2 мая 2024, четверг, 1:10
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 4
+20 +
беларус, 20:48, 25.03

Думаю,истории эти не столь редки.Аналогичная,только с более взрослой девочкой,была и с моей бабулей в местечке Могилёвской области.Кстати многие немцы(зенитчики их называла),квартировавшие знали об этом и даже сами предупреждали о спецоперациях зондеркоманд.После войны уехала в Могилёв,где "удачно"(так любила говорить,муж имел отношение к продовольствию) вышла замуж,и при малейшей возможности помогала продуктами.Потом переехали в Минск и с годами пути разошлись.Но таких случаев было не мало.

Ответить
+23 +
Міцкевіч Адам, 20:59, 25.03

Ліцьвіны , габрэі і палякі за столькі гадоў сумеснага пражывання сталі адным народам - людзьмі паспалітымі (людзьмі з'яднанымі). Цяжка ад таго, што нас разбрасалі па свеце войны . І асноўны выток пяцісотгадовай вайны - маскоўская арда , таму на Беларусі зараз 9,5 мільёна чалавек , а на Польшчы 40, бо менавіта мы мяжуем з гэтай ардой . Памятайце, браты , аб нашай цяжкай долі , аб хранічна гераічнай зямлі .
Літва - бацькоўскі край - ты -як здароў'е тое...

Ответить
+25 +
юра, 21:06, 25.03

мая мать с бабушкай в вайну спасали евреяв и всю вайну еврейка пражила с ними мы жители деревни трастенец мая фамилия гаврик леокадия так что премии не ждали

Ответить
+14 +
Яна, 22:01, 25.03

Так, пра нашу Бацькаўшчыну вельмі мала ведаюць на захадзе і Амерыцы. І вінаваты не толькі ўлады, якія не займаюцца распаўсюджваннем інфармацыі пра беларусаў. але і мы самі. У многіх за мяжою жывуць сваякі, сябры, блізкія людзі -- чаму б не ініцыіраваць там стварэнне такіх беларускіх суполак, якія публічна будуць распавядаць ўсім пра нашу краіну, яе гісторыю, увогуле -- хто мы -- БЕЛАРУСЫ-ЛІЦВІНЫ!

А насамрэч нашы беларускія эмігранты стараюцца паменей кантактаваць паміж сабой, асабліва эмігранты розных патокаў эміграцыі і розных сацыяльных слаёў, не падтрымліваюць адзін аднаго, не кажучы ўжо пра папулярызатарства сябе сярод карэннага насельніцтва.

Таму за мяжой пра нас нічога і не ведаюць -- сумна -- мы падзелены не толькі тут, у сябе на радзіме, але і там -- на захадзе і Амерыцы. Мы самі не паважаем сябе і сваю мову і гісторыю, нам трэба браць прыклад з украінцаў -- вось дзе згуртаваныя суполкі за мяжой! А іначай нас не будуць нідзе ў свеце паважаць -- бо проста не будуць ведаць -- ХТО МЫ!

Ответить