Польскі ўрад ствараў перашкоды пашырэнню неа-Уніі ў Заходняй Беларусі. У 1932 годзе было забаронена ўтвараць новыя парафіі. Ватыкан у 1931годзе прызначыў біскупа Мікалая Чарнецкага апостальскім візітатарам для католікаў візантыйска-славянскага абраду на Палессі і Валыні. Спробы стварыць для уніятаў уласную, незалежную ад рыма-католікаў епархію былі блакаваны польскім урадам. "

Ответить
+64 +
паша, 13:55, 13.01

НУ ВОТ И НА УКРАИНЕ МРАК И ЛОЖЬ ПЫТАЕТСЯ НАКРЫТЬ СВЕТ И ИСТИНУ ...

Ответить
+8 +
Зміцер, 17:58, 13.01

Паш, В Украине. "На" - это маскальская тема.

Ответить
+60 +
А-ха-ха!, 13:56, 13.01

Продавшееся оккупантам министерство культуры в лице заместителя министра культуры Тимофея Кохана пытается запретить совесть?
Трымайцеся браты-украінцы і глядзіце на Беларусь, што вас чакае, калі вы не будзеце супраціўляцца.

Ответить
+62 +
гена, 13:57, 13.01

Церковь нельзя закрыть. Настоящая церковь в сердце.

Ответить
+81 +
субъектив, 14:00, 13.01

вот это церковь - отделенная от государства!
это церковь - служащая народу!

Ответить
+49 +
sergiusz, 14:04, 13.01

да комуняки стали нет не умнее а подлее и хитрее смотрите что получается рпц инструмент имперских амбиций и идеолог кремля эта хорошая церковь а вот кто не разделяет политику неокомунизма и империализма и подлости те плохие а может в рпц вскором времени в молитвах обращатся будем не к всевышнему а к светлейшим троица уже нарисовалась

Ответить
-42 +
Леший, 14:06, 13.01

Католическая церковь где, одни обещания.

Ответить
+10 +
Алекс, 14:21, 13.01

Вот первые признаки.правления сатаны.зла.церковь отдельно.от государства.закрывать надо р.п.ц. И б.п.ц.иначе.скоре прихожане забудут дорогу в храмы.захватившие власть.пытаются уничтожить всё ради власти.им не место среди нас.но эти твари наступают.

Ответить
+14 +
Вэл, 14:33, 13.01

Товарищи из министерства якобы культуры играют с огнём.
Как бы им боком не вышло.

Ответить
+34 +
Юрась з логава, 14:34, 13.01

Министерство культуры предупредило Украинскую греко-католическую церковь о возможности закрытия.
***********************************************
Подавляющее большинство беларусов-литвинов были в прошлом униатами и позиция греко-католиков нам понятна и приветствуется. Другое дело, что наши страны оккупировала русская-православная церковь, которой до истинной веры слишком далеко, она всего лишь одно из управлений ФСБ по оккупированию наших душ.
Не верьте в русско-православным священникам и храмам, носите Бога в своем сердце.

Ответить
+16 +
!, 14:40, 13.01

Нада такую царкву, якая б грашыць не забараняла. Прыкладна, як РПЦ. Вось тут культура - самае то. Мрак у галавах и душах.

Ответить
+16 +
бебебе, 14:54, 13.01

Насекомые наползли во властные структуры Украины... Теперь засвечиваются вот таким образом.

Ответить
+15 +
Garyk, 14:58, 13.01

...законодательства Украины о свободе совести...
----------------
Сумленне у гэтай царквы чыстае i свабоднае.
Чаго не скажаш аб маскоўскай праваслаўнай.

Ответить
+16 +
Talvisota, 15:24, 13.01

Закрыть? Греко-Католиков? Ухахах, это просто анекдот. Эти ничтожества посмеют таким образом плюнуть в лицо Папе Римскому? Да тогда всю Украину в асфальт вместе с этими гнилушками закатают

Ответить
+25 +
Украинец, 16:26, 13.01

Кишка тонка у рыгов - греко-католиков даже НКВД-КГБ не смогла уничтожить, а тут донецкие клоуны, которым осталось рулить максимум год.Все это похоже на агонию донецкого криминально-олигархического клана.

Ответить
+22 +
Українець, 16:26, 13.01

Ахахаха))) Так Хто Їм Дасть Закрити ???? Ми Їх тоді Живими в Землю Закриємо

Ответить
+10 +
Бандерівець:), 18:06, 13.01

Ну не смішіть. У нас в Україні не можна закрити неприбуткову організацію. Що вони Храми конфіскують? Ми в них тоді конфіскуємо хати та життя. Православ'я за Греко-католицизм.
Ще є така думка - що це засіб залякати православних священників, які не рідко нехтували Заповідями на користь можновладців.

Ответить
+7 +
фунтик, 19:03, 13.01

Что, значит закрыть церковь. Можно закрыть государственное учреждение, основанное государством. Если церковь, как храм Божий создана, и работает на себя, и государство, то это не церковь, а госучреждение, которое не оправдывает надежды гнилого государства.
Почему гнилого? Потому что, только гнилое государство начинает крушить институты, его поддерживающие.
Настоящую Церковь, которая, как Храм, о котором говорил Христос – закрыть невозможно, ибо она в Душе. А, поди, найди Душу!

Ответить
+4 +
Вит, 23:02, 13.01

Кто угрожает.., министерство культуры..??? Кто такие, какой культуры и чьё министерство..??? Шавки паршивые, вы подумали на кого зяпу свою раззявили??? Не боитесь Бога, так побойтесь людей...))))

Ответить