29 красавiка 2024, панядзелак, 12:19
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 43
-1 +
mom, 13:54, 13.10

Всегда уважала Аликсеевич, расстроилась, что она не получила премию.

Адказаць
+14 +
ale, 16:34, 13.10

Канадыйская пісьменьніца Эліс Эн Манро, якая як не дзіўна не адносіла сябе да вялікай Амэрыкі, і не казала пра недафармаваную канадыйскую нацыю, стала ляўрэатам Нобелаўскай прэміі па літаратуры. Віншую!

Адказаць
+15 +
Святлана, 14:02, 13.10

Як яна далёка ад нашай рэчаіснасьці. Хто ёй даў права адказваць так на пытанні? Хай бы казала, што яна так думае, а дакладна не ведае. Але не. Трэба ж было паказаць, што яна нешта разумее. Вельмі непрыемна...

Адказаць
-4 +
777, 15:18, 13.10

Пусть и так, но каждый имеет право на свои мысли и на свои ошибки и заблуждения. Ее взгляд может расходиться с Вашим.

Адказаць
+4 +
Ага, 1:19, 14.10

" Нямецкая прэмія за беларусафобства

Пасьля доўгага і нуднага тэарэтызаваньня пра “высокія нобэлеўскія шансы Алексіевіч і Бяляцкага” усё, як вядома, скончылася пшыкам (дарэчы, агульначаканым). Немцы замітусіліся і апэратыўненька арганізавалі апэрацыю прыкрыцьця прынамсі (пакуль што) для адной са згаданых асобаў. У франкфурцкім касьцёле грымеў арган, сабралася эліта Нямеччыны начале з старшынём Бундэстага Н. Ламбэртам. Яны пад апладысмэнты ўручылі мадам, “пропісанной в Беларусі” (як незабыўна сфармуляваў яе прыналежнасьць А. Дынька), чэк на 25 тысячаў эўра і грамату пра лаўрэацтва Прэміі міру Хаўруса нямецкага кнігагандлю. СМІ паведамляюць, што гэтыю прэмію раней атрымалі такія дзеячы, як Альбэрт Швэйцэр, Гэрман Гэсэ, Карл Яспэрс, Вацлаў Гавэл, Архан Памук. Цяпер у гэтым шэрагу будзе выгравіравана золатам і прозьвішча вышэйзгаданай мадам.

Немцам не ў першыню рабіць такія лаўрэацкія маніпуляцыі. У 2006 годзе яны забясьпечылі прэстыжовую Прэмію імя А. Сахарава гутапэрчывай пустышцы зь Беларусі, якая тады называлася “адзіным лідэрам беларускай апазыцыі”, – А. Мілінкевічу. Цяпер ніхто неяк і не ўспамінае гэты ганебны эпізод заходняга штукарства. Праз некаторы час яны будуць саромецца згадваць і пра “русскую пісательніцу із Мінска”.

На ганку франкфурцкага касьцёла сабралася некалькі абывацеляў, якіх не пусьцілі ў інтэр’ер. Яны з цікаўнасьцю слухалі імправізаванае сола мясцовага фальксдойча родам з паволжскіх немцаў. Дзядзька тузаў мяхі баяна і сьпяваў вечаровы гімн: “А мне ордена не надо,/ Я согласен на медаль…”
Янка Базыль / 13-10-2013 "

Адказаць
+3 +
наташа, 15:21, 13.10

Кожны чалавек мае права на думкi i меркаваннi. Яна выказала СВАЁ меркаванне, а не Ваша. Тым больш, цiкава менавiта яе меркаванне, таму што яна пiсьменнiца, дзякуючы якой гучыць iмя "Беларусь". У адносiнах да яе неабходна быць талерантнымi. Яна не вораг Беларусi выключна на падставе таго, што яе меркаваннi не супадаюць з Вашымi. Яна рэалiзуе свабоду слова, якая ёсць падмуркам свабоды увогуле.

Адказаць
+13 +
Святлана, 15:47, 13.10

Спадарыню Алексіевіч лічаць у Еўропе пісьменніцай беларускай. І яна гаварыла ад імя народа. Таму і абураюся, бо гэта ў карані не так.

Адказаць
-6 +
777, 19:28, 13.10

В Европе демократия. И каждый гражданин ЕС понимает, что писатель говорит только свое личное мнение. Всех одергивать и приводить к одному мнению - это как раз от коммунистов.

Адказаць
+3 +
Ага, 1:22, 14.10

Таму і прапаганда фашызму свабодная? Не дурыце нам галаву.

Адказаць
-1 +
наташа, 20:57, 13.10

Яна не мае паунамоцтвау гаварыць ад ivя народа.
А вам не сорамна, калi прамауляе той, хто гэтыя паунамоцтвы мае?

Адказаць
0 +
777, 21:38, 13.10

"Она сказала о том, что, на ее взгляд, является главным:"
Еще раз прочитайте статью. Она говорил только свое личное мнение. Или Вы хотите возврата к диктатуре, где свое мнение было крамольным? Нет у нее никакого статуса, она не дипломат, что бы представлять народ или страну. Только личное мнение, которое может не совпадать с вашим.

Адказаць
+3 +
Читательница, 1:13, 14.10

Извините, но Светлана всегда обо всем говорит "мы", это очень сильно бросается в глаза и отличает её от других. Кто "мы" она никогда не поясняет, то есть складывается впечатление, что говорит от нас всех, а не высказывает свое личное мнение. Или говорит в третьем лице "Опять восхваляют, опять тоскуют" Кого она имеет ввиду?
Только про свои книги говорит в первом лице. Но идеи высказывает как бы от имени всех. Но её идеи исходят от совкового мышления и воспитания. А не все же ведь совки и бывшие совки. Вот люди и возмущаются её обобщениями.
Мне кажется, если бы у нее были дети, внуки, они бы привели маму-бабушку в реальное время. А так она застряла где-то там, в совке.

Адказаць
+3 +
Ага, 1:23, 14.10

Гэта каторы? Якому іх ніхто 19 год не даваў, крэатура ФСБ? Бачу аднаго поля ягады.

Адказаць
-1 +
Люстэрка, 12:36, 14.10

Яна савецкая пісьменніца, але не беларуская. На жаль. Але творы ў яе моцныя.

Адказаць
+6 +
Читательница, 14:20, 13.10

Светлана, большое спасибо за книги. Но только прошу, не поддерживайте больше Лукашенко.

Адказаць
+9 +
Дед СФ, 15:28, 13.10

Ну, это не правильно! Бестселлеры пишуца в порывах страстей, на буре эмоций. А тут как раз, причина скоро будет. Верила-верила, а он раз, и ...мягко выражаясь, не оправдал. Такая лубофь получится, зачитаешься! Точно! Я узнавал! :):):)

Адказаць
+1 +
Olgerd, 15:49, 13.10

А когда Алексиевич поддерживала Лукашенко?

Адказаць
+6 +
Ага, 1:35, 14.10

“Яны не ўяўляюць рэальны народ, ён рускай сьвядомасьці. Адзіны рэальны палітык у беларускай прасторы – гэта Лукашэнка”
Радыё “Свабода”, 24 жніўня 2005 г.

Раю пачытаць "Зянон ПАЗЬНЯК: ЦЕНІ РЭЖЫМУ" за 4 ліпеня 2009 г., Нью-Ёрк Зянон ПАЗЬНЯК пра пэрлы анрэсыўнай беларусафобіі ад знаданнай мадам.

Адказаць
+11 +
Где-то, 14:22, 13.10

"Надо дождаться новых поколений, которые не захотят жить так, как жили их родители". Молодёжь, на данный момент, не является главной протестной единицей, судя по сбору картошки со студентов. Но не верю в безнадёгу! Кто-то обязательно появится.

Адказаць
-3 +
Читатель из Минска, 14:55, 13.10

Светлана величайший писатель современности. Её новая идея книги о любви прекрасная идея, которую, я надеюсь, она сможет блестяще, как это ей уже шесть раз удавалось, воплотить в жизнь. Здоровья и удачи!

Адказаць
+11 +
Дед СФ, 15:04, 13.10

Незабвенная Фаина Раневская говорила: " В молодости я любила и мечтала...Теперь мечтаю про любовь..."

Адказаць
+9 +
писатель, 16:17, 13.10

О любви - это хорошо. Очень хорошо. Только благодаря любви и выживаем мы, белорусы. Потому что груз ненависти к происходящему так велик, что сердца наши могут просто разорваться. Любовь только и спасает. Светлана давно в другой стране, она потеряла связь с Родиной, ее нервные окончания не реагируют на нашу боль. К сожалению...

Адказаць
-8 +
читатель, 17:19, 13.10

А Ваши нервные окончания как реагируют, писатель? Хапай, пока все тоже хапают? Клюй ближнего, н.сри на нижнего? Стучи по клаве, потому что это "своеобразная (единственная?) форма протеста", разрешённая в этой стране? А слабо в этой стране издать книгу из своих "протестов"? Ведь Вы же не потеряли связь с Родиной! Хотя тоже непонятно, на каком слоге Вашего ника ставить ударение.

Адказаць
-6 +
Ella, 16:20, 13.10

Обожаю эту писательницу! удачи и творческих успехов!

Адказаць
+15 +
Бефар., 17:39, 13.10

А есть и такие факты, уважаемые (Пазняк З.С) :

У Сеціве я прачытаў характэрную цытату пісьменьніцы С. Алексіевіч (якая жыве на Захадзе). Вось гэтая цытата: “Я помню свой тогдашний разговор с Зеноном Позняком (ред. - в 90-ые годы лидер БНФ, ныне - председатель партии КХП БНФ), услышанное повергло меня в ужас. Он говорил о том, что надо создать общество памяти полицаев, кто защищал, якобы, Беларусь. Я представила, что будет, если выйти с этим предложением к нашему народу без соответствующей культурной подготовки. Без разделения тех полицаев, без понимания, кто и за что там воевал.“ (Інтэрв’ю для “Нямецкай хвалі”, перадрукаванa Хартыяй-97 http://www.charter97.org/ru/news/2009/6/29/19587/ і вэб-сайтам партыі АГП http://www.ucpb.org/?lang=rus&open=20923

Гэта -- узровень колішняга “Политического собеседника” (часопіс ЦК КПБ, які паліваў брудам Быкава, Адамовіча і Беларускі Народны Фронт). Усё нэгатыўнае і дрэннае, што цягам гадоў напісана і сказана пра Беларускае Адраджэньне Сьвятланай Алексіевіч, у маральным пляне ўсё ж менш нізкае, у параўнаньні з гэтай цытатай. Справа ў тым, што я ніколі ня меў зь ёй ніякай гаворкі. Я ня ёсьць асабіста знаёмы з С. Алексіевіч (як і яна са мной). Я не знаёмы зь ёй. Я бачыў яе адзін раз у асяроддзі іншых людзей (Я. Будзінаса і нейкіх маскоўскіх паэтаў) і, паўтараю, ні пра што зь ёй не размаўляў, нават пра надвор’е. Чалавек яна для беларускай справы чужы і варожы, яна мяне абсалютна не цікавіла.

Уласна, на гэтым можна было б і скончыць – Алексіевіч хлусіць, размовы зь ёй увогуле не было. Але яна плюнула ў памяць пра дарагіх мне людзей. Продолжение следует.

Адказаць
-4 +
nik_K, 23:18, 13.10

>>Без разделения тех полицаев, без понимания, кто и за что там воевал.

что она не правильно сказала? Чёта вы ты намутили!

Адказаць
+2 +
Люстэрка, 12:39, 14.10

Речь шла о белорусских учителях, которые учили детей на мове в годы войны. Их она и обозвала полицаями.

Адказаць
+15 +
Бефар., 17:40, 13.10

Што датычыць Алексіевіч, дык тут нюанс. Тут праца ўжо на Эўропу, на Брусэль, на “Нямецкую хвалю.” Ім хочацца стварыць зь мяне ў Эўропе страшылку, вобраз гэткага “Лі Пэна”. Беларусы нават не ўяўляюць, якая плойма агентуры, журналістаў і так званай “апазыцыі” працуе супраць мяне ў гэтым кірунку на Захадзе. І які ж вынік іхняй “супэрдзейнасьці”? Вынік такі – крах падстаўной апазыцыі ў Беларусі, а ў Прагу на саміт Усходняга Партнёрства паехаў Пазьняк.

У беларусафобаў нейкае штампаванае зацыкленьне ў галовах. “Полицаи” і “против русских” – вось і ўся іхняя прапагандысцкая фантазія.

Галоўнае ў іх шакаваць сьвядомасьць чытача (слухача), прыдумаць нешта такое, што зьверне на сябе ўвагу сваёй абсурднасьцю і, адпаведна, выкліча абсурднае ўяўленьне пра атакуемую асобу. Вось, напрыклад, ілюстрацыя такога мэтаду ў Алексіевіч: "Я помню, как Пазьняк призывал белорусов уходить в леса, партизанить и пускать под откос поезда в знак протеста по поводу объединения с Россией. А у меня в России на Радио «Свобода» тогда по этому поводу спросили: «Что делают сейчас белорусы?» А я говорю: копают картошку и закручивают банки, а революция - только в голове у Пазьняка."

Навошта яна піша такую лухту? Ёзэф Гёбэльс гэта даўно растлумачыў: чым больш неверагодная хлусьня, тым хутчэй ёй павераць. І чым часьцей яна паўтараецца, тым лягчэй успрымаецца.

Можна было зразумець камуністаў – яны пісалі пра мяне такім чынам, каб адвярнуць беларусаў ад Народнага Фронту, ад барацьбы за свабоду і нацыянальнае адраджэньне. Але гэта што такое? Продолжение следует.

Адказаць
+17 +
Бефар., 17:41, 13.10

Дарэчы, вось яшчэ адно вымоўнае гаварэньне спадарыні Алексіевіч: “Наш народ у асноўным рускай сьвядомасьці”. І далей (ізноў жа пра нас, пра тых, што ў змаганьні здабывалі незалежнасьць Беларусі): “Яны не ўяўляюць рэальны народ, ён рускай сьвядомасьці. Адзіны рэальны палітык у беларускай прасторы – гэта Лукашэнка”. І, нарэшце, апошняя нізасьць з гэтай прамовы: “Няма розьніцы, якая мова, якая культура, галоўнае – дэмакратыя. Пакуль мы (?) ня пусьцім дэмакратыю наперадзе мовы, мы (?) зноў загінем”. (І хто гэта “мы”?) (Радыё “Свабода”, 24 жніўня 2005 г.)

Зьвярніце ўвагу, як беларусафобы трактуюць каштоўнасьці ў сваіх інтарэсах. За камунізмам яны казалі, што “главное не национальные особенности, а построение коммунистического общества”, казали аб “стирании национальных различий” на шляху да камунізма, аб адміраньні беларускай мовы (дзеля камунізму) і аб гаварэньні пры камунізме на “общечеловеческом языке” (чытай – на расейскай мове) і г. д.

Цяпер ужо “камунізм” замянілі “дэмакратыяй” і сталі “дэмакратамі”. І тут прыстасаваліся і смокчуць ужо дэмакратычную суслу. Галоўнае ня мова, маўляў, а “дэмакратыя”. Дэмакратыя

Адказаць
+13 +
ЯДвига, 19:38, 13.10

Знакома с Алексиевич очень давно, хотя общалась с ней очень мало. Последний раз встретились лет 8-10 назад на одном мероприятии, где надо было отвечать на конкретные вопросы, касающиеся жизни в стране, роли прессы и т.д. И она меня удивила тем, что пыталась сбивчиво, но с апломбом говорить о том, от чего давно оторвалась, и чем, по сути, не владела. Причем, употребляя какие-то шаблонные формулировки из далекого прошлого, которые совсем не подходили к данной ситуации. Я высказала свою точку зрения, которая, естественно, большей частью, не совпала с ее мнением. Меня поддержали коллеги. После мероприятия я слегка ошарашенно спросила у них (поскольку они общались с ней чаще): "Что это было??" Они посоветовали не обращать внимания, и заметили, что это вполне в ее духе, а еще что она - типичный продукт советской эпохи. Так что для меня нет ничего нового в том, что она говорит с абсолютной уверенностью о том, чем не владеет. Что же касается книг Светланы, то, конечно же, она проделала и делает огромную работу, но я согласна с мнением, которое было высказано недавно: ее книги - это, скорее, журналистика, которая была очень актуальна, когда о поднятых в них вопросах было не принято говорить, и обыватели ситуацией владели не очень хорошо, и они явились для них открытием. Так же, кстати, как для иностранцев, для которых наше советское прошлое - тоже экзотика. Однако самое важное, что книги Алексиевич будут, несомненно, читать следующие поколения, как документальное отражение нашей эпохи, и за это ей - огромное спасибо. Не берусь судить о ее новых работах, где она, видимо, делает собственные выводы, с которыми, видимо, не все согласятся. Но это будут ее выводы, и они тоже будут интересны. Ну, и, по всей вероятности, в них включены документы, и это - самое основное. Я желаю ей успехов в творчестве, но еще желаю, чтобы она в интервью все же подчеркивала, что это - сугубо ее личное мнение, ее рассуждения, а не реальная информация.

Адказаць
0 +
Ага, 1:40, 14.10

Света, дык то ты?

Адказаць
+4 +
hunter, 20:27, 13.10

Мар,Святлана Алексiевiч, мар.
А вось другая Святлана, якая Калiнкiнай завецца, робiць зусiм адекватную справу для будучынi Беларусi (ВКЛ), нашай гiстарычнай Радзiмы. Яна кожны дзень i кожны штодзень робiць тут, на нашай матчынай зямлi i робiць гэта ад iстоты i ад самога сэрца.
Пашана , вам , i любоу, нашыя СВЯТЛАНЫ!

Адказаць
+13 +
Ланцэлот, 20:28, 13.10

Згодная з Бефарам. Усе гэтыя "разважанні" спадарыні Святланы толькі на карысць фашыстоўскай уладзе ў Беларусі.

Адказаць
0 +
woman, 20:28, 13.10

Если писатель мечтает написать книгу о Любви - то он или журналист, или не совсем писатель.

Адказаць
+1 +
man, 0:17, 14.10

Так она об этом прямо и говорит в своём интервью: она записывает то, что ей рассказывают герои её книг. Она не домысливает за них какие-то ситуации. Она и есть изначально журналист, оперирующий мнениями и фактами. Я понимаю, что не у всех хватает терпения и времени прочитать всю статью, а не только начала и концы абзацев. Тогда уж, будьте добры, либо не комментируйте то, чего не прочитали, либо тоже пишите только начало и конец абзаца. Тем более, не надо делать таких глубокомысленных выводов.

Адказаць
+1 +
777, 2:42, 14.10

Не получится у неё любви. Слишком много нелюбви.. и лживости в каждой строчкее. А немцы пусть любят. За расийскую нефть они не только её полюбят.

Адказаць
+2 +
свобода, 3:36, 14.10

Прочитала комментарии. Тоскливо стало, не передать! Не будет в Беларуси перемен в ближайшее время. Разобщены мы, наполнены ненавистью, лишены терпения и такта.

А Светлану поздравляю с наградой. Она заслужена. Здоровья ей и оригинального воплощения новой идеи.

Адказаць
0 +
Ага, 11:59, 14.10

Усё будзе, жыве дух Беларусі насуперак этнацыду, акупацыі і Алексіевічам з Лукашэнкамі.

Адказаць
+2 +
Назойливая муха, 8:51, 14.10

“Я помню свой тогдашний разговор с Зеноном Позняком (ред. - в 90-ые годы лидер БНФ, ныне - председатель партии КХП БНФ), услышанное повергло меня в ужас. Он говорил о том, что надо создать общество памяти полицаев, кто защищал, якобы, Беларусь. Я представила, что будет, если выйти с этим предложением к нашему народу без соответствующей культурной подготовки. Без разделения тех полицаев, без понимания, кто и за что там воевал.“

У меня много вопросов по-поводу этого выссказывания. Оно помещено на русскоязычном сайте Deutche Welle. Возможно, это какая-то русская служба радиостанции. Звукового или видеоряда нет, автором же напечатанной статьи является
Владимир Дорохов, редактор - Марина Никитич. Я очень сомневаюсь, что Алексиевич могла действительно такое сказать. З. Пазьняк отрицает какую-либо когда-либо беседу с ней, не вижу смысла самой Алексиевич так врать. Вполне вероятно, что авторы статьи-интервью, мягко говоря, не точно привели высказывание или просто его ... додумали. Хотелось бы услышать (повторяю, услышать или увидеть, а не прочитать за чьей-то подписью) комментарий самой Алексиевич на эту тему, чтобы расставить все точки над " і "

Адказаць
+1 +
Ага, 12:04, 14.10

Зянон ужо ўсе кропкі раставіў. Перачытайце шчэ раз яго артыкул з аналізам дзейнасці Алексіевіч, калі не зразумелі з 1-га разу. Ці гэта толькі адзінае яе выказваньне? А навошта ёй гэта трэба - здагадайцеся з 3-х разоў, калі здольныя.

Адказаць
0 +
ЯДвига, 12:31, 14.10

Назойливая муха, 8:51, 14.10
Я не знаю, был ли у Светланы с Позняком разговор или нет, но, по-моему, надо понять лишь одно: ее мировоззрение застыло в рамках советских стереотипов, и ожидать каких-то "прорывов" в этом плане - бессмысленно. То есть ее книги - в одной плоскости, поскольку это честно приведенные документы (мы даже предположили, что она сводит к минимуму свой голос в них, поскольку не знает, что сказать: не вписывается реальный материал в ее стереотипы), а интервью - отдельно. Но интервью - это естественная часть жизни человека, который пишет книги, и который волен высказывать все, что думает! И тут вся загвоздка в том, что Светлана умудряется отвечать на вопросы не как частное лицо, пишущее книги, а как общественный деятель, имеющий за плечами богатый фактический материал, и способный делать на его основании достаточно масштабные выводы. А ведь в реале ни первого, ни второго у нее нет. Поэтому, повторяю, все было бы нормально, если бы она придавала своим ответам окраску сугубо личного, пусть консервативного, сформировавшегося где-то там в советском прошлом, мнения, - мнения того самого "красного человека", о котором она пишет.

Адказаць
+1 +
Личное мнение. Никому не навязываю. , 12:44, 14.10

Я так понимаю, что когда она стала жить на европейские гранты, тогда она и начала высказываться как бы против Лукашенко, но несколько двусмысленно, чтоб можно было "откатить назад", если что. Ведь никто не даст грант, если ты открыто "за" Лукашенко, надо быть как бы в оппозиции к нему.

Адказаць
+2 +
Мохнатый, 14:26, 14.10

Неделю назад в "Академкниге" видел в свободной продаже "Время сэконхэнд", так что не много героизма привезти экземпляры ее сочинений в Беларусь.
Все творчество Алексиевич не литература, а журналистика. От очерков "У войны не женское лицо", за которые получила премию Ленинского комсомола до последних текстов. И чем далее - тем более выпирает политизированная публицистика с уклоном в мифологемы, разделяемые в странах, в которых Светлану активно публикуют и рекламируют (естественно, заинтересованные круги). Правильно ей не дали Нобеля...
Впрочем, Нобелевская премия давно уже дискредитирована... По крайней мере в литературе (про премию мира, которую стали выдавать заочно за будущие заслуги я вообще не говорю). Просто давно раскрученный брэнд. Ее и не за такое давали - почитайте список лауреатов за сто лет. Минимум треть из них незнакома даже активно читающей публике, а половина уже забыта.

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны