2 мая 2024, четверг, 15:39
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 4
-1 +
alexx, 12:06, 31.03

Да, у него прекрасные стихи....

Ответить
+6 +
Аматар, 12:23, 31.03

Если это настоящий автограф, то она бесценна...

Ответить
+2 +
Маланка, 12:56, 31.03

Дні два-тры таму назад прачытала апавяданне "Сваякі" В. Быкава на беларускай мове. Была на столькі ураджана, што рашыла- мая дачка павінна гэта таксама пачытаць абавязкова альбо паслухаць. Але яна на беларускай мове дрэнна чытае , ды і па-маладосці - у яе трохі іншыя штодзённыя імкненні. Тады я папрасіла яе - звары дачушка, боршч па-украінскі- пачысці бульбачку ды бурачок падрыхтуй. Яна пагадзілася- прыходзіць на кухню у навушніках- музыку слухаць пры гэтым.
Я кажу - не, давай я табе лепш прачытаю апавяданне Быкава. І я ізноў у голас прачытала ёй Быкава "Сваякі" - гэта апавяданне на 6 старонак, але.... напісана так , што вось бяры і здымай кіно, настолькі выразна выпісаны вобразы, месца дзе адбываюцца падзеі, эмоцыі, душа маці, гора і пакуты усяго беларускага народу ........... гэта трэба чытаць. Мы доўга гаварылі і пра лёс той жанчыны і пра талент Быкава - калі адным кароткім выразам Быкаў малюе усё жыццё " ....ЯНА ЯШЧЭ РАЗ ПАПАРАВІЛА НА ГАЛАВЕ ХУСЦІНКУ, СКАРЭЛЫМІ АД ЗАЎСЯГДАШНІХ МАЗАЛЁЎ РУКАМІ КРАДКОМ ВЫЦЕРЛА ВОЧЫ І ЯК МАГА ЦІШЭЙ УЗЫШЛА НА ГАНАК" . Я зразумела , што я для сваёй дачкі адкрыла В.Быкава. Вось не ведаю - ці ёсць па гэтаму апавяданню кіно, а матэрыял такі , што сам просіцца на стужку.

Ответить
+1 +
зин ник, 17:31, 31.03

Василь Быков это наша национальная гордость. Как же мы виноваты перед ним, что у нас в стране нет ни одного памятника,ни одной улицы его имени. В столице есть проспект Держинского,представляете,Держинского,проспект,а Василя Быкого ничего. И когда же будет так, как должно быть.И еще,мне кажется , мир недооценил творчество Быкова.Когда нибудь это имя будет звучать очень громко на всех континентах.

Ответить