16 апреля 2024, вторник, 13:41
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 21
+43 +
Вi, 11:47, 29.11

Сапраудны змагар за нашу спадчыну,мову,культуру,незалежнасць - ЗА ПРАВА ЛЮДЗЬМI ЗВАЦЦА.

Ответить
+24 +
Юрась з логава, 11:54, 29.11

Вечная память и уважение потомков истинным сынам Беларуси.

Ответить
+26 +
прыйдзеНАШ дзень, 12:00, 29.11

ВЕЧНАЯ ПАМЯЦЬ ГЕРОЯМ!!!

Ответить
+8 +
уточняйте материал, 12:04, 29.11

Улица Бронислава Тарашкевича есть в Минске в районе Парниковой улицы.

Ответить
+11 +
грыша, 12:21, 29.11

в Беларуси еще будут проспекты имени Тарашкевича....

Ответить
+2 +
roman87, 12:23, 29.11

слава герою!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ответить
+10 +
Андрусь, 12:52, 29.11

Сапраўдны змагар за мову і сьцяг Беларусі!

Ответить
+4 +
Виталь, 12:53, 29.11

Когда его обменяли на Франтишка Алехновича на пограничной станции Колосово, тот ему сказал :"Куда ты дурень идешь..."Хотел райской жизни в БССР.А его расстреляли...А так бы жил в Польше до 1939.А там можно было и в немецкую зону уйти.Типичный памяркоуны беларус

Ответить
+7 +
gjk, 13:32, 29.11

Точно так же вернулись многие. В том числе и Александр Вертинский в Россию. Тоже типа памяркоуны беларус?

Ответить
0 +
Augustus, 20:58, 29.11

Алехновича кстати тоже потом убили. Светлая память достойным людям.

Ответить
+9 +
Алексей, 12:57, 29.11

Когда говорю на русском - как то противно от самого-себя становится. Это неуважение к моему репрессированному деду-белоруссу. Белорусского на достаточном уровне не знаю. Скорее на английском фразу сформулирую, чем на белорусском. Мечтаю, что бы мой ребонок владел белорусским и английским. Стишками пушкина засорять мозг моего ребенка не позволю.

Ответить
-3 +
Шелудивая Масса, 13:23, 29.11

Ну Пушкина-то зачем лягять?!

Ответить
-2 +
hgjk, 13:31, 29.11

И пишешь при этом на русском))
А если по теме. Получается , что до Тарашкевича бел. грамматики не существовало? А как же шло преподавание в школах? А по каким книгам училсяф Богданович в России , вернее, как писались книги без грамматики,по которым учился Богданович?

Ответить
0 +
А чаму Вы перайшлі на ты з Аляксеям?, 8:51, 30.11

Я магу напісаць па-русску, па-нямецку, па-ангельску. З розным посьпехам, за розны час, але магу.

І што Вы, hgjk, 13:31, 29.11, ведаеце пра Тарашкевіча, пра Багдановіча? Пра тое адкуль гэтая ЛІТАРАТУРНАЯ беларуская мова узялася наогул? І чаму за яе плацілі жыццём?

Аляксея разумею і падтрымліваю. Толькі катэгарычнасці не ухваляю. Галовы завальвалі смеццем і будуць завальваць.

Рускі нацыяналізм у СССР, у выкананні розных інародцаў дарэчы, сапраўды напампоўваў веліччу Пушкіна і прыніжаў Караткевіча, Шаўчэнку і іншых. Але Пушкін таксама ахвяра. Ад таго, што Пракруст аднаму выцягваў ногі, а другому іх адразаў, раўнуючы пад свой рост, пакутавалі абодва. І толькі Пракруст атрымліваў асалоду ад таго, што усе станавіліся аднолькавага росту. Такога як у самаго Пракруста.

Ну а Вы, hgjk, 13:31, 29.11, чаму пішаце па-руску? Дарэчы - па-савецку, на залатаардынскі капыл?))

А Аляксею хачу сказаць адну рэч. Гэта самаабман, што дзеці здолеюць зрабіць нешта за Вас. Рабіце тое, што можаце. Можаце чытаць па-беларуску - чытайце. Можаце пісаць - пішыце. Не можаце гаварыць на працы - маўчыце. Прыходзьце дадому і гаварыце. І дзеці ПАВЕРАЦЬ. А Пушкін - не смецце. Калі Вы, Аляксей, не у стане убачыць сапраўдныя памеры Пушкіна, Вы не убачыце і Міцкевіча. Дарэчы параўноўваць паэтаў - права кожнага. А вось публічна называць вершы Пушкіна смеццем - нахабства, хамства, свінства, бязгустоўнасць і г.д. Абражаючы Пушкіна Вы абражаеце Міцкевіча і галоўнае - дэманструеце свой сапраўдны рост і памер.

Ответить
+3 +
Микроисполин, 16:34, 29.11

вот так просто откажешь своему ребёнку в праве быть разносторонним человеком?
И чем тебя обидели стихи Пушкина?

Ответить
0 +
Деймос, 17:25, 29.11

Не впадайте в крайность. Пушкин - общемировое наследие.

Ответить
0 +
GennadZZZ, 22:12, 29.11

Пушкін, я лічу, тутака, ні пры чым. Прыклад таго, як сын эфіёпскага народу стаў выдатным сынам Расеі.
Хутка на розум, (аднак жа бачу аналогію) прыходзіць прыклад Уладзіміра Мулявіна, які будучы рускім зрабіў для беларускай культуры столькі, што не зрабілі ўсе міністры культуры.
Знайдзіце свайму дзіцяці (у залежнасці ад узроста) добрые творы на мове, чытайце разам; на мове пішыце каменты на Хартыю - з чагосці ж трэба пачынаць.

Ответить
+13 +
Алесь, 13:00, 29.11

Вот так жестоко уничтожалась наша культура,мова и ее носители.

Ответить
+4 +
Вiктар, 14:52, 29.11

Па кнiжках вучылi,iз вуснау у вусны вучылi,па спевам вучылi,па народнам казкам,сказанням i прыказкам,па Бiблii - ЖЫЦЦЁ I БЫЦЦЁ ВУЧЫЛА.

Ответить
+1 +
yurok, 15:52, 29.11

гэта было памылкай ракавой iсцi да бальшавикоу. У Зах Беларусi было добрае сытнае свабоднае жыцце з прыватнай уласнасцю на землю.

Ответить
+1 +
Ірына, 17:11, 29.11

hgjk, 13:31, 29.11 Получается , что до Тарашкевича бел. грамматики не существовало? А как же шло преподавание в школах? А по каким книгам училсяф Богданович в России , вернее, как писались книги без грамматики,по которым учился Богданович?
Тарашкевіч увёл граматыку СУЧАСНАЙ БЕЛАРУСКАЙ МОВЫ -- той, на якой мы сёння гаворым і пішам. А так граматык у нас было, пачынаючы з 14 ст -- шмат. Усе яны з часам састаравалі, а гутаркавая мова, як вы разумееце, больш мабільная, чым тая, на якой былі напісаныя старыя дакументы і на якой вялася служба ў храмах

Ответить