29 April 2024, Monday, 15:09
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories
Comments 12
+24 +
Stefan, 9:41, 14.01

Чаму Трусаў кажа пра законы. Якія законы можа пісаць незаконны парламент, дзейнасць якога напраўлена на знішчэння краіны і нацыі. Чаму дзеячы культуры не прызываюць да супраціву, а стараюцца ўгаварыць акпантаў і іх халопаў змяніць нейкі закон на карысць Беларусі. Не зменяць. Не для гэтага арда ім хабар дае з беларускага бюджэту. Трусаў, прызавіце люзей не куляць расейскія тавары, прызавіце купляць тавар, дзе беларуская мова на этыкетцы на першым месцы. Прызавіце не здавацца, прызаві да перамогі. Можа хопіць ныць і пець паніхіду для беларускай мовы? Прабачце, шаноўны, ведаю як перажываеце, але пераможа той, хто змагаецца.

Reply
+15 +
шастой микрафон, 10:36, 14.01

Stefan,шаноўны,трэба мысліць рэалістычна,калі Вы жывяце ў Беларусі і ведаеце стан грамадства!!!!!!!!! і як данесці заклікі,па БТ!!!??? а калі неяк яны будуць і данесены то масавасць ў падтрымку будзе???????? ТБМ робіць што можа, і правільна...

Reply
+6 +
Stefan, 12:12, 14.01

Дзе беларускія песні, дзе беларускія кампазітары. Дзе тая мова, што заварожкае і цягне да жыцця? Гляньце не Украіну. Гэта сусветны скарб мастацтва. Гэта вулкан пачуццяў, гонару і непакорнасці. Дзе гэта ўсё беларускае? Якрамя ныцця рэдка што жыццярадаснае ўбачыце. Ствараць творы ніхто не замінае. І запісаць іх можна. Замежжа не будзе палкі ў калёсы ставіць.
Законы. Якія законы? Каго вы бачылі, каб тыя ж лукашэнкаўскія законы выконвае. Сам Лукашэнка іх не выконвае. Вы законамі душу пазбудзіць беларускую хочаце?

Reply
+13 +
Лют, 11:36, 14.01

А як змагаецеся за мову Вы асабіста? Друкуеце камэнтары з крытыкай спадара Трусава? Чалавека, які сапраўды хаця б нешта робіць дзеля захаваньня мовы.
Ці можа Вы перайшлі на мову і ўжываеце яе сярод сябраў і навогул, у сваім асяроддзі?
У нас надта шмат крытыкаў, якія, звычайна, нічога з сябе не ўяўляюць, але вельмі ахвотна крытыкуюць тых, хто хаця б нешта робіць.

Reply
+2 +
Stefan, 12:15, 14.01

Вам што, даклад, ці адчот на гэтую тэму напісаць?

Reply
+4 +
Лют, 19:23, 14.01

Мяне б задаволіла справаздача.
А "даклады" і "адчоты" рыхтуйце лукашонкам, шаноўны.
І яшчэ, дарэчы, хацеў бы абвесьціць вам, што ў беларускай мове няма такога слова "прызываць". Але ёсьць "заклікаць".
Калі што, зьвяртайцеся па дапамогу, калі-ласка. Падкажу, што ведаю. :)

Reply
+24 +
белорус, 9:50, 14.01

100% поддерживаю. Может хоть внуки смогут называть себя белорусами и гордиться своей страной.

Reply
+4 +
Lina, 9:58, 14.01

Згодна на усе 100%

Reply
+3 +
Что вам ещё нужно, чтобы вы начали думать, беларусы!???????? кирпич на голову???, 10:38, 14.01

// /... Создана специальная группа в вопросах законодательной равенства белорусского и русского языков.
....Члены группы проанализируют ситуацию и будут обращаться в "палату представителей" по поводу изменений в "Законе о языках", чтобы белорусский язык стал обязательным наряду с русским.

Сябры, вы действительно такие наивняки или просто дети!?

Дед Мороз более реален в этой жизни, чем хоть малая вероятность того, чтобы для Рашистской Педерации "белорусский язык стал обязательным наряду с русским".

Купите себе правильные учебники истории (хотя бы для начала) и найдите там хоть какие-то упоминания о равноправии, которые бы допускала в чём-то страна Моксель, что-ли....
Путин на беларуском с вами? , да - вы больны, сябры.

Reply
+13 +
Milos, 11:51, 14.01

Нет языка, нет народа (этноса), это надо понимать. Не случайно, во время развала советской империи одними из первых законодательных актов в республиках были законы о придании национальным языкам статуса государственного. Это очень важно для сохранения народа, ибо обрусевший народ уже не народ, а так, приложение к ордынскому этносу, а территория превратится в ордынскую губернию. И для того, чтобы ваши внуки гордились своей страной и называли себя гордо беларусами, это вам сейчас надо приложить много усилий. Беларуский язык в плачевном состоянии, что не может не огорчать. Мы свой путь начали в 1989 году, и только спустя четверть века мы начинаем побеждать в этом противостоянии с имперским языком. Вы же беларусы потеряли эти четверть века. Говорите со своими детьми и внуками исключительно по беларуски, и ... добивайтесь государственного статуса исключительно беларускому языку здесь и сейчас, это ваш шанс. С уважением Милош, Кишинёв.

Reply
+2 +
Решение простое, 12:26, 14.01

Посмотрите на соседнее государство - Литву. Там другие языки, кроме литовского и европейских, попросту запрещены. Недавно в Клайпеде выписали штраф домоуправлению, которое какое-то объявление вывесило на литовском и продублировало на русском.

Reply
+6 +
Milos, 14:17, 14.01

Уже смотрел, Литва ориентир, но не показатель, для условий Беларуси неприменим. На мой взгляд, самый близкий показатель для беларусов, это молдавский или на крайняк украинский, но они во многом отличаются. В любом случае, нужна воля масс, массовая борьба за родной язык, митинги, акции протеста, требования к властям, ну и конечно поддержка стран ЕС, и в первую очередь Польши и Литвы. За нами Румыния, мы один народ, за беларусами Польша и Литва, беларусы литвины важная составляющая бывшего ВКЛ.

Reply
 
Write your comment
E-mail won't be published