4 мая 2024, суббота, 11:27
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 31
+30 +
Рыгор жыхар Мазыра, 9:57, 28.06

Калі пачынаць казаць па па-беларуску.то трэба і агіткі пісаць правільна.Не Гавары,а кажы,не разгаварывай,а размаўляй.

Ответить
+12 +
222, 11:42, 28.06

"Казаць" і "гавврыць" - сінонімы, азначаюць "говорить".
"Размаўляць" - значыць "разговарівать".
Так што кніга Я, Янішчыца (а не агітка) "Гавары са мной па-беларуску" названа правільна. Яе можна спампаваць у Інтэрнэце.

Ответить
+9 +
Виктор Level 42, 12:51, 28.06

а я так сама згоден с Рыгор жыхар Мазыра, 9:57, 28.06........размауляй а не гавары...... а гавары,воспринимается точно так же как и звязда а не зорка,цвяты а не кветки ,магазин с ударением на га а не крама ,побядзiтель а не пераможца....и шмат яще якiх слоу.........так что для начала размауляй са мной па-беларуску правiльна....а то трасянка точно мову добьёт окончательно.......

Ответить
+2 +
11122223334444555, 2:42, 29.06

не я виноват в том что мы размауляем на русском языке кто то владеет беларусским в совершенстве а кто то делает первые шаги ЛЮДИ БУДЬТЕ ТЕРПИМИЕ главное что бы процесс пошёл

Ответить
-13 +
Толик, 14:14, 28.06

Началось!
Я белорус но не говорю по белоруску. И не-хо-чу. Зато я против россии и против диктатуры. Меня что повесить теперь за то что я не ,,размауляю,,? Более того я не-хо-чу его учить и не собираюсь т к слишком поздно и возраст не тот. Хватит заниматься только языком! Заниматься нужно свержением диктатуры и поднятием экономики страны!

Ответить
+20 +
Гнілы Рак, 17:10, 28.06

Двадцаць тры гадоў таму я пісаў, што бяз мовы анічога добрага ня будзе. Мне крычалі, "нам калбаса нужна, а не вашая бэнээфавская мова". Ну, што наеліся лукашэнкаўскай каўбасы, неўдалугі ?
ПАКУЛЬ НЕ БУДЗЕ МОВЫ, НЯ БУДЗЕ НАЦЫИ, НЯ БУДЗЕ ВОЛІ, НЯ БУДЗЕ АНІЧОГА ДОБРАГА Ў ГЭТАЙ ПРАВІНЦЫІ СРАШЫ. Няўжо не зразумела, прыдуркі?

Ответить
+1 +
Tолик, 22:54, 28.06

Нет в украине все началось из за дурной воровской власти и московской поддержки этой власти!!! А НЕ ИЗ ЗА ЯЗЫКА!
Как будто если заутра усе будут размаулять то экономику учить не нужно/ ничего не нужно больше делать все само придет ?? Так???

Ответить
+6 +
Моня з Падсвiлля, 18:19, 28.06

Толiк, ты нiколi не думау, што усё, што зараз адбываецца на Украiне звязана з расейскай мовай?

Ответить
+9 +
Гнілы Рак, 17:05, 28.06

Гавары па-беларуску - гэта Жэсьць на трасянцы. Сорамна!!!

Ответить
+27 +
вожык, 10:08, 28.06

а кто мешает Вам уважаемые, учить своих детей и прививать любовь к языку самим. Мои дети знают и учат. Потому что с малых лет слушали сказки на белоруской мове и то, что батька говорил, што яны павинны ведать матчыну мову. Народ без роднай мовы - не народ. А тут опять кто то виноват. У них свои задачи, воровать. Им не до родной мовы. Начинать надо с себя и спрашивать с себя. Тогда и к остальным будет меньше вопросов.

Ответить
+42 +
сын партызана, 10:19, 28.06

Я размауляю ,пішу,чытаю і сьпяваю па-беларуску штодзенна,за што папау
у няміласьць да чыноунікау улад і тым,каму яна не родная(камуністам,
камсамольцам ,рускім і беларусам якія няведаюць якога яны рода ).
Добра ,што жыхары Магілева скардзяцца,што у Беларусі зьневажаецца
беларуская мова.Патрэбна усім беларусам вывучаць беларускую мову,
штодзенна і зауседы чытаць,размауляць,пісаць і сьпяваць па-беларуску.
Няхай спачатку будзе і на трасянцы,з часам у людзей стане сапраудная родная
беларуская гутарка у нашай краіне пад назвай Беларусь.
Мая думка такая!
Дзяржауная мова павінна быць толькі беларускай.
Няма мовы-няма і нацыі.

Ответить
+28 +
Язэп, 10:22, 28.06

Родную беларускую мову ня толькі прыніжаюць, але навогул за яе выкарыстанне афіцыйныя улады караюць. Так можа быць толькі ў тым выпадку, калі краінай кіруюць акупанты, намеснікі мэтраполіі. Пачніце размаўляць па-беларуску з сябрам ля міліцыянтаў і вы ўбачыце іх рэакцію. Самае меньшае яны звярнуць на вас пільную ўвагу, як на асоб падазроных у злачынствах, самае большае затрымаюць за "брань в общественном месте". Гэта сапраўдны этнацыд носьбітаў беларускай культуры, мовы і г.д.

Ответить
+13 +
222, 10:27, 28.06

Вы же сами хорошо знаете, что не исполняется. Когда нет движения массового снизу и тем более его нет со стороны власти, то, разумеется, что любое дело будет стоять на месте
=================================
Не, справа не будзе стаяць на месцы.
Кали над чымсьці не працаваць, яно .разбураецца.
Агароды зарастаюць, дамы прыходзяць у заняпад
Што мы зараз і бачым у адносінах да беларускай мовы.
Давайце кожны старацца больш думаць па-беларуску, а потым і больш гаварыць. Людзьмі гэта ўспрымаецца добра.
Паспрабуйце, і ўпэўніцеся самі.
Няма што саромецца нават трасянкі. Не наша віна ў тым, што нас не навучылі карыстацца ёю належным чынам.

Ответить
+13 +
Гиморол, 10:41, 28.06

Могилевчанину, старому партийному пенсионеру, Кравцову В.В. пора начинать то, что начинал Шапиро - разговаривать и писать в Гродненском облисполкоме по-белорусски, а не болтовнёй страдать. Этот номенклатурный с коммунистической закалкой адепт ничего не делает ни для Гродно, ни для области в целом, занимается только демогогией. Уберите его, потому, что с таким руководителем Гродно превратится в большую сельскую местность, где областную филармонию, начатую Шапиро, при Кравцове уже завершают 9 месяцев, да и вряд ли закончат - деньги то он не умеет выбивать. При этом Гродно явялется в этом году культурной столицей. Позор демагогу Кравцову В.В.

Ответить
-75 +
абв, 10:46, 28.06

бывает едешь в транспорте,сидит кто-нибудь и специально "размауляе" на беларускай мове очень громко,чтобы все слышали,нахера это надо?и этот опрос проходил,среди друзей этого "опросника"???идите в пень со своим белорусским

Ответить
+36 +
222, 11:49, 28.06

Да Расеі цягнікі пакуль што ходзяцЬ.

Ответить
+25 +
Ну, 12:19, 28.06

Не бачу праблемаў - чумадан-вокзал-рашкостан.

Ответить
+33 +
Вика, 10:48, 28.06

Это результат многолетней и планомерной политики кремлевской шайки,для которой Беларусь лишь буферная зона.Любая национальная идентификация смертельно опасна для путинской шайки.Пример тому-Украина.Может быть,глядя на нашего соседа и братский народ,мы когда-нибудь вспомним,что мы-потомки отважных воинов,разбивших и выгнавших в 16-м веке ордынцев с нашей земли!

Ответить
+22 +
Vasya, 11:23, 28.06

на счет исполняется с юридической точки зрения -это не совсем так. недавно директор школы, в которой учится мой ребенок, разъясняла нам, что ни один ВУЗ в РБ не принимает вступительные экзамены на роднай мове. если это правда то других примеров и не надо...

Ответить
+9 +
Канада, 13:41, 28.06

Я всегда возмущаюсь, когда захожу на сайт посольства РБ в Канаде. Он только на русском и английском. Ганьба!

Ответить
+4 +
Светлана, 11:23, 28.06

Трудно,не одно поколение говорит по-русски,и первое слово "мама",да и все остальное,мы мыслим на русском,росто ,кто хочет пусть на русском,кто хочет на белор,только та,без напряга и усе будзе добра !

Ответить
+24 +
Вольга, 11:28, 28.06

Цалкам згодна з аутарам.Тольки чаму сам нарыс пишаце не па беларуску ?Прыемна ,што людзи пачынаюць разумець -страциушы мову - страчаеш нацыю.Без мовы няма народа.,няма нашых каранеу.Чым мы адрозниваемся ад руских ?Традыцыйна вядома,што нам дапамагаюць сем кален.З стратай мовы мы страцили з ими сувязь..Шкада,што гэта патавае становишча разумеюць вельми мала людзей.Мова не мае павагу на дзяржауным узроуни.Малайцы магиляучане !!!Брэст Вас падтрымае !!! Пишыце каменты ТОЛЬКИ па БЕЛАРУСКУ,усе звароты да улады -тольки ПА БЕЛАРУСКУ.!!!ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ !!!

Ответить
0 +
Павел, 1:06, 29.06

Вольга, каб прачытаць гэты і іншыя нарысы па-баларуску, трэба выбраць мову ў самым пачатку старонкі.

Ответить
+10 +
уже не хочется говорить по русски, 11:44, 28.06

почему во множественном числе" руководство". Добивает язык восточный сосед веками, через своих агентов. Одной из составляющих ума, является память, в данном случае историческая и владение языком.Спасибо могилевчанам. Дзякуй!

Ответить
+40 +
Насця, 11:53, 28.06

Мае дарагія, любыя беларусы! Хачу падзяліцца з вамі,прабачце, што пішу дрэнна, з памылкамі, але не пройдзе і года, як буду гаварыць і думаць так жа вольна, як і па-расейску. Такая у мяне мэта, і да яе прывялі некалькі ступеней:
-паслухала гурт "Dzieciuki" і адчула ў сябе нараджэнне чагосьці новага, дагэтуль невядомага,
-правяла час у чарзе з беларускамоўнымі дзяўчынкамі з мінскай гімназіі, адчувала асалоду і зайздросць, якія ж яны прыгожыя, гарманічныя, на іх ўсе любаваліся,
-стала чытаць нашых пісьменнікаў і не магу цяпер дачакацца вечара, каб адкрыць кніжку, як у дзяцінстве,
-калі ўпершыню ўвесь вечар у сям'і прагаварылі на роднай мове, хоць і цяжкавата ўсім было, мы адчулі, што змяніліся -напоўніліся пяшчотай, ласкай, пакоем,сышла ўся агрэсія.
Выходзіць, увесь час размаўляя не на мове сваіх продкаў, мы губляем сувязь з імі, сілу,становімся самі не свае. Каму гэта было патрэбна? Як мы так паддаліся? Але цяпер мне ясна, што вяртанне да свей мовы - гэта шлях да сябе і свайго шчасця,і тут ніхто перашкодзіць не можа,гэта кожны сам для сябе вырашае. А я ўжо пераадолела сябе і размаўляю ўсё болей у крамах, на вуліцы і бачу, як станоўча да гэтага ставіцца большасць людзей.
Дарагія сябры, давайце вучыць і размаўляць на сваей прыгожай роднай мове!

Ответить
-39 +
Вася, 11:59, 28.06

Белорусским сейчас никого не удивиш, хотя почти никто на нем не говорит, но все его прекрасно понимают.
Жителям Могилева: Хочешь выделиться - говори по-фински! Вот уж точно будет удивительно.

Ответить
+22 +
Ага, 12:21, 28.06

Маскаль, уперад да каранёў - фінскі і цюркскі.

Ответить
+12 +
лекс, 13:18, 28.06

у власти марионетка московская.

он нас продаёт москве вот и всё. когда будет национальный президент тогда и язык возродится

Ответить
+12 +
Лексу, 14:47, 28.06

На президента надейся, а сам не плошай. Хто табе асабиста перашкаджае ведаць і любіць сваю мову??

Ответить
+4 +
rt, 16:12, 28.06

Гарант исполнения конституции- президент. А он сам и пары слов по беларуски не знает. А если так, то читай конституцию-кто может быть президентом Беларуси.

Ответить